LEYDSCHfi COURANT. 1807. MAANDAG 9 SEPTEMBER. N°. 108. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag IF oensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. -5J" -fü De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. burgemeesteli en wethouders van leyden, Gezien het adres van H. A. Schmier, fabriekant, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij verzoekt, in zijn perceel gelegen op de Oostdwarsgracht bij de Lange- gracht, wijk V n°. 944, een verwketel te mogen plaatsen; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31stcn Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te weteu dat tot bet hooren der eigeuaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der information de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 16den September aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 7 September 1867. y. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTËN. LEYDEN, 7 September. Heden namiddag te 2 ure heeft de openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van hel gymnasium plaats gehad in de stads-gehoorzaal. Nadat de rector, als naar gewoonte, een kort verslag van den afgcloopen cursus en de uitkomsten van de in Julij II. gehoudene examens bad mede gedeeld, werden door den heer presideut-curaior de prijzen aan de leerlin gen uitgereikt; waarvoor door den primus in iedere klasse eene korte dank betuiging werd uitgesprokent. w. in de le klasse door J. M. van Ben ten in de Engelsche taal. 2e J a c. Sc h e 11 em a Fransche u 3e A. H. Garrer Latijnsche 4e J. A. Prins Holtandsche Daarna hield de leerling A. van Leeuwen, die lot de academische lessen bevorderd was, tot afscheid van het gymnasium, eene lloogduitsche oratiuncula over den uu juist vóór honderd jaar geborenen dichter August Wilhelm Schlegel. Ten slotte van deze plegligheid wensehte de rector eerst dezen jongeling geluk met zijne bevordering, onder aanwijzing hoe hij nu voorlaan zou moeten leven en studeeren; en daarna de overige leerlingen, die hij b(j het hervatten der werkzaamheden in den volgenden cursus tot vlijt en oppas sendheid aanspoorde. Van goederhand vernemen wij, dat 12 nieuwe leerlingen zich hebben aangemeld voor hel admissie-examendat op aanstaandeu Maandag te 10 ure zal worden afgenomen. De admissie-examens voor de Itoogere burgerschool hebben op 4, 5 en C September plaats gehad. 48 jongelingen hebben daaraan deelgenomen als: 1 voor de 5e klasse, 1 voor de 4e kl.1 voor de 4e kl. (voor het Fransch), 4 voor de 3e kl.3 voor de 3° kl. (voor enkele vakken), 18 voor de 2e kl., 20 voor de le kl. Daarvan zijn 42 toegelaten, als: 1 tol de 4C klasse (voor het Fransch), 3 tot de 3e kl. (voor enkele vakken), 14 tot de 2e kl.24 tot de le kl. De overige 6 zijn afgewezen. Ds. II. Fangman deelde Vrijdag II. aan den algemeenen kerkeraad, onder warme dankbetuiging voor de bewezene deelneming, mede, dal hij na vijftigjarigen arbeid meende zijne rust te mogen nemen en zijne taak aan jeugdiger krachten te moeten overgeven en daarom in de eerste verga dering, die na de gedachtenisviering zijner vervulde vijftigjarige Evangelie bediening gehouden werd, kennis gaf van zijn besluit zijn ambt neêr le leggen en het emeritaat aan te vragen. Donderdag avond hield de werkmans-vereeniging »Nut en Genoegen," in hare localen in de Schoolsteeg eene buitengewone bijeenkomstwelke bestemd was tot het uitreiken der medailles en getuigschriften aan Leyd- sche werklieden toegekend voor de door hen ingezonden voorwerpen op de tentoonstelling, onlangs te Amsterdam door de vereeniging «Neerlands werkman" gehouden. Ingevolge uitnoodiging van het bestuur werd deze voor de vereeniging zoo aangename plegligheid bijgewoond door den burge meester, den wethouder Stoffels, den lieer J. Kneppellionlalsmede door vertegenwoordigers van onderscheidene alhier bestaande inriglingendie zich volksbeschaving ten doel stellen, en eenige industriëlen. De heer J. Goe- deljee, als voorzitter het woord voerende, deed de vereeniging in haar omstaan, hare ontwikkeling en haren legenwoordigen toestand kennen, en iiel niet na daarbij dankbare melding te maken van allen die de ver eeniging bij hare oprigting of later hadden gesteund en in een of ander op ziet van genegenheid voor en ingenomenheid met haar hadden doen blijken. Niet het minst was hier sprake van den heer Kneppelhouldie de vereeni ging in zoo hooge mate aan zich verpligt had. Daarna reikte hjj de toe gekende eereblijken aan de bekroonde werklieden uit, met eene gepaste toe spraak hen aansporende voort te gaan zich met ijver toe le leggen op de uitbreiding hunner kundigheden en niets te verzuimen wat strekken kon om zich verder in hun vak le bekwamen. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat het voornemen bestond in de maand Mei van liet volgende jaar hier ter stede eene tentoonstelling, zoo mogelijk eene algemeene, te hou- deD, en wekte hij de leden op lot liet volvoeren van dat plan krachtige medewerking te verleenen. Na den afloop dezer plegligheid droeg de spre ker nog eene bijdrage voor, als eene proeve van die, welke men gewoon is op de Zaturdag-avond-bijeenkomsten le leveren. Toen de voorzitter zijne laak volbragt had, nam de burgemeester hel woord op. Hij wensehte de jeugdige vereeniging met de aanvankelijk verkregen resultaten geluk, lt(j telde haar onder de nuttige inriglingen van Leyden en uitte den wensch dat de spruit een boom mogt worden die de schoonste vruchten afwierp. Tot winkelier bij de Arbeidersvereeniging alhier is benoemd C. J. de Haas. In den winkel der vereeniging zal ook een depót der Leydschc broodfabriek gevestigd worden. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 113 tot 125 volwassen personen en 57 tot 72 kinderen. Uit de omstreken wordt ons gemeld dat het oogsten der verschil lende graansoorten, ofschoon sommige soorten een ruimer gewas had den doen verwachten, meest onder droog weder, ten einde loopt. Ook bljjkt het, nu het rooijen der late aardappelen is begonnen, dat het beschot mcerendeeis ruim is en weinige knollen door de bekende ziekte zijn aangetast. Te Haarlem is Maandag II. in 79 jarigen ouderdom overleden de lieer dr. J. G. S. van Breda, oud-hoogleeraar van de Leydschc hoogesclioo! en oud-directeur van de natuurkundige verzamelingen van Teylers stichting te Haarlem. Door den gemeenteraad van Dordrecht is in zijne vergadering van den 27en Augustus II. tot apotheker van het gasthuis aldaar benoemd de heer 1. J. li. Smecnk. De minister van oorlog, daartoe door Zijne Majesteit gemagtigd, heeft goedgevonden te bepalen dat het zamenkomen der miliciens-verlofgangers van de ligtiug van 1863, waartoe dezen tegeu den 20s,en September aanst. zijn opgeroepeu, niet plaats zal hebben. De taal- en letterkundige afdeeltng der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. liet onweder, dat Woensdag middag plaats had, heeft op verschillende plaatsen ongelukken veroorzaakt. Nabij llardinxveld is een watermolen afgebrand. Te Giessen-Oudkcrk is mede een boerenschuur afgebrand. Te Castricum is eene boerderij door den bliksem getroffen en afgebrandvan den inboedel werd veel gered een kabinet met geldswaarde is echter verbrand. Te Waspik en te Raamsdonk zijn kerkgebouwen en te 's Hertogenhoscli een huis door den bliksem getroffen. In Friesland zijn een viertal boerenplaat sen in brand geraakt. Op sommige plaatsen was het onweder vergezeld van een hevigen windhoos, die o. a. te Opheusden veel schade veroorzaakte. Te Rotterdam zjjn door de cholera aangetast: Donderdag 5 personen, overleden 7; Vrijdag aangetast 8 personen, overleden 7. Te Delft zijn se dert de laatste opgave aangetast 26 personen, overleden 12; in het geheel aangetast 72, overleden 44. Te Zaandam waren tot op eergisteren aange tast 105 personenoverleden 62. Naar men uit Blciswijk meldt hecrscht er aan den Kruisweg, een buurtschap op een half uur afstauds van daar, algemeene verslagenheid, dewijl aldaar van de 81 zielen 24 binnen 8 dagen tljds aan de cholera zijn overledenen nog meer personen onder geneeskundige behandeling zijn. 11. M. de koningin heeft zich gisteren naar Rotterdam hegeven en al daar een bezoek gebragt aan het cliolera-hospitaal in de Baan en aan het ziekenhuis op den Coolsnigel. in die beide inriglingen heeft H. M. zich min zaam met sommige patiënten onderhonden en hun woorden van troost en bemoediging toegesproken. Dit bezoek maakte een hoogst gunstigen indruk op de lijders en niet minder op de bevolking, die 31. bij het verlaten der genoemde gestichten met geestdrift toejuichte. Uit Vclscn meldt men dat Dingsdag II. een zandlrein, waarop zich, behalve de machinist en stoker, nog drie personen bevonden, tegen de op haalbrug is gestoomd, die nog niet geheel was neêrgelaten. Een bejaard heer en de machinist hebben daarbij hun leven verloren. De drie overigen hebben, toen het gevaar ontdekt vverd'een gevaarlijken sprong gewaagd, en zijn gelukkig met den schrik vrijgekomen. De oorzaak van dit voorval kan niet juist worden opgegeven, lie bejaarde lieer, bij liet ongeluk omge komen, is een achtenswaardig ingezeten van Amsterdam. Zijn treurig uit einde dompelt eene talrijke familie in diepen rouw. Het kamp bij Zeist is den 6en dezer opgebroken. Daags te voren, bjj het zoeken naar geschoten maar niet gesprongen puntgranatenbeging een korporaal de roekeloosheid zulk een granaat met een lucifer aan le steken, liet projectiel sprong uiteen en verwondde den onvoorzigtige zoodanig, dat hem een been moest afgezet worden. Het stedelijk bestuur van Luxemburg heeft den 2den dezer een schrjj- ven van den hevelhebber van liet Pruissisclie garnizoen, den generaal von Brauchitschontvangen, waarbij hij kennis van zijn vertrek gaf en mede deelde dat de Pruissisclie militaire overheid er met dien dag ophield te bestaan. 's GRAVENHAGE 7 September. Door Z. M. zijn benoemd: tot raadsheer in liet prov. gcregtshof in Drenthe de lieer mr. W. van Nauta Lernke, thans officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Sneektot officier van justitie bij de arrond-regt- bank te Sneek de heer mr. S. J. T. H. ridder Nedermeijer van Rosenthal, thans substituut-officier van justitie bij die regtbank; en lot substituut-offi cier van justitie bij die regtbank jhr. mr. P. J. van Beyma, thans griffier bij het kantongeregt te Beetsterzwaag. Tot notaris zijn benoemd: te Serooskerke de lieer L. L. Woniersen, cand.-notaris te Middelburg; te Brouwershaven de heer J. van Bent, cand.- notaris le Zierikzee, en te Raamsdonk de lieer P. van der Meer, cand.- notaris aldaar, de laatste in de plaats van den heer J. P. G. van der Meer, op zijn verzoek eervol ontslagen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1