(Dingsdag) eene zitting zal houdenten einde over een voorstel van burge meester en wethouders te beslissen, ten doel hebbende out de kermis aanst. Zaturdag te doen eindigen, op grond van het wederverschijnen der cholera. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de ziekte tol dusver gelukkig slechts enkele offers geëischt. Het voorstel van burg. en weth. zal althans dit nut hebbendat het tot waarschuwing dient voor hendie zich gedurende de kermis aan onmatigheid en eene ongeregelde levenswijze overgeven. Te Rotterdam verwacht men een bezoek van den heer de Lesseps, den bekenden voorstander van de doorgraving der landengte van Suez. Die komst moet in verband slaan met die onderneming. Gisteren werd te Amsterdam een aanvang gemaakt met de feestelijke herdenking van hel 50-jarig beslaan van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, waartoe meer dan 200 boekhandelaars zijn zamen gekomen. Gisteren werd in het locaal de Keizerskroon de ge wone jaarlijksche vergadering gehouden, onder voorzitting van den heer P. Kraay jr., die in datzelfde lokaal met eenen vriendschappelijke!) maaltijd werd besloten. Heden, den dag meer bepaald aan de feestviering gewijd, zon men in het Paleis voor Volksvlijt bijeenkomen. Aldaar zou de heer J. 11. Geb- hard eene toespraak houden, afgewisseld met het zingen door kooren, onder medewerking van de lypographen-zangvereeniging Voorzorg en Genoe gen hetgeen door een feest-diner zou gevolgd worden. Morgen zal er nog eene reünie in den zoologischen tuin plaats hebben. Uit Almelo wordt gemeld dat door de hh. H. Salomonson B. Salo- monson, M. Wertheim Salomonson en L. Salomonson, zoons van wijlen den heer G. Salomonson, aldaar, de navolgende giften zijn gedaan: Ten behoeve van de op te rigten Israëlitische school ƒ1000, de Israëlitische armen ƒ500; de hervormde armen ƒ500, de r. k. armen ƒ500, het wees huis der herv. gemeente ƒ300, het S«. Anthony-gasthuis ƒ300 en het r. k. gesticht ƒ300. In het Friesche dorp Atmenum viel dezer dagen een tweejarig kind in eene trekvaart. Het dreef naar het midden en reeds vreesde men dat het zou zinken, toen eene vrouw, ziende dat er geene reddingsmiddelen aanwezig waren, eensklaps in het water sprong en het kind behouden aan wal bragt. Te Znidbroek werden Vrijdag 11. levenloos uit het trekdiep opgehaald twee werklieden van de fabriek des heeren W. A. Scholten aldaar. Deze personen hadden een praam met vaatwerk naar Foxhol vervoerd en waren, naar het schijnt, met het ledige vaartuig Donderdag behouden in de nabij heid der fabriek weder aangekomen. Men verdiept zich in velerlei gissingen, door welk noodlottig toeval zij beiden onopgemerkt in het diep zjjn geraakt en verdronken. Uit 's llerlogenbosch meldt men dat Zaturdag morgen de ritmeester Tolsma, van eene militaire promenade te paard terugkeerendezich eenig- zins vermoeid op de canapé nederzette. Zijne echtgeuooie verwjjdcrde zich om de kofïij te halenmaar toen zij in de kamer terugkeerdezat haar man, naar zij meende, te slapen, maar weldra bleek het dal h(j dood was. Eene hevige beroerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Blijkens het verslag, door den minister van binnenl. zaken thans inge leverd over den staat van hel onderwijs in het jaar 1865/66, welk verslag in verscheiden opzigten uitgebreider is dan vroeger, telde men, wat het hooger onderwijs betreft, gezamenlijk aan de drie hoogescholen enz. 1297 studenten, zijnde 14 meer dan in het jaar te voren; naar de studievakken telde men 319 studenten in de godgeleerdheid, 593 in de regtsgeleerdheid, 213 in de geneeskunde, 96 in de wis- en natuurkunde en 76 in de letteren. Bij de faculteit der godgeleerdheid viel eene vermindering van 26 studenten op te merken, en bij die der wis- en natuurkunde juist een gelijk cjjfer van vermeerdering. De wel nopens het middelbaar onderwjjs zal op het toenemen van het getal studenten in laatstgemelde faculteit haren invloed wel hebben doen gelden. Bij de andere faculteiten ontwaarde men bij de regtsgeleerdheid eene vermeerdering van 11, bij die der letteren van 8, doch bij die der geneeskunde eene vermindering van 16 vergeleken met het vorig studiejaar. Men lelde op 31 December 1865 61 gemeenten, waar gymnasiën of Lalijn- sehe scholen gevestigd waren, met een onderwijzend personeel van 225 (101 doctoren in de letteren en 9 in de wis- en natuurkunde) en met 1214 leerlingen, van welke 954 behoorende tol de lsle afd. (oude talen), 231 lot de 2de afd. en 29 tot de voorbereidende afdeeling. In het jaar, waarover dit verslag loopt, waren er 21 hoogere burgerscho len met 219 leeraren en 1466 leerlingen in werking. Opmerkelijk is de vermeerdering van de uitgaven van wege het rijk en de gemeenten, ten behoeve van hel middelbaar onderwijs; deze bedroegen gezamenlijk in 1863 ƒ43258 (van hel rijk afzonderlijk ƒ18723); in 1864 ƒ224,047 (van het rijk ƒ110,311) en in 1865 ƒ980,023 (van het rijk 321.507). Wat het lager onderwijs aangaat, telde men bij alle lagere scholen in 1865 66: 3151 hoofdonderwijzers. 2763 hulponderwijzers2700 kweeke- lingen (mann.); 418 hoofdonderwijzeressen, 871 hulponderwijzeressen, en 267 vrouw, kweekelingen. Hiervan waren bij de openbare scholen 2482 hoofdonderwijzers1889 hulponderwijzers, 2049 mann. kweekelingen34 hoofdonderwijzeressen, 139 hulponderwijzeressen en 85 vrouwelijke kwee kelingen. Sedert 1865 was het getal hulponderwijzers voor de openbare scholen met 95 toegenomen waartegen echter een verlies van 207 mann. kweekelingen slaat; ook het vrouwelijk hulppersoneel nam nog al sterk af, nl. met 8 hulponderwijzcrcssen en 31 kweekelingen. Over het algemeen werd wel voldaan aan het voorschrift der wet omtrent het getal onderwij zers aan iedere school, hoewel sommige gemeentebesturen niet spoedig genoeg tot de aanstelling overgingen. Klagten over te veelvuldige afwisse ling van het hulppersoneel werden ook nog wel vernomen. Kweekelingen schijnen in die gemeenten, waar geene normaalinrigtingen of andere mid delen van opleiding aanwezig warenmoeijelijk te verkrijgen. Hun vermin derd getal is echter, zegt het verslag, nu het lager onderwijs eer. meer normaal standpunt inneemt, niet als een bijzonder ongunstig verschijnsel aan te merken. Men telde op alle lagere scholen te zamenop de dag- scholen den 15de° Jan. 1865 198,155 kinderen, zijnde 4724 meer dan in het jaar te voren. Het geregeld schoolgaan bleef nog altijd te wenschen overlaten. Men had nog omstreeks 28000 kinderen, die uitsluitend de avondscholen bezochten. 's GRAVENUAGE13 Augustus. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer M. Coster, wonende te Parijs, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Le gioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Z. M. heeft den heer Beerenbroek, burgemeester van Roermond, be noemd tol commandeur der orde van de Eikenkroon en den heer ingenieur Smick aldaar tot ridder dier orde. Z. M. heeft aan den heer mr. I. A. van Roijen, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als commissaris des konings in de provincie Groningen, en tot commissaris des konings in die provincie benoemd de heer mr. L. graaf van Heiden Reinesteinka'ntonregter te Assen. Door Z. M. is benoemd tot lid van het hoofdcomité van de Nederl. vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tfld van oorlog de heer mr. D. Polak Danielslid van den gemeenteraad van 's Gravenhage. Tot commissaris der loodsen te Amsterdam is benoemd de adjunct commissaris der loodsen te Rotterdam L. van Kesterenwordende de ont vanger der loodsgelden te Rotterdam J. S. Pisuisse tevens belast met de betrekking van adjunct-commissaris der loodsen aldaar. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen, bij het 7de reg., tot kapitein 3de kl. den lsten luit. B. G. Strengnart, van het reg. grenadiers en jagers. Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen is gisteren avond ten half tien ure in deze residentie aangekomen, vergezeld van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, hare dochter en Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, welke Z. M. waren te gemoet gereisd. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje bevonden zich tot Zs. M». ontvangst aan het station. De vorstelijke personen begaven zich naar het Huis de Paauw, alwaar Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen zijn verblijf zal houden. Z. M. de koning zal heden een groot diner geven ter eere van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen. De ministers van oorlog en van marine zullen in deze week geen ge hoor verleenen. 3 I BüIÏ'ËNLANDSGHK HKRIÜTKV. ENGELAA M. LONDEN. 11 Augustus. In het lagerhuis is door de regering eene som aangevraagd van 25000 tot vergoeding van de onkosten veroorzaakt door de ontvangst van den sul tan. De heer Ayrton beschouwde die aanvraag als geheel onregelmatig. Die uilgaven toch behoorden op de civiele lijst der koningin te huis en de wet schrijft voor, dat, indien het budget der koningin niet voldoende is, de aanvrage om verhooging zal geschieden met opgave der redenen die daartoe geleid hebben en van de tot nog toe uitgegeven posten. Nadat de kanse lier der schatkist en sir R. Palmer betoogd hadden, dat die post niet op de civiele lijst behoorde, werd de som toegestaan. Naar men zegt is «en gedeelte van het goud- en zilverwerkdat ge bruikt werd bij het ter eere van den sultan gegeven bal en dat aan de koningin en aan andere aanzienlijke personen toebehoorde, gestolen. Omtrent het spoorwegongeluk in Ierland verneemt men nog hel vol gende: De trein bevond zich op een punt, waar de weg met houten brug gen over diepe kloven en spleten loopt; op de tweede dier bruggen liep de locomotief uit het spoor, en viel van de brug, eene hoogte van 100 voet. De weg loopt langs de zee, doch de machine viel naar de landzijde. Zij sleepte een wagen derde klasse mede, die verbrijzeld werd. Een volgende waggon viel slechts om op de brug, terwijl de volgende wagen half van de brug viel, doch bleef hangen tusschen zijn voorganger en de volgende vier wag gons, die op de rails bleven. Zoo de treilt naar den zeekant gederailleerd was, zou het ongeval veel ernstiger geweest zijn. Behalve den stoker en den machinist zijn twaalf passagiers zwaar gewond. Twee van dezen, vrou wen, zijn naderhand gestorven. Een passagier, genaamd Murphy, is door den val gedood. De machinist zal waarschijnlijk aan de gevolgen bezwjiken. FUANKR1J H. PARIJS, 11 Augustus. De Moniteur deelt thans eene depêche mede, van den Franschen ge zant in Mexico ontvangen, waarin deze meldt dat hij, indien geene buiten gewone omstandigheden in den weg komenbinnen weinige dagen na afzending van dit berigt naar Europa zal vertrekken. Het Mém. dipl. bevat bel volgende: In de politieke wereld wordt verzekerd dal er in den Moniteur bij gelegenheid van het feest van 15 Au gustus, keizer Napoleon's naamdag, belangrijke verklaringen zullen worden gedaan. Eenigen beweren dal die mededeelingen onze betrekkingen met de groote mogendheden van het buitenland tot onderwerp zonden hebben; anderen denken dat zij maatregelen van binnenlandsch belang zouden be treffen. VVij gelooven dat deze laalsten het best onderrigt zijn. De Patrio doet opmerken dat de staatsminister Rouher zich in de Boheemsche badplaats Carlsbad zal bevinden met den heer von Bismarck en den heer von Beusl, en welligt ook met den heer de Moustier, Frankrijks minister van buitenl. zaken. Dat die omstandigheid eene bijzondere betee- kenis heeft wil het blad niet zeggen, maar toch doen vermoeden. Bij voortduring komen bij de regering vertoogen in tegen het afbre ken van het gebouw der tentoonstelling. De regering zou gaarne aan de deswege uitgedrukte wenschen gehoor geven, omdat het herstel van het Champ de Mars iti zijn vroegeren staal op 2 a 3 millioen fr. wordt geraamd.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2