Per Telegraaf. Besluurderen van het Genootschap Mathesis Scientiarum Gcnilrix Het vroeger op beden bepaalde vertrek van HH. MM. den koning en de koningin van Zweden, als ook van HH. KK. HH. prins en prinses Frederik is tot morgen, Zondag middag, nitgesteld. Bij den burgemeester alhier is van wege U. M. de koningin van Zwe den en Noorwegen eene som van ƒ500 ontvangen, met verzoek dat bedrag te doen verdeelen onder 50 personen of huisgezinnen die ondersteuning be hoeven en verdienen. Heden herdacht de heer J. van J. Ferares, opperrabbijn der Ned. Port. Isr. gemeente alhier, zijne 25-jarige ambtsbediening, bij welke gelegenheid dien geestelijke vele blijken van belangstelling ten deele vielen. BUITENLANDSCHE BKltlGTKiM. ENOHLAS O. LONDEN, 15 Augustus. H. M. de koningin heeft de reformbill bekrachtigd. Door de regering is de bij het lagerhuis aanhangige voordragt tot het sluiten van Hydepark voor volksvergaderingen, die veel tegenstand onder vond, ingetrokken. In het hoogerhuis heeft lord Derby omtrent den staat van zaken op Candia medegedeeld dat de door Omer-pacha behaalde voordeelen de zaak van aanzien hadden doen veranderendat de Grieken hunne eerzuchtige ontwerpen behoorden te laten varen, om het wezenlijk welzijn des lands te bevorderen; dal de Turksche regering den wensch koesterde om den toe stand der Christenen te verbeterenen dat Omer-pacha zijne verdere opera tion verschoven bad, ten einde bloedvergietir.g te vermijden. De dagbladen behelzen twee brieven uit Abyssinië ontvangen, van de bh. Rosenthal en Sterndie in dat land gevangen zitten. Volgens deze brieven, de dagteekening van 18 eu 19 Junij voerende, was koning Theo- dorus met zijn krijgsvolk en met eenige van de gevangen Europeanen te Debra Tbabor, en zou hij welligt eene poging doen om Magdala, alwaar de andere gevangenen waren, weder aan de magt der opstandelingen te om rukken. In beide gevallen, hetzij die poging slaagde hetzij die mislukte, scheen er van dien dwingeland het ergste voor de gevangenendie hij onder bereik hebben zou, te vreezen. De Daily News verzekert thans ten stelligste, dat de correspondentie, gevoerd lusschen keizer Maximiliaan en keizer Napoleon, in Engeland is aangekomen en weldra zal worden uitgegeven. De jaarlijksche staat van het aantal personendie door openbare arm besturen in Engeland en Wallis worden bedeeld, wijst aan, dal op 1 Januarij jl. dat aantal 4.8 pCt. van de bevolking bedroeg, en 4.2 pCt. meer dan op 1 Januarij 1866. Uet getal werkbare bedeelden, afzonderlijk geno men was in het begin dezes jaars 6 pCt. grooter dan een jaar vroeger. Heden heeft alhier en in de omstreken een zeer hevig onweder ge woed, dat, vergezeld van zwaren regen, van 2^ ure des namiddags tot des avonds 7 ure heeft geduurd. De New-Yorksche correspondent van den Morning Oerald berigt het volgende: De Voorzienigheid heeft ons wederom met eenen ruimen oogst gezegend; waren de veldgewassen slecht uitgevallen, dan zou aan ons volk dit jaar, ten gevolge der uil den burgeroorlog voortvloeijende gesteldheid van de ruilmiddelen en van het crediet, eene financiële crisis voor de deur staan, zoo zwaar als het nog nooit ondergaan heeft. En zelfs nu, met het vooruitzigt op eenen ruimen oogst, kan men niet zeggen dat het gevaar eener financiële crisis van ons afgewend is; het blijft voor de toekomst bestaan. In hel oostelijk deel der Vereenigde Staten staan de handelsza ken nog schier stil. In berigten uit Vera-Cruz, van 24 Julij, wordt gemeld dat het Oos- tenrjjksche fregat Elisabeth naar New-Orleans terugkeerde, daar de Mexi- kaansche overheid weigerde het lijk van keizer Maximiliaan uil te leveren. Volgens geruchten trokken Marquez, een broeder van Miramon en andere generaals aanzienlijke strijdkrachten in het gebergte bijeen, om Juarez te bestrijden. FHANtiKUH. PARIJS, 15 Augustus De Moniteur zegt ten opzigle van de uitbreiding der Fransche kolonie Neder-Cochinchina, dat de inlijving der drie westelijke provinciën, die dezer dagen plaats had, welkom was aan de bevolking, noodig was voor het belang der nederzetting en geregtvaardigd door de aanhoudende schending der vredesvoorwaarden van Annam's zijde. Het nieuwe grondgebied is zeer geschikt voor de katoen- en de zijdeteelt en zal daardoor eene bron van rijkdom voor den Franschen handel worden. Volgens berigten uit Konstautinopel heeft de sultan na zijne terug komst van de reis aan den grootvizier te kennen gegeven, dat het van de vreemde regeringen genoten onthaal bij hem den wensch verlevendigd heeft om aan al zijne onderdanen gelijke bescherming te verleenen hetgeen hij als eene heilige schuld beschouwt. Ook is zijne belangstelling opgewekt voor de bevordering van het openbaar onderwijs, de uitbreiding der mid delen van gemeenschap, eer,e goede organisatie der strijdkrachten en de be vestiging van het staalscrediet. PRVISSEN. BERLIJN, 15 Augustus. Re zitting van den bondsraad is heden door graaf von Bismarck geopend. De vroegere gezant van den voormaligen koning George V van Hano ver, de baron von Slockhausen die gevangen genomen was onder verden king van hel smeden eener zamenzwering tegen het gezag des konings van Pruissenis na eene langdurige preventieve gevangenschap op vrije voeten gesteld, zonder <en enkel verhoor te hebben ondergaan. Omtreui den brand, waardoor de stad Frankfort werd gelroflen, ver neemt men dat die ontslaan is in eene bierbrouwerij, die nabij de Dom kerk slaat. De 400 voet hooge toren der kerk is geheel vernield, alsmede het nieuwe orgel. Het inwendige van de kerk heeft niet zooveel geleden als men verwacht bad. Vele in de nabijheid staande huizen zijn eeu prooi der vlammen geworden. Het meest te bejammeren is dal deze ramp aan verscheidene menschen het leven heeft gekost. In het Wunembergsche deel van het Schwarzwald heeft een orkaan gewoed, waardoor meer dan 2000 boomen zijn ontworteld. Naar men uit Weenen meldt zou de heer von Beke zich bezig houden met de redactie van een ontwerp, waarbij de gezamenlijke üoslenrijksche staatsschuld zou worden geconverteerd in e'e'ne reutedragende schuldmet gelijken rente-voet. VENET1E, 16 Augustus. Een hevige brand is uilgebroken in de kerk van St. Johannes en St. Paulus. De schilderij van Titiaan, voorstellende den marteldood van St. Petrus, en andere meesterwerken zjjn vernield. BERLIJN, 16 Augustus. De Staalsanzeiger maakt een kon. besluit be kend, waarbij de verkiezingen voor den rijksdag op 31 dezer bepaald worden. De regering heeft het antwoord op Denemarken laatste nota nog niet verzonden. PARIJS, 16 Augustus. De Patrie meent te weten, dat onderscheidene besluiten van adminisiratieven en staatkundigen aard door den keizer ge nomen zijn, en gelooft voorts dal die besluiten ten spoedigste in den Mon iteur zullen verschijnen. PARIJS 17 Augustus. De Moniteur berigt de benoeming van den hr. Pietriprefekt van policie, tot grootofficier der orde van hel Legioen van Eer. WEENEN, 16 Augustus. De keizer begeeft zich lieden naar lschl en gaat morgen met de keizerin en een talrfik gevolg naar Salzburg, waar z(i 's avonds zullen aankomen. Zondag avond komen in die stad de keizer en de keizerin der Franschen. Een telegram uit Salzburg meldt dat de ge meenteraad aldaar besloten heeft het bezoek van Napoleon te beschouwen niet als een officiëel bezoek, ten einde allen schijn van eene politieke de monstratie te vermijden. FLORENCE, 17 Augustus. De Opinione meldt dat de ridder Nigra heden avond naar Parjjs vertrekt om weder als gezant van Italië werk zaam te zijn. Er bestaat, volgens dat blad, hoop dut hij er in zal slagen allen wrok te doen verdwijnen die, met betrekking tot de stipte naleving der September-conventie, nog tussehen Italië en Frankrijk zon kunnen beslaan. ADVERTENTIES. Bevallen van een Zoon A. C. A. VAN ERP TAALMAN KIP DE BRAÜW. Leioen, 14 Augustus 1867. Eenige kennisgeving. Bevallen van eene Dochter Vrouwe U. H. DU PUI DE FREMERY. Leyden, 15 Augustus 1867. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn geliefde Echtgenoot de Wel-Ed. Heer ANTHEUN1S LUKAS M1JNL1EFF, in den ouderdom van 27 jaar en 2 maandenmij uit eene gelukkige echtvereeniging van bijna twee jaar e'én kindje nalatende. M. S. TEN DAM HAM, Leiden, 16 Augustus 1867. Wed. A. L. Mijnlieff. Gevoelig voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote, betuig ik, ook namens mijne zoons, mijnen welmeenenden dank. Leiden, 17 Augustus 1867. L. G. SMEENK. Allen die iels te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nala tenschap van den Heer JAKOB TIMMERMANS, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen voor '15 September e. k., op den Apothe- kersdijk, Wijk VI, N°. 25. Bij vonnis der ArrondissementsReclUbaiik te Leiden van den 13dcn Au gustus II., is de boedel van J. D1RKSEN, Kruidenier alhier, insolvent verklaard en bevolendat die zal worden vereffend door den Ondergeteeken- den Curator. Mr. P. A. CALLENFELS. brengen bij deze ter kennis van die daarbij belang hebbendat tot het aannemen van leerlingen voor de Burgeravondschool zal worden ge vaceerd op Maandag en Dinsdag 19 en 20 Augustus aanslaande, des avonds van 7 tot 9 uren, in de Iloogere Burgerschool. Men wordt herinnerd dat, om tot deze school te worden toegelaten, er blijken moeten worden gegeven grondig bekend te zijn wat de Cijferkunst betreft: met de theorie en de bewerking van gewone en tiendeelige breuken en met het metriek stelsel wat de aardrijkskunde betreft: met de geographie van Nederland; wal de Geschiedenis betreft dat men een algemeen overzicht hebbe van de geschiedenis des vaderlands, met chronologische aanwijzing der hoofdgebeurtenissen; wat de Nederlandsche taal betreft dat men een klein opstel zonder grove taalfouten kan schrijven. Namens Besluurderen voornoemd, C. G. NIEUWVEEN, Secretaris.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2