veld staande vruchten is toegebragt. In het nabij gelegen Wierden zijn door den hcvigen wind drie woningen ingestort, onder een waarvan een paar kinderen werden bedolven, die men echter met veel moeite gelukkig nog heeft gered. Zekere Rouwhorst, van Rouveen, die een gezelschap landverhuizers van daar naar Amerika vergezelde, heeft in Engeland eene onaangename ontmoeting gehad. Bij de visitatie der pakgoederen ontdekte de ambtenaar een tweeden bodem in zijne kist. Op de vraag, wat onder dien bodem was antwoordde hij dal er psalmboeken onder waren. Bij de opening bleek het echter, dat de ruimte vol met sigaren was gepakt. Hij werd daarop in bewaring genomen en moest 70 boete betalen. Hij is dezelfde, die voor eenigen tijd eene brieventasch met eene waarde van ƒ3200 verloor en bij dc eerlijke teruggave den vinder geene belooning aanbood. In den nacht van Zondag op Maandag is op de postkar, komende uit Friesland en gaande naar Zwolle, op omstreeks een uur afstands van Steen- wijk, door eene moed- of kwaadwillige hand een of twee scholen gelost, waardoor de conducteur en dc postillon aan het hoofd zijn gewond. Tc Leeuwarden werd in Mei dezes jaars een kastelein in de nabijheid dier stad door de arrond.-regtbank aldaar bij twee vonnissen veroordeeld tot gevangenisstraf en geldboete, wegens het houden van veemarkt op zjjn land, tijdens de wemarkten waren verboden. Hij kwam bij het prov. ge- regtshof in liooger beroep. Thans is de zaak voor dat collegie behandeld. Op de pleidooijen van den heer mr. R. Y. Warmolts, werden heide vonnis sen vernietigd en de appellant van alle regtsvervolging omslagen. Te Mechelen wordt thans hel derde katholieke congres gehouden. 's GRAVENHAGE5 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer VV. L. Welter, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Petersburg, tol hel dragen van de versierse len der orde van Si. Stanislaus 2de klasse, hem door den keizer van Rus land geschonken; en aan de hh. W. C. A. van Bennekom, kapitein-luit. ter zee, J. P. M. Willinck, luit. Ier zee lsle kl.beiden van het sedentaire zeewezen in Ned. Indie, en B. L. W. Eibach, ingenieur lsle kl. bij het vak van scheepsbouw daar te lande, tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hun door den koning van Italië geschonken. Tot ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: teValkens- waard de heer F. W. II. Zufaiig; te Aardenburg c. a. de lieer II. Coops, thans te Bergeyk; te Bergcyk de heer F. II. Thorbeckcthans te Schin- veld. Aan den ontvanger te Echt, den heer A. H. Dinralhs, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bjj liet reg. veld-arlillerie tot lslcn luit. den 2den luit. E. Adcma van het corps; den 2den luit. J. E. W. von der Mark van het wapen der infanterie van hel leger in Oost-Indië in rang en anciennelelt over te plaatsen bij het leger hier te lande; te benoe men tot l8ten luit. bij het l!,e reg. infanterie den 2den luit. von der Mark voornoemd, en aan den majoor der infanterie van het leger in Ned. Indië W. van Os. thans met verlof, op zijn verzoek, een eervol ontslag te ver- lecnen uit de militaire dienst. Door den minister van binnenl. zaken zijn tot klerken bij den rijks telegraaf benoemd: P. C. van Dortmondt te 's GravenhageK. B. W. Huy- sers te 's Gravenhage, A. van der Heyden te Antwerpen, C. W. van Bijle- velt te 's GravenhageJ. L. de La>ieler te 's GravenhageJ. J. Bicrlee te Amsterdam, A. F. van Lotlem te Amsterdam, B. G. van Enck te Olst, S. J. Courlander te 's Gravenhage, J. J. van Kersbergen te 's Gravenhage C. C. Gorter te lleerenveen F. 11. N. Werner te Amsterdam, J. J. du Saar te liarlingen, F. W. Fontaue te Rotterdam, van der Ent te Dirks la n d B. II. Croon te Amsterdam, 11. van Eerden te Amsterdam, A. C. van Wachem te 's Gravenhage, J. B. Robert te 's Gravenhage en J. J. Heyblom te Vlissingen. Z. M. heeft goedgevonden den lslc° luit. der infanterie K. 11. J. J. Hirschmann thans op non-activiteit, weder in activiteit te plaatsm, en wel bij het reg. grenadiers en jagers; en in hunnen rang over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers: den lsten luit.-adjudant F. H. A. Rijnders van het 2de, den Is"'" luit. J. J. Logger en den lsten luit.-adjudant P. G. van Enst van het 4de, de ls,e luitt. E. B. H. Frackers van het 6de en W. A. J. van den Hurk van het 5de, en den ls,eD luit.-adjudant J. L. de Bock van hel 8stc reg. infanterie. H. M. de koningin zal zich den 16dcn dezer naar Engeland begeven, en van daar naar Parijs vertrekken, waar II. M. tegen het begin van Octo ber wordt verwacht. Gisteren is de 27sle verjaardag van Z. K. 11. den prins van Oranje met de gebruikelijke plegtigheden gevierd. Des morgens had er groote riceplie plaats, waarop de prins gelnkwenschen met zijn feestdag ontving. Des namiddags was er groot diner ten hove, lies middags werd door het garnizoen eene parade in de Maliebaan gehouden, waarbij ook het corps scherpschutters tegenwoordig was. Ten gevolge van het ongunstige weder gisteren namiddag, is de feest viering op het groot stedelijk badhuis te Scheveningenter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. 11 den prins van Oranje, die uit een groot concert en luisterrijk vuurwerk zou bestaanuitgesteld tot aanstaanden Dingsdag. De minisler van binnenl. zaken zal Zaturdag geen gehoor verleenen. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteedi°. het bou wen van de landhoofden en pijlers en het maken van bijkomende werken voor de brug over de rivier de Maas bij Crevecoeur. Daarvoor waren 28 billenen ingekomen. De minste inschrijver was de heer B. van der Vlugt, te Warmond, voor ƒ581,900. Dc hoogste inschrijving bedroeg ƒ1,000,000. BülTEiVLANDSCHE BKRIGTEtV. ËKGËLA.A D. LONDEN 3 September. Een telegraphisch berigt van het Britsche gezantschap te Konstanlinopel meldt dat de Europesehe gevangenen in Abyssinie, ten gevolge derbemoeije- nis van den Armenischen bisschop Isaac, door koning Theodorus in vrijheid gesteld zijn. De stad Sheffield heeft aan den mayor dier stad, den heer Morgan, een zilveren wieg ten geschenke aangeboden, ter herinnering aan de geboorte van zijnen zoon die gedurende het jaar van zijn bestuur plaats had. De stad Leamington, in Warwickshire, verloor onlangs een proces, ten gevolge waarvan zij eene som van 5000 als schadevergoeding moest betalen. Daar de stad binnen den bepaalden termijn niet heelt betaald, is zjj door commissarissen; met de afdoening der zaak belast, in beslag ge nomen. Een zekere heer llellier, te Grahamstown, heeft in de nabijheid dier plaats eene nieuwe soort zijde ontdekt. Volgens zijne verklaring is zij het voortbrengsel van een worm, die zich voedt op den Mimosadoorn, welke aldaar en overal wordt aangetroffen, waar die plant groeit. De cocons zijn nagenoeg driemaal zoo groot en zwaar als die van den gewonen zijdeworm. Wel heeft de draad niet den bijzonderen glans van laatstgenoemde, maar hij is daarentegen even zoo sterk en fijn als die van den moerbeziënworm. De heer II. heeft reeds garen daaruit gesponnen en bevonden, dat het on gemeen sterk is. IIjj houdt die zijde voor een onschatbaar artikel, te meer omdat het aan de Kaap in overvloed verkrijgbaar is. Te Montreal heeft op den 18de" Augustus een geweldige petroleumbrand plaats gehad. 600,000 gallons olie zijn verbrand. FKANKRUH. PARIJS. 3 September. De Constitutionnel deelt, onder andere berigten uil Konstantinopel mede, dat de sultan dezer dagen, in eene onder zpe voorzitting gehouden vergadering van den hoogen raad van justitie, zelf het woord opgevat en met innige overtuiging verklaard heeft dat het eene noodige en spoedverei- schende zaak was het rijk met spoorwegen te bedekken en het volksonder wijs te ontwikkelen. Daarbij voegde hij datdaar zijne onderdanen on tegenzeggelijk buiten staat waren zulke zaken tot stand te brengen daar toe zonder schroom personen en werktuigen van Europa mneslen wor den geleend; dat ontwikkeling van de welvaart der bevolking en haar onderling verkeer de zaak was waarop het aankwamdat liet verkeerd was zich door achterdocht te laten bewegen om nuttige maatregelen nit te stellen; en dat buitendien, bij slot van rekening, de meeste vruchten dier maatregelen aan de onderdanen des rijks zouden ten deel vallen. Uit Konstantinopel wordt nog gemeld dat de stad Enos, in Rumelië, ge heel is afgebrand. Het bevestigt zich dat de opstand in Spanje mislukt is. Enkele corpsen der opstandelingen, vervolgd wordende, hebben zich op Fransch grondge bied gered. Omtrent het al of niet vertoeven van generaal Prim op Spaansch grondgebied is men nog in het onzekere. Volgens een gerucht zou de maar schalk Narvaez gelast hebben Prim tot het uiterste te vervolgen en, indien men hem in handen kreeg, hem te fusilleren. De Constitutionnel en andere bladen dringen bij den maarschalk Narvaez aan op een gematigd gebruik maken zijner overwinning. Men mag deze aan sporing allezins gepast noemen, wanneer men bedenkt dat van 1820 tot 1866 in Spanje 14600 personen zijn gefusilleerd. PRVI88EN. BERLIJN, 3 September. Hier ter stede zijn de verkiezingen voor den Noord-Duitschen rijksdag geheel in den zin der partij van vooruitgang uitgevallenzelfs is de vorige afgevaardigde Lasker door den heer Löwe vervangen. AI de hier verkozen afgevaardigden hebben in het vorige parlement tegen de aanneming van de boiidscoustitulie gestemd. Algemeen wordt geklaagd over de geringe be langstelling, welke de bevolking voor het verkiezingswerk aan den dag heeft gelegd; men rekent dat naauwelijks een derde der kiezers zijn opgekomen, en in sommige districten schijnt men veel moeite gehad te hebben om zelfs het voor ceue wetiige keuze vereischte aantal kiezers bijeen te brengen. Tc Flensburg heeft de Duiische candidaat 955 stemmen meer gekregen dan zjjn Deenschgezinde mededinger. Reuters telegraaf-burcau alhier is den 2de" dezer door de politie gesloa ten. De beweegredenen voor dezen maatregel zijn nog niet bekend. Te Frankfort is door het bestuur der financiën hekend gemaakt, dat ten opzigte van de afdoening der leening van 1,200,000 guldens, in Sep tember >an het vorige jaar ten behoeve van de stad Frankfort aangegaan, onderhandelingen zijn geopend met de regering, waarop evenwel tot dusver niet de verwachte beslissing is gevallen, lu dien stand van zaken kon de terugbetaling niet op den bepaalden tijd geschieden. OOSTENRIJK. Volgens den Wanderer ondersteunt de Hongaarsche minister van finan ciën het voorstel om eene rijkscommissie tot onderzoek van de financiële ge steldheid des rijks in te stellen; terwijl de heer von Bekc het lekort in de inkomsten wil aanvullen door verhooging van dc inkomsten-belasting, door vermeerderde uitgifte van staatsbanknoten en door eene leening, het bedrag van 20 millioen niet te boven gaande. De Fransche minister Rouher zal met den heer von Beusl een of twee conferentiën hebben. Hij zal ook door den keizer in een bijzonder gehoor ontvangen worden. Volgens geruchten zouden al de niet-Hongaarsche Oostenrijksche bis schoppen uitgenoodigd zijn om zich in Brunn tot het houden eener verga dering te vereenigenen zou de heer von Beust hnn een voorstel willen doen, strekkende om de kerkelijke goederen tot regeling der staatsschuld te doen bijdragen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2