LEYDSCIIfi COURANT. n°. m MAANDAG 19 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. ra—ara11™11 ~i~T imihihbbu»imB De Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat van den 265lcn Augustus eerstkomende, tot en met den 7den September daaraanvolgende, zal zijn gestremd de vaart door de Blokhttizerbrtiggelegen in den rijks- grooten weg der lste klasse n°. 5, over de Greft, onder Woerden. De Commissaris des Konings voornoemd, 's Graveniiage 16 Aug. 1867. J. LOUDON. DliWENLANDSCnE BE1UGTEM. LEYDEN, 17 Augustus. Heden was het naar den datum 50 jaren geleden dat de oudste der pre dikanten bij de Nederd. Iterv. gemeente alhier, d8. II. Fangman, de evan geliebediening le llemmen in Gelderland aanvaardde, terwijl het morgen, d. i. Zondag, de dag zjjn zal. Eene commissie kwam den jubilaris ten één ure aan zijn huis, te midden z(]ner familie, hartelijk gelukwenschen met het zeldzame voorregt hem ten deel gevallen. Zij bood hem van wege den kerkeraad en de gemeente een aandenken aan het gouden jubelfeest aan, namelijk een porseleinen theeservies, met theeblad en een allerkeurigst en kostbaar parelmoeren lepeldoosje, waarin alles van massief goud is en van binnen een gouden plaatje de gelegenheid met den 17de° Augustus 1817 en 1867 vermeldt. De 74jarige jubilaris was zigtbaar aangedaan en dankte met roerende woorden voor dat treilend bewijs van deelneming. Reeds menig blijk van belangstelling en hoogschatting mogt hij ontvangen. Bijzonder welgevallig vvas hem een brief van den kerkeraad zijner eerste gemeente, die hem met heilwensch en zegenbede begroette. Morgen avond zal hij in de Pieterskerk voor en met de gemeente de gedachtenis zjjner vervulde vijf tigjarige evangeliebediening vieren. Hel getal der in hel Werkhuis alhier opgenotnenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 110 tot 121 volwassen personen en 55 tot 73 kinderen. Bij kon. besluit van 6 Aug. jl. is wijziging gebragt in art. 1 van het kon. besluit van 9 Junij jl., houdende verbod van in- en doorvoer van vee buiten 's lands. In dat artikel is vervallen het woord varkens. Door den minister van oorlog is nader bepaald, dat van de miliciens- verlofgangers der ligiing van 1863, die van 5 September a. s. tot 14 Octo- bei' daaraanvolgende in werkelijke dienst zullen optreden zullen zijn uit gesloten de gehuwde miliciens van die ligting. Naar men verneemt is bij den raad van state aanhangig een wets ontwerp op den ijk van de maten en gewigten alsmede der gasmeters, terwjjl bet voornemen bestaat, om dit ontwerp dadelijk na de opening der nieuwe zitting in te dienen. Te Rotterdam zjjn aan het bureau van den burgerlijken stand aange geven, als aan cholera overleden, Donderdag 1 en Vrijdag 3 personen. T- Gecommitteerden der Ned. herv. gemeente te Rotterdam hebben bekend gemaakt dat voor den bouw cener vjjfde kerk zijn ingezonden 30 ontwerpen dat deze plannen zijn gesteld in handen eener commissie van drie deskundigen, de bh. G. N. Itz te Dordrecht, V. W. van Dam en F. Dekker te Rotter dam, die daarover een schriftelijk rapport hebben ingediend, waaruil blijkt dat zij mei het oog op de bepalingen van het programma geen der ingezon den ontwerpen ter bekrooning kunnen voordragen, hoewel er onderscheidene zijn die veel verdiensten bezitten. Gecommitteerden hebben besloten over den afstand van het plan met het motto: »Le Christ a posé la première pierre", te onderhandelen, en den vervaardiger uitgenoodigdschriftelijke vergunning te verleenen tot het openen van het naambriefje. In den nacht van W oensdag op Donderdag heeft ten huize van den lieer d. T.wonende aan de Kruiskade te Rotterdam, de volgende diefstal plaats gehad. Ten ongeveer 12; ure schelden drie personen, als beeren ge kleed, aan en vroegen of mijnheer te huis was, hetwelk ontkennend door de dienstbode, die alleen met een paar jeugdige kinderen aanwezig was, werd beantwoord. Hierop zijn zij binuengedrongén en hebben de meid met geweld in eene kast opgesloten, haar zeggende, dat, indien zij gerucht maakte, zij haar den hals zouden afsnijden; de meid heeft verder gehoord dat zij op verscheidene kamers geweest zijn en eindelijk dat de huisdeur werd digt getrokken, waarop zij begon hulp te roepen. Al spoedig was de politie op de plaats aanwezig en werd de meid ontzet, terwijl bij onderzoek bleek dat, behalve aan baar geld, aanzienlijke waarden in zilver, juweelen en papieren werden vermist. Te Rotterdam bevond zich dezer dagen op de kermis een kleermaker uit eene naburige gemeente, ten einde het spoor te vinden van zijne doch ter, eene 18-jarige boerendochter, die ongeveer 6 weken geleden heimelijk bet ouderlijk huis had verlaten zonder dal men tot hiertoe iets van haar bad vernomen. De man bleef niet onverschillig voor de merkwaardigheden der kermis, en zijne nieuwsgierigheid dreef heul de tent binnen eener dikke ia dame, die onder den naam van «Saranetta *an Londen, het wonder der wereld," onder de kermisgasten veel opgang had gemaakt. Vreemd zag hij echter op toen hij in dat wonder der wereld zjjne dochter herkende. De vader riep daarop de hulp der poiicie in en de dochter werd genoodzaakt hem te volgen. Te Zwolle was donderdag namiddag een viertal der aldaar in garni zoen liggende militairen zich in het Zwarte Water badende, toen een hun ner, met name Klemmerman, een vrijwilliger uil Kampen, eensklaps in de diepte zonk. Een zijner kameraden, met name Boerrigter, een milicien uit Haaksbergen, die als een goed zwemmer bekend was, dook verscheidene malen, om Klemmerman te vinden, waarin hij eindelijk slaagde en met hem boven kwam. Boerrigter was echter waarschijlijk te vermoeid om den oever te bereiken en verdween met zijn makker in de diepte. Van verschillende zijden werd hulp geboden, maar le vergeefs; eerst later slaagde men er in de lijken le vinden. In eene der voorsteden van Zwolle is Woensdag avond brand uitge barsten in een hooiberg, tengevolge waarvan 10 woonhuizen zijn afgebrand. 13 huisgezinnen, waarbij met 7 en 8 kinderen, zjjn daardoor van have cn goed beroofd. Te Gees, nabij Coevorden, zijn Maandag II. mede 9 percelen, bewoond door 12 huisgezinnen, eene prooi der vlammen geworden met al het daarin geborgene graan en hooi; ook zijn een koppel schapen, een varken en naar men meent eene koe daarbij verbrand. Men is geneigd dit ongeluk aan kwaadwilligheid toe te schrijven, vermits dit reeds de derde keer is, dat daar ernstige branden woeden. Te Meppel heeft op den 15den dezer mej. A. Evers haren 100en ver jaardag getierd. 's GRAVENUAGE 17 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot eommandeur der orde »an den Nederl. Leeuw den gepeus. luit.-generaal C. 11. G. Steuerwald, afgetreden inspecteur van het wapen der artillerie. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer mr. R. van Hasselt, directeur van het postkantoor te 's Gravenhagelot het dragen der onder scheidingsteekenen van ridder der Dannebrogsorde, 3de kl.hem door deu koning van Denemarken geschonken, en aan deu heer J. C. H. Bley, Ned. consul te Varel, tot het dragen van ridderkruis 2de kl. van de Uaus- uud Verdiensl-Orden des Herzogs Peter Friedrich Ludwig, hem door den groot hertog van Oldenburg geschonken. Door Z. M. is eervol ontslag verleend aan den heer D. Vis als burge meester der gemeente Zaandijk en benoemd tot burgemeester der gemeente Willemstad de heer J. M. Beausar. Tol schoolopziener in het 7de schooldistrict van Zuidholland is benoemd de heer J. Broedelet, te Gouda, en tot schoolopziener in het 5de school district van Noordholland de heer dr. A. L. Gastmann, te Haarlem. Aan deu heer mr. P. G. E. II. baron de Biebcrslein Rogalla Zawadsky is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur hij de arrond.- regtbank le Boermond. De heer J. A. Meulemans, controleur der.directe belastingen enz. te Oosierhoutis uit 's rijks dienst ontslagen'. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemen, hjj den staf, tot 2de" luit.-magazjjnmeester 3de kl. te Venlo den sergeant F. A. La Rose, van het 3de reg. vesting-artillerie, en in zijnen rang en betrekking te verplaatsen naar den Helder den lstc0 luil.-magazijnmeesier 2dc kl. te Veulo J. J. Mathysen. Gisteren is de zitting der slaten-generaal in eene vereenigde vergade ring der heide kamers, door den minister van binnenl. zaken, in naam des konings gesloten. «Naar 's konings bevelen," zeide de minister in zijne aanspraak »kom ik heden een einde maken aan uwe werkzaamheden voor het tegenwoordige zittingjaar. Deze sluiting van uwe vergadering mag ver gezeld gaan van een woord van opregten dank voor den onverdroten ijver door u in uwe talrijke bjjeenkomsteu aan den dag gelegd, en voor de me dewerking, die 's konings regering van u in vele en gewigtige zaken mogt ondervinden. De wetten, die de grondwet jaarlijks vordert tot verzekering der takken van 's rijks beheer, namen in deze zitting eenigzins meer tijd, dan in vorige jaren plagt te geschieden. De ongewone omstandigheden, waaronder de zitting werd geopend in een gevorderd jaargetijde, gaven hiertoe aanleiding. Toch w as de zitting op wetgevend en administratief ge bied niet onvruchtbaar." Na verder le hebben opgenoemd betgeeu tot stand was gebragt, verklaarde de minister de zitting der slaten-generaal te zijn gesloten. Naat men verneemt zal H. M. de koningin zich in de eerste helft der volgende maand naar Engeland begeven, oui aldaar gedurende cenigen tijd te verblijven.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1