Mi I USUI li COURANT. WOENSDAG 31 JULIJ. N°. 91. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEV DEN doen tc weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uilgaven dezer ge meente, over het dienstjaar 1866, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegelijk vooreen ieder ge durende veertien dagen ter lezing ncdergelegd op de Secretarie dezer ge meente, en in druk, legen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge an. 219 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°85),openbare kennisgeving door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Wethr. 1. B. Leyden29 Julij 1867. v. PUTTKAMMER Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 der Verordening op het Brandwezen, van den 9den Maart 1865 (Gemeenteblad n°. 4), op voordragt van den Wet houder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, is benoemd voor den tijd van drie jaren, tol brandmeester aan de stads-spuit n°. 6: de heer CORNEL1S CÓRST1 AAN VAN RIJSBERGEN, en zulks in de plaats van den beer Willem Leonard van Amerom, op zijn verzoek, wegens verande ring van woonplaats eervol ontslagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 30 July 1867. STOFFELS, Weth., I. B. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordening vastgesteld den 26slcn September 1861; Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verordening, is benoemd tot Raad der gebuurte n°. 6, of n°. 2 van wijk 111, de heer SIMON HENDRIK MOLENBROEK, in de plaats van den heer Willem Leonard van Amerom, die de gemeente niet der woon verlaat. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 30 Juli) 1867. STOFFELS Weth., 1. B. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIE CERIGTEN. LEYDEN, 30 Julij. Tot de inlevering van stembriefjes, bij de herstemming voor de ver kiezing van twee leden van den gemeenteraad, zgn op heden opgekomen uit de lste afdeeling 351 kiezers, uil de 2de afdeeling 417 kiezers, in het geheel 768 kiezers. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd het voorzit terschap waargenomen door den wethouder Stoflelswegens afwezigheid van den burgemeester, aan wien een verlof van drie weken is toegestaan. Aan den heer mr. J. C. du Pui werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van gecommitteerden lot de administratie der vereenigde gast- en leproos huizen en als secretaris bij het collegte van curatoren van het gymnasium. Gelijk eervol ontslag werd, op hun verzoek, verleend aan de hh. dr. A. T. van Aken, als leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middel baar onderwijs, W. J. Bonte, als hulponderwijzer 2de kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lste kl. voor jongens, en K. E. Scheld, lstCD hulponderwijzer 3de kl. aan dezelfde school. Op de verzoeken van J. Zuurdeeg en Zoon, om vergunning tot bet leggen van een duiker, en van J. B. Asbrede, om vergunning tot hel leggen van een sloep, werd gunstig beschikten de verzoeken van de naamlooze vennootschap de Leyd sche Saaijelfatvriektot het in eigendom bekomen van gemeentegrond, en van A. W. SijthotY, tot het in eigendom bekomen van eene poort, werden aangehouden, ten einde die verzoeken nog vooraf te stellen in handen van de commissie van financien. Voorts werden nog de voorwaarden van ver pachting der tolgelden op het Delftsche jaagpad langs den V'Iiet goedgekeurd. Door den voorzitter werd medegedeeld dat de schietbaan thans gereed was en dat de kosten van die inrigting beneden de raming waren gebleven. De heer J. II. T. de Vogel, hulpprediker bij de Waalsche gemeente alhier, benoemd tot leeraar bij de hoogere burgerschool tc Zierikzee, nam op Zondag II. afscheid van die gemeente, met het houden eener rede over Col. III 2. De gisteren te Voorschoten gehouden paardenmarkt werd niettegen staande het hoogst ongunstige weder door vele belangstellenden bezocht. Het aantal aangevoerde paarden bedroeg ruim 1000 en voor Pruissische, Engelsche, vooral Fransche rekening werden jonge paarden van 4 tot 6 jaar goed verkocht van 300 tot j 500. Paarden beneden de 4 jaar kwa men niet in aanmerking, tcrwgl de handel in werkpaarden vrij beperkt bleef. Op de markt is groote opschudding ontstaan bij de ontdekking van een persoon, die aan een koopman zijne portefeuille, eene geldswaarde van 1640 inhoudende, had weten te ontvreemden. Toen de persoon gegrepen werd, betrapte men tevens een medepligtigeten gevolge waarvan beiden onder een dragt van stokslagen, hun door de vergramde handelaars toege deeld, naar buiten werden gedreven. Toen zij hierop door de policie naar het brandspuitenhuis gevoerd en daar onderzocht werden bleek hel dat beiden zich reeds van cenige horlogies en portefeuilles met geldswaarden hadden meester gemaakt. Van het complot, dat uit vader en twee zoons bestond, had een der zoons het gevaar weten tc ontkomen. Uit Soelcrmeer wordt ons gemeld dat het zoo voordeelig gesneden koolzaad thans op het veld veel verliest ten gevolge van hevigen regen en wind. Het zaad is overrgp en moet noodig worden gedorscht, waartoe zeer naar droogte wordt verlangd. Bij het onweder van jl. Vrijdag heeft eene hagelbui schade aan het zaad toegebragl, die op ongeveer 8000 wordt berekend. Ook laat zich de oogst der graangewassen minder gunstig aan zien en r.emen de geruchten omtrent ziekte onder de aardappelen meer toe. De N. II. C. meldt dat den heer A. A. van Bemmelendirecteur van de Rotterdamsche diergaarde, de onderscheiding is te beurt gevallen van benoemd te worden tot corresponderend lid van den Royal Zoölogical Garden te Londen. Naar men verneemt, heeft de kon. academie van wetenschappen te Munchen den heer F. A. VV. Miquel, hoogl. te Utrecht, tot corresponderend lid benoemd. Den 13den Augustus e. k. zal in hel Paleis voor Volksvlijt te Amster dam het vijftigjarig bestaan feestelijk herdacht worden der vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels. Deze vereeniging werd in der tijd opgerigt door de boekhandelaars D. du Mortier, A. Loosjcs Pz. en J. van der lley. De Hanoveranen, die hier te lande hebben vertoefd, bevinden zich thans, ten getale van 200, in Zwitserland. Naar men uit 's Hage aan de Arnh. C. meldt zou bij het ministerie het voornemen bestaan in September a. s. aan te kondigen eene vermeerde ring der militie met 25000 man, waarvoor het budget van oorlog, nu 13 millioenzou verhoogd worden tot 20 millioen. liet D. v. 'sGrav. noemt die mededeeling eene bepaalde onwaarheid, maar zegt toch dat de vermeerdering van het jaarlijksch contingent der militie 3000 man zal bedragen, en de verhooging van het budget voor oor log dientengevolge nog geen half millioen. Van West-Terschelling meldt men dat er eene commissie naar Enge land is vertrokken om eene stoomboot te huren voor de werkzaamheden op het wrak La Lutine, en dat spoedig een begin met die werkzaamheden zal worden gemaakt. Uit Oosterbeek wordt gemeld, dat bij de onweèrsbui van 11. Vrjjdag de aldaar te veld staande tabak voor een groot gedeelte is verhageld. Te Zwolle is door de erfgenamen van wijlen jonkvrouwe A. II. M. Feilh eene som van ƒ1000 geschonken aan het Ned. llerv. armbestuur. Volgens berigten uit Paramaribo was de nieuw benoemde gouverneur W. H. J. van Idsinga aldaar op den 28st™ Junij jl. aangekomen en door den gouverneur R. F. van Lansberge verwelkomd en aan de autoriteiten en ambtenaren voorgesteld. De heer van Lansberge deelde bij die gelegenheid mede dat hg eene ministeriele aanschrijving had ontvangen, waarbij hem was opgedragen reeds daags na de aankomst van den nieiiwbenoemden gou verneur zijn bestuur over de kolonie neder te leggen. Deze handelwgze, waarvan geen antecedent was aan te wijzenwas voor bem diep grievend en alleen te verklaren voor iemand, die zich het door Z. M. den koning in hem gestelde vertrouwen onwaardig had gemaakt. Hij had de innige over tuiging, steeds, naar zijn best vermogen, zijn pligt te hebben vervuld, en, zoo veel in hem was, de belangen der kolonie te hebben behartigd, en be schouwde derhalve de bejegening van den minister als eene gratuite belecdi- ginghem persoonlijk aangedaan. Hij bevond zich dus voor het laatst als gouverneur in hun midden en betuigde aan allen dank voor de welwillende medewerking, die hjj gedurende zijn bestuur had ondervonden. Van al de aanwezigen ontving de aftredende gouverneur de sprekendste blijken van deelneming; en later werd hein nog, bij monde van.den voorzitter van den kolonialen raad, aller leeewezeu over deze zaak te kennen gegeven. 's GRAVENHAGE 30 Julij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer F. C. Briinnraad van legatie en chef de bureau aan het dep. van buitcnl. zaken Ie Kopenhagen; den heer P. M. Brutel de la Rivjèpe, hoog leeraar hij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, en den luit. ter zee ls,c kl. D. J. Brouwer belast met het zeevaartkundig ouderwgs bij dat instituut. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid de zilveren me daille en loffelijk getuigschrift verleend aan den inlander Kasman, wegens het redden van een 14 jarig kind uil een draaikolk op 19 Dec. 1866, en aan J. Kors, l5le" bootsmansmaat op het schroefsioomschip Curagaowe gens het redden van een matroos op 5 Julij jl. Z. M. heeft eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan den heer J. J. Hasselman, als burgemeester van Tielen aan den heer J. YV. Schui- lenburg RoelolTs, als burgemeester van Alkemade; en aan den heer uir. J.C. van Rosse, bij besluit van 5 Oct. 1866 als burgemeester van Lisse ontsla gen, alsnog een eervol ontslag toegekend; voorts zgn benoemd tot burge meester: te Alkemade de heer J. lioolboom, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Hei- en Boeicop en Schoonrewoerdte Hei- en Boeicop c. a. de heer A. J. Goudriaan; te Sloten (Friesland) de heer G. S. van YVeldcren baron Rengers; te Adtiard de heer VV. Tonckens. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. C. B. Wichers, als regter in de arrond.-reglbank tc Appingedam, en aan den heer mr. J. F. H. van der Feltz, als kantonregler tc Apeldoorn. -— Tot substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te Zwolle is benoemd de heer mp. J. W. van Gocits, advocaat aldaar.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1