p k f i e ar. Per Telegraaf. fiurgctlijlïc jStaub. GEBOUW TOT NUTVAN T ALGEMEEN. ning en 113 de omwentelingen van 1830 en 1848 eerst zoo verre gevorderd is, dat men wacht op de wetten, die Frankrijk eene gedeeltelijke vrijheid zullen hergeven. Volgens het Journ. des Déb. heeft het fonds van den St. Pieterspen ning te llorne tijdens de afgeloopen feestviering een gezamelijk bedrag van 4,200,000 fr. ontvangen. BERLIJN16 Jnlij. Men wil weten dat aan de pachters der speelbanken in Pruissen van vvege de regering is medegedeelddat het bankspel tot 1870 zal veroorloofd zijn, onder beding dat over het actiën-kapitaal geen hooger rente dan van 6 pCt. mag worden uitbetaald; dat uit de inkomsten der bank een kapitaal zal worden bijeengebragt van 800,000 tl., om het gebruik der badkuren te bevorderen, terwijl uit het overblijvende van de netto-inkomsten aflossing zal geschieden van het gestorte kapitaal. De regering heeft naar Suhla de beroemde plaats voor de vervaardi ging van geweren, 30000 in den laatsten veldtogt op de Oostenrijkers buit gemaakte geweren gezonden, om die zoo spoedig mogelijk in naaldgeweren te veranderen. Deze wapenen zijn gebleken voor bedoelde verandering zeer geschikt te zijn. In genoemde plaats lieerseht de grootste bedrijvigheid. Eenige in China verblijf houdende Duilsehers hebben uit erkentelijkheid den graaf von Bismarck een 5 ffi zwaren zilveren bokaal gezonden, liet deksel is voorzien van de buste des ministers, lerwijl aan den voel verschil lende wapenschilden van Pruissische generaals zijn aangebragt. In Gallicië hebben, ten gevolge van aanhoudenden regen, zware over stroomingen plaats gehad; waardoor het spoorwegverkeer en de telegraaf dienst veel hebben geleden. In het district Przemysl hebben 67 gemeenten geheel of gedeeltelijk onder water gestaan. BERLIJN, 17 Julij. De Prov. Corresp. meldt dat de koning graaf von Bismarck tot bondskanselier benoemd heeft. Deze zal no in de eerste plaats tot de organisatie van het bondsbestuur moeten overgaan. LONDEN, 18 Julij. De Belgische vrijwilligers zijn gisteren in het kris tallen paleis op een schitterend feest onthaald geworden, lieden avond wordt te hunner eere een bal gegeven in Agricultural Hall. LONDEN, 18 Julij. Gisteren heeft de koningin, aan boord van haar stoomjagt Victoria and Albert, den Sultan tot ridder der kousenbandorde geslagen. INCEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, De ingezetenen van Leyden zijn zeker den heeren Boogaard c. s. dank schuldigdat zij hun adres om medewerking van den gemeenteraad tot op- rigting van een gebouw voor muziekuitvoeringen enz. op de Ruïne hebben openbaar gemaakt. Zij hebben dit zeker gedaan ook met de vrijzinnige be doeling, dat hunne medeburgers een oordeel over hun verzoek kunnen ves tigen en mededeelen. Ik zal zoo vrij zijn mijne gedachten te zeggen. Dat in elke aanzienlijke gemeentenaarmate harer uitgebreidheid, een gebouw als verlangd wordt cene zeer wenschelijke zaak is, wil ik niet betwisten, maar de vraag doet zich hier op, vooreerst of de gemeente zich die zaak moet en mag aantrekken, ten tweede of deze gemeente dat op dit cogen- blik mag doen. Reeds het eerste betwijfel ik sterk. De gemeente moet, dunkt mij, geen ondernemer van vermakelijkheden worden, waarop het eigenlijk zou nederkomen, en is de zucht om groote muziekuitvoeringen te hoorendat wel de voorname bestemming van het verlangde gebouw zou zijn, zoo groot, dan kan men in billijkheid van de notabele ingezetenen verwachtendat zij uit eigen middelen in hetgeen zij wenschen zullen voor zien. Maar de tweede vraag vooral is het, waarop ik de aandacht wensch te vestigen. Ik ga van de onderstelling uit, dat het Ie negotiëren kapitaal gevonden zal worden, cene onderstelling, die zeker gewaagd is, daar nog dezer dagen eene commissie, die zich te 's Gravenhage tot dergelijk doel, als de adressanten hebben, vereenigden, in het Dagblad van Z. Holland en 's Gravenhage bekend maakte, dat zij hare laak had opgegeven, daar slechts voor een kapitaal van 114,000 werd ingeteeliend. Nog ƒ11000 minder dan men hier zou willen vindenMaar op die onderstelling rust in elk geval het verzoek en wij vertrouwen dan ook, dat geen lid van den raad zijne ondersteuning zal schenken, alleen in de gedachte, dat het kapitaal toch niet verkregen zal worden. De adressanten stellenwat zij van de gemeente vragen, als zoo luttel voor. Is dat werkelijk zoo? Voor eerst het gevraagde gedeelte van de Ruïne. Het eenige groote pleindat Leyden bezit en daaraan heeft, geloof ik, elke aanzienlijke stad voor feestelijke gelegenheden mede behoefte zal dus gebroken worden. Dat het overblijvende groot genoeg zal blijven voor exercitie- en paradeveld en voor openbare feestelijkheden zeggen de adressanten welmaar waarop steunt dat? Wie kan dat zoo vooruit bepalen? In hoever ook het belang, dat Leyden bij hel behoud van garnizoen heeftzelfs reeds dadelijk hierbij be trokken is, mag wel overwogen worden, en of hetgeen adressanten op dit punt aan de hand geven, volkomen gerust kan stellen, betwijfel ik, wan neer ik zie hoe losweg men zich verbinden wil om een deel van den gevraag- den grond in zeker geval weder af te staan. Het plan schijnt wel elastiek ie zijn. Zal het gebouw ook zoo wezen, als nu eens inkrimping daarvan noodig mogt worden? Solide kan ik dergelijke wijze van cene zaak op te zetten niet noemen. Het hoofdbezwaar evenwel ligt, dunkt mij, in de gevraagde guarantie voor aflossing en rentebetaling. De gemeente zal voor ruim 60 jaren hare kas bezwaren. En nu moge men vertrouwen, dat van de gemeente geene toelage gevorderd zal worden, zekerheid bestaat hier volstrekt niet, en kan er niet bestaan, hoe fraai de berekeningen ook op het papier mogen zijn. De gemeente zal er aan blootstaan verpligt te kun nen worden lot eene jaarlijksche uitgave, voor het eerste jaar van ƒ7625; en zal zij niet gevaar loopen nog bovendien voor extra-toelagen aange zocht te wordenwanneer het met de zaak te kwaad gaatiels wat dan toch wel eens meer gebeurd is? Mag nu de gemeente dit bezwaar thans op zich nemen tegenover de klagten die nu reeds opgaan over den aanzienlijken hoofdelijken omslag klagten stellig niet ongegrond wanneer men vergelijkt wat in andere plaatsen betaald wordt tegenover het ver schijnsel, dat verscheiden huizen ledig komen te staan niettegenstaande de kostbare verfraaijingendie welgestelden van elders herwaarts moesten lok ken, maar die nu eene tegenovergestelde werking schijnen te krijgen, wat ligt te verklaren is; tegenover de tonnen, die noodig zullen zijn of ten minsteook alweer in verband met verfraaijingen, geraamd zijn voor eene zoo noodige water-verbetering; tegenover eindelijk de nog steeds toene mende kosten voor onderwijs? Ik laat het aait ieder over, de vraag zelf te beantwoorden. N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen Ier kennis van de ingezetenen, dat gedurende deze maand, door het Departement der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, te 's Graven hage, in het gebouw der Teekeu-academie aldaar, gehoudeu wordt eene Tentoonstelling van vissclierij-gerecdschappen en voort brengselen van de vlsscherijdie volgens het oordeel van bevoegde deskundigen zeer veel bevat, dat hier te lande meer bekendheid verdient, waarom het wenschelijk is te achten dat zij zoo mogelijk bezocht worde door allen, die het visschersbedrijf uitoefenen of wier werkkring daaraan verwant is. Zij meenen derhalve de aandacht van belangstellenden bijzonder op die Tentoonstelling te moeten vestigen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS Weth. 1. B. Leyden, 18 Julij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Van 11 tot en met 17 Julij 1867. BEVALLEN: J. Lafeber, geb. Bekooy, Z. M. van Dijkgeb. Brouwer D. D. M. Noestgeb. J asperse, Z. M. S. Nieboer, geb. Koppeschaar, tweel. 2 D. C. Fasseurgeb. Devilee, Z. W. J. van den Bosch geb. Kraan Z. H. Hoogervorslgeb. WilschutZ. M. S. llasselbach geb. Gordon I). N. Steenwijk, geb. Frankhuyzen D. A. Fieleman geb. Zwaanenburg D. J. Crama geb. de JongD. J. Aldcnhoven geb. Montie, D. 11. J. Ooyman geb. EvertsZ. J. Arbouw, geb. RoggeZ. G. Kokkedeegeb. Bodry, D. M. van der Zeeuwgeb. ExaltoD. 11. van den Bos geb. Teeken Z. A. Pommee, geb. van OostenD. S. Galjaardgeb. der. HertogZ. J. P. De- rogee, geb. Bard, Z. L. M. van den Berg, geb. Heller, Z. M. Wallaart, geb. van Leeuwen, D. J. L. Tiemeijer, geb. Krieger, D. M. Zirkzeegeb. van Kampen D. J. Bekooy, geb. van der NatD. GEHUWD: G. Epskamp, jm. en M. J. Bezier, jd. J. van Leeuwen ,jm. en W. van Leeuwen jd. J. J. Bleyijm. en W. van Houten jd. B G. F. Vink jm. en W. Blokhuys. wed". L. van Mastrigt, jm. en J. J. Buitendijk, jd. J. H. van Leeuwenjm. en E. van der Lely, jd. J. V. de Hen jm. en S. J. Blom jd. J. J. Fonteynjm. en L. Storm jd. G. J. van de Laar jm. en A. 1). Schlettejd. OVERLEDEN: M. de Wit, 32j. J. D. Robbers, Z.4j. en 4 m. M. de Vosgeb. Betz22 j. J. Moron wed. J. Kooreman 86 j. J. Fontein Z. 26 j. M. Groeneveld, Z.2 m. en 9 d. H. J. van Ouwerkerk Z.bijna 3 m. H. L. Veltman D.lj. en 13 d. C.Pellegrim wed. C. van Es 76j. J. A. P. de Haas, Z.3 m. U. M Bedeker, 37 j. W. J. Rodbard 36 j. M. J. Knappertwed. G. R. D. van Doesburgh62 j. H. van der Woerd Z. 5 m. C. A. Planje, D.11 m. M. Stikkelman geb. Luit38 j. 263sle Staats-LiOterij. Trekking der Vijfde Klasse. 14de Trekking. N°. 4977, een prijs van ƒ1500. Nos. 2959, 3522, 12380, 12393, 17779 en 19579 ieder een prijs van ƒ1000. 15dc N°. 12978 een prijs van 1500. N°. 3593, 4586, 5393, 6725 en 13115 ieder een prijs van ƒ1000. ABVESITEMTIESI, Ondertrouwd T. C. GOBÈE Luit', ter Zee le Klasse, en Leiden, 18 Julij 1867. A. G. KLOPPERT. Getrouwd OBBE GEERTS, Predikant te llijp, en JACOBA CORNELIA SARA HARTEVELT. Eenige kennisgeving. Getrouwd G. J. VAN DE LAAR Je met Leyden, 17 Juli 1867. A. D. SCHLETTE. Bevallen van eene Dochter M. 11. WILLEBRANDS - HOOGEBOOM. Leiden, 18 Julij 1867. Heden, den 16den Julij, overleed te Ommen, prov. Overijssel, zacht en kalm, na een kortstondig lijden, onze geliefde Tante E. MEIJER, geb. Knotter, in den ouderdom van 62 jaar. Leiden, 18 Julij 1867. Uit aller naam, Eenige en algemeene kennisgeving. M. VAN R E Y N. De bekende en onbekende Schuldeischers in den onder voorregt van be schrijving aanvaarden boedel en nalatenschap van den Heer JEAN VAN MEURS, in leven Boekbinder en Papierhandelaar te Oude Wetering, Gemeente Alkemade, en aldaar den 19den Junij 1866 overleden, worden bij deze opgeroepen om uiterlijk tot den lsten Augustus 1867, ten kantore van den Notaris A. W. E. GUNNING, aan de Oude Wetering voornoemd, visie te nemen der rekening en verantwoording van dien boedel en nalatenschap, die aldaar ter inzage is gelegd om, indien er geen verzet zal hebben plaats gehad, na het verstrijken van gezegden termijn, dadelijk over te gaan tot uitbetaling van het saldowaarvan het bedrag echter niet toereikende is om de bevoorregle Crediteuren geheel te voldoen. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING van Aandeelhou ders, op Vrijdag 19 Julij 1867, des namiddags te twee ure, in het Gebouw op de Ruïne. Onderwerp Rekening en Verantwoording. Uitloting van Aandeelen. De Penningmeester van het Departement Leiden, II. A. DE SWAAN.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3