BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag Julij J<%67, /V°. 67. Het eerste stuk, van den jaargang 1867der mededeelingen en berigten van het hoofdbestuur en van de afdeelingen der Iloll. maatschappij van land bouw beval o. a. programmata 1°. eencr tentoonstelling van landbouw-voort- brengselen enz., te houden te Katwijk op 17 en 18 Sept. 1867, door dc afdeeling de Katwijken, Valkenburg en omstreken; 2°. eener tentoonstel- ling van landbouw-voorlbrengselenpluimvee en honden, te Rotterdam, op 21—24 Sept. 1867door de afdeeling RotterdamSchiedam en omstreken 3®. eener algemeene tentoonstelling van paardente houden door de Iloll. maatschappij van landbouw op 28 Sept. 1867, te Haarlem; 4°. eener ten toonstelling van varkens, pluimvee en landbouw-voorlbrengselen, te Haar lem op 27—30 Sept. 1867 door de afdeeling Haarlem en omstreken 5°. eener tentoonstelling van landbouw-voorlbrengselen, pluimvee enz., te Naaldwijk, op 8 en 9 October 1867 door de afdeeling VVestland. De thans bij de infanteric-corpsen gedragen wordende koperen schou derbedekkingen zijn op last des konings door een model van treswerk vervangen. Ter rcede van den Helder is uit Engeland aangekomen het ramtoren- schip Prins Hendrik. j liet aanzienlijk landgoed Elsbroek in de gemeente Ilillegom en Haar- I lemmermeer is bij opbod gebragt op ƒ656,140, waarvan ƒ19800 voor het j heerenhuis en de plaats, ƒ257,315 voor de onder Hillegom gelegen boeren plaatsen weilandenbossehen enz.en 379,025 voor de geheele sectic P. j in Haarlemmermeer. Gisteren is te Vlaardingen de tweede haringjager aangekomen met 79 ton maatjes- en 53 ton volle haring. Donderdag II. had te Rotterdam plaats het jaarlijksch openbaar examen van de leerlingen der inrigting voor doofstommen-ouderwijs. Door den voorzitter van het bestuur werden vooraf eenige bijzonderheden omtrent de inrigting medegedeeld. Het aantal leerlingen bedroeg thans 90, namelijk 52 jongens en 38 meisjes. Daarvan werden er heden 7 ontslagen. Gedu rende het afgeloopen schooljaar werden weder 8 knapen tot een ambacht opgeleid, hetwelk even gunstige resultaten opleverde als het onderwijs in de meisjes-handwerken. Van de ontslagen kweekelingen waren gunstige be- riglen ingekomen. Vier geestelijke broeders uit Gend en uit lirussel hadden in September vier weken aldaar vertoefdom den gang van het onderwijs I na te gaan en dit bij hen ter stede over te brengen. Even als door den voormaligen eersten hulponderwijzer van der Wielen de alhier gevolgde methode in de inrigting te Antwerpen was overgebragt, werd dit ook te Manchester in Engeland gedaan door deu gewezen hulponderwijzer van Asch, terwijl de heer van Praagh, daartoe opgeleidde leerwijze sedert Junij II. had ingevoerd bij het nieuw opgerigt Israëlitisch doofstommen- gesticht te Londen. Het daarop gevolgde examen maakte een hoogst gun- sligen indruk op de hoorders. Na het uitreiken der prijsbelooningen hield een der vertrekkende leerlingen, W. Noliet, uit Brussel, uit aller naam j eene gepaste toespraak tot het bestuur, bragt het zijnen dank en nam tevens hartelijk afscheid van zijne makkers. In de derde zitting der jaarvergadering van het Nederl. zendelingge nootschap tc Rotterdam zijn de werkzaamheden ten einde gebragt. Daarin had ook plaats de benoeming van directeuren, en bragt de commissie voor het examen der kweekelingen een gunstig rapport uit; voorts berigtte de commissie tot het nazien der rekening, dat zij deze in volkomen orde be- j vonden had, terwijl daarbij met dankbaarheid werd herinnerd, dat het tekort van ƒ15000 over 1866 door een ongenoemden gever gedelgd was. In den nacht van 18 op 19 dezer is te Broek op Langendijk een molen door den bliksem getroffen en afgebrand. Naar gezegd wordt zou den de bewoners, ten getale van zes, in de vlammen zijn omgekomen. Bjj het onweder, dat gisteren morgen heerschte, is de bliksem in een korenmolen te Bemmel geslagende daardoor veroorzaakte brand werd spoedig gebluscht. Een man die onder den molen een schuilplaats tegen den regen gezocht had, werd zoodanig getroffen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De krijgsraad le 's Hertogenbosch heeft den korporaal-hoornblazer Klei, die zijne vrouw met een scheermes 16 wonden aan den hals en de borst heeft toegebragt, schuldig verklaard aan manslag en, in aanmerking geno men de verzachtende omstandigheden, welke zich hebben voorgedaan en provocatie der verslagene, hem veroordeeld tot vijfjarige correctionele gevangenisstraf. 'sGRAVENUAGE, 20 Julij. Aan den heer G. Bennema is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Aduard. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleencn. Gisteren middag heeft II. 91. de koningin van Zweden en Noorwegen, vergezeld van hare dochter, o. a. een bezoek gebragt bij ds. J. Dermout, rustend pred., voormalig hofprediker, die den ouderdom van ruim 90 jaren bereikt heeft. H. M. heeft geruimen tijd doorgebragt bij den leeraar, die over dit blijk van welwillendheid en gehechtheid zeer getroffen was. De baron d'André, voormalig gezant van den keizer der Franschen bij het Ned. hof, is in deze residentie aangekomen. Z. Exc. is heden mid dag bij H. M. de koningin, op het Huis ten Bosch, ten gehoore ontvangen. In de zitting van de prov. staten van Zuidholland van gisteren is op «en adres van het gemeentebestuur van Zegwaardom een subsidie van ƒ1018 ten behoeve van de verbetering van wegen onder Zoeterwoude, gun stig beschikt. Omtrent de aanvragen der gemeenten Abbenbroek, Alke made, Giessendam en Lier, om tegemoetkoming in de kosten van het stichten van schoollokalen, is besloten, aan Abbenbroek een subsidie van ƒ3000 te verleenen, en de overige aanvragen van de hand te wjjzeu. Op eene aanvrage van de gemeente Schelluincn, om tegemoetkoming in wone kosten van het lager onderwijs, is ongunstig beschikt. Vo goedgekeurd de rekening der enkele provinciale en huishoudelijke ink-, en uitgaven over 1865, en aangenomen de begrooting der kosten va prov. bestuur, voor zoover het rijksbestuur is, voor 1868, en die der en prov. en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, mede voor 1868. De ver gadering is vervolgens door den voorzitter in naam des konings gesloten. Het muziekcorps van het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam heeft zich gisteren avond met veel bijval in het Bosch doen hoorei). Bij de gisteren aan hel dep. van marine gehouden aanbesteding is o. a. de levering van twee partijen vlaggedoek aangenomen door de firma van ilarlrop en Zoon, le Leyden, de eene partij voor 1062, de andere voor 468.35. BÜ1TKNLANDSCI1E BEIUGTEN. JE Ni' dli li A ."k a». LONDEN, 18 Julij. De reformbill is in hel hoogerhuis voor de eerste maal gelezen. Bij de tweede lezing zal lord Grey, een liberaal pair, een voorstel doen, strek kende om te verklaren dat de bill gebrekkig is en vele wijzigingen moet ondergaan. Hij verwacht dat dit voorste! veel ondersteuning zal vinden. Volgens de Owl kost de revue der vloot bij Spilhead aan den lande de som van 50,000. De Globe laat zich aldus uit: Wij zijn vast overtuigd, dal binnen korten lijd in Europa een ontzaggelijke oorlog zal uitbarsten, waarin Frankrijk en diens bondgenooten zullen staan tegenover dc kolossale mag- len van Rusland en Pruisscn. In zulken strijd houden wij het niet voor twijfelachtignaar welke zijde de sympathie van dit land zal overhellen. In de met 13 Julij geëindigde weck zijn hier te lande 9 nieuwe ge vallen van runderpest ter kennis der regering gebragtwaarvan slechts ée'n was voorgekomen in eene plaats die laatstelijk vrij van de besmetting was geweest, namelijk op een dorp in het graafschap Essex. Buitendien wer den er in die week zes gezonde runderen ter sluiting der besmetting afge maakt. Naar men verneemt hebben de eigenaars van de Times aan elk der menigvuldige geëmployeerden van dat blad eene som geld geschonken, gelijk staande met 14 dagen van hun salaris, ten einde lien in staat te stellen de Parijssche tentoonstelling te bezoeken. EKANKKIJH. PARIJS. 18 Julij. De beraadslagingen over de staatsbegrooting voor 1868 worden in hel wetgevend ligchaam met spoed voortgezet. Bij de beraadslaging over het budget voor oorlog ,,zeide de minister van dat departement, dat Frankrijk op 1 April jl. 385,000, en zes weken later, op 15 Mei, 455,000 man onder de wapenen had, en dat het aantal paarden bij het leger sedert 1 April jl. met 30,000vermeerderd wasdoch thansnu de hoop op behoud des vre- des teruggekeerd en, gelijk hij zich uitdrukte, bijna tot zekerheid gewor den was, werd de effective getalsterkte door liet verleenen van verloven weder verminderden zou er een tienduizendtal paarden van hel leger aan landbouwers te onderhouden en te gebruiken worden gegeven. De New-Yorksche dagbladen deelen eenigzins meer uitvoerige berigten mede omtrent het uiteinde van keizer Maximiliaan. Den I4dcn Junij legen den avond is, naar luid daarvan, door den krijgsraad te Queretaro het doodvonnis over den keizer en zijne generaals Miramon en Mejia uitgespro ken. Den 15den werd door Escobedodeu opperbevelhebber van het krijgs volk van Juarez, dat vonnis bekrachtigd, met bepaling dat het op den 16den ten uitvoer gelegd zou worden. Toen kwam er bevel van Juarez om de executie drie dagen te verschuiven, opdat de veroordeelden tijd zouden heb- i ben om orde op hunne particuliere zaken te stellen. Den 19dendes ochtends ten zeven ure, werden de drie veroordeelden naar de strafplaats geleid. Maximiliaan ontving de kogels met zijn gelaat naar zijne beulen gekeerd zijne laatste woorden waren: »Arme Charlotte!" Miramon en Mejia wer den vóór de executie van hunnen militairen rang vervallen verklaard en, als schuldig zijnde aan landverraadvan achteren gefusilleerd. Prnissens en Engelands vertegenwoordigers bij de keizerlijke regering van Mexico badden zich naar Queretaro begeven en er nog eene poging gedaan om lijfsbehoud voor Meximiliaan tc verwerven; doch den 18den vverd daarop van wege Juarez door zijnen minister van builenlandsche zaken geantwoord dat het onmogelijk was dien vorst tc begenadigen. Op den herhaalden aan drang van genoemden vertegenwoordiger van Pruissen werd te kennen ge- geveudat de begenadiging niet zou zijn overeen te brengen met de voor schriften der geregtigheidnoch met de noodzakelijkheid om den vrede der republiek in de toekomst te verzekeren. De Liberté wil wetendat het nutteloos zal wezen om het stoffelijk overschot van keizer Maximiliaan op te eischenaangezien het in onge- bluschten kalk is begravenom de ontbinding tc bevorderen. Volgens de Patrie zal de keizerin in het begin der volgende week naar Engeland vertrekken om te Windsor een bezoek aan de koningin tc brengen. U. M. zou aldaar slechts twee dagen vertoeven. De Moniteur berigt dat de internationale wedstrijd in militaire muzijk den 21sten dezer in een der voor de wereldtentoonstelling dienende gebouwen gehouden zal worden, en dat Baden, België, Beyeren, Frankrijk, Neder land, Oostenrjjk, Pruissen, Rusland en Spanje daaraan zullen deel nemen. De Moniteur berigt dat in het gebouw der wereldtentoonstellingop uitnoodiging van haar hoofdbestuur, door uitstekende geleerden, waaronder ook tentoonstellers, lessen voor het publiek zullen worden gehoudenom het met den aard en de bewerking van onderscheiden grondstoHende zamen- stelling en werking van machines enz. bekend te maken, en dat die lessen des noods door proefnemiugen zullen worden opgehelderd.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5