Over hel algemeen luiden de beriglcn nopens den oogst niet gunstig. Door den hevigen slorui hebben op vele plaatsen de veldvruchten en de wijnstok zeer geleden. Volgens het Journ. de Genève is er in Japan verschil ontstaan tus- scben de vertegenwoordigers van Zwitserland en Pruissenover een stuk grond, dat vroeger aan den Zwitsersehen consul Lindatt was afgestaan maar dat deze, zijnde een Pruis, op zijn naam had doen inschrijven. De Pruisische consul had geeischt dat de tegenwoordige Zwitsersche consul, die het stuk grond in bezit had genomen, de vlag zijns lands van dat ter rein zou wegnemen. De laatste had voorloopig toegegeven. Te Madrid is een besluit uitgevaardigdhoudende regelen voor de uit voering der wet tot verevening van uitgestelde schuld en van achterstallige coupons. Er zullen onverwijld van wege de Spaansche regering stappen te Parijs, Londen en Amsterdam worden gedaan om die schikking tot stand te brengen. Bij een ander besluit is bekend gemaakt dat de kerkelijke feestdagen tot op 13 verminderd zijn. Uit Bucharest meldt men het volgende bijna ongeloofelijke feit. Tien rondzwervende Israëlieten zijn het land uitgezet naar Tnrkije, vanwaar zij afkomstig waren. Het Turksche barkschip, waarmede zij vervoerd werden, bragt hen naar de kust van Romanië. Daar hunne landing aldaar werd geweigerd, heeft de kommandant van het barkschip hen bij Galatz in den Donau doen werpen. De bevolking aldaar heeft 8 dezer personen gered; 2 zijn verdronken. Er was door de regering eene commissie benoemd om deze zaak te onderzoeken. - Te Konstantinopel hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen Grieken en Israëliten. PRITIiSEK. BERLIJN, 18 Ju!ij. Eene van Frankfort aan den koning te Ems afgevaardigde deputatie heeft van Z. M. de toezegging erlangd, dat de uitvoering van de verordening betreffende de afschaffing van de Frankfurter loterij vooreerst geschorst zou worden. Zondag voormiddag tusschen 10 en 11 uur sloeg de bliksem onder de godsdienstoefening in de kerk te Haren, in Hanover. Twee menschcn wer den doodelijk geiroffeu en ruim 30 personen min of meer verwoud. Ver scheidene personen verkeerden in bewusteloozen toestanddie echter anders geen letsel kregendan dat hunne kleederen verschroeid werden en vele gouden halskettingen in tweeën werden gescheurd. De reiziger Gerhard Rohlfs, die men reeds dood waande, is thans behouden tc Bremen teruggekeerdvergezeld van den neger, die hem op zijne reizen in Afrika troHW vergezeld heeft. Hij is Afrika, van de oostkust naar de westkustdoorgetrokken. INGEZONDEN. IETS OYEK DE LEI DSCHE KEKMIS, De kermis zal weldra weèr een aanvang nemenen meer dan ooit is er de aandacht op gevestigd omdat onze stad er één jaar van verstoken is geweest en vooral omdat zij kort geleden met geheele afschaffing werd bedreigd. Het daartoe gedane voorstel werd in den gemeenteraad met groote meerderheid van stemmen verworpen. Die uitslag heeft mij nietjvervvonderd want ofschoon ik gaarne hulde breng aan de goede bedoelingen van den heer Tieleman, geloof ik tocb dat zulk een voorstel in den volsten zin van het woord impopulair mag heeten. Neener zullen ongetwijfeld nog vele jaren moeten verloopenvóórdat het volk dit vermaak wil prijs geven. De ongeregeldheden, verleden jaar te Amsterdam voorgevallenhebben bewezen, dat zelfs eene ziekte, met al hare verschrikkingen, den lust voor de kermis bij de geringe klasse niet uitdooft. Ik houd me overtuigd dat wanneer het voorstel tot afschaffing in onzen gemeenteraad ware aangenomen het grootste gedeelte van Leidens inwonershetzij in het geheim of openlijk zeer ontevreden zou geweest zijn. Zou men hier nu uit opmaken dat ons publiek zeer losbandig gezind is? Die veronderstelling is niet alleen wei nig flatteus, maar zelfs hard en onregtvaardigOf zon dan ook hier de spreuk: de stem des volks is de stem van God van toepassing zijn, en mag men dus de kermis als geheiligd en gewettigd ja, als een model-volks vermaak beschouwen? Dat zeker evenmin! Wie de kermis in groote ste den van nabij heeft gadegeslagen verwondert zich niet dat vele geachte mannen haar willen afschaffen om met één slag aan al die schandelijke tooneelen van zedeloosheid en brooddronkenheid een einde te maken. Ik bevond mij eens met een builenlandsch fabriekant op de Amsterdamsche kermis, en hg betuigde mij in de sterkste bewoordingen zijn afschuw; zóó iets had hij nooit in zijn vaderland bijgewoond! En toch herhaal ik dat de voorstellen die er tot afschaffing der kermis van tijd tot tijd worden gedaan, mij niet bijzonder aantrekken. Ik geloof dal hel misbruik het gebruik nog niet uitsluit, en dat men zich wel tweemaal mag bedenken j vóórdat men aan de minder bcvoorregten in den lande genoegens ontneemt; die zij niet, zooals de aanzienlijken met verre reizen of met een aangenaam j gelegen buitenplaats kunnen vergoeden. Men handelt partijdig wanneer men I zich geen kermisvermaak kan denken zonder zedeloosheid of dronkenschap. Ik heb nog zooveel vertrouwen in mijne medeburgers dat ik de mecsien hunner voor fatsoenlijke en niet voor losbandige kermisbezoekers houd. Laat uw oog ook eens gaan over al die kindereu, die langs de kramen wan delen en zoo vrolijk rondkijken; sommigen hebben een duur stuk speelgoed gekregeu, anderen een voorwerp van een cent of wat, en toch hebben allen evenveel pleizier. En de vaders en moeders die hen vergezellen zijn ook gelukkig, omdat zij met die weinige opgespaarde centen hunne lievelingen zoo blij hebben gemaakt. Alle standen der maatschappij kunnen van de kermis genietenen men moet al heel arm zijnom er totaal van uitge sloten te wezen. Hocvelen buitendien vinden er een voornaam middel van bestaan door! De kroegen neem ik natuurlijk niet in aanmerking, maar ik bedoel bijv. die winkeliers en kooplui van den 2den of 3dcn rang welke soms maanden lang verschillende artikelen van speelgoed enz. gereed ma ken om die gedurende de kermis aan den man te brengen. Door afschaf fing zouden zij aanzienlijke schade lijden. Kou men de kermis vervangen door een vermaak dal er meê gelijk stond, en levens geene aanleiding gaf tot ongebondenheid, wie zou dat niet met beide handen aangrijpen! Maar daar zal men wel te vergeefs naar blijven zoeken! leder volksver maak, dat de kermis eenigzints nabij komt, zal dezelfde nadcelen opleveren. Goedkoope volkstreinen zijn zeker een gunstig teeken des tijds, maar be- hoefiige gezinnen, uit vele personen bestaande, kunnen toch altijd nog goedkooper van de kermis profiteren, en ik geloof dat de kosten, die aan zulke uitstapjes verbonden zijn, vertering enz. er bjjgerekend niet meê zullen vallen. Ook maken die pleizierreizigers zich dikwijls aan ergerlijke dronkenschap schuldig, maar het is waar, dat gebeurt buitenaf en de stadgenooten zien het niet! Ik hoop dus dat men vooreerst de pogingen tot afschaffing der kermis maar staken zal, maar tegelijk wensch ik ook vurig dat de aanstaande kermis ten duidelijkste zal bewijzen, dat mijne medeburgers werkelijk, zooals ik daareven zei, fatsoenlijke en geene los bandige kermisbezoekers zijn! Men vertelde mij dat sommige personen van plan warenom ditmaal eens dubbel kermis te houdenna den stilstand van verleden jaar, en indien dit meer is dan een los gezegde, indien de bekende Zaïurdagavond ditmaal buitengewone reden van klagten opleverde dan zou men tooneu dat men waard was, de kermis te verliezen! Maar dit zal zeker niet geschiedenen men zal hen die de kermis nog willen handhaven, niet beschaamd maken. Een bedaard, fatsoenlijk gedrag is bet krachtigste verdedigingsmiddel vóór de kermis! Leiden, 18 Julij 1867. N. N. 2G3,le Staais-LiOtei'ij. Trekking der Vijfde Klasse. 16de Trekking. N°. 13664 een prijs van 1000. 17dc en laatste Trekking. N°. 10854 een prijs van ƒ1000 en premie van 30000. N». 12420 niet maar premie voor het laatste lot van ƒ3000. Gewezen vonnissen in strafzakendoor het Kantougeregt te Leydenop den 6dcn Julij 1867. 8 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dron kenschap vertoonen. 1 wegens het buiten de rij plaatsen van zijn rijtuig en het voorbij rijden van andere rijtuigenbij het aan- en uitgaan van openbare bijeenkomsten. I wegens het werpen van vuiluis in het water. 1 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het werpen van vuilnis op de openbare straat. 1 wegens het laten losloopen van zijn hond, gedurende den tijd, dat zulks ten gevolge van den vee-typhits verboden was. 1 wegens het visschen bij nacht, zonder voorzien te zijn van de ver- eischte acte en vergunning. 1 wegens het op de eerste vordering niet vertoonen van de vereischte bui tengewone magliging, om in besloten vischtijd te mogen visschen. 1 wegens hel inrigten van een magazijn van huidenzonder de vereischte toestemming. 1 wegens het op Zondag in de grachten der gemeente laten liggen van eene schuit, met bagger geladen. 1 wegens het ongedekt over de straat dragen van vuur. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRAB BE.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 6