Wouter Hoogendoorn, die 41 stemmenen Th. M. Roest, die 22 stemmen verkreeg; de heer J. M. van Kempen verkreeg 13 stemmen. In plaats van den heer W. H. van Roondie bedankt heeft, is gekozen de heer A. J. Straathof met 52 stemmen; de beer C. van Uaaster verkreeg 13 stemmen. Eergisteren avond had op den Holi. ijzeren spoorweg, niet verre van deze stad, een treurig voorval plaats. Zekere van S.schoenmaker te 'stlage, had aldaar plaats genomen op den volkstrein, die van Rotterdam en 's Hage naar Amsterdam terugkeerde, waartoe hij zich in het bezit van een plaatsbillel had weten te stellen. Zijn voornemen was te Leyden den trein te verlaten, onbewust dat die trein aldaar niet stil hield. Toen hij hiervan kennis kreeg, heeft hij het portier van den waggon weten te openen en is op den weg gesprongen. Even nadat hij dien sprong gedaan had, is de gewone trein van Leyden naar Rotterdam voorbij gegaan en door dezen is de ongelukkige, maar roekelooze man waarschijnlijk getroffen. Zijn lijk werd later op den weg gevonden. Eergisteren is van de aan de voormalige Wille-poort in aanbouw zijnde woonhuizen de loodgietersknecht Dee van eene aanmerkelijke hoogte geval len. Hij moet zich daarbij belangrijk, vooral in de lendenen, bezeerd hebben. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, in 1867 belast met het afnemen van de geneeskundige examens volgens art. 5 der wet van 1 Junij 1865. Voor du examen hadden zich 12 candidaten aangemeld. Drie van dezen hebbenom verschillende redenenniet deelgenomen aan het exa men. Van de 9 overigen waren: 3 stedelijke heelmeesters, 1 scheepsheel meester, 1 stedelijk heel- en vroedmeester4 plattelands-heelmeesters. De uitslag van het examen is geweest dat van die 9 candidaten drie toegelaten en 6 afgewezen zijn. De toegelatenen zijn de volgende: A. M. W. Duits- hofl, stedelijk heelmeester, T. A. de Walle, plattelands-heelmeester, II. J. Weustenraadplattelands-heelmeester. Eergisteren werd te Rotterdam in de doopsgezinde kerk de 70sle jaar vergadering van het Nederl. zendelinggenootschap geopend. De heer dr. J. J. Prins, voorzitter van het hoofdbestuur, verwelkomde de opgekomen bestuur ders en medewerkende leden des genootschaps en droeg het voorzitterschap over aan ds. 11. L. Vinke, in de vorige jaarvergadering tot primus praeses benoemd. Nadat deze eene korte rede had uitgesproken, had de benoeming plaats van onderscheidene eommissiën, lot het nazien der rekening, het benoemen van directeuren enz. Voorts werden de rapporten der vaste eom missiën uiigebragl, zooals 1°. van de commissie van toezigt op het zende- linghuis, waaruit bleek, dat een zendeling in dit jaar werd afgevaardigd, een ander gereed staat naar ludië te vertrekken, terwijl in September we der zes kweekelingen in hel zendelinghuis zullen zijn; 2°. van curatoren der kostschool, die een 20-tal leerlingen telt en aan hare bestemming, de opleiding van zonen van Europeanen in Neêrl. Indië, volkomen blijft beant woorden; 3°. van de commissie voor de kleine stukjes, die, ten getale van 8500 exemplaren verspreiddoor velen met genoegen gelezen wordenen 4°. van de commissie voor het tijdschrift: »Mededeelingen van wege het Nederl. zendelinggenootschap," dat niet alleen voor de zending, maar ook voor de beoefening der land- en volkenkunde, benevens van de talen van Neêrl. Indië, goede diensten bewijst. In de gisteren gehouden tweede zitting ontving de zendeling J. Lott- werier, bestemd naar de Minahassa, zijne instructie en sprak de zendeling Ulfers een kort woord, waarin hij de uitbreiding der zending naar het rijkje van BolaSng en Mongondou aanbeval. Het overige der zitting was gewijd aan de bespreking van voorstellen in betrekking met de zendings zaak. Des avonds werd in het kerkgebouw der Remonstrantsche gemeente eene openbare vergadering gehouden onder voorzitterschap van ds. II. L. Vinke. In die bijeenkomst werd door ds. Herman de Ridder, pred. te's Gravenhage, eene opwekkende rede uitgesproken, naar aanleiding van Joh. 10, vs. 16. Vervolgens had de plegtige afvaardiging plaats van den genoemden zendelittg- leeraar Louwerier. Te Utrecht is Maandag II. de negende jaarlijksche vergadering van de vereeniging *van instiluteurs gehouden. Belangrijke onderwerpen, zoo als het bevorderen der zelfstandigheid bij de leerlingen de openbare examens enz. werden met belangstelling besproken. Vervolgens werd het besluit genomen om den naam der vereeniging te veranderen in Vereeniging ter beoefening van paedagogiek. Te Deventer is overleden de heer dr. Schroeder van der Kolk hoog leeraar aan liet athenaeum illustre aldaar. Naar men uit Kampen meldt is op den Mandjesweerd en het Kamper- eiland zoo Veel hooi gewassen, dat er vele landbouwers gevonden worden, die vier en sommigen ook vijf scheepsladingen hooi kunnen missen. Vrijdag II. vielbij het uitvaren der sluis n°. 1 van de Zuid-Willems vaart. schipper Lemke van Dordrecht, met zijn 14-jarigen zoon in de hoot zijnde, door een hevigeu schok over boord; de radelooze zoon zag zijn vader voor zijne oogeu in de diepte wegzinken. De Veghelsche stoomboot, die juist de sluis uitvoer, ging over den drenkeling heen; hare bemanning zette echter spoedig de sloep uit, en het gelukte haar den man, nadat hjj reeds 10 minuten in het water had gelegen, boven te brengen. Schipper Lemke is, dank zij goede geneeskundige hulp, den volgenden dag weder 1 gezond vertrokken. Te New-York is opgerigt eene Christelijke vereeniging tot hulp van Nederlandsche landverhuizers. Die vereeniging stelt zich ten doel raad en hulp te vcrleenen daar waar dit uoodig is, zonder zich aan iemand op tc dringen. 's GRAVENHAGE, 18 Julij. Z. M. heeft aan den heer N. Trakranen, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als minister van koloniën, en als zoodanig benoemd den heer J. J. llasselman, burgemeester van Tiel en oud-resident van Djocjocarta, welk besluit in werking zal treden op 20 Julij. Door Z. M. is vergunning verleend aan jhr. F. van der Hoeven, raad van legatie te Petersburg tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2dc kl. der orde van St. Anita, hem door den keizer van Rusland geschonken. De heer J. A. Triller, tol dusver vice-consul te Kaapstad, is benoemd tot Nederl. consul-generaal voor al de Britsche bezittingen in Zuid-Afrika. De minister van marine zal morgen geen gehoor verleenen. In dfc zitting van de prov. stalen van heden heeft de commissie he- lest geweest met het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw ingekomen leden rapport uitgebragl over de nog aanhangige geloofsbrieven van den heer j D. van VVeel Cz.die in bel kiesdistrict Middeihamis tot lid der staten is 1 gekozen. Op grond dal er tusschen het get3l der in de bussen gevonden stembriefjes en dat der kiezers die stemden een verschil bestond dat van invloed heeft kunnen zijn op de verkregen meerderheid, en dat op 66 briefjes slechts één zegel, dal van het hoofdkiesdistrict, voorkomt, advi- J seerdc de commissie tol vernietiging der verkiezing ctt tot de niet-loelating. Zonder discussie en zonder stemming heeft de vergadering zich met die con clusie vereenigd. Daarna heeft de vergadering de beraadslagingen hervat over de artikelen van het ontwerp-reglement op het gemeen waterschapsbelang van Voorne en Pulten. Het geheele reglement is met 31 tegen 14 stemmen aangenomen. De discussie over de verder aanhangige onderwerpen is bepaald op morgen. BUiTENLANÜSCtlE BERIGTEN. EKCBLAt £5. LONDEN 16 Julij. In het kristallen paleis heeft een groot feest plaats gehad ter eere van den Sultan, die vergezeld was van den prins van Wallis en den hertog van Cambridge. Zijne ontvangst kenmerkte zich aldaar door veel geestdrift. Het Turksche volkslied werd er gezongen door een koor van 2000 zangers] Het feest werd met een prachtig vuurwerk besloten. Het ongunstige weder brengt stoornis in de feesten, die ter eere der Belgische scherpschutters zouden plaats hebben. Het terrein te Wimbledon is door den regen bijna in een moeras herschapen. De wapenschouwing te Spilhead is mede niet naar genoegen afgeloopcn. Er werden geene evolutiën uitgevoerdten gevolge van de ongunstige weers gesteldheid. De Sultan, de onderkoning van Egypte, de koningin en de prins van Wallis bezochten de vloot. De onderkoning van Egypte heeft 500 geschonken als bijdrage in de kosten van herstel van het glazen paleis. Z. K. 11. heeft thans deze hoofdstad verlaten. De minister voor de Indische zaken heeft in het lagerhuis te kennen gegeven dat er vooralsnog te Bombay geene aanstalten werden gemaakt voor eene expeditie naar Abyssinië. De regering voerde eene briefwisseling, die, naar men hoopte, leiden zou lol de bevrijding der gevangenen. Uit officiële stukken, aan het parlement overgelegd, blijkt dat in April 11. op de Engelsche kust gestrande schepen door de strandbewoners zijn uitgeplunderd. Volgens berigten uit New-York heeft Juarez de volgende beschikkin gen genomen ten aanzien van het voormalig leger en de gewezen ambtenaren van wijlen keizer Maximiliaan: alle inlandsche soldalen verliezen het bur- gerregt, en blijven daarvan verstoken tot dat de regering hen rehabiliteert; de hoofd- en andere officieren worden in de gevangenis opgesloten de kolonels tiende luit.-kolonels vijf en de kapiteins twee jarende builen- landsche soldaten worden gebannen; de generaals en de hooge burgerlijke ambtenaren moeten teregtstaan onder de beschuldiging van hoogverraad. EKANKRIJK. PARIJS. 16 Julij. Bij de beraadslagingen in het wetgevend ligchaam over de begrooling van het dep. van oorlog voor 1868 hebben de lilt. Garnier Pagès en Jules Favre de betrekking met Pruissen en andere buitenlandsche aangelegenheden ter sprake gebragtwaarbij door hen eene jegens het buitenland vredelie vende staatkunde werd aanbevolen. Door den heer Rouher werd daarop verklaard dat er bij de regering niets bekend was van het gerucht, dat de Fransche gezant in Mexico teruggehouden werd en eerst zou mogen vertrek ken wanneer de generaal Almonte, vertegenwoordiger van het keizerrijk Mexico te Parijs, in handen van Juarez was gesteld; zulk een beding zou zonder beraad verworpen zijn. Voorts weidde hjj uit over de Lnxemburgsche zaakom het daarin door de regering gehouden gedrag tegen de aanmer kingen van de-linkerzijde te verdedigen. Dat geschil, zeidehij, was enkel door vaderlandlievende begeerlijkheden en militaire opgewondenheid, die des tijds te Berlijn bestonden, van bedenkcltjken aard geworden; het was op de ontruiming van Luxemburgen dus op een belangrijk voordeel voor Frankrijk, uitgeloopen; en hel zou voor de goede betrekking tusschen Pruis sen en Frankrijk eer gunstige dan nadeelige gevolgen hebben. Voorts liet de minister zich ook uit over de betrekking met Duitschland in het alge meen. Hij noemde de Dttilsche eenheid een groot vraagstuk, en verklaarde dat Frankrijk den loop dier zaak aanschouwde «zonder berouw over het verledene en zonder ongerustheid voor de toekomst." Deze verklaring, ge lijk andere gedeelten van des ministers rede, vond veel bijval in de vergadering. In den Mon. de l'armée is een rapport van den minister van oorlog openbaar gemaakt, gevolgd door een keiz besluit, waarbij hot herstel van 23 batterijen artillerie bevolen wordt, die in November 1865 opgeheven waren. Tot geruststelling der door de wereldtentoonstelling gelokte bezoekers, is in den Moniteur het onderstaande schrijven van den policie-prefect open baar gemaakt. Het is onder dagteekening van 15 Julij aan de policie-com- missarissen van Parijs gerigl: Door de dagbladen zijl gij opmerkzaam ge maakt op gewelddadigheden dezer dagen hier ter stede tot zelfs op den openbaren weg gepleegd. Die te betreuren is niet genoeg; daartoe mag het bestuur zich niet bepalen; het behoort zijn best te doen om ze voor te ko men zoo veel in zijne magt staat. Onze voornaamste pligt is al de burgers te beschermen en hun veiligheid te verzekeren. Ik kom alzoo, na de beve len van den minister van binnenl. zaken gevraagd te hebben u uituoodigcii om uwe waakzaamheid te verdubbelen en met uwe onpartijdige en beschermende tusschenkomst al degenenwelke behoefte daaraan mogten hebben bij te staan. Naar men verneemt zal Frankrjjk aan de deelnemers van de onlangs gehouden internationale muntconferentie de bepaalde uitnoodiging rigten om met Frankrijk en de andere staten die het verdrag betreffende de munt eenheid hebben gesloten, in onderhandeling te treden wegens de aansluiting aan dat verdrag. De talrijke bezoeken der souvereinen zijn voor de civiele lijst des keizers zeer bezwarend. Men beweertdat de keizer reeds niet minder dan 30 millioen heeft uitgegeven aan hel onthalen zijner gasten. Een blok van 41 huizendoor den keizer Napoleon alhier voor 516,000 fr. gesticht om als model voor arbeiderswoningen te dienen, is thans door Z. M. geschonken aan eene vereeniging van handwerkslieden, welke zich vormt om voor gezamenlijke rekening goedkoope woningen té bouwen. De dagbladen brengen uitvoerige verslagen van het proces tegen Bere- zowski. Deze heeft eenen niet ongunstigen indruk bij het publiek gemaakt hij had voor den regler, gelijk bij de instructie, de houding van een zacht zinnig en lot mijmering geneigd rnensch die door blakende liefde voor zijn vaderland en voor zijn geloof, voor Polen en de katholijke kerk, in geest vervoering verkeerde. Het is, naar men meent, de eerste maal dat bij eenen moordaanslag op eenen souverein verschooning in de omstandigheden gezocht en gevonden is. De Siècle heeft aan den 78sten verjaardag van de bestorming der Bas tille een artikel gewijd, ten belooge dat men na 78 jaren slrijd en inspan-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2