LËYDSCIIK CO Oil A NT. WOENSDAG 14 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandagff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die. tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.— per vierendeel jaars. afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leydendoet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, op den 6dcn dezer maand, invorderbaar verklaarde koliiereu. als: twee van bel patentregl, houdende aanslagen voor de wijken 4 en 5. en een voor de belasting op hel personeel, bevattende de uilkoui- sien van gevraagde scha Hingen en tellingen van de wijken 5, 6, 7, 8 en 9, beiden over het diensljaar 1867 en 18G8, terwijl ieder verpligt is zij nen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, Ie voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Levden, 12 Augustus 1867. v. d. BRAlMDELER. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den ]5d,n Augustus 1867, 's namiddags ie twee uren. Onderwerpen 1». Belediging en installatie van hel nieuw inkomend lid van den Gemeen teraad Dr. W. C. van den Brandeler. 2S. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe leden van den Gemeenteraad benoemd om met den eersten Dingsdag van September als zoodanig op te treden. 3». Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente, over de dienst van 1866. BIN X ENLA A DSCIIE BKRlGTEiV LEYDEN, 13 Augustus. De reünie van de leden van het vrijwillige jagercorps der Leydsche hoogeschool uit de jaren 1830/31 werd heden gehouden. Allerwege wap perde de vaderlatidsche vlag, als getuigenis van de deelneming der ingeze tenen in de vreugde van de mannen, die in hunne jongelingsjarentoen het vaderland de hulp van aller krachten behoefde, niet geaarzeld hadden hunne studiêu voor geruimen tijd vaarwel te zeggen en het voor hen zoo ongewone krijgsmansleven in te treden, en die in de ure van den strijd, even als zoovele anderengeloond hadden dat het vaderland niet te ver geefs op zijne zonen had gerekend. Het was eene allezins gelukkige gedachte van hh. commissarissen der sociëteit Amicitia om den voormaligen jagers reeds gisteren avond de gele genheid te geven elkander te ontmoeten, door hen uit te noodigen een concert op de builen sociëteit bij te wonen. Volgaarne werd door hen van die uituoodiging gebruik gemaakt. Zjj vereenigden zich ten zeven ure op 7,omerzorg en begaven zich van daar en corps naar de sociëteit, aan welker ingang zij door hh. commissarissen opgewacht en verwelkomd en vervolgens den tuin ingeleid werden. Aldaar werd door het muziek-corps van het reg. veld-artillerie een keurig programma uitgevoerd, aan welke uitvoering bij herhaling eene welverdiende toejuiching ten deel viel, terwijl in de pausen liet gezang van de jongelieden der kweekschool voor zeevaart, die, in sloe pen gezeien, zich langs liet terrein bewogen, tot opluistering van den feest-avond bjjdrocg. Bij het feest terrein was van wege de gemeente eene prachtige illuminatie, als eene hulde aan de feestelingen, ingcrigt. De ge- heele waterkom, waarop men van de sociëteit het gezigt heeft, was om zoomd met guirlandes en si er renterwijl aan het einde bet oog rustte op een kolossaal tempelfrontwaarin de jaartal/en 1831 eu 1867 prijkten. Het geheel, op eene onbekrompene wijze verlicht, maakte hier een verrassend effect. Hoogst genoegelijke uren werden gewis op deze plaats doorgebragt, vooral door de wederzijdsche ontmoeting van zoovele oude vrienden en de herinneringen door het feest van den dag opgewekt. Overbodig is bel bijna te vermelden dal rondom de sociëteit en op den singel zich eene zeer talrijke menigte bewoog, om de fraaije illuminatie te bezigtigei) en zooveel mogelijk genot van de muziek te hebben. Heden namiddag ten 1 ure kwamen de oud jagers op Zomerzorg bijeen. De praeses van het studenten corps, de lieer J. Zaaijer, bragt hun in wel sprekende woorden een hartelijken welkomstgroetwaarbij hjj o. a. te kennen gaf dat liet tegenwoordige studeuten-corps trotsch was op een vroeger ge slacht, hetwelk getoond had dat Minerva niet alleen haren uil maar ook hare speer had. Zijne toespraak werd beantwoord door den voorzitter van de feest-conunissieden heer jhr. rar. F. W. A. Beelaerts van Blokland, die daarna allen uiluoudigde zich naar het akademiegebouw te begeven. Op liet door hem uitgesproken slotwoord Voorwaarts! en onder het aanheffen van het geliefkoosde lö Vivat, verliet men Zomerzorg. De oud-jagers werden voorafgegaan door de vereetiiging van het Metalen Kruis en de vereeniging van het Zilveren kruis, beide met hunne banieren; door de voorzitters der verschil lende faculteiten van het studenten-corpsmede met de banieren en voorts door vele studenten en oud-studenten. Het vaandel der voormalige jager compagnie werd weder door den lieer van der Vlies gedragen. Onder de vrolijke toonen der muziek en het spelen van het carillon begaf de trein zich langs de Beestenmarkt, Paardensteeg, Kort-Rapenburg, Breedcslraat en Steenschuur naar het akademie-gebouw. Toen men het auditorium was binnengetreden, alwaar zich reeds bevonden de rector en de secretaris van deu akademischeu senaat, de oud-boogleeraar van Hengel en verschillende I autoriteiten, riep de voorzitter van de feestcommissie zijuen feestvierenden broeders, alsmede den nog overgebleven aanvoerder van de jager-compagnie, den lieer D. J. den Beer Poortugael, het welkom op deze plaats toe en noodigde hij den heer J. P. Ilasebroek, predikant te Amsterdam, die de taak van feestredenaar welwillend op zich had genomen uit het spreekgestoelte te beklimmen. Deze hield daarop eene rede lot zjjn voormalige wapenbroe ders, waarin hij de blijvende waardij van hun jeugdig krijgsmansleven in sierljjke en indrukwekkende taal schelste. Wij zullen ons niet aan eene ontleding van deze van dichterlijk vuur bezielde toespraak wagen. Genoeg zij het te vermelden dat zij met de uiterste aandacht aangehoord en met levendige bijvalsbetuigingen ontvangen werd. INadal de redenaar geëindigd had, trad de voorzitter der feestcommissie op nieuw op om dank te betui gen in de eerste plaats aan den heer Hasebroek voor de zoo uitstekend volbragte taak en vervolgens aan allendie van hunne belangstelling in deze feestviering hadden doen blijken inzonderheid de tegenwoordig zijnde stu denten en de leden van de vereenigingen van het Metalen Kruis eu van het Zilveren Kruis. Hiermede was de plegtigheid in het auditorium afgeloo- pen; de feestvierenden bleven echter nog eenige oogenblikken aldaar bjjeen, ter behandeling van huishoudelijke aangelegenheden. De oud-jagers en eenige genoodigden verzamelen zich heden namiddag we der op Zomerzorg, tol hel houden van den feestmaaltijd, waartoe dat lokaal op smaakvolle en toepasselijke wjjze is ingerigt. Dit zamenzijn, hoe verschillend ook ieders lotsbedeeling is geweest en welke ook de stand moge zijn, door ieder hunner in de maatschappij ingenomen, zal gewis weder door denzelfden broederlijken geest gekenmerkt worden, die vroeger een zoo schoon sieraad der jager-compagnie uitmaakte. Moge het allen gegeven zjjn zich het volgende lustrum weder tot dat doel binnen Lcydcns muren te vereenigen. Van de 227 leden, waaruit de vrjjwillige jager-compagnie der Leydsche hoogeschool op 1 Augustus 1831 bestond, zjjn er thans, voor zooverre be kend is, 84 overleden. Wij vernemen dat 11. Zaturdag door 11. M. de koningin van Zweden en Noorwegen en de koninklijke prinses dier rjjken vergezeld van gevolg ook een bezoek is gebragi aan het mnnt- en penningkabinet der hoogeschool. Zondag morgen is op de bouwhoeve van Jan Rodeurys aan den lloogen Rijndijk onder Hazerswoude brand ontstaan in eene hooischelf door het broeijen van het hooi. De brand deelde zich spoedig mede aan twee hooibergen eu de woningdie dan ook geheel zjjn afgebrand. Slechts het zomerhuis is overgebleven. Bij dal onheil kwam dat de bewoners, met uitzondering van de meiduaar de kerk warenzoodat er van den inboe del weinig is gered geworden. De Staatscourant bevat hel verslag der commissie, belast met het af nemen van examen C, volgens artl. 61 en 64, en van examen B, volgens art. 60 van de wet lol regeling van liet middelbaar onderwijs. Aan het examen is deelgenomen door 22 candidaien. De uitslag is geweest, dat aan twaalf der candidateu voor civiel ingenieur, aan drie candidalen voor werk tuigkundig ingenieur en aan een der caudidaten voor technoloog hel diploma werd toegekend. Volgens de bij het dep. van oorlog ingekomen rapporten hebben zich sedert eenigen tijd iu sommige garnizoenen onder de paarden gevallen van lauterstal (pisvloed) voorgedaan met weigering van de haver. De geraad pleegde deskundigen meeneii dal deze ziekte als een vermocdeljjk gevolg van de minder goede hoedanigheid van gemeld voedingsmiddel moet be schouwd worden. Volgens den Stoompost zullen de nieuwe postzegels waarschijnlijk in g de volgende week voor het publiek verkrjjgbaar worden gesteld. Die van 20, 30, 40 eu 50 ceiits voeren in verschillende kleuren, de laatste in goud, eene nieuwe buste van den koning en die van 1 cent het rijkswapen. By de Ned. herv. gemeente te Bergschenhoek is lot predikant beroe pen ds. Nonhebel, pred. te Huizen; bij die te Aalst ds. Bresser, pred. te Slryenbjj die te Berkel ds. Sypkenspred. te Hardenbergbij die te Ger- kesklooster ds. Malcomesius, pred. te Kollumerzwaagby die te Dedems- vaart en bij die te Overlangbroek ds. Troostenburg de Bruynpred. te Gen- dringen; bij die te Oosterwijk de cand. L. L. Dibbils. In de N. R. C. leest men: Reeds sedert eenige dagen was het ons bekend, dat zich te dezer stede sterfgevallen hadden voorgedaan, die aan cholera werden toegeschreven. Wij hebben daaraan tot dusver geen open baarheid willen geventen einde geen noodeloozc ongerustheid te doen ont staan. Tot ons leedwezen bljjkt thansdat de gemeenteraad morgen

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1