Te Delft zijn sedert de vorige opgave aangetast 10 personen en 5 overleden; in hel geheel aangetast 46 en overleden 32 personen. Te Zaandam zijn in de vorige week aangegeven 57 cholera zieken waarvan 35 zijn overleden. De kermis, die aldaar plaats had en die ge woonlijk druk bezocht wordt, heeft daardoor gevoelig geleden. Bij de JVed. herv. gemeente te Bergschenhoek is tot predikant beroepen ds. Sijpkens, pred. te Uardenberg; bij die te Ridderkerk ds. Osti, pred. te llattem; bij die te Hellevoetsluis ds. Malcomesius, pred. te Kollumerzwaag; bij die te Ter-Apel ds Rogaar, pred. le Midwolda; bij die te Oude-Wele- ring de cand. S. de Jong. Volgens de Arnh. C. is het berigt van de Barl. C.omtrent het overlijden van den dwerg Hannema, onwaar,, daar hij zich dezer dagen nog op de kermis te Arnhem bevond. Het IVeekblad van Haarlemmermeer behelst het verslag van het ver handelde in de zitiing van den raad dier gemeente van 1 Aug., waaruil blijkt, dat eene discussie is gevoerd over het min of meer betamelijke van bet bedrijf van tabak rookenhetzjj door het publiek in liet raadhuis, hetzij door de leden van den raad, gedurende de zittingen. De voorzitter heeft den leden onder het oog gebragt, dat, wanneer men iemand verbiedt te rooken, men moet beginnen, zelf het rooken na te laten. Inmiddels is eene verordening vastgesteld, die niet inhoudt dat den raadsleden het rooken verboden zal zijn. De gemeente Voorburg wordt sedert eenige dagen verlicht door gas naar het geoctroyeerde procédé van den heer Bleulandl van Oordtdie deze lichtstof uit het residuum van petroleum bereidt. De heer J. B., le Rotterdam, heeft een uitstapje gedaan, dat om de zeldzaamheid vermelding verdient. Hij bezit een kleinen boeijer, in den regel dienende voor pleiziertogtjes op de plassen. Met dien boeijer vertrok hij Zaturdag naar Schereningentwee man équipage medenemende. Des ochtends ten 6 ure vertrokken bereikte hjj via Brielie des namiddags ten 5i ure Scheveningen. Zondag morgen ten 4 ure werd te Scheveningen het anker geligt en keerde hel vaartuigje vid Maassluis naar Rotterdam terug, waar het des avonds ten 5£ ure aankwam. BQ den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen eene voordragt van curatoren van het athenaeum, betrekking hebbende op de reorganisatie van het onderwijs in de geneeskunde. INa een overzigt gegeven te hebben van de uit breiding, welke dat onderwijs, naar hunne meening, behoort te erlangen, stellen curatoren voor, de lessen op te dragen aan 12 hoogleeraren en lec toren. Aan de hoogleeraren zal toegekend worden eene jaarwedde van ƒ3200 en een aandeel in de door de studerenden aan de gemeente te betalen collegiegelden. De noodige voordragten ter vervulling van nog 4 betrekkin- een als .hoogleeraar en van vier als lector zouden zoo spoedig mogelijk gedaan worden. Het plan is, dat voortaan door de studerenden geene col legiegelden meer betaald zullen worden aan de hoogleeraren, maar aan de gemeente. Van ieder, die de wis-, natuur- en geneeskundige lessen volgt, zou eene bijdrage gevorderd worden van ƒ150 'sjaars; van ieder, die zich alleen voor den stand van arlscnijmengkundige wenscht voor le bereiden, eene bijdrage van ƒ75 'sjaars. liet übl. deelt mede dat behalve onderscheidene geëmployeerden ook een zeer aanzienlijk getal werklieden van dc koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, onder directie vau de heeren Paul van V'lissingen en Dudok van Heel, het adres aan den gemeenteraad hebben onderteekend, waarin adhaesie wordt te kennen gegeven aan het door de Amslerdamsche afdeeling van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst gedane ver zoek, dat dit jaar aldaar geene kermis gehouden worde. Te Giessen-Oudkerk is een stoute diefstal gepleegd in een huis tijde lijk bewoond door koperslagers. De dieven hebben een gouden horologie en een pot met geld, die een waarde had van plus minus ƒ300, eu die in den grond begraven was uit voorzorg voor brand weten te vinden en medegenomen. Uit Harderwijk, Elspeet, Garderen en Pulten zijn dezer dagen 162 personen als landverhuizers naar Noord-Amerika vertrokken. Een dier rei zigers neemt een kapitaal mede van ongeveer 28000. Ook uit de provincie Groningen zijn een 60-tal landlieden naar Noord-Amerika vertrokken. Te Harlingen is tot stads-geneeshcer benoemd de heer dr. F. W. L. Tydemante illeppel. Te Zierikzee heeft hel niet houden der kermis bij het volk groole ontevredenheid gewekt, die zich daarin openbaarde, dat het volk in opge wonden stemming onder luid geschreeuw in groote menigte door de stad trok en zoodoende de openbare rust verstoorde. Op Woensdag avond II. werd zelfs een glas van de woning van den ontvanger der directe belastin gen aan stukken geworpen. Door den burgemeester is Donderdag een af kondiging gedaan waarbij zamenscholingen werden verboden. Eene wacht van schutters is des avonds onder de wapenen gekomen, om de orde te helpen handhaven. In den namiddag hield de gemeenteraad weder eene zitting eu besloot, naar aanleiding van een adres van eenige neringdoenden, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth., de kermis te doen plaats hebben in de laatste helft van October, indien dan namelijk de cholera- epidemie dit niet verbiedt en gedep. staten dit zouden goedkeuren. 's GRAVENHAGE3 September. Tot burgemeester der gemeente Zwolle is benoemd de heer W. C. Th. van Nahuys, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Enschedé; tot burgemeester der gemeente Buurmalsem de heer W. F. Ketjen, en tot burgemeester der gemeente Herwijnen de heer II. O. van Os. Tot notaris te 's Uertogenbosch is benoemd de heer mr. J. de Bergh, cand.-notaris aldaar. Tot leeraren aan de rijks hoogere burgerschool te 's Herlogenbosch zijn benoemd de bh. H. Löbbachte Keulen, en J. M. Servais. Aan den onder-intendant 2ie kl. bij de militaire administratie in Ned. Indie H. Forbes de Timmerman, thans met verlof, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Bij beschikking van den minister van koloniën van 30 Augustus jl.j zijn de hh. J. Spanjaard, E. Winekel, W. J. G. VosmaerA. M. Repe- litis. W. F. van Ryckevorsel, mr. J. Tijl, G. A. Stam, J. N. Burgerhoudtj A. Mijer, W. 11. S van Waning, jhr. J. A. O. van den Bosch, mr S. van j Gigch. W. A. van Weelderen, jhr. II. de Koek en P. H. J. van La wiek gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om te j worden benoemd lot ambtenaren bij de burgerlijke dienst daar te lande. Z K. U. prins Hendrik is gisteren van Soes!dijk naar Luxemburg vertrokken. De minister van biuncnl. zaken heeft zich heden voor acht dagen naar Parijs begeven. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. I Bij "Ie heden gehouden aanbesteding van het leveren van omslagen voor telegrammen ten behoeve van den rijkstelegraaf, gedurende hel jaar 18C8 waren twee billellen ingekomen. De minste inschrijvers waren de wed. E. Spanier en Zoon alhier, voor ƒ2.14 de gegomde en ƒ1.98 de niet ge gomde, per 1000 stuks. BUITENLANDSCHE HERUITEN. ESGELAA D. LONDEN 1 September. De regering heeft wederom vijf groote stoomschepen gehuurd voor het overvoeren van troepen en materiëel naar Abyssinie. De Great Eastern werd aangeboden, doch geweigerd. De expeditie naar Abyssinie zal niet vóór half Decemher kunnen ver trekken, zoodat nog altijd de kans beslaat, dal vóór dien tijd in Abyssinie de zaken eene wending ten voordeele der gevangenen nemen. De reformleague heeft verklaard dat zij zich niet zal ontbinden, maar werkzaam wil blijven om de vrijgevige toepassing en wijziging der reform- bill, vooral door invoering der geheime siemuitbrenging te verkrijgen, en dat zij het algemeene stemregl als het einddoel van baar streven beschouwt. Blijkens de laatste volkstelling bevat Londen thans eene bevolking van 3,521,267 zielen. De oneenigheden in de nationale kerk ontstaan door de overhelling van sommige geestelijken tot gebruiken en begrippen der r. k. kerk, heeft aanleiding tot de benoeming ecner staatscommissie gegeven. Deze heeft haar eerste rapport uitgebragl, waarin zij zegt: »Wij hebben in de eerste plaats onze aandacht gevestigd op het vraagstuk van de klceding der geestelijken bij de uitoefening hunner heilige bediening, en inzonderheid op die kleding stukken, wier gebruik laatstelijk in zekere kerken is ingevoerd geworden. Wij zijn van oordeel dal bij de openlijke godsdienstoefening in de vereenigde kerk van Engeland en Ierland alle afwijkingen van de kleedij, die sedert lang het gevestigde gebruik van die kerk is, dienen le Worden geweerd; en wij gelooven dat dit het best kan worden verzekerd door eene gemakke lijke gelegenheid aan bezwaarde kerspelieden te geven om klagten in te dienen en herstel van grieven te verkrijgen. Aan het bureau van de Times hebben zich reeds een groot aantal per sonen aangemeld, om als particulier correspondent van dat blad voor de expeditie naar Abyssinie te worden aangesteld. Een ander blad geeft daar over zijne verwondering te kennen, omdat er zoo vele eigenschappen wor den gevorderd om die taak op zich te nemen. Daartoe toch wordt niet minder vereischt dan dc vereeniging der volgende eigenschappenbuitenge wone vlugheid van begrip, een uiterst levendige schrijftrant, uitgebreide taalkennis, onuitputtelijke veerkracht, kalme moed, eene ijzeren gezondheid en groote bedrevenheid in het paardrijden. De New-Yorksche dagbladen van 21 Aug. behelzen eene verklaring van den minister van financien der Unie, strekkende lot logenstraffing van het gerucht dat er bedriegelijke uitgifte van obligaliën en van papiergeld, waardoor zeer groote schade aan de schatkist toegebragt zou zijn, heeft plaats gehad. In berigtcn uit Honkong van 12 Augustus wordt melding gemaakt van een gerucht, volgens hetwelk 70 Japanners, die tot het christendom waren overgegaan, ter zake van die godsdienslverandering le Nagasaki gevangen zijn gezet. FRANHRIJH. PARIJS, 1 September. De keizer heeft zich le Amiens, ter beantwoording van eene door den maire gehouden aanspraak, o. a. aldus uitgelaten: lk heb Frankrijk van Strasburg tót Duinkerken doorgereisd en overal heeft een warm en harte lijk onthaal een levendig gevoel van dankbaarheid is bij opgewekt. Niets heeft het vertrouwen kunnen schokken dat het Fransche volk sedert 20 ja ren in mij stelt. Het weet de moeijelijkliedendie wij te overwinnen had denmet juistheid te schatten. De min gunstige resultaten onzer politiek in overzeesche gewesten heeft hel ontzag voor onze wapenen niet vermin derd, want allerwege heeft de moed onzer soldaten allen tegenstand over wonnen. De gebeurtenissendie in Duiischland hebben plaats gehad, heb ben ons land zijne waardige en kalme houding niet doen verzakenhet maakt te regt staal op het behoud des vredes. Het woelen van eenige weinigen heeft de hoop niet weggenomen dat meer liberale instellingen op vreedzame wijze zullen kunnen ingevoerd worden. De tijdelijke stremming in de handelsoperatien heeft de nijvere klassen niet belet om mij blijken van hare sympathie te geven, en te vertrouwen op de pogingen derregérin® om aan handel en nijverheid een nieuw leven bjj te zetten. Omtrent deze toespraak, zegt de Ind. Beige: Hadden de door den keizer te Atrecht en te Rijssel gesproken woorden eenen ongunstigen indruk en onbepaalde beduchtheden achtergelaten, zij worden gelukkig uitgewischt door Zr. Ms. rede te Amiens; in deze vindt men bekentenissen zonder dub belzinnigheid, de bepaalde en onbewimpelde toezegging van vrede, en bui tendien eene herinnering aan de vrijgevige beloften van het. schrijven van 19 Jan. jl. Klaarblijkelijk heeft de keizer, die beloften hernieuwend, wil len doen uitkomen dat hij voornemens was daaraan gevolg le geven en de sedert zes maanden aanhangige wetsontwerpen in eene nieuwe zit ting der wetgevende kamers, in de maand November eerstk.in discussie te brengen. De keizer is thans weder in de hoofdstad teruggekeerd en heeft een ministerraad gepresideerd, waartoe de heer de Mouslier opzettelijk is over gekomen. De minister van buitenl. zaken heeftvolgens de medcdeelingen der dagbladen de Fransche gezantschappen in het buitenland ingelicht omtrent de redenen en uitkomsten der ontmoeting te Salzburg. Volgens de door hem verzonden circulaire bestond' er reeds volkomen overeenstemming tns- sehen het bof te Parijs en dat te Weenen in alle quaestien van gemeen schappelijk belang. De bijeenkomst te Salzburg is niets anders geweest dan een gelegenheid om met het oog op den vrede en de algemeene veiligheid dc reeds gelegde banden naamver toe le halen. Volgens het Mém. Dipl. is hel zeker, dat de keizer en de keizerin van Oostenrijk in de tweede helft van October het voorgenomen bezoek aan het Fransche hof zullen brengen. Denkelijk zullen zjjvolgens dat blad de plegtige sluiting der wereldtentoonstelling, waarbij nog eenige belooniit- gen toegekend zullen worden, bijwonen. De Moniteur de VArmee deelt een besluit van den minister van oor log mede van 24 Aug., waarbij gelast wordt, om alle militairen, zoowel van de garde als van de linietroepen, die in 1869 van de dienst kunnen worden ontslagenvan de lijsten hunner corpsen te schrappen en hen op de reserve in te schrijven. Bij een ander besluit van 31 Aug. wordt het halfjaarlijkse!) aantal verlofgangers vermeerderd. In het kamp van Chdlons is het kruidmagazijn in de lucht gespron gen. Een officier en vijf sapeurs. die zich in het gebouw bevonden, zijn

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2