meDigte kruizendie verleend wordenin aanmerking neemtdat zijn man moedig gedrag door liet gouvernement onopgemerkt is gebleven, hetgeen hem bepaaldelijk eene grief was. Dij mogt slechts den ouderdom van ruim 25 jaren bereiken. (Arnh. C.) Te Amsterdam werd Vrijdag voormiddag een stoute diefstal met in braak gepleegd op den Nienwendijken wel hij een goud- en zilversmid. De dader had door het open snijwerk van een luik eene kolossale spiegel ruit weten door te stooten en op die wijze verschillende gouden kettingen uit de kast geroofd. De vermoedelijke dader is des middags reeds in ver zekerde bewaring gebragt. Vrijdag II. viel te Bovencarspel een kind van 6 a 7 jaren in eene diepe gracht naast de hofstede zijner ouders. De moeder, die dit zagsprong liet kind terstond na, doch zonk in de diepte weg, waarop haar oudere zoon eveneens in het water sprong, oin de moeder en het kind te redden; doch ook deze, niet kunnende zwemmen, zonk. Gelukkig schoot toen een buurman toe, die zwemmen kon, en het geluk had moeder en zoon te red den; later haalde hij ook het kind op, maar dit was reeds dood. Door de arrond.-regtbank te Leeuwarden is een persoondie een munt- billet van ƒ50 op de markt had gevonden en zich had toegeëigend, tol drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. 's GRAVENUAGE, 24 September. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer J. W'. L. van Oordt, staatsraad in buitengewone dienst, te Rotterdam tot het dragen der on- 1 dcrscheidingsteekenen van officier der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franscnen geschonken, en aan den kolonel jhr. J. F. A. van Panhuys, van den generalen staf, tot het dragen van de versierselen van commandeur der orde van het Zwaard, hem door den koning van Zwe den en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de zil veren medaille en een loffelijk getuigschrift aan P. Vlaskamp, controleur der gemeente-belastingen te Ilarlingen wegens hij verschillende gelegenhe den verrigte menschlievende daden. Aan den heer mr. J. G. Gleichman is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als referendaris bij het dep. van financiën, terwijl als zoo danig is benoemd de heer tnr. F. S. K. J. graaf van Randwyck, thans commies. Tot hooglecraar in de geneeskundige faculteit aan de hoogeschool te Groningen is benoemd de heer VV. M. 11. Sanger, doctor in de genees-, heel- en verloskunde te 's Gravenhage. De heer P. van der Burg is op zjjn verzoek eervol ontslagen als school opziener in het l0e schooldistrict van Gelderland, terwijl ais zoodanig is benoemd de heer F. Kuyperste St. Anna, bij Nijmegen. Tot griffier van het Uantongeregt te Oud-llcijerland is benoemd de heer mr. C. H. B. Boot, advocaat te Amsterdam. Tot ontvanger der directe belastingen te Heemstede is benoemd de heer P. J. Grobbee, thans te Gendringen. Aan den gepens. officier van gezondheid 2de kl. van het leger in Ned. Indië VV. Nienwenhuisen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier van gezondheid bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. Z. M. de koning zal zich Donderdag aanst. naar het Loo begeven. Gisteren namiddag heeft Z. M. aan den hier verblijf houdenden Japan- schen prins een afseheids-gehoor verleend. Heden ochtend heeft de Japansche prins met zijn gevolg de residentie verlaten. Zij werden, gezeten in hofrijtuigendoor de heeren adjudanten, van wege Z. M. aan Z. K. H. toegevoegd, uitgeleide. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren was aan de orde de beraadslaging over het ontwerp van adres in antwoord op de troonrede. Dit concept is slechts een weerklank op die rede. De eerste zes paragraphen werden zonder discussie goedgekeurd. Over de zevende paragraaf, de gel- delijke aangelegenheden betreffende, had eene gedachtenwisseling plaats tus- schen de hh. Geertsema en Fransen van de Putte en de ministers van finan ciën en van koloniën. De eerste zag tegenstrijdigheid in de verklaring der troonrede, dat in de behoeften zou kunnen worden voorzien zonder buiten gewone maatregelen en hetgeen in de Zaturdag II. door den minister van financiën werd gezegd, omtrent een buitengewoon middel dat strekken moest om de voorgedragen uitgaven te bestrijden. De heer Fransen van de Putte deelde die meening en vroeg of er bij de regering bezwaar bestond om mededeeling te doen van de saldo's der laatste vijf jaren van de In- dische kas, om daarvan gebruik te maken bij het onderzoek der staatsbe- grooting. De minister van financiën toonde aan dat er geen verschil in de verklaringen der troonrede en van zijne rede bestonden gaf de noodige 1 inlichtingen tot regt versland van hetgeen in beide stukken voorkwam, en de minister van koloniën zeide bereid te wezen om aan den door den twee- j den spreker geuiten wcnsch te voldoen. Daarna werden de zevende para- I graaf en ook de achtste (aangekondigde wets ontwerpen) zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De negende paragraaf betrof het koloniaal beheer. De heer van der Ilucbt vroeg aangezien de rede van den minister van ko loniën in de eerste kamer hem op dit punt niet duidelijk genoeg was voorgekomen, of deze van zins was de cultuuraangelegenheden spoedig in overleg met de volksvertegenwoordiging te behandelenen of de voorstellen daartoe konden worden te gemoet gezien vóór de behandeling der Indische begrooting. De minister van koloniën antwoordde dat omtrent de regeling der koffijcttltuur een onderzoek aanhangig was; omtrent de suikercultuur werd eene regeling ontworpen. Omtrent de uitgifte van woeste gronden was hij voor wettelijke regeling, maar wachtte dienaangaande op bouwstof fen tot zamenstelling van een wets ontwerp. De heer van der Hucht was niet voldaan over deze inlichtingen zoodat de minister nog nader in eene verduidelijking zijner meening trad. Tusschen den heer Keuchenius en den minister van buitenl. zaken en van koloniën volgde daarop eene woorden wisseling over hel door de regering gevolg beleid, en daarmede in verband slaande uitkomsten. De heide ministers kwamen op tegen de bewering dat zij het Christendom op Java vijandig gezind zouden zijn omdatnaar het oordeel des sprekers, de evangelisatie aldaar niet genoegzaam bevorderd zou zijn geworden; zij toonden aan welk standpunt de regering hierin wenschte in te nemen, te weten niet zche te evangeliserenmaar levens ook toe te zien dat de evangeliedienaars in de uitoefening hunner taak geene belemmeringen ondervonden. Nadat nog eenige leden en ook de ministers i van buitenl. zaken en van koloniën het woord hadden gevoerd, werd de paragraaf zonder stemming goedgekeurd. Paragraaf 10 (Wesl-Iudië) en de sloi-paragraaf werden zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd en het geheele adres met algeuieene stemmen aangenomen. Het zal den koning door eene commissie worden aangeboden. In de zitting van heden was aan de orde het voorstel van de hh. Dullert J en Godefroi tot herziening van het reglement van orde. Omtrent dit voor- stel heeft eene commissie den 2den Juli) jl. verslag nitgebragt. De conclusie van haar rapport was: »wij stellen derhalve der kamer voor dal zij tol het benoemen door tusschen komst der afdeelmgen van eene commissie besluite, die zich in den aangeduiden geest met het ontwerpen van een, bij wijze van proefneming in te voeren, reglement voor hel onderzoek en de openbare beraadslagingen bezig houde en dit ontwerp aan het oordeel der kamer on- derwerpe. Alleen voegen wij er den wensch nog bjjdat de heeren Dullert en Godefroi tot die nieuw te benoemen commissie mogen belmoren." Na eenige beraadslaging is die conclusie, met weglating van de woorden »in den aangeduiden geest", aangenomen met 32 legen 31 stemmen. Door den heer van Eek werd op eene volledige herziening van het reglement aangedrongen. Heden middag ten 5J ure heeft de koning ten gehoore ontvangen de commissie van de tweede kamer, belast met de aanbieding van het adres. Alhier is het berigt ontvangen dat te Oosterhout is overleden de heer mr. C. D. Beels, raadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland. Zondag avond heeft ds. Hoevers, in de Nienwe Kerk, aan de gemeente bekend gemaakt, dat ds. Zaalberg, leeraar bij de Ned. herv. gemeente al hier, wegens redenen van gezondheid, tol het besluit was gekomen zijn emeritaat aan te vragen. BU1TENLANDSCHE BK1UGTKN. ENGELAN i». LONDEN, 22 September. H. M. de koningin der Nederlanden heeft in den morgen van den 20s,f» hel Britsche museum bezocht. Later keerde H. Jl. naar Claridge Hotel terug en reed in den loop van den namiddag naar het paleis Hampton Court, van waar II. Jl. nog tegen den avond terugkeerde. Den 21!tcn begaf U. JI. zich naar Hatfield House, om een bezoek bij den markies van Salisbury af te leggen, en na aldaar een paar dagen te hebben vertoefd, zal de koningin zich naar den graaf en de gravin Clarendon, op hun landgoed nabij Wat ford, begeven, terwijl 11. Jl. vervolgens den graaf en de gravin van Derby op Knowsley zal bezoeken. Uit Dublin wordt gemeld, dat wederom een Feniansche gevangene, met name O'Brien, ook wel kapt. Osborne geheetenuit den kerker heeft welen le ontsnappen; men vermoedt dat men hem van builen iu zijne ont- vlugting behulpzaam is geweest. Naar men verneemt is een der schuldigen aan den aanval op de policie te Manchester en een ander te Preston gevat. Tevens heeft men een der j bevrijde gevangenen, eene vrouw, weder gevangen genomen. In eene vergadering van Londensche ambachtslieden is besloten, zoo mogelijk, in het aanslaande jaar hier ter stede eene internationale tentoon stelling van door ambachtslieden vervaardigde voorwerpen te houden. De Pall Mall Gazette deelt een brief mede uit Egypte van den 10denjl. waarin gezegd wordt, dat koning Theodorus van Abyssinië in een gevecht met zijn eigen troepen gedood is. Volgens berigten uit Japan was daar te lande het gerucht in omloop, dat de Taïkoen zijne waardigheid ten gunste van eenen jongeren broeder zou nederleggen. FKANRKIJH. PARIJS, 22 September. De laatstelijk medegedeelde diplomatieke circulaire van den heer von Bismarck wordt hier verschillend beoordeeld. De regerings-organen toonen hunne ontevredenheid, maar geven daaraan in gematigde termen lucht; minder de overige bladendie in genoemd staatsstuk veel kwetsends voor Frankrijk zien. Naar hunne opvalling laat de heer von Bismarck daarin hooghartig de meening doorstralen dat zijn aangevangen werk ondanks den wil van Frankrijk zal tot stand komen. De Siècle geeft te kennen dat Frankrijk het wel dienstig zou kunnen achten, voor zijne veiligheid en voor Europa's evenwigt waarborgen te eischen; en de Presse zegt: op dat staatsstuk vol snoeverjj hebben wij niet anders te antwoorden dan dit: Verstout u den Main te overschrijden; dan zullen wij zien!" Naar men van hier aan de Ind. Beige meldt, is de regering zeer be ducht wegens Garibaldi's plannen tegen Rome, maar hoopt zij nog dal hij, te Florence van alle zijden gedrongen wordende om die plannen vooreerst te laten varen, hiertoe zal overgehaald zijn. Intusschen Ijjdt het geenen twijfel, dat de regering besloten heeft onverwijld gewapende magt naar Rome tè zenden, indien er een aanval tegen die stad wierd beproefd. Te Lyon en te Toulon werden daartoe troepen gereed gehouden. La France berigt vrij stellig, dat de wetgevende kamers opgeroepen zullen worden om op den I5den November aanst. zamen te komen tot het houden eener buitengewone zitting, welke in de eerste plaats bestemd schijnt te zijn voor de behandeling van de voordragt der regering tot versterking der legermagt. Naar men zegt is het bezoek, dat de keizer aan het hof van Berlijn zou brengen, uitgesteld tot het voorjaar van 1868. Te Meudon hebben dagelijks proefnemingen plaats met draagbare kanonnen en met nieuw revolvergeschutook vertrekken dagelijks nieuwe regimenten naar de noordelijke en oostelijke grensplaatsen. De ontvangsten der wereldtentoonstelling van hare opening af lot den 10deD dezer worden op 1\ millioen fr. berekend. Zij moeten het cijfer van 9 millioen fr. bereiken, zoo de tentoonstelling zelve hare kosten zal goed maken. De hooge broodprijzen hebben in sommige voorsleden aanleiding gege ven tot onrustige tooneelen. ITALIË. De Gaz. Vffiziale bevat de volgende verklaring der regering aangaande de beweging leger. Rome: »Hel ministerie heeft tot dusver den loop der gisting naauwkeurig gadegeslagen. Die gisting strekte om, onder den dek mantel van den roemrijken naam van Rome, het land over te halen lot eene schending der internationale verdragen, steunende op de goedkeuring van het pailcment en de eer der natie. De regering betreurde het nadeel, door dergelijke aanhitsingen berokkend aan de rust en hel crediel van den' daal en aan de financiële operatiën waaraan de gemeenschappelijke wel vaart verhonden is. De regering heeft tol dusver de regten van alle burgers geëerbiedigd; maar thans, nu men met verkrachting dezer regten van be dreigingen tot feiten wil overgaan, acht de regering zich verpligt, het open baar vertrouwen en de souvereiniteit der wet te handhaven. Getrouw aan de verklaringen, door haar in het parlement afgelegd en door die wetgevende vergaderingen goedgekeurd, zal zij daaraan volledige uitvoering geven. Geen burger van den vrijen staal mag zich boven de wel stellen, of de plaats innemen van de groote magten in den staal, waardoor Italië wordt gestoord iu de moeijelijke taak zijner organisatie en het land in de ernstigste ver wikkelingen wordt medegesleept. De regering stelt vertrouwen in de wijs heid en de vaderlandsliefde der Italianen; maar indien iemand trachtte de

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2