LEYD8CIIE WOENSDAG 11 SEPTEMBER. STADS-BËR1GTEN. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. <4f wonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV0. 20 (bind 34) der Handelin gen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER der Gemeente LEYDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris des Knninss in de provincie Zuidhollandvan den 7d°" September J307, A. n°. 12467 (2e afd.), Pro vinciaalblad n°. 155; Doet te weten, dat de opkomst onder de wapenen van de miliciens-verlof gangers der ligting van 1863, welke tot den 20stcn dezer maand was uit gesteld, met Zijner Majesteit* goedkeuring niet zal plaats hebben. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leyden, 10 September 1867. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter band gesteld een, op den 27stcn der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentregl over het dienstjaar 1867 en 1868, houdende aanslagen voor wijk 6, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden. 10 September 1867. v. d. BRANDELER. BINNENLANUSGIIË BER1GTEN. LEYDEN, 10 September. De commissaris des koniugs in deze provincie heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat door buitengewone omstandigheden de vaart door de Blokhuizerbrtiggelegen in den rijks grooten weg der lste kl. n°. 5, over de Greft onder de gemeente Woerden, zal gestremd big ven lot en met den 17dett September aaust.alsmede dat voor hel doen van 'l6 noodzakelijke herstellingen, op Dingsdagden 17den September eerstk. van des morgens 5 tot des avonds 10 ure zal zijn gestremd de passage over de Wassergeester- en Jannetjesbruggengelegen in den rjjks grooten weg der l!tc kl. n°. 4, onder de gemeente Lisse, gedurende welken tjjd de passage kan worden genomen langs de Trijnlaan en den Achterweg. Het plan van de hh. tnr. J. van Lennep en J. ter Gouw om een werk zamen te stellen over de hier te lande voorkomende uilhangteekens, waar van zjj in het laatst van het vorige jaar kennis gaven, zal, dank zij de ondersteuning, die zij, ingevolge hunne uitnoodiging, van verschillende zij den mogten ondervindenspoedig tot uitvoering komen. Bij de boekhande laren Gebroeders Kraay, te Amsterdam, is thans het prospectus verschenen van dat werk, dat ten titel zal voeren: De uithangteekens in verband met geschiedenis en volksleven beschouwd. In dat prospectus doen de schrij vers opgave van hetgeen zij ouder de a'gemeene benaming van "uithang teekens" zullen rangschikken en van de wijze waarop zij hunne in vele opzigten rijke stof zullen bewerken. Eene proeve van illustrationvergezeld van eene korte opheldering, bij het prospectus gevoegd, strekt om een en ander duidelijk te maken en een juist denkbeeld te geven van de strekking en de uitvoering van het geheel. Die proeve geeft daarvan een hoogst gun- stigen indruk. Hel werk, ongeveer 40 vellen druks, zal in afleveringen van 2 vellen het licht zien en de uitgave, die in deze maand wordt aange vangen, zal nog in 1868 afloopen. Ruim 250 afbeeldingen en figuren zullen het werk illustrceren. Dat een zoodanig werk van groote waarde kan zijn voor de kennis der volksgeschiedenis en volkszeden zal ieder gereedeljjk toestemmen. Wij vertrouwen dat daarom ook velen door inteekening van hunne belangstelling in den arbeid van de beide verdienstelijke schrijvers zullen doen blijken. Reeds nu hebben RH. MM. de koning en de koningin en HH KK. HH. prins Hendrik en prins Frederik door inteekening bewijs van hunne belangstelling gegeven. Het onlangs te Rotterdam tot stand gekomen Anti-dagbladzegel-verbond heeft zijne statuten, bjj kon. besluit van 2 Aug. II. goedgekeurd, openbaar gemaakt. Hel doel dezer vereeniging is, bij het Nederlandsche volk de overtuiging ingang te doen vinden van de verderfelijke werking der zegel belasting op de dagbladen en door alle wettige en gepaste middelen de af schaffing daarvan te bevorderen. Als leden van die vereeniging worden aan genomen zij die zich bereid verklaren tot dat doel mede te werken; terwijl ook als eere-leden kunnen benoemd worden zij die op uitstekende wijze het doel der vereeniging hebben voorgestaan en als begunstigers kunnen wor den aangenomen zij die zich verbinden tot eene bijdrage van minstens f\0 in het jaar, of in eens minstens ƒ100 aan de vereeniging schenken. Aan het gewone lidmaatschap is eene contributie van ƒ2.50 per jaar verbonden. Leden in dezelfde gemeente woonachtig, ten getale van 15, kunnen zich tot eene afdeeling vereenigen, en in eene gemeente, waar het getal leden geen 15 bedraagt, kan het hoofdbestuur een der leden als correspondent aanwij zen. Jaarlijks wordt er in de maand Mei eene algemeene vergadering ge houden. Zoolang de vereeniging geene 500 leden telt, treedt hel afdeelings- bestuur van Rotterdam als hoofdbestuur op. De Gron. Cour. meldt dat de minister van financien reeds in het be gin der maand Augustus eene aanschrijving heeft gerigt aan heeren ontvan gers van de registratie en het buitengewoon zegel tot het opmaken van eene zoo volledig mogelijke statistiek van de binnenlaudsche dag- en weekbladen, ten einde 1°. den hedendaagschen stand der journalistiek van ons land te kunnen vergelijken met dien van vroeger en ook van andere rijken; en 2°. eene begrooting te erlangen van bel verlies, dat de schatkist zou lijden bij eene eventuele afschaffing van het dagbladzegel, waarvoor deze maatregel de voorbereiding is. Te regt zegt genoemde courant dal de hervorming dezer belasting slechts een halve maatregel belooft te worden, omdat het zegelrcgt op de adverten- lien zal big ven beslaan. De Staatscourant bevat het programma voor de opening van de ver gadering der staten-generaa! te 's Gravenhage, oo Maandag den 16 September aanst. Deze plegtigheid zal op de gewone wijze plaats hebben. Bij de Ned. herv. gemeente te Rijnsbnrg is lot predikant beroepen d'. van Baerle, pred. te Hoogland; bij die te Willemstad ds. Ploos van Amstelpred. te Anjum hij die te Waarder d!. Syphens pred. te Hardenberg. Aan de diaconie der herv. gemeente te Rozenburg is door wijlen de wed. A. «au Marion, geb. Kleywegh6000 gelegateerd, met bepaling dat twee barer nabestaanden tot hun overlijden bet vruchtgebruik zullen genieten. Sedert het oulstaan der cholera te Rotterdam op den 9den Augustus zijn tot en met 6 September daaraanvolgende aan die ziekte overledente Rotterdam 237, te Dordrecht 63, te Delft 55 en te 's Gravenhage 13 per sonen. Te Zaandam stierven tot en met 5 September 62, te Bruinisse tol en met 4 September 17, te Amsterdam tot en met 3 September 12, te Bleiswijk tol en met 31 Augustus 20 personen aan cholera. In andere ge meenten, waar enkele gevallen voorkwamen, bleef de ziekte tot dus ver van sporadischen aard. (St. C.) Te Rotterdam zijn door de cholera aangetast: Zaturdag 10 personen, overleden 8; Zondag 7, overleden 2; Maandag 9, overleden 5. Te Delft zijn sedert de vorige opgave aangetast 30 personen, overleden 23; in het geheel zijn aldaar aangetast 102 personen, overleden 67. Als inzender van het ontwerp voor den bouw eener vijfde kerk voor de Nederduiisehe hervormde gemeente te Rotterdam, onder het motto: Le Christ a posé la première pierre heeft zich bekend geutaakl de heer J. A. Juriaanse, opzigter 2de kl. bij de staatsspoorwegen, die thans, naar men verneemt, met gecommitteerden in onderhandeling is over den afstand of de uitvoering van zijn ontwerp. Omtrent den meermalen vermelden diefstal te Giessen-Oudkerk ver neemt men thans, dat een der drie ketellappers zich uit de voeten gemaakt heeft met hel geld, dat op dat oogenblik voor hem te vinden was en niet meer dan ƒ27 bedroeg. Gelukkig wist hij niet waar het overige geld ge borgen was. Algemeen vermoedt men nu, dat hij de schuldige aan den vroeger geutelden diefstal is. Vrijdag II. had te Zaandam bij - den in aanleg zijnde spoorweg een treurig ongeluk plaats. Een spoorweg-arbeider wilde bij het aankomen van den trein met zandwagens onder liet rijden een wagen beklimmen, maar had het ongeluk mis te grijpen en op de rails neder te komen, zoodal een aantal wagens hem over het ligchaam reden en zijne beide beenen zijn verbrijzeld. Op den spoorweg Groningen-Winschoten had dezer dagen mede een ongeluk plaats. Een der daarbij werkzame arbeiders, D., van Appelscha, gehuwd en vader van 4 kinderen, beducht voor eenig.ongeluksprong, ter wijl de trein in de vaart was, even als meer van zijne makkers, van een der zwaar met zand beladene wagens op een der aan de zijden van dien weg bevestigde steenen. Zich echter niet kunnende houden, sloeg hij ach terover, ten gevolge waarvan hij met de borst onder de wagens geraakte. In deerniswaardige!) toestand heeft men hem naar hel akademisch ziekenhuis te Groningen overgebragt Te Zaandam is eene collecte gehouden voor de behoeftige cholera lijders en de nagelalen betrekkingen der aan die ziekte overledenen. De opbrengst was ƒ2915. Woensdag middag II. is in de buurschap Uddel, nabij Apeldoorn, een knaap, G. van Asselt, met de koe, die hij leidde, alsmede een os, door den bliksem doodelijk getroffen. Te Almelo hebben wegens het niet houden der kermis ongeregeldheden plaats gehad. Rij den burgemeester en bij een der wethouders zijn de ruiten ingeworpen. Vier personen zijn m hechtenis genomen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1