LEOSCHE COURANT. VRIJDAG 20 SEPTEMBER. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. slfwonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. N". 113. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien het adres van JACOBOS Pianjervleeschhouwerwonende binnen deze ge meente, waarbij hij verzoekt, het gebouw aan de Dolhuisgracht, geteekend wijk VI. n». 1363tot slagtplaats en veestalling te mogen bezigen en op de binnenplaats van dat perceelin een gemetselden bakeene verzameling van meststoffen te mogen houden; Gelet op het Koninklijk besluit van den 3tsten Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden ten opzigte der informaliën tic commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 23slen September aanst., des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 19 September 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. - B1MEMLAWDSCHE BEMGTEN. LEYDEN. 19 September. In de lieden gehouden zitting van den gemeenteraad werd tot lid in de commissie lot regtskutidig onderzoek in zake de armbakkerij op nieuw be noemd de heer mr. C. Cock, en lot commissaris voor de gasfabriek de heer mr. J. van Outeren. Tot secretaris bij hel collegie van gecommitteerden tot de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen werd benoemd de heer J. Hoog, en tot secretaris bij het collegie van curatoren van het gym nasium de lieer mr. W. P. SteenhofF. Voorts werd besloten de betrekking van prorector bij liet gymnasiumopengevallen door het vertrek van den heer dr. W. Bisschop, op te dragen aan den oudsten docent in de oude talen, den heer dr. II. W. van der Mey, en hem mede de toelage van ƒ200, die de heer Bisschop genoot, toe te kennen. Op het verzoek van de wed. H. Root, dat van gemeentewege de versleten schoeijingen aan haar huis zouden worden voorzien en onderhondenwerd afwjjzend beschikt en liet daaromtrent reeds in February 1864 genomen besluit gehandhaafd. Daarna kwamen in behandeling het raadsbesluit en de verordening eener plaatselijke direcle belasting, te hcileu van tien die bij anderen inwonen. Deze belasting was thans zoodanig ingerigt dal aan de bezwaren van wege de hooge regering daartegen ingcbragt was te gemoet gekomen. De com missie van financiën gaf in haar rapport in bedenking deze belasting voor dit jaar niet te lieffenomdat reeds het einde des jaars naderde en de ko ninklijke goedkeuring zich ook ditmaal weder lang zou kunnen laten wach ten welk gevoelen ook door den heer Buys werd gedeeld. De hh. Seliel- tema en Cock zagen iu art. 4 van het raadsbesluit, bepalende dat zij, die bewijzen geen inkomen te hebbenin die belasting niet worden aangesla gen reeds eene brug om tot eene incouirn lux te geraken, welk gevoelen door de bh. Buys en Goudsmit werd wedcrlegd. Na uitvoerige beraad slagingen werd het voorstel der commissie van financiën verworpen en liet raadsbesluit en de verordening goedgekeurdwaarbij echter ook aangeno men werd een amendement van den lieer Goudsmitop boven genoemd art. 4. strekkende om de reclames van hen, die geen eigen inkomen heb ben, aan het onderzoek eener door den raad te benoemen commissie te on derwerpen. Ten slotte werd nog het vroeger vermelde voorstel van de hit. Guys, van Ueukelom en Scheliema tot liet brengen van een tweetal wijzigingen in het reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. aangenomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft liet volgend adres gezonden aan den minister van binnrnlandselie zaken »De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leyden rekent zich verpligt ziclt tol Uwe Excellentie te wenden met een verzoek, welks inwilliging haar in het belang dezer gemeente dringend noodzakelijk dunkt. Ons verzoek is, dat de regering lot de weder-opensielling der wekelijk- sche veemarkt alhier gelieve te besluiten. De langdurige schorsing dezer voor onze gemeente zoo belangrijke markt heeft èn aan de gemeente zelve èn aan velen barer neringdoende ingezetenen groote schade berokkend. Ter wille van hel algemeen belang der nitroejjing van de veepest heeft men zich die schade getroost. Doch thans, nu liet kwaad bedwongen en het doel bereikt is, meenen wij de aandacht der regering te mogen vestigen op den toestand, waarin wjj door eene aanhoudende schorsing dier markt zou den kunnen gebragt wordenen hare medewerking in te roepen om ons tegen de nog grootere schade, die ons dreigt, te vrijwaren. Voor Leyden is liet behoud zijner wckelykschc veemarkt eene zaak van overwegend belang, en wij kunnen ons niet het gevaar ontveinzen, dat, indien de schorsing der markt blijft voortduren, die markt wel eens zou kunnen verioopen. Wij meenen dat ons verzoek ook daarom bij de regering in aanmerking mag komen omdat bij de weder-opensleliing der veemarkt ook het toezigt der markt-politie weder in werking treedt, en daardoor een einde gemaakt zal worden aan vele praktjjken van ouder 's hands verhandelen van vee, welke nubuiten liet gebied der gemeente voorvallende aan hare controle ontsnappen. Hopende dat ons verzoek door de regering voor gunstige beschikking vat baar zal worden geacht, meenen wij ten slotte nog den wensch te mogen uiten, dal, indien tot de weder-opensielling der markt besloten wordtdeze openstelling moge plaats hebben vóór den tijd, waarop de belangrjjke najaars- marktcn beginnen, dat is, vóór de eerste helft der maand October." Van de schroefstoomboot de Nijverheidvarende tttsschen deze stad en Katwijk, brak gisleren liet quadrant van het stuurrad, ten gevolge waar van de boot de dienst ten 2 ure 30 minuten van Katwyk niet kon volbren gen. De ondernemer, zelf op dc boot aanwezigheeft terstond maatregelen genomen otn liet gebroken rad te doen vervangen door een ander, dal op de fabriek van de lib. D A. Schreden eu C°. in voorraad was, zoodat de terugreis naar de stad nog denzelfden avond kon plaats hebben en de dienst verder geene vertraging beeft ondervonden. Het water in de stadsgrachten moge enkele dagen reuk hebben ver spreidaan doorlating tot watenerverscliing heeft het echter zeker niet ontbroken. Rijnlands boezemsland behield dezen zomer wegens het ruime doorlaten van water, o. a. uit Delfland, eene aanzienlijke hoogte, terwjjl het in den laalsten tijd ook ten gevolge van veel regen en hel malen der poldermolens sterk was gerezen. Toen gisteren dan ook de noord-oostelijke wind heviger begon te waaijen liep in korten tijd het buitenwater tot de hoogte van maalpeil, hetgeen bepaald onder de zeldzaamheden in dit jaar getijde behoort. Ten gevolge van een langdurigen hooibouwontstaan door veel regen achtig weder iu Julijis de kans op naliooi in deze omstreken luttel ge worden terwijl de gunstige tijd om het droog te winnen begint te ver strijken. Men is nogtans met den eigenlijken hooibouw te vreden, zoodat men zich minder bekreunt om liet laatste. De weilanden leveren zeer vol doende gras op, de aardappelen worden niet onvoordeelig gerooid, de nog overige veldvruchten staan goed en de appel- en perenoogst is ruim. Dingsdag en Woensdag werd le Katwijk gehouden dc tentoonstelling van latidbouw-producienvee, pluimgedierte enz.uilgeschreven door de afdeeling Katwijk, Valkenburg en Rynsliurg der Hollandsche maatschappij van landbouw. Deze tentoonslelliiig werd gehouden gedeeltelijk op de bo venzaal van liet logement »de Roskam" en gedeeltelijk op een terrein bij de brug over den Rijn. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de ten toonstelling slechts eene huishoudelijke of afdeeliugs-leiitoouslelling was, dan mag zij als welgeslaagd worden beschouwd, cit de commissie, met de regeling belast, mag uien den lof niet onthouden dat zij zich goed van hare taak heeft gekweten. In vereeniging met hetgeen ter versiering was aan- gebragt, leverde het ingezondene een bezienswaardig geheel op en menige inzending leverde liet bewijs dal landbouw, zuivelbereiding en veeteelt in den kring der afdeeling practisclie beoefenaars tellen, die zich met ijver op hut) vak toeleggen. Gij het programma der tentoonstelling waren een aantal prijzen uitge loofd t. w medailles van het hoofdbestuur en anderen, galanterie-voorwer pen of dergelijke en prijzen in geld uitgeloofd door bijzondere personen. Door de commissie van beoordeeling zijn dientengevolge de volgende prjjzen toegewezen. Voor het (raaiste paard, tusschen 1 en 3 jaren oud, le prijs, zilveren medaille of 10 (uitgeloofd door jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot) aan G. de YVii; 2e prijs (uiteet, door G. Hoogewoning Hz.) aan A. Uiltenboogaard. Voor liet fraaiste paard, tusschen 3 en 5 jaren, lc prjjs, ter waarde van ƒ10 (uttgel. door de afdeeling) aan Klaas van Delft; 2e prijs, bronzen me daille of 5 (uitgel. door het hoofdbestuur) aan Jacob van Rijn. Voor het beste span werkpaarden, 1« prijs, zilveren medaille of 10 (uitgel. door het hoofdbestuur) aan Hendr. Hoogewoning; 2e prys, 5 (uitgel. door H. Hoogewoning Az aan J. Heystek. Voor den fraaisten ram, lc prijs ter waarde van f 5 (uilgel. door A. Uiltenboogaard) aan K. Binnendijk; extra- prijs aan G. de Wit. Voor de beste koppel schapen, le prijs, zilveren medaille of ƒ10 (uitgel. door liet hoofdbestuur) aan J. van Egmond Wz.; extra-prijs aan J. Varkevisser Cz. Voor twee schapen met hare lamme ren, le prys, ter waarde van ƒ10 (uitgeloofd door K. Plantenga en H. Vlasveld) aan VV. Schippers; extra-prijs aan K. van der Guglen. Voor het beste meivarken, le prys (uilgel. door de afd.) en 2C prijs, ter waarde van ƒ2.50 (uitgel. door P. Francliimon) aan F. Meijer. Voor de fraaiste geil, prijs ler waarde van 3 (uilgel. door G. van der Gngtcn) aan J. van Steyn. - Voor de beste boter, zilveren medaille ol ƒ10 (uilgel. door de sociëteit de Roos, te Katwijk) aan F. Meijer. Voor de beste Leydsche kaas, le prijs ter waarde van 5 (uitgel. door de afd.) aan G. de Wit; 2e prjjs2.50 (uitgel. door G. de Wit) aan Klaas Koot. -- Voor de beste zoete- melksche kaas, prjjs ter waarde van ƒ2 50 (uitgel. door J. M.deGree!) aan

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1