Hei hof van appèl le Metz heeft den president van den raad van toe- ligl van het »comploir d'Escompte dn Ilant-Rhin" veroordeeld tot betaling van 500,000 fr., den vice-president tot 200 000 fr. en de overige 6 leden ieder tot 50 000 fr. dus den geheelen raad tot 1 tnillioen frs. schadeloos stelling aait de aandeelhouders. De onderkoning van Egypte heeft bij zijn vertrek uit Vichy aan den maire dier stad eene som van 16000 fr. ter hand gesteld, bestemd voor het stichten eener beurs aan het lyceunt te Moultnsten behoeve van hel armste en verstandigste kind der plaats. De toestand van de Mexicaansche republiek is, volgens de jongste be- rigten, nog verre van gunstig. Er zijn vijf candidaten voor het president schap. namelijk Juarez, Escobedo, LosadaAlvarez en Corona, om niet te spreken van Ortega, die thans door aanhangers van Juarez gevangen gehouden wordt, l.osada heeft zich te Jalisco In eene zeer sterke stelling j gevestigd, en trotseert er de magt van Juarez, verklarende dat Jalisco een j onafhankelijke staat is, waar hij zelf en niemand anders gezag heeft uit te I oefenen. Juarez heeft 3000 man krijgsvolk legen Losada afgezonden, en den staat Jalisco gelast eene buitengewone schatting van 1,800,000 dollars op te brengen. In Yucatan, Tamtilipas en Guerrero hebben inlandsche aan voerders bel hoofd ojigestoken, zich tegen Juarez verklaard en zich zeiven j het bestuur aangematigd. De gevaarlijkste mededinger voor Juarez schijnt Escobedo te zijn. De berigten uit Spanje zijn zeer uiteenloopendwat betreft de in Cata- lonifi en elders uitgebroken onlusten. Van de eene zijde meldt men de geheele onderdrukking dier onlusten en van de andere zijde dat zij eene aanmerkelijke uitbreiding erlangen. Zoovee! schijnt zeker le zijn dat, zoo- j lang het leger zich voor de regering blijft verklaren, de opstand moeijelijk zal kunnen slagen. De generaal Manso de Zuniga is in eene ontmoeting j met de opslandelingen gedood. Uit Konstanlinopel wordt gemeld, dat de Turksche kruiser Tzeddin na een wanhopig gevecht met hel Grieksche schip Arcadion in de wateren van Candia, het laatstgenoemde schip op strand gedreven en vernield heeft, waarbij vele mensclien het leven hebben verloren. Een berigt uit Athene zegt dat het schip door zijne bemanning in brand is gesloken. F R II I S E KL HERLIJN 25 Augustus. Bij kon. besluit is bepaald dat in Hanover een provinciale landdag, uit 81 leden beslaande, zai worden ingevoerd. In die vergadering zullen de groote grondbezitters, de sleden en de plattelands-gemeenten vertegenwoor digd worden. Te Frankfort zjjn op voorslel van den senaat reeds de noodige geiden beschikbaar gesteld lot oprigting van een hulpdak op de domkerk, hetwelk reeds binnen het jaar door een ijzeren dak zal worden vervangen. Het hulp-comité, opgerigt len behoeve van hen die bij den brand schade hebben t geleden, heeft reeds aanzienlijke bijdragen ontvangen. Prof. Rothe, in de godgeleerde en kerkelijke wereld met roem be kend, is te Heidelberg in hoogen ouderdom overleden. Per Telegraaf. PARIJS, 26 Auguslus. De heer de Mouslier is gisteren na een langdu rig onderhoud met den keizer naar Besantjon vertrokken. WEENEN, 26 Augustus. De avondbladen melden dat er een circulaire aan de gezanten in hel buitenland voorbereid wordtwaarin betoogd wordt hoe de zamenkomst der heide vorsten te Salzburg moet opgevat worden, en dal het resultaat der bijeenkomst is: een bijzondere waarborg voor het behoud van den vrede. Tegenover de geruchten volgens welke in de bijeenkomst te Salzburg een bewijs geleverd is, dal Oostenrijk en Frankrijk tegenwoordig één zeilde be lang hebben, zegt de Abendpostdat bij die bijeenkomst wel eenslemmig- beid over de hangende quaéstiën, maar geen onderling verdrag tegenover eene andere mogendheid lot stand gekomen is. St. PETERSBURG, 26 Augustus. De Russische regering heeft een con tract gesloten met de fabriek van Kolt voor de levering van honderd dui zend achterlaad-geweren volgens Rerdan's systeem te leveren binnen ivvee jaren. LONDEN, 27 Augustus. Tot de expeditie legen Abyssinid is besloten. Tot opperbevelhebber is benoemd sir William Napier, die artillerie, infan terie en cavalerie onder zijn bevel zal hebben. Door den onderkoniug van Egypte zullen 5000 kameelen en muilezels geleverd worden. BERLIJN, 26 Augustus. De Keurliessische notabelen zjjn hier aangeko men, en hebben, onder voorziiterschap van den minister Eulenburg, heden hunne eerste bijeenkomst gebonden. Jeugdige Eiiiigr.iuleti tiaar «Ie üiaap de Goede ISoop, Wij zijn in staat gesteld omtrent eenige jongeliedendie, eenige jaren geleden, van bier naar de Kaapkolonie vertrokken zijn, de hier volgende berigten mede le deelenbij de redaclie van het Volksblad aan de Kaap de Goede Hoop ingekomen, naar aanleiding van een brief van den heer dr. C. Leemans in het Volksblad van 21 Mei jl. li0. 1568 geplaatst. J EEG DIG E EMIGRANTEN. De volgende stukken zijn ons ter plaatsing toegezonden door den heer J. A. Truter, vice-consul der Nederlanden, die wjjlen zijn geaehlen vader, O. J. Truter, consul-generaal, heeft vervangen als secretaris en thesaurier van de commissie over de jeugdige emigratie uit de Nederlanden. Opgave omtrent de aanvrage naar de volgende emigranten, gedaan door dr. C Leemans te Leiden. Zie Volksblad *an 21 Mei, 1867 n\ 1568. Emigranten belioorende tol de oostelijke provinciën, en alzoo ouder het bestuur van de oostelijke afdeeling der eamratie J. H Karstens Deze beviirdt zich bij den heer Naudé, in hel district Uilenhage, zoo als hekend is. P. Karstens. Deze is weinige weken geleden met den lieer Fordschoon zoon van den heer J. Meintjes, naar den Oranje-Vrijstaat vertrokken. B IJ. 11. Roelwert. Was in dienst bij den heer W. J. Burger; jaren geleden is hij weggeloopcn; men zegt dat hij naar Britsch Kafferland ge gaan is, doch voor de waarheid kan men niet inslaan. N. Bioch. Dezen heb ik nog in het begin der vorige maand in deze slad gesproken, ik heb hem toen nog gezegd, dat men zich ongerust over hein maakte, en dal hij aan zjjne familie schrijven moest. t) Wij hebben van dezen emigrant een brief ontvangen, waarin bij meldt dat zijn adres is bij den lieer Jobs. Meintjes, FauresmitbOranje-Vrijstaat. K. van Bsirick.2) Van hem kan ik niets mededeelendaar de heer J. J. Maritz ntt onder Murraysburg behoort, zoo komt hij zeer zeldzaam in deze stad. Bovenstaande informatiën zijn door den heer ML Noome, J.zn., hon.secre- laris van de oostelijke afdeeling der commissie voor jeugdige emigratie uit de Nederlanden opgegeven aan den heer J. A. Truter, vice-consul der Ne derlanden en hon. secretaris voor de westelijke afdeeling van genoemde emigratie, te Kaapstad, per brief gedateerd Graad Reinet29 Mei, 1867, toegezonden. Opgave omtrent jeugdige emigrante» uit de Nederlanden, naar wie ook navraag is gedaan door dr. Leemans, te Leiden (zie mede het hiervoren gemelde Volksblad van 21 Mei, 1867, n°. 1568), belioorende tot de wes telijke afdeeling: J. P. L. Koppenschaar. Deze emigrant is eerst verhonden bij den heer J. F. de Villiers, te Beaufort West, en daarna in 1864 overgemaakt aait den heer D. H. Bosman, le Murraysburg, dient bij zijn-edele als algemeen bediende, wordt den 28sten Junij, 1868, meerderjarig. IV. fl. van der Laaken. Verbonden geweest hij den heer G. W. H. Wehmeijer, te George, tot 12 Maart, 1864, zijnde hij toen meerderjarig geworden. Uij is echter bij zijn heer gebleven en heeft in Maart jl. den volgenden brief aan den heer O. J. Truter, Sr. (in leven hon. secretaris voor de westelijke afdeeling der Nederlandsche emigratie) geschreven [Coprj van zijn brief.] Wolvekraal, 7 Maart 1867. Wei-Edele Heer O. J. Truter, Sr., Kaapstad. Wei-Edele Heer, de heer G. W. B. Wehmejjer heeft mij verzocht uw brief mi] aangaande aan hem gerigt te beantwoorden. Ter uwer informatie kan ik melden dat ik nog bij den heer Wehmeijer woonachtig ben en mij in eene matige omstandigheid bevind. De navraag waarop UWEd. bedoelt, naar het mij voorkomt, was zeker de brief van dr. Leemans in het Volksbladwelke ik voornemens was om zelve te beantwoorden, daar het mij voorkomt of hij geheel verkeerd is, daar ik in September II. nog geschreven heb, en in December een antwoord van mijne moeder ontving, en niet het minste geschreven heb dat ik voor nemens was om van hier te gaan, zoo dal de navraag aangaande mij geheel onnoodig was. Hopende dal dit antwoord tl moge voldoen, verblijf ik, Wei-Edele Heer, UEds. Dw. Dienaar, (get.) W. H. van der Laaken. 2) Omtrent dezen emigrant hebben wij van den beer Taats, uit Murraysburg, 31 Mei, bet volgende berigt ontvangen »K. (of liever Nicolaas) van Burick beeft sedert twee a drie jaren den beer Maritz verlaten en is thans als huisonderwijzer geplaatst bij den beer M. J. dn PlessisKlara- fonteindistrikt Tarkastad. Zijn vroegere meester schijnt met hem tevreden le zijn ge weest en bij bet afleggen zijner belijdenis alhier muntte hij uit in Bijbelkennis." fiurgcrlijfic 5?tauö. ONDERTROUWD: W. C.'de Matter, jm. 22j. en J. M. Servaas, jd. 28j. J. Peliet, jm. 23 j. en E. Bourgeois jd. 24 jL. Mojenwedr. 56 j. en A. J. Korenhof, wede. 39 j. A. Spek jm. 19 j. en S. de Koning jd.28j. J. de Vos jm. 28 j. en S. de Bruin jd. 25 j J J. Kanbierjm. 27 j. en J. de Boerjd. 22 j. D. Piena jm. 24 j. en J. II. van Dtiuren jd. 28 j. A. D. de Kierwedr. 36 j en E. Groenevcld wede. 35 j. D. van Es wedr. 45 j. en G. Vonk jd.24j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in hel Ueeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 24 Augustus. Notaris A. J. Ryshouwer te Soeterwoude. Een Hnis, waarin Brood- en Beschuilbakkerij te Leyderdorp, n05. 213 en 217. Opgehouden. 264® Staars-jLoteriJ. Trekking der Eerste Klasse. jste Trekking. N°. 4910 een prijs van 20000. N° 19233 een jirijs van f 1500. Nos. 18566 en 19460 ieder een prijs van ƒ1000. 2dc N°. 16220 een prijs van ƒ5000. Nos. 1306 en 2798 ieder een prijs van ƒ1000. ADVERT EK TIJK Ni. Ondertrouwd: H. VAN KETW1CH, Ingenieur lsle kl. v. d. Waterstaat in Ned. Indië, en Leyden27 Augustus 1867. J. W. M. V. DE STURLER. Heden overleedna een langdurig en geduldig lijden mijne innig geliefde Echlgenoote Vrouwe FEMMA MARGARÈTUA VAN DORT, in den ouder dom van bijna 59 jaren, waarvan ik 27 met haar in den gelukkigsten echt mogt vereenigd zijn. Wat ik en mijn eenige Zoon in haar verliezen, kunnen z(j alleen beseffen die de waardige overledene van nabij gekend hebben. Koudekerk a/R., 21 Augustus 1867. P. C. FROON, Em. Pred'. Eenige en algemeene kennisgeving. Tot onze diepe droefheid overleed heden, na eene kortstondige doch hevige ziekte, ons geliefd oudste Zoontje HYGINUS JACOBUS, in den aanvalli- gen leeftijd van ruim acht jaar. H. P. J. VAN WENSEN. 26 Augustus 1867. M. J. J. VAN WENSEN, de Bruyk. Eenige en algemeene kennisgeving. De Ondergetekenden betuigen hunnen harteltjken dank voor de bewijzen van belangstelling, die zij ontvingen bij de geboorte van hun jongste kind. R. KOOPMANS VAN BOEKEREN. C. G. W. KOOPMANS VAN BOEKEREN, Bezoeken worden afgewacht 12 en 3 September. Mf.ijer. De Heer en Mevrouw 11ARTEVELT LEEMBRUGGEN betuigen hij deze hunnen welgemeenden dank voor alle de bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hun kind. Leioen, 27 Augustus 1867.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3