LËÏDSCHE VRIJDAG 26 JULIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS TAN LEYDEN, Gezien liet door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland in hunne handen gesteld request van D. A. ScHReTIEN C».fabriekanten van stoom-en andere werktuigen, binnen deze gemeente, houdende verzoek om in hunne fabriek aan den Vestwal, geteekend wijk V n". 912 en 912™>d, bij het kadaster bekend Sectie A. n». 372 en 411, ter vervanging van eene bestaande stoommachine, een nieuw stoom werktuig van hooge drukking, met een ketel van 25 paardenkracht, te mogen doen plaatsen Gelet op het Koninklijk besluit van den 3ls'en Januarij 1824, rakende vergunnin- gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te welen dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en beleudende pandenten optigle der information de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad- buis dezer Gemeente, op Maandag den 29sten Julij aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren legen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Wethr. 1. B. Leiden, 25 Julij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BI.VAKMANDSCIIK BEIUGTEN. .ZHZ LEYDEN, 25 Julij. Bij kon besluit van 21 Juljj jl. is tot 2<lc luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier benoemd D. la Grappe Dominions, thans sergeant. Bjj kon. besluit van 22 Juljj jl. is, ingevolge eene door commissarissen van de maatschappij van weldadigheid verlangde vergunning, om door het houden eener algemeene collecte in het rijk bjjdragen lot instandhouding dier maatschappij in te zamelen, aan commissarissen vergund tot het voor schreven doel eene collecte te houden van den 14<,eD tot den 21steD October aanst. Door de jury over de inzendingen op de tentoonstelling van visscherij- gereedschappen enz., die van wege de afd. 's Gravenhage der Ned. maat schappij van nijverheid aldaar wordt gehoudenis o. a. toegekend eene zil veren medaille aan II. B. de Grijs alhier, voor alhier gesponnen katoen- koord voor haringnetten, en eene bronzen medaille aan M. Spaargaren, onder Oegstgeest, voor netwerk en afbeelding der palingvisscherij. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 23 dezer: Bij het uitbren gen van ankers voor vier afvarende haringschuiten is de boot in de bran ding omgeslagen, waarbij Gerardus Taat, otnl 31 jaren, is verdronken. Zrjn medehelper A. van Duivenvoorde had het geluk met veel krachtin spanning door zwemmen het strand te bereiken. Tegen de helft der maand September e. k. is er gelegenheid tot plaat sing van 15 leerlingen aan 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belanghebbenden, van 20 tot 35 jaren oud, zjjn uilgcnoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór den 20sten Augustus e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der pro vincie waarin zjj hare woonplaats hebben, in Zuidholland den heer dr. L. J. Egcling te 's Gravenhage. De verkiezing van een lid voor de prov. Staten van Zuidholland in het hoofdkiesdistrict Middelharnis, die moet plaats hebben wegens het niet toelaten van den lieer D. van Weel Cz.zal geschieden op Dingsdag 13 Augustus a. s. Hei schip 's Gravenhagekapt. Bok, op reis naar Batavia met een aantal passagiers en 300 man troepen aan boord, is op 13 Juni} te Rio Ja neiro binnen geloopeu, met een lek waardoor het 4 voet water had inge kregen. De troepen zijn ontscheept en op een Eraziliaansch wachischip ge plaatst. De Prov. iVoordbr. C. deelt den volgenden brief mede, door een der aan boord zijnde militairen geschreven: «Zuid-Amerika20 Junij. Geachte Vader, Broers en Zusters. Met groote vcrpligling heb ik de pen genoomen om u mijn geval mede tedeelen; vader wjj hebben met ons schip een grool Ongeluk gehad daar is een groote lek in ons schip gekomen as dat wij wel 20 dagen en nachien hebben moeten pompen. Juist toen wij onder de liui waren op het midel- punt van de wereldt dat wij zoodoende vau de noot eene deugt moesten maken en eene heele andere koers moesten nemen want wij waren nog niet op de helft van onze reis zoo naam onze kapetein van het schip de koers naar America om daar het schip in hel dok ie legen om te zien waar de lek was en wij bene gelukig aangekomen en zijn daar ontscheept en daar hebben Wij ons bivak opgeslagen en hebben wjj een goed leventje en eien en drinken vol op en goed Want den koning van holland zal het wel beta len denkt den keizer van America, dus vader wij zitten bier in eene ka zerne en wjj zijii ons eige baas en doen geen dienst en kunen hier wel drie maanden blijven eer dat ons schip klaar is want dat wort getrokken dat werk dat knnt u wel begrijpen liet is hier de hoofdstad van America Rio Jenevra genaemt een zeer groote stad zoo als ik nog nooit gezien heb dus vader zal er wel eeti half jaar verloopen zjjn eer wij in Batavi komen tn dan zal ik u wel meer nieuws zenden dus Waarde Vader weet ik geen nieuws meer als dat ik goed gezond ben en veel plesier in mijn leven heb en doel de kompelementen aan mjjne broers en zusters en aan alle bekende vrinden enz." Het genootschap van leeraren van de Nederl. gymnasia en burgerscho len heeft Dingsdag te Driebergen zijne 37sle vergadering gehouden. Er is besloten de uitgave van het tijdschrift des genootschaps te staken. Ter vervulling van de openslaande plaats van raadsheer in het prov. geregtshof in Drenthe, is de volgende voordragt opgemaakt: de hh. mrs. W. van Nauta Lemke, officier van justitie ie Sneek; J. Oosting, procureur te Assen; B. W S. Boeles, regter te Assen; J. Schimmel, kantonreg- ter te Naarden; P. van Bcmmelen, regter te Alkmaar; van der Feltz, regler te Assen. De bekende looneelspeler L. F. J. Rosenveldt, vroeger als eerste komiek aan de voornaamste llollandsche schouwburgen verbonden, is te Rotterdam in den ouderdom van 69 jaren overleden. Uil Zutphen meldt men, dat de vermoedeljjke dader van den gepleeg- den moord op een meisje te Salzbcrgen is aangehouden. De maneen smid, aan den spoorweg werkzaam, moet zicli zeiven, in staat van dron kenschap, hebben verraden. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt, is door den minister van oorlog eene commissie benoemd lot hel doen van voorstellen tol verbetering van het lot van den soldaat, betrekkelijk kleeding, voeding en kazernering. Te Heerlerheide Limburg) heeft dezer dagen eene moeder, waarschijn lijk in een vlaag van krankzinnigheid en bij afwezigheid van haren man hare beide kinderen van 5 en 8 jarendoor messteken van het leven be roofd, waarna zij de lijkjes in eenen put heeft geworpen. Na dien dubbe len moord heefi zij bedaard liet ontbijt genomen en vervolgens een bezoek aan hare buren gebragtwie zij mededeelde, dat zij twee engeltjes ge maakt had en dat zij die zou volgenzoodra zij hare koebeesten had gevoe derd. De buren, door die woorden oplettend geworden, begaven zich naar bare woningwaarna zij de vrouw opsloten en aan de justitie overleverden. In hel Limburgsclie dorp Wijlre beeft Maandag morgen een hevige brand gewoed. Onderscheiden boerenplaatsen zjjn een prooi der vlammen geworden. Een jongtncnschdie om aan het vuur te ontkomen uit een venster was geprongenheeft door den val het leven verloren. 's GRAVENHAGE, 25 Julij. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille en een loffeljjk getuigschrift aan K. J. Lindström, schie man in het vaste corps dek- en onderofficieren op hel schroefsioomschip Soembingliggende te Cttragao, aan W. B. Blom, kadraajjer te Cu rasao, wegens het met levensgevaar redden van vier van genoemd schip over boord gevallen matrozen, en aan P. de Kyckfuselier van het leger in Ned. Indië, wegens het met levensgevaar redden van eenen kanonnier uit de Basito-rivier op 5 No». 1866, alsmede aan W. L. Kok, te Spijkenisseeene gratificatie van tien gulden en een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden van een 20-jarig meisje uit de haven te Spjjkcnisse op 11 Mei 1867. Tot burgemeester der gemeente Haelen is benoemd de heer P. Verheg gen en tot kantonregter te Purmerend de heer mp. L. C. van Bommel thans in die betrekking te Medenblik. De minister van marine zal morgen geen gehoor verleenen. Heden morgen is op het Spui een stier aan zijn geleider ontsnapt. Hel dier holde door de meest bevolkte straten en heeft op het Binnenhof een man omvergeloopen en ernstig verwond. Op den Bezuidenhoutschen weg heeft men het dier kunnen vatienwaarop het terstond is afgemaakt BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELA1« D. LONDEN. 23 Juljj. Het hoogerhuis heeft het amendement op de reformbill van lord Grey met bijna algemeene stemmen verworpen. De hill is voor de tweede maal gelezen en de behandeling iu comité is bepaald op aanst. Maandag. De Sultan heeft 2500 aan den lord-mayor, voor de armen van Lon den ter hand gesteld. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop van 19 Junij was de oorlog tusschen den Oranje-Vrijstaat en de Basuios geëindigd. De laatsten hebben zich weder aan de bepalingen van het vredesverdrag onderworpen. FKANKK1JH. PABUS, 23 Juljj. De Moniteur meldt, dat er een telegram is ontvangen van den heer Dano, Fransch gezant in Mexico, van den 9den, waarbij bij berigt, dat hij de stad Mexico in de eerste acht dagen niet dachi ie verlaten. De Patrie zegt, dat Juarez op raad van de regering der Vereenigde Staten zich bereid zou hebben verklaard, het lijk van keizer Maximiliaan terug te geven, en dat een beambte van het dep. van marine ie Washington den admiraal Tegethoff naar Quereiaro zou vergezellen. Aan den grooten wedstrjjd van militaire muziekcorpsen hebben, in de bij het lot aangewezen volgorde, deelgenomen: de muziek van het reg. garde grenadiers van Baden; die van het lsle reg. genie »an Spanje; de veree nigde muziekcorpsen van de garde grenadiers en van het 2de reg. der garde van Pruissen de muziek van het reg. koning van W'nriembergvan Oos tenrijk; die van de grenadiers der garde van België; die van het lste reg. infanterie van Betjerendie van het reg. grenadiers en jagers van Ne derland die van de garde van Parijs van Frankrijk; die van de ridder garde van Rusland; en die van de guides der garde van Frankrijk. Elk dezer corpsen telde 50 a 60 leden, roet uitzondering van het Prnissische, hetwelk uit de muziek van twee regementen zamengesteld was en 90 leden telde. Omtrent den uitslag van den wedstrijd, die van 1 tol omstreeks 6

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1