Per Telegraaf. registratie te Hulst; W. J. van Boneval Faure, bewaarder van de hypothe ken te Groningen; K. T. C. baron van Uemert tol Dingshof, bewaarder van de hypotheken te Amsterdam; J. Keiler, ontvanger der registratie te 's Gravenhage; M. E. Goussel van Heel, ontvanger der registratie te Loenen. Bjj de Ned. herv. gemeente te Vleuten is lol predikant beroepen d8. van VVisselingh, pred. te Vuursche; bij die te Loenen a. d. Vecht ds. Gouda Quint, pred. te Hien- en Dodewaard; bQ die te Overlangbroek d8. van Troostenburg de Bruyupred. te Gendringen bjj die te Gorredijk d8. Loyenga pred. te Acqnoy; bij die te Vaassen d8. den Boer, pred. te Oosterwolde bij die te Hekelingen de cand A. M. E. Jungius. Door het collegie van hoogheemraden en hoofd-ingelanden van het groot-waterschap van Woerden, is in de plaats van wijlen den heer M. J. van Erp Taalman Kip. benoemd tot secretaris-rentmeester bij dal water schap de heer H. van Wijk. Naar men uit Amsterdam meldt zal bij gelegenheid der onthulling van het standbeeld van Vondel, in October aaust., aldaar een gecostumeerde optogt worden gehouden. Uit Vlaardingen meldt men dat de haringjagerijdie den 15dcn Junij hegon, den 24sten July is geëindigd. De vangst van 48 schepen bedroeg 331t's ton. In het vorige jaar was door 52 schepen 564J ton gevangen. De Deventer-Krant bevat een artikel »aan de vrjjzinnigen te Deventer," onderteekend door prof. J. van Vloten, waarin de schrijver aandringt op de oprigting eener nieuwe kiesvereenigingtegenover het verouderde Frij- heid en Orde. De hoogleeraar stelt voor de op te riglen vereeniging te noemen: Hernieuwing (Renovabiturde zinspreuk van üevenler's versleten athenaeum, zooals de schrijver zegt) en noodigt tol toetreding ieder uit, die in slaat, gemeente en maatschappij, op kloekheid en degelijkheid van zin, zelfstandigheid en vastheid van beginselen gesteld is, en die, onver schillig van welke geloofsbelijdenisiedere opregte godsdienstige zienswijze eerbiedigt, maar alle huichelarij verafschuwt. Voor eenige dagenjbegaf zich een jiersoon, uit Amerika teruggekeerd, van Kouveen naar Meppel. Toen hy daar gekomen was, ontdekte hij dat hij zijne portefeuille, met aanmerkelijke waarde in papier, verloren had. Terugkeerende begaf hij zich in dezelfde herbergwaar hij des morgens ook iets gebruikt had, en maakte daar zijn ongeluk bekend. Op de vraag, welke kenteekenen van eigendom by kon opgeven, gaf hij daarvan aanwij zing, en de eerlijke vinder, J. Keind, loonde nu de portefeuille en gaf die den eigenaar terug. Er waren 3 bankbilletten van ƒ1000 elk en 2 elk van ƒ100 in. De portefeuille was in de achterkamer der herberg gevonden. De persoon van Pieter den Boef, die vóór eenigen tijd uit het tucht huis te Leeuwarden naar het huis van arrest te Breda was overgebragt, als hebbende zich opgegeven als de dader van den te Dinteloord gepleegden moord, is, wegens gebrek aan bewijs, weder gevankelijk naar Leeuwarden teruggevoerd. Uit 's Hertogenbosch meldt men het volgende: Maandag II. op den middag vroeg iemand den tolgaarder te Deuteren: »ls dit de weide van den heer Bogaerts?" Op het bevestigend antwoord vroeg hij hem om een touw, want hjj moest de zwarl-bonte naar de stad brengen. De tolgaarder gaf het hem, en de onbekende haalde de koe uit de weide, leidde ze door de barrière en zeide tegen den tolgaarder, dal de heer Bogaerts hel tolgeld wel zou betalen, hetgeen werd goedgevonden. De geleider ging met zijn beest naar de stad, voorbij het huis van den eigenaar, den heer Bogaerts, verkocht het beest voor een betrekkelijk geringe som aan een der slagters en maakte zich met het geld uit de voelen. 's GKAVENHAGE, 3 Augustus. Door den minister van marine zijn benoemd tot kweekelingen aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrechtom opgeleid te worden lol officieren van gezondheid bij de zeemagt, P. J. Pook van Baggen en G. A. Haremaker. Door den minister van koloniën zyn B. FrylinkD. L. Pey en T. VV. van Vogelpoel benoemd tot kweekelingenbestemd om onder het oppertoe- zigt van den hoogleeraar dr. G. J. Mulder te worden opgeleid tot militairen apotheker in Ned. Indië. Z. M. de koning is heden namiddag ten 6) ure van het Loo in deze residentie teruggekeerd. 11H. KK. HU. prins en prinses Hendrik worden heden avond ten 11 lire van Luxemburg terugverwacht. Naar men thans verneemt is de komst van Z. M. den koning van Zweden voor onbepaald verdaagd. De baron J. C. Gevers, Ned. gezant te Petersburg, is met familie en gevolg in de residentie aangekomen. De minister van binnenl. zaken is van hier vertrokken, ten einde de koloniën van de maatschappij van weldadigheid te bezoeken. De ministers van binnenl. zaken en van justitie zullen eerstdaags Maastricht bezoeken. BUlTEi\LAi\DSCHE BKRIUTEN. ENGELAA LONDEN, 1 Augnstns. Op last van lord Stanley, is een plan opgemaakt voor eene mogelijke expeditie naar Abyssinië door den heer Joyce Perceval, die vroeger in be trekking heeft gestaan tol de Egyptische policie te Caïro, later inspecteur der Britsche telegraaflijnen in Mesopotamië is geweest en herhaaldelijk Abys sinië heeft bezocht. De heer Perceval is van oordeel, dat 6000 man ligte infanterie voldoende zijn om de expeditie te doen slagen. In de met 27 Julij geëindigde week zijn hier Ie lande zes nieuwe ge vallen van runderpest voorgekomen en 24 gezonde runderen lot stuiting der besmetting afgemaakt. In die en de voorafgegane week heeft de ziekte zich vertoond op minstens drie plaatsen, die laatstelijk daarvan vrij waren geweest. Een der schepen, door de regering naar de Witte Zee gezonden, ter opsporing van aldaar in hel ijs besloten geraakte vaartuigenis teruggekeerd. Dit schip is over eene lengte van 15 mijlen door het ijs heengeworsteld en heeft 132 schepelingen kunnen redden. Heden is nog een tweede schip teruggekeerdwaarvan de kapitein mededeelt dat van de 64 vastgeraakte schepen 14 zijn behouden gebleven. Men verwacht dat de prijs der de'pêches, die langs den t rans-Atlanti- schen kabel worden verzonden, spoedig weder zal worden verminderd, en wel van 10 tot op 5 Berigten uit Matamoras, te New-York ontvangen, melden dat Juarez zich caudidaat heeft gesteld om op nieuw tot president verkozen te worden. Porfirio Diaz had bevolen alle representanten in hechtenis te nemen, die weigerden de republikeinsche regering te erkennen. Frankrijk. PAKIJS, 1 Augustus Volgens den Constitutionnel heeft keizer Napoleon keizer Frans Joseph bekend gemaakt met zijnen wensch om hem een blijk van har lelijkheid te geven na de verschrikkelijke gebeurtenis in Mexico, en is dien ten gevolge afgesproken dat de keizer en de keizerin der Franscben twee etmalen te Salzburg, in het striktste incognito, zullen gaan doorbrengen. Door den Moniieur wordt dit bevestigd. Eerstgenoemd blad beweert dat Frankrjjk zich niet langs diplomatieken weg gemengd heeft in het geschil tusschen Pruissen en Denemarken; het overhandigen of voorlezen van eene nota zou eene ernstige zaak zyn ge weest. Op deze verklaring laat het blad echter volgen: indien er aan onzen zaakgelastigde te Berlijn depêches zijn gezonden, dan is dit eene zaak weinig geschikt de algemeene aandacht bezig te houden. De Moniieur neemt dit artikel van den Constitutionnel mede over. Men schrflft den keizer het voornemen toeom de haven van Duin kerken te vergrooten en er eene gewigtige haven voor de oorlogsmarine van te maken. H(j zal die stad eerlang bezoeken. Een Fransch reiziger en aardrijkskundige, de heer Gustave Lambert, wil eene wetenschappelijke expeditie in de Noordpoolzee ondernemen en, langs eenen nog nooit beproefden weg, trachten den Noordpool te bereiken. Eene commissie van aanzienlijke en geleerde mannen verzamelt, met's keizers goedkeuring, bijdragen tot bekostiging dier onderneming, welke minstens 600,000 fr. zou kosten. Maandag avond had in den schouwburg van de Porte Saint-Marlin een voorval plaats, dat de toeschouwers met angst en schrik vervulde. Eene der leeuwinnen van den heer Batty had geworpen en desniettegenstaande was de temmer niet te weerhouden om in het hok te gaan. Het looneel, dat onmiddellijk daarop volgde, was kort, maar schrikverwekkend. De leeuwin wierp zich op den temmer en beet hem in den schouder, terwijl z(j met hare nagels zijne kleederen verscheurde. Gelukkig mengde eene andere leeuwin (de lieveling van Batty) zich in den strijd; zij wierp zich 'op het woedende dier, zoodat Batty het hok kon verlaten. Bij den brand in het Mooren-woud (dep. du Var) zijn meer dan 300.000 stuks wild omgekomen. De in het bosch verblijf houdende dieren waren als het ware door de vlammen verbijsterd. Alleen de wolven en wilde zwijnen zochten hun heil in de vlugt. In Algerië heerscbl, ten gevolge der herhaaldelijk mislukte oogsten en van de verwoestingen door de sprinkhanen aangerigt, een groot gebrek. De bewoners van het binnenland komen naar de kustplaatsen, om hun vee legen koren en meel in te ruilen. De prjjzen van een en ander zijn zeer hoog gestegen. Uit Marseille zijn schepen met granen naar Oran en Bona gezonden. Uit Konstantinopel wordt aan de Ind. Beige gemeld dat er weder veel moeite wordt gedaan om de Porie te bewegen lot aanneming van het voorstel eener internationale enquête op Candia, gepaard met schorsing der vijandelijkheden. Naar verzekerd wordt zou thans vooral Frankrijk daarop aandringen, en zou Ali Pacha, de groot-vizier, beloofd hebben dat liet voorstel dadelijk bij des Sultans terugkomst een onderwerp van ernstige overweging zou uitmaken. Tevens zou het plan om Candia onder een zelf standig bestuur te stellen bij de Porte weder aanhangig zijn. Mustapha Fazyl Pacha, de Egyptische prins die door zijne liberale gezindheid eene wjjle in ongenade bij den Sultan is geweest, zou in aanmerking komen otn aan het hoofd van dat bestuur geplaatst te worden. PRUISSEN. BERLIJN, 1 Augustus. Het eerste nommer van het Staatsblad voor den Moord-Duitschen Bond beval eene publicatie des konings, van 26 Julij jl.gecontrasigneerd door den graaf von Bismarckwaarbij de koning de hem door de honds-consti tutie overgedragen regten, bevoegdheden en pligten voor zich en zijne op volgers op den troon van Pruissen aanvaardt. Aan de Nederlandsche maatschappij tot assurantie van glasruiten, ge vestigd te Amsterdamwas in der tjjd concessie verleend tot haar bedrijf in de Prnissische staten, even als zy ten dien einde in Hanover toegelaten was. Deze concessie is thans in zooverre ingetrokken dat de maatschappij geene nieuwe contracten mag sluiten. Te Munchen heeft Woensdag II. met koninklijke praal de begrafenis plaats gehad van het siofFeljjk overschot van koning üito van Griekenland. Koning Lodewijk van Beijeren en al de prinsen van het kon. huis volgden den lijkwagen. OOSTENRIJK. De Neue Freie Presse maakt hel verslag van hel hof van rekeningen openbaar omtrent de financiële dienst van 1866. Daarin wordt gezegd dat de inkomsten van den staat in dat jaar 40 millioen beneden de raming zijn gebleven. Kossuth is te Wailzen tot afgevaardigde voor den rijksraad gekozen. PARIJS, 2 Augustus. De Patrie bevat een artikel, getiteld: fFaarom oorlog? De schrijver toont aan dat noch Frankrijk, noch Duitschland naar oorlog kunnen verlangen, en zegt: Zoo er in Frankrijk eene opregte stem in het belang van den oorlog opgaat, dan is zij de laatste echo der poli tieke reactie. Wanneer die stem zich in Duitschland laat hooren, dan is zy de kreet van verraad. De koning van Zweden is heden morgen uit Vichy naar Parijs vertrokken. PETERSBURG, 2 Augustus. Ten gevolge van de afbreking der betrek kingen met den H. Stoel heeft de senaat heden de noodige regelen vastge steld voor de betrekkingen der Russisch-Poolsclie geestelijkheid en der particulieren tot de kerk. De vroegere betrekkingen met den Paus worden vervangen door een roomsch-katholiek collegie. LONDEN, 3 Augustus. Hoogerhuis. Het amendement van lord Salesbury op de reform-bill, strekkendo tot invoering van het stemmen met briefjes, ten einde de stemming gemakkelijk te maken, is aangenomen met 114 tegen 78 stemmen. Vervolgens werd de bill in comiié behandeld en aangenomen. WEENEN, 3 Augustus. De dagbladen berigien dat de onderhandelingen met Fuad-pacha, beirefïende Candia, hier zonder resultaat gebleven zijn, doch dat hij besloten heeft de voorstellen tot het houden eener internatio nale enquête aan den Divan, die eerstdaags te Kustschuk bijeenkomt, voor te leggen en bij deze vergadering aan te bevelen. PESTH, 2 Augustus. Voor rekening der Prnissische regering zijn sedert January dezes jaari; 27000 Hor.gaarschc paarden aangekocht.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2