3. Heystek en P. Verbeek, bij loting te beslissen. Voor het fraaiste stel kippen, prijs ter waarde ran 3 (uitgel. door C. van Klaveren Pz.) aan J. Michels. Voor de fraaiste koppel duiven, prijs ter waarde van ƒ2.50 (uitgel. door A. K. de Koning) aan P. Deys Voor de grootste ktppen- eijeren, 25 stuks, prijs (uitgel. door de afd.) aan J. Berckenkamp. Voor de beste rogge, prijs ter waarde van ƒ5 (uitgel. door J. Brussé Pz.) aan J. van der Gugten en VV. Schippers, bij loting te beslissen. Voor de beste haver, prijs ter waarde van 3 (uitgel. door de afd.) aan H. Zwetsloot. Voor de beste gerst, prijs ter waarde van 3 (uitgel. door de afd.) aan A. van der Mey. Voor klei-aardappelenle prijs ter waarde van 5 (uitgel. door de afd.) aan A. van der Mey; 2C prijs, ter waarde van ƒ2.50 (uitgel. door J. van den Eikel) aan A. Uittenboogaard. Voor zand-aardappelen le prjjszilveren medaille of ƒ10 (uitgel. door het hoofdbestuur), en 2e prijs, ter waarde van 2.50 (uitgel. door J. van den Eikel) aan F. Meijer. Voor hentdie zich hel meest verdienstelijk heeft gemaakt door het nemen van proeven met aardappelen afkomstig uit den Deventerschen proeftuin prijs ter waarde van ƒ2 50 (uitgel. door de afd.) aan K. Planlenga. Voor de fraaiste ufjen, prijs ter waarde van 3 (uitgel. door de afd.) aan F. Meijer en J. Brussé Pz.bij loting te beslissen. Voor de beste bloemkool, le prijs, zilveren medaille of ƒ10 (uitgel. door O. baron van Wassenaer Cat- wyck) aan J. Brussé Dz.; 2e prijs (uitgeloofd door de afd.) aan J. Brussé Pz. Voor de beste roode kool, prijs (uitgel. door de afd.) aan A. van der Mey. Voor de beste witte kool, prijs (uitgel. door de afd.) aan A. van der Mey. Voor liet beste vlas, lc prijs ter waarde van 10 (uitgel. door G.F. Alsehe en A. van der Mey) aan D. van der Mey; 2e prijs ter waarde van ƒ2.50 (uitgel. door D. van der Mey) aan A. van der Mey extra 2e prijs aan A. Heemskerk. Voor vlaszaad, prijs ter waarde van ƒ5 (uilgel. door D P. Vlasveld) aan A. van der Mey en A. Heemskerk, bij loting te beslissen. Voor de beste beet wortelenprijs ter waarde van 2 50 (uitgel. door de afd.) aan F. Meijer. Voor de beste groene velderwten, prijs ter waarde van ƒ2 50 (uitgel. door G. de Smit) aan F. Meijer. Voor hem die zich het meest verdienstelijk heeft gemaakt met het nemen van proeven met zaden afkomstig uil den Deven terschen proeftuin, prijs ter waarde van ƒ2.50 (uitgel. door de afd.) aan M. J. Burgersdtjk, voor plutmgierst. Voor de fraaiste bloembouquel prijs (uitgel. door de afd.) aan Mej Bonte. Voor de fraaiste collectie afgesneden Dahlia's prijs (uitgel. door de afd.) aan J. lleyslek. Voor de fraaiste hangplant, prijs ter waarde van ƒ2.50 (uitgel. door A. Franchimon) aan P. Franchimon en O. Voor de fraaiste collectie appels, le prijs ter waarde van ƒ2 50 (uitgel. door VV. Macalester Loup) aan W. Macaleslcr Loup; extra-prijs aan C. de Wit. Voor de fraaiste collectie peren, prijs ter waarde van ƒ2 50 (uitgel. door W. Macalester Loup) aan F. Lieson. Voor de fraaiste en volledigste collectie moesgroenten, le prijs, bronzen me daille of ƒ5 (uitgel. door het hoofdbestuur) aan M. J. Burgersdijk 2e prijs, ter waarde van ƒ2.50 (uitgel door W. van der Vlies) aan Joh. Michels. Voor de fraaiste en beste zelf vervaardigde landbouwgereedschappenlc prijs (uitgeloofd door de afd.) aan A. Koppers; extra prijs aan A. Uittenboo gaard. Aan hem die het meest tot de versiering van de tentoonstelling heeft bijgedragen, le prijs, ter waarde van ƒ10 (uitgel. door de afd.) aan K. Plantenga, voor 33 stuks aloe's; 2C prijs ter waarde van ƒ2 50 (uitgel. door de afd.) aan K. Plantenga en M. J. Burgersdijk voor twee stam-fuchsia's. De tentoonstelling werd door een groot aantal belangstellenden bezocht. Heden, na het houden eener harddraverij, waarvoor sierlijke prijzen z(jn uitgeloofd, heeft de uitreiking der prijzen plaats; de medailles zullen eerst later op eene algemeene vergadering aan de bekroonden uitgereikt worden. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de acht eerste maanden van 1867, waaruit blijkt, dat die bedragen heelt ƒ46,434,842.80, zijnde 3.526,849.36 meer dan in dal tijdvak van 1866. In de week van 8 tot 14 September zijn geene gevallen van vee-typhus in het rijk voorgevallen. Bij het dezer dagen te Utrecht gehouden natuurkundig examen voor aanstaande artsen, z(jn van de 12 candidaten; die aan hel examen deelna men, 2 toegelaten. Door de Utrechtsche afdceling der Maatschappij lot Nut der Israëlie ten in Nederland is het plan ontworpen om een Israëlitisch weeshuis voor geheel Nederland tot stand te brengen, daar instellingen tot verpleging van Israëlitische weezen bjjna in geene gemeente bestaan. Ztj heeft een con cept-reglement ontworpen, dat tot grondslag dezer inrigting dienen zal, en zal eerlang tol algemeene deelneming de gelegenheid openstellen, liet plan schijnt te wezen om het „weeshuis te Utrecht te vestigen. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aan d®. van Limburg Brouwer verleende emeritaat, de volgende nominatie gevormd: dd. Acquoy, te Zalt- Bounmel; van Gorkom te LeydeuKnappert, te Deventer; Mosselmans, te Groningen; Rauwenhoff, te Rotterdam, Romeny, te Leeuwarden. Te Rotterdam zijn door de cholera aangetastDingsdag 1overleden 3; Woensdag 6, overleden 4. Onder Leerdam is Dingsdag nacht, ten gevolge van het broeijen van hooi, eene bouwmanswoning afgebrand; van den inboedel werd weinig ge red, en de bouwgereedschappen, alsmede vier varkens, werden een prooi der vlammen Te Sittardin Limburg, heeft mede een zware brand ge woed waardoor een aantal huizen en stallen zijn vernield. De Arnh. C. meldt dat Zaturdag jl. op den sneltrein, die ten 3 ure 25 m. van Utrecht naar Arnhem rijdt, lusschen Utrecht cn Driebergen een ongeluk plaats had dat door spoedig genomen maatregelen in de beginselen gestuit werd. In een der goederenwagens, die zich in het midden van den trein bevond, ontstond brand en door de sterke luchttrekking sloegen rook wolken en vlammen spoedig uit den waggon. Toen de reizigers, die in den daarachter geplaatsten waggon gezeten warende onaangename lucht in de rijtuigen bemerkten, ontdekte men de oorzaak daarvan weldra en kort daarop verminderde de trein zijn vaart en stond hij eindelijk geheel stil. De brandende goederen, die in den waggon geladen waren, werden op den weg geworpen en de brand was door het aanbrengen van eenige emmers water spoedig gebluscht. Als oorzaak van dezen brand kan vrij zeker gezegd worden, dat hij ontslaan is door vuurwerk, dat in dezen waggon geladen was en waarvan dc fragmenten door alle reizigers gezien zijn. Te Enschedé is de orde thans weder hersteld. Nadat op last van den commissaris des konings nog een tweede detachement huzaren uit Deventer was <n boden, is verdere magtsversterking overbodig geweest. De door de cavalerie uitgevoerde charges hebben een Iteilzatnen schrik onder de oproe- rigen gebragl. Dc commissaris des konings en de advokaat-generaal zijn dan ook maandag weder naar Zwolle vertrokken. Inlosschen houdt men zich bezig met het onderzoek naar de zaak en het opsporen der belhamels. De opening van den spoorweg Tilburg-Turnhout is op 1 October aanst. bepaald. 's GRAVENHAGE 19 September. Z. M. heeft benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4<te kl. den majoor en opperhoofd der Ternataansche hulptroepen op het eiland Ceram, prins Mohamed Jassim. Z. M. de koniug-groothertog heeft den heer J. H. Marinus, directeur der nationale zangschoolbenoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is de heer mr. A. J. T. H. van den Bergh, advocaat-gene raal bij het prov. geregshof in Limburg, met alle zijne wettige afstamme lingen verheven tot den Nederlandschen adelstand. Z. M. heeft goedgevonden lot belooning dergenen van de landmagt in Ned. Indië, die zich hebben onderscheiden bij de gevechten op het eiland Ceramin de maanden October en November 1865 en Januarij en Februarij 1866, te bevorderen tol ridder der Militaire Willemsorde 3de kl.den iuit.- kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indië J. G.G. H. Strengnaerts, ridder der Militaire Willemsorde 4de kl.; le benoemen tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde de lsle luitt. der infanterie P. J. Gaberel, A. Ver- brugh en' VV. A. Schmilauden lste" luit. der artillerie G. S. Nederveen Pieterse, den officier van gezondheid 2de kl. P. W. A. Beyenden officier van gezondheid 3de kl. F. A. Pauli, den thans gegageerden adjudant-onder officier der infanterie 11. G. Stratemaker, de sergeanten der infanterie A. J. A. Jalink en H. M. Mahne, den sergeaut der artillerie A. Launspach, en den korporaal der infanterie J. de Raadt; cn bij afzonderlijke dagorders zoo in Ned. Indië als in Nederland eervol te doen vermelden de kapiteins der infanterie C. F. van Casteren, thans met verlof uit Indië afwezig, en B. J. C. van Eerselde 2dc luitt. der infanterie J. W. D. Filet en L. H. M. Genet, den thaus gegageerden korporaal G. A. Roelofs, den kanonnier l!,c kl. 11. Keizer en de fuseliers J. Mol, A. SluderJ. Looyenga en J. Buters. Tot ontvanger van de accijnsen en van den waarborg van gouden en zilveren werken te Rotterdam is benoemd de heer A. Voerman, thans ont vanger der in- en uitgaande regten enz. le 's Hertogenbosch en aan den heer G. Sterk jr. is eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belas tingen enz. le 's Hertogenboschte 's llertogenbosch zijn de ontvangkanto ren der directe belastingenin- en uitgaande regten en van den waarborg en belasting op gouden en zilveren werken vereenigd en is tot ontvanger al daar benoemd de heer J. A. Nuyts, prov. directeur der directe belastingen in Noordbrabant; voorts zijn benoemd tot ontvanger der directe belastin gen: te Amsterdam de heer J. J. C. Pfister, prov. directeur in Friesland, cn le Wamel de heer D. H. W. Laeyendecker, ontvanger te Dinxperlo. Bij den minister van financiën is onder de letters G. H. B., postmerk Amsterdam, een bankbillet van ƒ1000 ontvangen, aan hem ingezonden tot vergoeding van hetgeen door eene verkeerde opvatting aan 'srjjks schatkist werd te kort gedaan. Aan jhr. mr. W. M. de Brauw, benoemd commies bij het dep. van koloniënis op z(jn verzoek eervol ontslag verleend als commies bij den raad van state. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlecnen. De Belgische gezant alhier baron du Jardin is naar Londen verplaatst en wordt hier vervangen door den baron Beaulieu. In de gisteren ten 11 ure geopende zitting van de eerste kamer zijn de geloofsbrieven van den heer Stork, ten fine van onderzoek, in handen eener commissie gesteld en werd door den voorzitter medegedeeld dal het concept-adres in antwoord op de troonrede gereed was en in de afdeelingen kon onderzocht worden. Tot dat einde werd de zitting tot 3 ure geschorst. Alsloen op nieuw bijeengekomen, werd tot de toelating van den heer Stork besloten en werden de beraadslagingen over het concept adres bepaald op heden ten 11 ure. In de heden gehouden zitting was bedoeld concept-adres aan de orde. De algemeene strekking en vervolgens de.1 lot 8 werden goedgekeurd. Bij 0 (koloniën) riglle de heer Duymaer van Twist eenige vragen tot den minister van koloniën omtrent zijne inzigten en denkbeelden op koloniaal gebied. De minister van buitenl. zaken antwoordde, voor zoo ver de vra gen van den spreker de regering betroffen, dat zij vasthoudt aan het programma Mijer; hij zette dit meer in 't breede uiteen. De heer Hassel- man, minister van koloniën, beantwoordde daarop meer bepaaldelijk den heer Duymaer. Hij is, zooals bekend was, voorstander van het cultuur stelsel; den aanhef van art. 56 regerings-reglement vat hij dus impera tief op. Hij ontwikkelt zijne gronden voor die opvatting en zet zijne meening uiteen nopens de Indische aangelegenheden. Dc heer Duymaer was niet vol daan over het antwoord van den minister van koloniën. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer van Reenen, door Z. M. tot voorzitter der kamer benoemd, deze betrekking met eene toepasselijke rede aanvaard. De heer jhr. van Sypesteyn werd als lid der kamer toegelaten. Tot de ingekomen wets-ontwerpen behoort de begrooting Nederl. Indië voor 1868. Tot leden der commissie voor het ontwerpen van een adres in antwoord op de troonrede worden benoemd de hh. Pijnappel, Dullert, van der Mae- sen, van Eek en van Lynden, en tot voorzitters der afdeelingen de hh. de Brauw, Dullert, Fransen van de Putte, J. K. van Goltstein en Storm van 's Gravesande. —- Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp betreffende dc maten, gewigten en weegwerktuigen. Volgens de memorie van toelichting voldoet de regering bij de indiening van dit wets-ontwerp aan eenen meer malen door de staten-generaal nilgedrukten wensch. Het internationale metrieke stelsel is behouden met wegneming der daarin gebragte afwijkin-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2