maar deze was doof voor tranen en gebeden. Een der vreemdelingen j die de landverhuizers naar het slaiion hadden geleidmaakte een einde aan het droevige tooneel, door het kind mede te nemen, nog voordal het sein lot vertrek, gegeven werdmet de verzekering dat hij de reiskosten niet kon betalen, maar voor het kind zou zorgen. Te Vlissingen is aangekomen de heer dr. J. Sas, inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagl; men brengt zijne komst in verband met de vele gevallen van granuleuse oogontsteking, die in den laatsten lijd bij hel garnizoen zijn voorgekomen. Uit Luxemburg meldt men dat na 20 Augustus geen enkel Prnissisch soldaat meer in die vesting gevonden zal worden. De transporten- worden met den meeslen (jver voortgezet. Eenige dagen geleden was genoemde stad aan een groot onheil ontsnapt. Bij het ontruimen van een kruidhuis, hetwelk nog omstreeks 400,000 kilogr. buskruid bevatte, en in de nabijheid van het hotel van baron de Tornaco moet liggen, was, door eene onbekende oorzaak, een vaatje kruid ontploft, hetgeen gelukkig geene andere noodlot tige gevolgen na zich had gesleept, dan het ernstig verwonden van een artillerie-officier. Uit Paramaribo wordt gemeld dal een aantal geëmancipeerden aan den afgetreden gouverneur-generaal, den heer van Lansberge, een zilveren blad hebben aangeboden, als een bewijs van erkentelijkheid voor hetgeen die heer in de zaak der emancipatie had verrigt. 'sGRAVENHAGE, 20 Augustus. Door Z. M. zijn benoemd: tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw de schout-bij-nacht G. C. C. Pels Rycken minister van marine; de generaal-majoor J. A. van den Bosch, minister van oorlog. Door Z. M. is vergunning verleend aan den kapitein-luitenant ter zee J. O. H. Arntzenius, adjudant van Z. K. B. prins Hendrik der Nederlan den lot het dragen der versierselen van commandeur der 2de kl. der Orde van verdienste van Philips den Grootmoedige, hem door den groothertog van Hessen geschonken. Aan den gewezen bootsman J. P. A. Habersang is toegekend de gouden medaille ter geheele grootte voor 50 jaren trouwe en eerlijke dienst. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de hh. C. Brack, als burgemeester der gemeente Reeuwijk, en A. van Linden van den Heuvel, als burgemeester der gemeente Vlaardinger-Ambachten voorts tot burgemeester benoemd; te Reeuwijk den heer F. li. Bulaeus Brack; te Vlaardingen den heer J. G. van Linden van den Heuvel; te BleskensgraaT, den heer H. Gautier, om dit burgermeestersambt gelijktijdig te bekleeden met dat van Streefkerk; te Geervliet, den heer J. D. Preuytte Heine- noord, den heer A. Vogelsang, om dit burgemeestersambt gelijkelijk te be kleeden met dal van Oud-Bcijerlandte Nienw-Helvoetden heer A. R. Krayenhoff van de Leur; te Hendrik-ldo-Ambachtden heer C. van Aken; te lleukelom; den heer J. C. M. Pompeom dit burgermeestersambt gelijk tijdig te bekleeden met dat van Asperen; te Krimpen a/d JJssel, den heer VV. van Waning, om dit burgemeestersambt gelijktijdig te bekleeden met dat van Ouderkerk a/d IJssel; te Nieuwkoop, den heer J. A. Swillens; te Rockanje, den heer G. F. Lette, om dit burgemeestersambt gelijktijdig te bekleeden met dat van Oost-Voorne; te Woubrugge, den heer P. van Schra- vendijk, om dit burgemeestersambt gelijkelijk te bekleeden met dat van Rijnsaterwoude. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. H. 51. de koningin van Zweden en Noorwegen heelt voor haar vertrek aan den burgemeester van Wassenaar eene som van ƒ100 ter hand gesteld, om die onder 10 hulpbehoevenden te verdeelen. Onderscheidene beambten van 11H. KK. HH. prins en prinses Frederik hebben van 11. M. geschenken ontvangen. Naar men verneemt heeft het muziekcorps van de grenadiers en jagers eene uitnoodiging ontvangen om eenige concerten te geven in Agricultural- Hall te Londen. De volkstrein van den Helder, Alkmaar enz., die heden voor het eerst alhier is aangekomen, heeft ongeveer een 1000-tal bezoekers der resi dentie aangebragt. Nadat Zondag voormiddag te Scheveningen de eerste haring was aan gebragt door de bomschuit van den recder A. de Niet, aanbrengende 1G400 steurharing en 28 ton pekelharing, z"ette in den avond eene tweede haring schuit aan en wel die van den reeder Jl. de Niet, aanbrengende 36000stuks steurharing en 34 ton pekelharing. De steurharing heeft gegolden van 47 tot ƒ41 het duizendtal. Zaturdag is te Vlaardingen binnengeloopen eene bomschuit van de hh. M. Parser Cie te Scheveningen, aanbrengende 60 ton. Dc maatjesharing heeft f50, de volle ƒ39 gegolden. Gisteren waagde zich een heer bij het nemen van een zeebad te Sche veningen te ver in zee. Aan den stuurman W. van der Toorn mogt het gelukken den onvoorzigtige van een anders gewissen dood te redden. Z HLI'IFN'LaA DSC HE liËKiGTKN. E I, ti I BRUSSEL, 19 Augustus. In de kanier van afgevaardigden heeft de heer Gerrits de regering geïn terpelleerd over de afdamming van de Schelde. De minister van buiten), zaken heeft geantwoord, dat de commissie van Belgische ingenieurs hare meening nog niet heeft te kennen gegeven over het rapport van de buiten- laud.-che ingenieurs, maar dat de regering in de aanstaanda zitting voor stellen te dier zake zou doen. De minister voegde er bijdat de eischen der Belgische regering streng zonden worden gehandhaafd. Deze mededee- ling werd met talrijke bewijzen van goedkeuring ontvangen. ËNfiELAA 19. LONDEN. 18 Augustus. Bij het lagerhuis is de reformbill voor Schotland, waarvan de tweede lezing reeds heeft plaats gehad, door de regering ingetrokken; zij zal in de volgende zitting op nieuw worden ingediendalsmede de bill houdende bepalingen ter wering van omkooping en andere verkeerdheden bij de ver kiezingen. De prins en prinses van Wallis zijn aan boord van een jagt naar het vaste land vertrokken. Zij zullen te Rotterdam of te Dordrecht aan wal stappen. De tegenwoordige hertog van Wellington heeft besloten alle documen ten zijns vaders te doen drukken. Het publick, hetwelk dit als eene be langrijke bijdrage tot de kennis van een zeer gewigtig historisch tijdvak had te gemoet gezien, is thans niet vveinig teleurgesteld door het berigt, dat de hertog wel de geheele verzameling nagelaten papieren laat drukken, maar niet om die te doen uitgeven. Er zullen slechts drie exemplaren afgedrukt worden. Een daarvan is bestemd om gedeponeerd te worden in Aspley-househet tegenwoordig hotel der familie te Londen; het tweede zal op een der landgoederen des hertogs bewaard en hel derde aan zijn bankier ter bewaring gegeven worden. Zelfs aan het Britsch Museum wordt daarvan niets toegezonden dan eene verzameling dépêches, die waarschijnlijk ook voor het publiek verkrijgbaar zullen worden gesteld. De haringvisscherij op de noordoostkust is in de laatste dagen zeer gunstig geweest. De visscher» schijnen de groole vleet der haringen ont moet te hebben. Dingsdag zijn 70 booten de Tyne binnengekomen; de hoogste vangst bedroeg 25000 stuks, de minste 7000 stuks. Er zjjn eenige nadere bijzonderheden bekend geworden nopens den toestand van koning Theodortts van Abyssinië, welke hopeloos wordt ge- j noemd, vermits hij aan alle kanten door vijanden was ingesloten en slechts 15000 in zijn legerkamp telde. Hoe meer het geluk hem den rug toekeerde, des te groolcr werd zijne zucht naar wraak op zijne ongelukkige gevan genen. Hij had herhaalde malen aan zijne troepen en gevangenen verklaard, dat, indien hel lot der wapenen hem ongunstig was en hij moest omko men, hg zijne gevangenen van Debra Tabor zou vermoorden, vervolgens naar Slagdala gaan, om de andere gevangenen ter dood te brengen, en dan zich zeiven te dooden. Uit een brief van den heer Rosenthal, dd. Magdala 18 Junij, blijkt zelfs dat de heer Bartel, een Franschman (de gunsteling des konings) aan handen en voeten was geketend en dat Jlackerer, uit den Elzas, vroeger bediende van den Engelschen consul Cameron, voor Theodo- rus was gebragt onder de beschuldiging de koninklijke troepen tot desertie te hebben aangezet. Mackerer onderging een verhoor, hetwelk door den koning zeiven werd afgenomen. Gedurende al dien ljjd hield hij hem een revolver op de borst en eindigde met te zeggenGa voor dezen nacht ge rust slapenmaar wees verzekerd dat ik u eens dooden zal." Koning Thco- dorus scheen in een voorldureiiden staat van gramschap te verkeerensedert de opstand zijner onderdanen groote vorderingen maakt. Ten bewjjze strekt o. a. het volgende: Hij had troepen uit Waldela, ter sterkte van 670 man, voor zich ontboden en hen bekend gemaakt met de tegen hen ingebragte beschuldiging, dat zij voornemens waren lot den vijand over te loopen. Allen betuigden ten stelligste, dat die beschuldiging ten eenen male ongegrond was en wezen op de vele en groote diensten, die zij hem juist in de laatste tijden hadden bewezen, om zooveel mogelijk zijn gezag staande te houden. Dit hielp evenwel niet. Zij werden allen onmiddellijk binnen eene daartoe gereed gemaakte afgesloten ruimte gebragt en onthoofd, terwijl de koning zelf inmiddels een aantal hunner doodschoot. Na afloop van dit bloedbad gaf hij aan de overgebleven getrouwe manschappen te kennen, dat hij voor nemens was, wanneer hij voor het geweld moest zwichten, zich zeiven van het leven te beroovcnmaar dal hij hen dan insgelijks zou doen ombren gen. Het gevolg hiervan was, dat de manschappen in eens besloten, om gezamenlijk te deserleren, en hieraan ook gevolg gaven. Naauwelijks had de koning dit vernomen, of hij gaf bevel, om al de nog achtergebleven vrouwen en kinderen der vlugtelingen gevangen te nemen. Zoodra hieraan voldaan was, werden die allen op zijn last met was bestreken en levend verbrand. Berigler. uit Japan melden dat op den Nederlandschen vertegenwoor diger te Jeddo, den heer de Graeff van Polsbroek, door eenen Japanner geschoten is. De gezant is ongedeerd geblevenmen had den dader nog niet gevat. FKANKKUH. PARIJS. 18 Augustus. De keizer heeft met de ministers van binnenl. zaken en van financiën geraadpleegd over dc maatregelen, welke moeten strekken, om het net van gemeente-wegen te voltooijen binnen den tijd van 10 jaren door de drie voudige medewerking van de gemeenten, de departementen en den slaat. De keizer verlangt, dat gemeente- en departementale raden deel nemen aart het onderzoek en de voorbereiding der ontwerpen voor de gemeente-wegen, welke in de aanslaande zitting van het wetgevend ligchaam zullen worden ingediend. De Dloniteur beval eene nota van den minister van binnenl. zaken, waarbij de uitgaven daartoe voor 10 jaren worden geraamd op 800 millioen, waarvan 400 reeds door den staal zijn gegeven, 200 millioen ver der door de gemeenten zullen worden opgebragt, voorts 100 door de depar tementen en 100 door den staat. De Dloniteur bevat een keiz. besluit, waarbij benoemd wordt tot vice- president van den algemeenen raad van het departement Allier, de baron de Veauce, die sedert eenigen lijd overleden is. Op de tentoonstelling leest men op de kaarten van 12 bekroonden van de 17de kl. (porselein plateelwerk enz.) hel volgende berigtDaar dc jury der 17de kl., ten nadeele der bijzondere industrie, goedgevonden heeft de fabriek van Sèvres, ofschoon buiten mededinging, met 2 gouden en 22 zil veren medailles te begiftigen, kunnen wij niet besluiten het karige deel aan te nemen, hetwelk het personeel der van staatswege gesubsidieerde inrigting niet verzwolgen heeft. Aan den Mess. Fr. Américain wordt uit Monterey geschreven: De verrader Lopez is door den gouverneur van Oajaca gearresteerd. Het ge-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2