LMDSCHE COURANT. VRIJDAG 13 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagIVoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. N°. HO. c De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Van het ALPHABETISCH REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1866 (3 vellen), zijn exem plaren verkrijgbaar, k 30 ets. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 12 September. Bij de gisteren gehouden licrbestcding van de gedeeltelijke verbouwing en vergrooting van liet r. k. wees- en oudcliedenhuis alhier zijn de volgende inschrijvingen gedaan: Hakkeling 36999, van Vlietƒ35000, Moons ƒ31775, Oudijk ƒ31700, P. van der Kamp ƒ31537, Klomp ƒ31400, J. P. Rietber gen ƒ30947, J. H. Carlier ƒ30200. Bij beschikking van 7 September jl.is aan C. en S. van Waveren te Lissetot wederopzeggingvergunning verleend voor eene schroefstoom- bootdieust tot vervoer van passagiers, goederen en vee van Lisse naar Ley- denHaarlem en Amsterdam. Het Staatsblad n®. 93 bevat het kon. besluit van 4 Sept. jl.tot in voering van een nieuw model van postzegels voor de frankering van brieven van binnenlandschen oorsprong en bestemming, alsmede van die voor de koloniën en het buitenland bestemd. Dal nieuw model van postzegels zal dragen 'skonings beeldtenis en het opschrift Nederlandbenevens de aan duiding der geldswaarde. Er zullen zes soorten van postzegels van ver schillende waarde volgens het nieuwe model worden uitgegeven, namelijk van 5, 10, 15, 20, 25 en 50 cent. Elke soort der bovengemelde zegels nordt in de navolgende kleur gedrukt, te weten: blaauw, de postzegels van 5 cent; rood, die van 10 cent; oker, die van 15 cent; groen, die van 20 cent; violet, die van 25 cent, en goudkleur, die van 50 cent. Het nieuwe model der postzegels van 510 en 15 cent zal worden ingevoerd zoodra de aanwezige voorraad der postzegels van die geldswaarde volgens het oude model zal zjjn verbruikt. De postzegels van 20, 25 en 50 cent zullen worden in gebruik gesteldte rekenen van 1®. October 1867. Door de prov. staten van Overijssel is tot lid der eerste kamer geko zen de heer C. F. Stork, te Oldenzaal, met 27 stemmen. De heer mr. G. A. Ussel de Schepper verkreeg 10 en jhr. mr. J. A. Sandberg 4 stemmen. Z. M. de koning heeft goedgevonden de straffe des doods, waartoe llillechien Leeuwerik; oud 16 jaren, te Assen, wegens brandstichting is veroordeeld, te veranderen iu 6 jaren correctionele gevangenis. Bij gelegenheid van de viering van het 25jarig bestaan der Nederland- sche vereeniging tot afschaffing tan sterken drank, die heden te Haarlem plaats heeftis door die vereeniging een ernstig woord aan Nederlands zonen en dochteren verspreid, waarin zij in korte trekken een overzigt geeft van 25 jaren strijd en arbeid en de zigtbarc gevolgen daarvan verkre gen, en voorts krachtig opwekt om deel te nemen aan den strjjd legen eene zoo diep ingewortelde en verderfelijke volksgewoonte. In de vergadering van de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen, op den 9(ico deter gehouden, is ingekomen eene missive van den minister vau binnenl. zaken ten geleide van een uit Washington gezonden pliotograpbiscli afbeeldsel vau een oud Russisch op schrift, met het verslag der ontdekking door Til. C. Raffinnson. De secre taris gaf daaruit een overzigt, waaruit bleek dat die ontdekking, op 28 J unij dezes jaars gedaan, een nieuw bewjjs levert, dat Amerika lang vóór Co lumbus door lJslanders bezocht werd. Het opschrift toch bevat het graf schrift eener IJslandsche vrouwdie in 1051 digt bij de watervallen van den Potomak gedood en begraven is. Op voorstel van den heer Janssen werd besloten het opschrift in handen te stellen eener commissie, om de echtheid te toetsen en de transcriptie en vertaling van Raffliinson aan een nader onderzoek te onderwerpen. Tot leden van die commissie werden benoemd de hh. L. Pb. C. van den Bergh, H. Kern en L. A. te Winkel. In de week van 1—7 September heeft zich geen geval van vee typhus in het rijk voorgedaan. Bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht is tot predikant beroepen d8. Bervoets, pred. te Zwolle; bij die te Oosizaan ds. Corstius Lz.pred. te Ouwerkerk op Duivelaud. Te Rotterdam had Dingsdag morgen in het geregtsgebouw een akelig voorval plaats. Ter openbare teregtzitting stond te regt zekere van Tilburg, die zich op de kermis te Gouda aan verschillende zakkerollerijeu had schul dig gemaakt. Na liet hooren van de getuigen eischle de officier van justitie eene gevangenisstraf van twee jaren. De beklaagde werd daarna naar het gevangenenhok in het geregtsgebouw geleid; doch na eenigen tijd hoorde men eensklaps een rumoer, hetwelk uit dat hok scheen te komen. Alsnu bleek, dat genoemde van Tilburg zich door middel van een klein, oud mes deu hals had trachten af te snjjden. De overige zich in hel hok bevin dende gevangenen hadden daarop het rumoer gemaakt. Zij werden onmid dellijk naar eene andere cel vervoerd, terwijl van Tilburg op den grond lag uitgestrektgeheel bebloed en hel mes nevens hem. Zoo spoedig moge lijk werd hem geneeskundige hulp verleendwaarna hij naar het gasthuis werd overgebragt. Meti hoopt hem in het leven te behouden. Te Amsterdam is eergisteren middag, toen de jeugd, die zich volgens gewoonte op de Beurs vermaakt had, die plaats verliet, door een paar per sonen onrust verwekt. Zjj weigerden te voldoen aan het bevel van twee policie-dienarendaar geplaatst, om zich te verwijderen, ten gevolge waar van eene botsing ontstond, waarbij de twee polilie-ageuten voor het oogen- blik het onderspit dolven. Weldra kwam er versterking opdagen, de beide agenten werden door deu commissaris van policie, vergezeld van eenige manschappen, ontzet, waarop de arrestatie van de twee belhamels plaats had, welke later door die van nog eenige personen gevolgd werd. Onder de weinigen, die zich legen de policie verzetteden, bevonden zich twee ma riniers, die reeds te Nieuwediep hadden moeten zijn; dezen zijn nog niet gearresteerdmaar worden vervolgd. De gearresteerden werden door de wacht van het paleis in bewaring genomen; duizenden nieuwsgierige, maar vreedzame burgers verdrongen zich op den Dam; om nu op alles voorbereid te zijnvattedeu een piket huzaren en eene compagnie soldaten voor het paleis post; het bleek echter, dat de maatregelen van voorzorg overbodig waren, zoodat de militairen weldra konden afmarcheren. Het prachtige zomerweder, waarvan duizenden gebruik maakten, om eene waudeling door de stad te doen, waarbij echter allerwege de grootste orde en de beste geest heerschtenwas de hoofdoorzaak van de talrijkheid der menschenmassa op den Dam, welke nieuwsgierig geworden aanvankelijk stand hield en slechts langzamerhand uiteenvloeide. Bbl In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam is door den voor zitter berigt, dat, als de gezondheidstoestand in die gemeente goed blijft, burg. 'en wetli. in de eerstvolgende vergadering zullen voorstellen de ker mis in de maand October a. s. te houden. Naar gemeld wordt is te Nieuwe Diep in zee het Ijjk van een kiud opgevischt, dat de wreede moeder een prop in den mond bad gestopt, om het schreeuwen te beletten. Aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht telt men onder de leer lingen vier Japanners. Door wijlen den heer D. H Schuile is J gedeelte van zijne vrij aan zienlijke nalatenschap aan de diaconie der hervormde gemeente te Steenwijk gelegateerd ten einde van de renten aan weezen eene goede opvoeding te geven. Maandag morgen brak de as van een der zandwagens op de in aanleg zijnde spoorbaan tusschen Vucht en Boxtel. Een der arbeiders geraakte daardoor van dien wagen, met het gevolg, dat de volgende wagen hem over het ligehaam ging; de ongelukkige is in den namiddag onder de hevigste pijnen bezweken; hij was de broeder van hem die eenige weken geleden een dergelijk lot onderging. De moeder dier beide overledenen is in pel- griuiaadje naar Kevelaar en bun broedet^ die als milicien in dienst is, werd door den schrik zoo aangetast dat men hem naar het hospitaal moest overbrengen. 's GRAVENHAGE 12 September. Z. M. heeft den gepensioneerden Amboinescheu l8tcn luit. der infanterie van hel leger in Ned. Indie N. Silauoe benoemd lot ridder der 4dc klasse van de Militaire Willemsorde. Bij kon. besluit van 1 Sept. is eene commissie ingesteld om der rege ring van advies te dienen in zake de wiermaaijertj. Deze commissie bestaat uit de hh. mr. L. J. Bouricius, ontvanger der registratie aan den Helder; J. F. W. Conrad, ingenieur van den waterstaat te Alkmaar; P. Maats Jr., bnrgemeester van Wieringen, en dr. C. A. J. A. Oudematis, hoogleeraar in de kruidkunde aan het athenaeum te Amsterdam, aan welken laatste tevens het voorzitterschap der commissie is opgedragen. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den heer dr. P. Verkade als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad van Friesland en Groningen; en aan den heer B. J. Fornara als lid van den geneeskundigen raad van Zuidhollanden benoemd tot lid van deu genees kundigen raad van Zuidholland deu heer J. C. Th. Vigclius, thans plaats vervangend lid; tot plaatsvervangend lid van dien raad den heer J. C. Huys- manapotheker te Brielleen tot lid van den geneeskundigen raad van Zeeland den heer dr. W. J. Janssen te Kruiningeu. Door Z. M. is aan den schout bij nacht J. Andreae de betrekking opgedragen van commandant der zeemagt en chef van hel dep. van marine in Ned. Indiêter vervanging van den daarmede nu belasten vice-admiraal G. Fabius. Z. M- de koniug is lieden namiddag van hel Loo alhier teruggekeerd.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1