LMQSCIIE COURANT. MAANDAG 2 SEPTEMBER. STA DS-BERIGTEN. Oproeping van Verlofgangers, in actieve dienst. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen JO Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEV DEN, Gezien de circulaires van den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, van 23 eri 27 Augustus 1867 A u°. 12356/1 en 12467 (2e afd.) Provinciale bladen n"s. 145 en 148; Brengen ler kennis van de miliciens verlofgangers der ligting van 1863, uit deze gemeente, behoorende lot het regemenl grenadiers en jagersde acht regemenien infanterie, de drie regementen vesting-artillerie, het corps pontonniers en het tntaillon mineurs en sappeurs dat het Zijne Majesteit heeft behaagd, den Minister van Oorlog te mag- tigen om hen legen den 20stc" September aanstaande in werkelijke dienst op te roepen, ten einde gedurende eenise weken in den wapenhandel geoe fend en, wal de infanterie betreft, tevens met de beliaildaling van het achterlaadgeweer bekend gemaakt te worden; dat mitsdien die miliciensmet uitzondering evenwel van hen waarvan hel blijkt dat zij vóór den lslcn September ek. zijn gehuwdzich op den bepaalden tijd bij hunne corpsen moeten bevinden voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting, door hen bij vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van hunne verlofpassen en zakboekjes; "dat zij, die bestemd ztjn voor de garnizoenen van Delft, Gouda en 's Gravenhageverpligl zijn zich regtstreeks naar hunne corpsen te begeven en behooren te zorgen dat zij aldaar op gemelden 205ttn September, vóór des namiddags vier uren, zijn aangekomen; terwijl de overige mili ciens, bestemd voor hel garnizoen van Amsterdam, in detachement moeten worden vereenigd en te dien einde gehouden zijn, zich mede op den 205leo September, des voormiddags te half elf uren precies, te bevinden op de afleveringsplaats, in den Koekamp te s Gravenhageen eindelijk dat bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mogten verhinderen aan deze oproeping te voldoen zij daarvan ter plaatselijke Secretarie, op üingsdag den 17de" September bevorens, tusschen 10 en 12 uren, moeten kennis geven, in het eerste geval onder overlegging ecner geneeskundige verklaring. En ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwen den zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 30 Augustus 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 30 Junij 1866, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 2(len lol den 14den September e. k.in de schoollocalen in de Rijnstraatin de Brandewijn- steeg, op de Binnenveslgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tol negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leyden30 Augustus 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leydenüingsdag den 3den September 1867 's namiddags te één uur. Onderwerpen 1°. Beëediging en installatie der nieuw inkomende raadslieden. 2°. Benoeming van de vaste commission als: a. twee leden voor de Commisssie van Fabricage; b. een voorzitter en twee leden voor de Commissie van Financiën; c twee leden voor de Commissie belast met hel ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen legen wier overtreding straf is bedreigd d een voorzitter en twee leden voor de Commissie tot het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huis houding der gemeente. 3". Benoeming van een Wethouder. 4". Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. 5°. Benoeming «an drie leden iu het Bestuur voor het Werkhuis uit den Gemeenteraad. 6°. Benoeming van een Commissaris voor de Stads bank van leening. 7°. Benoeming van een Curator over hel Gymnasium uit den Gemeenteraad. 8°. Benoeming van een Gecommitteerde tol de administratie der vcreenigde Gast- en Leprooshuizen. 9°. Benoeming van een stads-klokkenist. 10. Benoeming van een hulponderwijzer 3de kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1« kl voor jongens, li". Verdeeling van den Baad in drie sectiën, bij loting zamen te stellen 12°. Aanvrage tot magtiging van de Commissie van Toezigt op de gemeente- instellingen van middelbaar onderwijs, om lijdelijk in hel onderwijs in de staathuishoudkunde, slaatsinrigling van, Nederland en de han delswetenschappen te voorzien. 13°. Voordragt tot uitbetaling van de voor het vaccineeren van kinderen van behoeftigen op de begrooting uitgetrokken gelden. 14». Adres van P. van der Kamp, tot teruggave der van hem ingehouden gelden voor beloopen boete 15°. Algemeene Policie-verordening. 111N\E\LA\1)SCI1E BKlilGTEX. LEYDEN, 31 Augustus. De faculteit van letteren en wijsbegeerte van de hoogeschool alhier zal op 19 en 20 September eersik. tot het admissie examen vaceren. Beiang- hebhendeu moeten zich voor 10 September aanmelden bij den pedel G. 11. Blanken. Blijkens achterstaande advertentie noodigt de Dilettanten-Vereeuiging de muziekliefhebbers uit zich als donateurs aan hare vereeuiging aan te sluiten, liet zij ons veroorloofdeen enkel woord tot aanbeveling hierbij te voegen. Voorloopig is het aantal leden en donateurs voldoende om middelmatige con certen te kunnen geven. Voor eene verdere aanvulling van hel orkest door kunstenaars van elders, voor het geven van goede solo's, is evenwel nog meer noodig. Verscheidene bekende muziekliefhebbers hebben nog niet van hunne sympathie voor die vereeuiging doen blijkenen tochzonder die toezegging van vaste geldelijke bijdragen (van minstens zes gulden voor het saizoen), kan de vereeuiging niet doen wat zij gaarne wenschte, kan zij stellig niet meer dan vier concerten geven, en daarenboven die concerten tegen eencn matigen toegangsprijs niet zoo volmaakt gevenals zij zich by ruimere deelneming ten doel stelt. De vcreeniging heeft hare oefeningen reeds aangevangen en zal in het einde der maand September of iu den aan vang van October het eerste van de vier toegezegde concerten geven. Wij herhalen dus, dat het in het belang der muziek zelve hier ler stede en in het welbegrepen eigenbelang der muziekliefhebbers ligt, om door eene vaste contributie die vereeuiging in hare pogingen te ondersteunen. Naar wij vernemen is de heer Völlmar voornemens, om bij genoeg zame deelnemingna afloop der zomer-concertenin de zaal op Zomerzorg een buitengewoon concert met een vol bezet slrijk-orkesl te geven, waarop eene symphonie en solo's ten gehoore gebragt zullen worden. Wij vertrou wen dat de liefhebbers van degelijke muziek ruimschoots van hunne belang stelling in dit concert zullen doen blijkendaar er juist eene reeks van 25 jaren verloopeu is, dat zoowel onder zijne medewerking als onder zijne leiding de zomer-concerten op Zomerzorg gegeven zijn. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 114 tol 123 volwassen personen en 59 tot 72 kinderen. Te Dordrecht zijn tot leeraren bij de hoogere burger- en avondschool benoemd de lib. dr. H. J. Menalda van Schouwenburg, leeraar in de natunr- en scheikunde aan de Twenlsche industrieschool te Enschedé, en J. D. Brinkgreve, leeraar in het hand- en regtlijnig teekenen aan de hoogere bur gerschool te Veendam. Door den gemeenteraad van Breda zijn benoemd aan de hoogere burger en burger-avondschool: tol 2den leeraar, tevens onderdirecteur, dr. L. Aron- steinvan Leyden; lot leeraar in de Fransche en Engelsche talen, de heer J. A. Valkholf, van Rotterdamtol leeraar in de handteekenkttndeden heer C. C. Kanneman, Ie Breda. Te Dordrecht is plotseling overleden, ten gevolge van een aanval van beroerte, de heer mr. J. J. E. van den Brandeler, president der arrond- regibank aldaar. Te Rotterdam is het berigt ontvangen dat het Ned. barkschip Kon. Ned. Jagtclub kapt. Zwartnabij Celebes is verongelukt. Te Rotterdam zijn door de cholera aangetastDonderdag 23 personen, overleden 12; Vrjjdag aangetast 19 personen, overleden 18. Te Delft z(jn sedert de voiige opgave aangetast 16 personen, overleden 11; in het geheel aangetast 36 personen, overleden 27. Te Dordrecht zijn tot op Maandag aangetast 56 personen, overleden 27. Bij den gemeenteraad van Botterdam is ingekomen een aanbod van den heer E. S. de Jonge als gevolmagtigd'e der Compagnie-generale des conduits d'eau te Luik, tot den aanleg en de exploitaiie eener drinkwater leiding, naar hetzelfde systeem als die, welke door haar te Parijs en te Barcelona lol stand gebragt zijn en alsnu ie Rome lot stand gebragt wordt. Door het gemeentebestuur van Amsterdam worden, iu verband met de kermis, krachtige voorzorgsmaatregelen genomen in het belang van den openbaren gezondheidstoestand. De geheele inrigting der kermis zal van die van vroegere jaren onderscheiden zijn. Zooveel mogelijk zal alle opeenhooping vermeden worden, en te dien einde b. v. de kramen niet meer alleen op de Westermarkt geplaatst worden, maar slechts enkele rijen met grooic ms- schenruimtc aldaar, en vervolgens geëchellonneerd langs de Keizersgrachten. De tenten en spellen zullen verdeeld worden op de verschillende pleinen, en bovendien nog zoo geplaatst, dat het front niet naar ééne zijde gekeerd is. A'erder zullen alle getimmerten, eer zij mogen worden opgeslagen of zelfs in de stad toegelaten, gedesinfecteerd worden met karbolztiuren deze zuivering dagelijks worden herhaald. Een streng geneeskundig toezigt op het geheele personeel is ingesteld. Vier geneeskundigen, daartoe speciaal door den heer burgemeester benoemd, zullen dagelijks al het personeel visiteren. Eene afzonderlijke dienst tot het ophalen en verwijderen van alle fecale stoffen en vuilnis is reeds georganiseerd. De Barl. C. meldt dat onder de offers, welke de cholera geëischt heeft, ook behoort de Friesche dwerg Hannema of generaal Tom Pouce die in geheel Europa bekend was en eene merkwaardige bijdrage leverde tot de afwijkingen van de natuur in hare vormingen. De werken der Amsterdamsehe kanaalmaatschappij werden in de maand Julij voortgezet met 935 lot 1140 arbeiders. 27 tol 37 paarden. 7 tot 8 locomotieven, 200 wagens. 3 stoompompwerktuigen, 3 tot 4 stoombagger- vaartuigen en 53 tot 67 vletschuiten en grondschouwen. Naar men uit verschillende plaatsen in Drenthe meldt staat, dank zij

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1