zoowel om bedenkingen wegens de inrigtingals omdat de uitvoering rou i medebrengen de slooping en verbouwing van bel geheele Binnenhof. Hoofdstuk VI. [Dep. van marine) wordt voorgesteld op een bedrag van ƒ10,302,742.58. Bij het opmaken dezer begrooting is gelet op de nieuwe regeling der uitgaven voor de zeemagt in Oost-Indie, ingevolge het kon. besluit van 16 Nov. 1866. Het voornemen bestaat, om in 1868 voor de kustverdediging op 's rijks werf te Amsterdam in aanbouw te doen brengen een ramschip en tw ee monitors. Op de begrooting zijn 175,000 gebragt, om de pantser-inrigting te Amsterdam te voltooijcn. De regering heeft de noodige maatregelen getroffen, om de ontruiming van de werf te Vlissingen tot een einde te brengen. Er is ook besloten de werf van uitrusting te Vlissingen op te heffen. Het voornemen bestaal om de algeheele opheffing van het etablissement Vlissingen in den loop van het jaar 1868 te doen plaats heb ben Het is noodig voorgekomen de som voor onderhoudswerken op 's rijks werven, met name te Willemsoord en Amsterdam, tot een aanzienlijk hooger bedrag uit te trekken dan voor het loopend dienstjaar is toegestaan. 1 u overeenstemming met den minister van koloniën is bepaald, dat de zee magt in Oosl-lndie gedurende het jaar 1868 zal bestaan uit: het auxiliair eskadersterk 7 schepen met 1123 koppen; en de Indische marine, bestaande uit 22 schepen, bemand met 2037 koppen, Het bedrag der buitengewone uitgaven is voor 1868 geraamd op ƒ2,257,000. Het eindcijfer bedraagt 10,217,142.58, de gewone uitgaven zijn dus fl,960,142.58. Voor 1867 kwam die gewone uitgave voor tot een bedrag van ƒ8,055,743. In Oost- lndië zullen aanwezig zijn 29 schepen, waarvan 26 met stoomvermogen bemand met nagenoeg 3200 koppen, waarvan 1123 zullen komen ten laste der Indische en 2037 op kosten der Nederl. begrooting. üp 1 Julij bedroeg de sterkte der zeemagt 5981 koppen, zoodat dit cijfer slechts 96 minder bedraagt dau het geraamde over 1868. 's GUAVENHAGE 26 September. Z. SI. heeft vergunning verleend aan den beer John E. Knight, consul van Turkije te Rotterdam, tot het dragen der versierselen van ridder 4de klasse der orde van den Sledjidié; en aan den voormaligen majoor jhr. G. A. C. H. von Goedecke, van den grooten staf, tot hel dragen van de ver sierselen van commandeur met de ster der orde van St. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegeu geschonken. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer W. J. L. Grobbée, hoofdinspecteur der directe belastingen bij het dep. van financiën, tot het dragen der versierselen van ridder der Kroonorde 3jc kl., en aan den heer G. Lotman, visiteur der in- en uitgaande regten te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van riddar der Kroonorde 4de kl.hun door den koning van Pruissen geschonken. Z. M. de koning is heden morgen ten 4 ore naar het Loo vertrokken. Bij het vertrek van Z. SI. bood eene welgekleede jufvrouw aan het station Z. 31. een verzoekschrift aandat door den kouing met de meeste welwil lendheid werd aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is eene breedvoerige beraadslaging gevoerd over het door de centrale afdeeling genomen besluit strekkende om het ontwerp van wetboek van strafvordering, op nieuw door de regering ingediend, op aanstaanden Vrijdag in de afdeeliugen te behan delen. De bh. J K. van Goltstein, van Eek, Godefroi, de Brauw Wint- gensvan der Linden en Dullert voerden daarover het woord, bjj welke beraadslaging aan den eeuen kant op de handhaving van dat besluit en aan de andere zijde op een uitstel aangedrongen werd. In den loop dezer discttssien werden onderscheiden voorstellen gedaanals een van den heer J. K. van Goltstein, strekkende om de behandeling niet op den bedoelden dag te doen plaats hebben, en twee van den heer van der Linden, die wenschte het wetboek te doen onderzoeken hetzij na de herziening van het reglement van orde, of na de behandeling van de begrootingswetten in de afdeelingen. De minister van justitie, die zich in de discussie mengde, uitte den wenschdat de kamer mogt goedvinden lot de behandeling van het wetboek zoo spoedig mogelijk over te gaan. Hel voorstel van den heer J. K. van Goltstein werd met 31 tegen 29 stemmen afgewezen, waarop eene woordenwisseling volgde over de vraag of met die beslissiug niet uit gemaakt was dat het besluit der centrale afdeeling was goedgekeurd en dien ten gevolge de voorstellen van den heer van der Linden vervielen. Met 36 tegen 24 stemmen werd uitgemaakt dal de voorstellen van den heer van der Linden zouden worden in stemming gebragt. Het eerste voorstel van den heer van der Linden werd verworpen met 44 tegen 16 stemmen, het tweede aangenomen met 36 tegen 24, zoodat besloten is het onderzoek van het wetboek van strafvordering in de afdeelingen te doen plaats hebben na dat van de begrootingswetten. De heer van der Slaesen de Sombreff heeft verlof bekomen om op een later te bepalen dag aan deu minister van binnenl. zaken eenige vragen te rigten over de klaglen, die gerezen waren over de nadeelen, die de scheep vaart op de Maas en Zuid-Willemsvaart ondervindt. Heden hebben nog twee afdeelingen var. de tweede kamer der stalen- generaal het onderzoek voortgezet van de wets-ontwerpendie gisteren in de afdeelingen aan de orde gesteld waren. Slorgen ten elf ure zal de ka mer eene openbare zitting houden. Na afloop daarvan zullen alle afdeelin gen het onderzoek aanvangen van de wets ontwerpenuitmakende de staatsbegrooting voor den jare 1868. Voor hel prov. geregtshof in Zuidholland stond heden te regt Johanna van Rey, beschuldigd van mishandeling van haar tweejarig stiefkind, die de dood van dat kind ten gevolge bad. Hel openb. min. reqnireerde schul digverklaring en veroordeeling tol eene tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren. De heer mr. J. J. van Geuns verdedigde de beschuldigde. Ilij concludeerde 1°. tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs, 2°. dat, mogt het hof schuldig verklaren, dit mogt zijn aan moedwilligen manslag, en 3®. mogt het hof heide voorgaande conclusiën verwerpen, drong hij op verzachtende omstan digheden aan. Uitspraak aanst. Donderdag. BUiTEjVLANDSCDË BERIGTEN. BELGIË. Naar men uit Brussel meldt is de heer Gachard, op last der Belgische regering, naar Italië vertrokken, om aldaar in archieven en boekerijen nasporingen te doen naar voor de geschiedenis van België of van de voor malige Nederlanden gewigtige documenten. Tc Luik is de vee-typhus in de diergaarde uitgebroken. Een hert; door die ziekte aangetast, is terstond afgemaakt. Er zijn maatregelen ge nomen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. ESTGEIiAK D. LONDEN. 24 September. Volgens de Morning Star zal H. BI. de koningin der Nederlanden den 28sten dezer, na haar bezoek bij graaf Derby, te Southampton aan boord gaan van een Nederlandsch oorlogschip, hetwelk H. SI. naar Havre of Cher bourg zal overbrengen. Het gebeurde te Slanchesler heeft in Ierland weerklank gehad. Gedu rende twee nachten werden op de heuvels rondom Cork vreugdevuren ge brand en scharen muziekanten vergezeld door gillende en tierende volks- hoopentrokken met militairen pas langs de wegen, blijdschap ten toon spreidende over de bevrijding van Kelly en Deasey te Slanchesler, en over de ontsnapping van den Fenian Osborne uit de gevangenis te Clonmel. De policie liet het volk begaan. Te Liverpool is het gerucht in omloop dat Deasy en Kelly, de beide te Slanchesler ontzette Feniansche gevangenen, aan de waakzaamheid der policie ontsnapt waren en kans gezien hebben om op de stoomboot tliber- nias naar Quebec te ontkomen. Hoewel de autoriteiten het feit voor onmo gelijk houdendaar de beide personen te Liverpool bij de policie wel be kend warenis toch naar Quebec geseindom de policie aldaar op de aan komst van genoemde boot voor te bereiden. De onlusten te Limmerick zijn, naar men verneemt, ontstaan door liet mishandelen van twee soldaten door het gemeen. Acht personen hebben bajonetsteken ontvangen en een heeft het leven verloren. Een hier ontvangen berigt uit Abyssinië meldt dal de gevangenen zich den 27sten Julij te Blagdala bevonden. Het legerkamp van koning Theodorus was den li11™ Julij te Debra Tabor. De omliggende landstreek was ten prooi aan beroeringen. Het regengetijde was aangevangen. De luit.-generaal sir Robert Napier, thans opperbevelhebber der troe pen in hel presidentschap Bombay, is benoemd lot bevelhebber der Abyssi- nische expeditie, met volmagt om ook de vraagpunten van niet-militairen aard, welke bij de onderneming oprijzen, te beslissen. De Ariel is Slaandag jl. met eene lading thee van den jongsten oogst nil China alhier aangekomen; hij was negen dagen na den Taeping ver trokken en heeft in vjjf uren lijds minder dan deze de reis afgelegd. De Lancelotdie niet aan den wedstrijd deel nam, heeft in 100 dagen (dal is twee dagen minder dan de Ariel en de Taeping) de reis volbragt. In het oostelijke gedeelte dezer stad heerscht groot gebrek onder de geringe volksklasse, doordien nagenoeg 30000 arbeiders in dokken, werven, pakhuizen, enz. geen werk kunnen vinden. Slen beraamt maatregelen om zooveel mogelijk in hunnen nood te voorzien. De derde serie der wol-veilingen is Zaturdag geëindigd. De bedon gen prijzen zijn gemiddeld niet hooger geweest dan die welke in Slei—Junjj besleed werden, daar de groote hoeveelheid van wol, die in de laatste maanden door het toenemen van productie, vooral in de Plata Staten, ver kregen werdverhooging van prijs tegenhield. De goede soorten van wol waren schaarsch en daardoor meer gezocht. Voor uitvoer werden er circa 60000 b. gekocht. Van het eiland Mauritius is het berigt ontvangen dat de gele koorts, die aldaar zoo lang gewoed heeftthans geheel verdwenen is. Volgens berigten uit Ncw-York heeft de heer Seward aan den gezant der Vereenigde Staten alhier eene lijst gezonden der vorderingen, ter zake van de door kapers te weeg gebragte schade, en hem opgedragen eer biedig maar tevens met nadruk de aandacht van lord Stanley op deze zaak te vestigen, en hem te verklaren dat de president hare afdoening noodig oordeelt tot volkomen herstel der vriendschappelijke betrekkingen, naardien Groot-Brittanniëdoor aan de opstandelingen het regt van oorlogvoerenden toe te kennen regtstrceks tot de aangerigte schade aanleiding heeft gegeven. FKAA'kltlJk. PARIJS, 24 September. De Moniteur deelt een berigt mede uit Florence, waarin gemeld wordt dat Garibaldi, op last der Italiaansche regering, te Asinalunga gevangen is genomen, uithoofde hij zich gereed maakte op het pauselijk grondgebied over te gaan. Volgens de lnd. Beige i$ het zeker dat de Fransche regering Ie Flo rence gedreigd heeft Rome weder te zullen gaan bezetten, indien de we reldlijke souvereiniteit van deu Paus er ook maar een oogenblik in gevaar wierd gebragt. Te Toulon is er sprake van aanstalten om het Fransche eskader van Corsica naar de kust van den Kerkelijken Staat te zenden. Als zeker wordt door de Patrio medegedeeld dat verscheiden sehepeu van 's rijks ma rine te Toulon gereed worden gehouden om in zee te gaan, en dat er bevel is ontvangen om het transportschip Intrépide onverwijld uit te rusten. Men wil weten dal de keizer koning Victor Emanuel en koningin Victoria heelt uitgcnoodigd naar Parijs te komen tot bijwoning der feesten, die ter gelegenheid van de sluiting der tentoonstelling zullen plaats hebben. Die beide souvereineu zouden alsdan den keizer en de keizerin van Oosten rijk alhier ontmoeten. liet Poolsche comité alhier zal zich geheel reconstitneren. Er moet tusschen de leden eene ernstige scheuring zijn ontstaan, doordien de eene partij republikeinschgezind en de andere clerikaal is.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2