LEIDSGH ST0DEHTEH-C0RPS. I»er Telegraaf. gen. Omtrent de verificatie van weeg werktuigen en gasmeters zijn bepalin gen gemaakt; die betredende het vaatwerk zijn gewijzigd. Een verbeterd toezigt is in het leven geroepen, en de grondslagen zijn gelegd voor eene verdere regeling, bij reglementen van inwendig bestuur, van dezen tak van staatszorg. Bij art. 3 worden de tegenwoordige namen der maten en ge- wigten afgeschaft en vervangen door die van meierkilometerliter, hec toliter, gram, kilogram, enz. enz. De overgang van den bestaanden toe stand zal echter geleidelijk plaats hebben. De Japansche prins Mohu Tajtt en gevolg hebben zich gisteren naar bet Nieuwe Diep begeven, om het ramtorenschip Prins Hendrik der Ne derlanden te bezigtigen. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is mei 18 tegen 9 stemmen aangenomen het praeadvies van burg. en weth., in zake de aanvrage om concessie voor den aanleg eener duinwaterleiding, strek kende om het op den voorgrond gestelde beginsel van uitsluiting van an dere gemeenten te laten varen en aan de aanvrage van den heer de Veer c. s., legen ƒ12000 gedurende 20 jaren, de voorkeur te geven. Morgen ochtend ten 9 ure zullen de troepen alhier in garnizoen zich naar de vlakte van Waalsdorp begeven om manoeuvres in het vuur uit te voeren. BU1TENLANDSCHË BERIGTEN. EXGELAN 1». LONDEN 17 September. De aartsbisschop van Canterbury, primaat der nationale kerk van Groot-Britannie, heeft de bisschoppen der Anglicaansche kerk van de ge- heele wereld uitgenoodigd tot hel houden eener algemeene vergadering, welke den 24slcn dezer te Londen zou geopend worden. Reeds hebben 77 prelaten doen weten dat zij gezind waren aan de uitnoodiging te vol doen; van dat getal zijn er 24 in Groot-Britannië23 in de Brilsche kolo niën, en 20 in de Yereenigde Staten van Noord-Amerika gevestigd. Het doel, waartoe die vergadering is zamen geroepen, is te beraadslagen over de gesciukste middelen om de in de Anglicaansche kerk bestaande ver deeldheid te doen ophoudenen die kerk weder te brengen tot hel geloof en de regelen der onverdeelde kerk, die bet beginsel der Engelsehe kerk hervorming uitmaakten. Die vergadering kan echter geene verbindende be sluiten nemen zonder goedkeuring van de koningin en van het parlement. Van de 12 schepen, die gelijktijdig met thee van den jongsten oogst uit China naar Engeland waren vertrgkken, is, even als in het vorige jaar, de Taeping het eerst aangekomen. Dat schip had de reis in 102 dagen vojbragt. Tussclien Bristol en Exeter is II. Vrijdag een goederenwagen van een in volle vaart zijnden trein in brand geraakt, tengevolge waarvan de passa giers in groot gevaar verkeerden; hun schreeuwen werd niet gehoord, maar zeer toevallig wendde de machinist zich om en ontwaarde de vlammen, die alstoen weldra werden gebluscht. Volgens de hier ontvangen beriglen uit New-York van den 7den waren van de afgekondigde amnestie uitgesloten de gewezen president en vice- president der zuidelijken, Jefferson Davis en Stephens, de ministers, krijgs oversten, diplomatieke agenten der zuidelijken en de deelnemers aan den moord van den president Lincoln. In Mexico had Carlos Miramon die aan liet hoofd eener bende van 3000 man slaat, 90 republikeinen doen doodschieten, om den dood van zijnen te gelijk met keizer Maximiliaan ge- fusilleerden broeder, den generaal Miramon, te wreken. EHANHKlJk. PARIJS. 17 September. De Moniteur meldt, dat beriglen uil New-York zijn ontvangenmel dende dat de gezant Dano daar ter stede was aangekomen. Hij was op 8 Augustus uit Mexico vertrokken, had op den 16den dier maand Vera-Cruz verlaten en was op den 28sten met het gelieele personeel der Fransche legatie in de Vereenigde Staten aangekomen. Hij werd vergezeld van de zaakge lastigden van België en Italië, aan wie hij gelegenheid had gegeven, om aan boord van het stoomjagt Phle'géton plaats te nemen voor den overtogt naar Europa. Omstreeks 200 Franschen, die den wensch aan den dag had den gelegd om naar hun vaderland terug te keeren, waren mede aan boord van Fransche schepen naar New-York overgebragt. De heer Dano, Fransch gezant in Mexico, is reeds te Brest aange komen. Volgens bij de Ind. Beige ontvangen beriglen uit Mexico bedroeg het getal der daar te lande krachtens het besluit van keizer Maximiliaan van 5 October 1865 gefusilleerde personen 9244. Ter eere van den generaal Arteaga, een dier slagtoffers, zou te Queretaro een gedenkteeken opgerigt wordenen zijne twee dochtertjes als kinderen der republiek aangenomen worden; voorts zou in genoemde stad eene der straten naar hem genoemd worden. Alhier loopt liet gerucht dat koning Victor Emanuel en de koning der Nederlanden zich te Parijs zullen bevinden te gelijkertijd met den keizer van Oostenrijk. Het Parijsche comité voor liet coöperative congres heeft ter algemeene kennis gebragt, dat die bijeenkomst dit jaar niet, maar wel iu het vol gende jaar, en alsdan buiten Frankrijk, gehouden zal worden. Na het weigeren der vergunning tot hel houden van hel congres te Parijs door de regering, hebben de Fransche coöperative genootschappen gemeend het aan bod van de stad Luikom zich aldaar te vereenigenniet te moeten aan nemen, omdat dit thans, na de reeds door de regelings-commissie aange wende moeite en kosten, tot dubbel lijd- en geldverlies leiden zou. PRUISSEli. BERLIJN, 17 September. lil Wnrtenbergsche bladen wordt de circulaire medegedeeld, door graaf von Bismarck aan de vertegenwoordigers van Pruissen in Duitschland ge zonden, ten opzigte van de Salzburgsche zamenkomst. IIjj zegt daarin dat de ten dien aanzien van Oostenrijk en Frankrijk ontvangen verklaringen eene bepaalde onlkenienis bevatten van alle voornemens om zich in de in wendige aangelegenheden van Duitschland te mengenen laat zich verder o. a. aldus uit: De Noord-Duilsehe bond zal elke behoefte der Ziiid-Duiisclie regeringen aan uitbreiding en bevestiging der nationale betrekkingen lussclien bet Zuiden en het noorden van Duitschland ook in het vervolg met bereid willigheid in aanmerking nemen; maar wij zullen de bepaling dermate, in welke de wederzijdsche toenadering moet plaats hebben ten allen tijde aan de vrije beslissing onzer Zuid-Dititsche bondgenooten overlaten. De lieer Simson is met 132 van de 187 stemmen tot voorzitter van den Noord-Duitschen rjjksdag gekozen. De Foss. Zeit. deelt mede dat hij den rijksdag een marine-budget zal worden ingediend, dat niet alleen ten doel heeft om de tot nu toe alleen door Pruissen gedragen lasten der marine gemeenschappelijk onder de staten van den Noord-Duitselien bond te verdeelen maar tevens om de vloot in een toestand te brengen, dat zij waardig zal zijn eene natie van 30 millioen zielen te vertegenwoordigen. Te Dusseldorp heeft dezer dagen dr. Mooren in den kring van eenige vrienden de herinnering gevierd aan de eenige dagen vroeger door hem ver- i'igte 1000stc operatie van de cataract deze gebeurtenis was dubbel merk waardig, daar dezelfde operateur eenige weken vroeger de operatie tot het herstel van het scheelzien voor de 2000slc en de vorming eener kunstmatige pupil zelfs voor de 3000ste maal had verrigi. Uit Bern meldt men dat meri daar zeer weinig gesteld is op de eer, aan de stad te beurt gevallen door het besluit van het vredescongres, om den zetel van het centrale comité aldaar te vestigen. Men onderstelt vrij algemeen, dat op krachtige wijze daartegen zal worden geprotesteerd en dat zoowel de kantonnale regering als de bondsraad maatregelen zullen ne men om te verhoeden, dat dergelijk plan worde verwezenlijkt. Te Kopenhagen wordt het berigt, dat de koning van Griekenland on geneigd zou zijn weder naar Athene terug te keeren, voor een verzinsel gehouden. OOSTENRIJK. De Katholischc Verein is bedacht op het stichten eener katholieke universiteit voor Duitschland, en heeft daarvoor reeds eenig geld bijeen gebragt. Op een dezer dagen te lnnspruck gehouden congres is eene medé- deeling van het gemeentebestuur der stad Luxemburg ontvangeninhoudende dat het bereid was de vroeger voor het Pruissische garnizoen dienende ge bouwen daar ter stede beschikbaar te stellen voor de katholieke universiteit van Duitschland en die daarvoor op zijne kosten in te rigten. De vergade ring heeft dat aanbod dankbaar aangenomen, en zal daarvan gebruik maken zoodra het noodige geld voor de uitvoering van het plan bijeen ge bragt zal zijn. 's GRAVENHAGE j 19 September. Vervolg der zitting van de eerste ka mer. Er zijn belangrijke koloniale discussiën gevoerd. Een amendement van den heer Duymaer van Twist, hoofdzakelijk om de behoefte aan wet telijke regeling der cultuur-aangelegenheden in het adres op te nemen, terwijl het adres sprak van «vaste grondslagen", werd verworpen met 18 tegen 6 stemmen. Het geheele adres is vervolgens aangenomen met 21 legen 3 stemmen. Daarop is de kamer uiteengegaan. WEENEN, 18 September. De Presse zegt, dat tot de unificatie van de staatsschuld besloten is en dat deze maatregel uiterlijk 1 Mei 1868 aan het oordeel der vertegenwoordiging zal worden onderworpen. Volgens de Neue freie Presse heeft Amerika, op herhaald aanzoek van Griekenland, om als bemiddelaar in de quaeslie van Candia op te tre den, door den Amerikaansche gezant doen verklaren, dat eene inmenging in het Grieksch-Turksch geschil niet strookte met de belangen van Amerika. MANCHESTER, 19 September, lersch gepeupel bevrijdde met geweld twee gearresteerde Fenians uit den gevaugeniswagen. Het schoot op den voerman en de twee polilie-agentenwaarvan de een doodelijk getrof fen werd. üi«vtict*üjtvc SrfAut). Van 13 tot en met 18 September 1867. BEVALLEN: M. G. Planjcr, geb. Cornet, D.M. J. Blansjaargeb. van den Bosch, D. E. M. Kaarsenmaker, geb. van Leunen, I).— II. C van den Burggeb. van Doorn Z. M. C. Keercweer, geb. de Meede, Z. M. U Albert, geb. Duynstee, D. A. Stoeke, geb. van EesE. M. Marytgeb. Verhoe ven D. M. Tegelaargeb. van Biemeu ,iZ. D. Papótgeb. TibboelD. C. Noordeloos, geb. Kikkert, Z. E. Eradus, geb. Nieuwenhuis, Z. M. Koenegeb. Kok D. J. Stikkelorum geb. StouteZ. G. van lloulum geb. de Maas D. C. J. Rijke geb. Dclmeer, D. E. Vijlbrief, geb. van Leeuwen Z. A. A. Schade van Westrnm,geb. van der Ploeg, Z. E. Egginkgeb. Floryn 1). E. Brybag, geb. Arbouw, D. C. van der Hert, geb Groen, D. U. den Hertoggeb. SiragZ. M. den Osgeb. van den Bosch D. GEHUWD: H. van Ketwich, jm. en J. VV. M. V. de Sturler jd. P. 11. Spek wedr. en S. Selierwedc J. van der Henst.jm. en M. .1. D. üuchateau wett. gescli. J. de Graaf, jm. en W. J. Gerlenaarjd. D. P. Wassenaar jm. en P. C. Ju, jd. J, Sinteur, jm. en M. W. Oostenbrug, jd. II. Schregel, jm. en M. Bazeljd. P. Sinteurjm. en S. Dionetjd. P. Gijsmanim. en M.J. Wassenaar, jd. O ER LEDEN P. Waterland53 j. W. A. II. der Kinderen Z.2i m. G. J. van Klaveren Z.2£ m. J. Vendrik D.8 m. en 11 d. J. Huls, Z. 8 d. J. P. Bosman 72 j. E. Midderham D.14 d. J. Snijders wed. M. van den Berg, 63j. C. 11. Poelijoe, I). 5 d. J. Starkenbrug 51 j. M. H. A. Pols, 27 j. J. van Bemmel82 j. C. C. Schenk D.3 j. en 8 m. H. Pardon Z.2 m. en 12 d. M. M. Hensing, D. ,22 j. A. C. Brieërgeb. van Steenbergen, 38 j. C. T. A. Metjeraan Z.4 m. H. C. Noyen, Z., 4 m. Al» VERTE IN TIE IN. Voor de bewijzen van belangstelling, bij de bevalling mijner Echtgenoote ondervonden, betuig ik, ook namens haar, mijn welgemeenden dank. Leiden, 18 September 1867. R. SCHERIUS. De Heer en Mevrouw VAN DEN BRANDELER VAN HOGENDORP beluigen hun dank voor de vele bewijzen van deelneming, die zij hebben ondervonden bij het oerlijden van hun Zwager den Heer Mr. J. J.E. VAN DEN BRANDELER, te Dordrecht. Allen, die Lid wenschen te worden van het Leidsche Studenten-Corps, worden verzocht vóór Maandag 7 October 186!T naam en voornaam op te geen. De gelegenheid hiertoe staat open bij den Pedel van het Corps ROBERT (Haarlemmerstraat bij TETnorr) en voorts, van af 33 September, bij den Ondergeleekende II. II. VAN CAPPELLE, Coll. h. t. Ab-Actis.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3