lfiïdsche w coiirant; WOENSDAG 21 AUGUSTUS. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag ff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N». iqo; De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Awonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 18 blad 32) der Handelin gen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 13dcn dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van hel patentregt over hel dienstjaar 1867 en 1868, houdende aan slagen voor de wijken 1, 2 en 3terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, j op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyoes 19 Augustus 1867. v. d. BRANDELER. Bli\t\Et\LANDSCHE DER1GTEN. LEYDEN, 20 Augustus. De raad van bestuur van de rijks-instelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde alhier heeft hekend gemaakt, dat voor de in schrijving der studenten voor den cursus van 1867—1868 zal worden geva ceerd op üingsdag, den 3den en den 10dcn September e. k.des namiddags ten 2 ure, in het gebouw van de instelling, in de Kloksteeg. Zondag avond vierde ds. H. Fangman in de Pieterskerk met de talrijk opgekomene gemeente de gedachtenis zijner vervulde 50-jarige Evangelie bediening, naar aanleiding van Handel, der Apostelen, Hoofdst. XXVI vs. 22a: »nulpe van God verkregen hebbende sta ik tot op dezen dag". Aan het einde der godsdienstoefening, nadat de apostolische zegen was uit gesproken, hief de gansche gemeente Gez. 91: 3 aan en ontboezemde zelve over hem met die woorden haar heilwensch en zegenbede. De kerkeraad, die den jubilaris naar en van den predikstoel geleid had, bragt hem in de consistoriekamer, bij monde van den praeses, nog de hartelijkste geluk- wensching toe namens de gemeente, waarbij hij 34 jaren van de 50 zijner evangeliebediening werkzaam geweest was. Behalve van de gemeente Hem men, waar hij zijn dienstwerk aanvaardde, mogt hij ook van de kerkeraden der overige gemeenten waar hij gearbeid had, van Edam, Sdhiedam en Middelburg, brieven ontvangen met heilgroeten en zegenbeden. D». J. F. Asma was overgekomen om de feestviering bij te wonen en den brief van den kerkeraad te Schiedam te overhandigen. De feestdag werd in de wo ning van den jubilaris waardig besloten met al wat warme deelneming en vriendschap hem verder schoons en goeds bereidde. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven eerste maanden van 1867, waaruit blijkt, dat die bedragen beeft ƒ40,324,000 85zijnde ƒ3,481,731.73 meer dan in dat tijdvak van 1866. Op 27 Augustus zal aan het dep. van marine te 's Hagc de aanbeste ding plaats hebben van300 rol karldoek n". 22000 stuks gestreept ka toenen borstrokken; 500 stuks wollen dekens, en 4000 el blaauw baai. De opening der jaet op klein wild, opgenoemd iu de 2de zinsnede van art. 17 der wel van 13 Junij 1857, is voor dit jaar in de provincie Zuid holland vastgesteld op Zaturdag 7 September aanst. Op 21 October zal aan 's rijks munt te Utrecht gelegenheid worden gegeven lot liet afleggen van het examen voor de betrekking van handels essayeur. Zij die daartoe weuscbeu te worden toegelaten moeten daarvan schriftelijk kennis geven aan het muntcollegie te Utrecht en zich op 21 Oct. aanmelden ter raadzaal van dit collegie. De miliciens der lig ting van dezen jare, behooreude tot de vier reg. huzaren, liet reg. veld-en hel reg. rijd. artillerie, die na hunne inlijving lot nadere oproeping mei verlof zijn gezondenzullen den lslen Oct. a. s. bij 8 hunne corpsen in werkelijke dienst optredenten einde gekleed en geoefend te worden. Door den minister van binnenl. zaken is cene circulaire aan de com missarissen des konings in de onderscheidene gewesten des rijks gerigl, waarin Z. E.naar aanleiding van de enkele te Rotterdam voorgekomen cholera gevallen, al behoeven deze op zich zeiven nog geene aanleiding tot ernstige bezorgdheid te gevenherinnert aan zijne circulaire van February jl.bij 8 welke gewezen werd op de noodzakelijkheid om met het nemen van maat- I regelen lot wering der cholera niet te wachten tot dat die ziekte eenc epi- demische uitbreiding erlangd heeft, maar om van hare eerste verschijning af te zorgen, dat in elke gemeente alles voorkomen of verwijderd worde, wat op de volksgezondheid een schadelijken invloed kan uitoefenen. Naar wij vernemen is een ontwerp van wet tot wijziging der militie- wet van 19 Augustus 1861 in gereedheid gebragt, hetwelk waarschijnlijk j reeds bij den aanvang van de zitting der siaten-generaal in behandeling zal komen. Zflu onze inlichtingen juist, dan zijn bij die welsvoordragt de eischen zeer matig gesteld; de jaarlijksche ligting zou hoogstens met 3000 man vermeerderd wordenwaardoor na vijf jaren de sterkte der geheele militie, rekenende op versterf, ongeveer 64000 man zal wezen. In België, dat een veel meer geconcentreerd, hoezeer daarom niet beter, verdedingstelsel heeft dan ons landbedraagt de sterkte der militie eenige duizenden meer. Het onderhoud en de kleeding van die 3000 miciliens zouden niet meer dan ƒ270,000 kosten. Voorts zou de vrijstelling van eenige zoons in het ver volg slechts verleend worden aan hendie tevens cenig kind zjjn. De plaatsvervanging zou zeer beperkt zijn, maar levens aan fatsoenlijke jonge lieden gelegenheid gegeven worden om de dienst te leeren bij het regiment dat zij verkiezen, met vergunning om buiten de kazernen te wonen en te eten en om kleeding van fijner laken te dragen. Ook de miciliens zouden voortaan als zoodanig avancement kunnen maken. Die jonge menschen zou den echter geene soldij genieten en hun eigen kleeding en onderhoud moe ten bekostigen. Voorts zou ari. 115. dat zoovele bezwaren, bijzonder voor de zeevarenden, medebrengt, uit de militiewet verdwijnen. Amst.C De Tijd maakt met hoogen lof melding van een te Parijs tentoonge- stelden natuurkundigen toestelgeheeien Meteorograafwaarvan de uitvin der is een Romeinse!) geesteljjkenamelijk pater Zecchi, die reeds sedert lang in de wetenschap met lof bekend is. Keizer Napoleon heeft hem de ridderorde van het Legioen van Eer aangeboden maar de aan zijnen stand eigene nederigheid heeft den pater verboden, die onderscheiding aan te ne men. Aan zijne uitvinding is een der 39 gpoole prijzen toegekend door den jury, die daarbij heeft verklaard, dat pater Zecchi tot stand heeft gebragt hetgeen de groote Lavoisier te vergeefs had beproefd. Hel doel van den toestel is om de gesteldheid van den dampkring gedurende verscheidene da gen te doen kennen, niet door vergelijking van duizenden cijfers, maar een voudig door de beschouwing van eenige door het werktuig zelf geschreven lijnen. Bij de Ned. lierv. gemeente te Elburg is tot predikant beroepen d9. Osti, pred. te Hatlem; bij die te Ridderkerk en bjj die te Waarder ds. Bryce, pred. te Aarlanderveenbij die te den Ham ds. Teljer, pred. te Nieuwpoort; bij die te Wissekerke ds. de Wilde, pred. te Poortvliet; bjj die te Eist d9. van der Meiden, pred. te Losdorp; bij die te Augustinusga d9. Dermout pred. te Lutjewoude; door die te Nieuw-llehoet is toezegging van beroep gedaan aan den candidaat W. F. C. van Laak. Te Rotterdam zijn Zaturdag bij den burgerlijken stand, als aan cho lera overleden, aangegeven 5 personen en gisteren (waaronder ook zijn be grepen de overledenen op Zondag) 11. Te Delft zijn sedert den 12den dezer 5 personen door de cholera aan getast, waarvan 3 overleden en 2 in behandeling zijn. Te Dordrecht heeft een onlangs overleden ingezetene bij testamentaire beschikking vermaakt aan de r. k. kerk aldaar ƒ1500, hel r. k. weeshuis ƒ1000, de r. k. armen ƒ500, de vereeuiging van den II. Vincenlius 300, de vereeuiging der H. Elisabeth ƒ200, alles vrij van successieregten. De prins en de prinses van Wallis zijn Zondag avond met liet stoom schip Osborne voor Dordrecht aangekomen. Nadat de prins incognito de Groote Kerk, het standbeeld van Arie Schefïer en verder de stad had bezig- tigd hebben de vorstelijke personen mei eene Pruissische stoomboot de reis naar Duitschland voortgezet. De gemeenteraad »an Arnhem heeft, naar aanleiding van een ingeko men adres, de vraag behandeld of de kermis aldaar al of niet doorgang zou hebben. Met 13 legen 3 stemmen werd besloten de kermis te laten doorgaan. De gemeenteraad van Zierikzee is tot hetzelfde besluit gekomen. Een treffend ongeluk viel dezer dagen te Maurik voor. Twee jonge lieden wilden een bad nemen in den Rijn, en verloren in een draaikolk het leven. Hoewel vele pogingen aangewend werden om hen te redden, mogten deze niet balen; men kon hun niet ter liulpe komen. Later zijn de lijken opgevischt. Uit Enschede' meldt men dd. 15 Aug. aan de N. R. C. het volgende: Het eerste transport landverhuizers uit Pruissendat heden van hier per spoor vertrok, leverde een hartroerend schouwspel op. Eene moeder uiet twee kinderen werd door de policie uit Pruissen vervolgd en tot betaling eener schuld gesommeerd De vrouw, door den nood gedrongen, betaalde. Geene genoegzame middelen meer bezittende, zag zij zich genoodzaakt de reis naar Amerika met hare jongste dochter alleen voort te zeiten en de oudste, een meisje van 12 a 13 jaren, op het stations-terrein alhier achter te laten. Het geschrei der arme verlatene deed menigen traan rollen over hel gelaat van een aanlal mannen, die op de plaats aanwezig waren en te vergeefs geldelijke bijdragen aanboden. De landverhuizers verklaarden, dat zij allen niet in slaat waren om de transportkosten voor het kind te beta- leu met uitzondering van een hunner, die in het bezit was van 8000 th.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1