LEÏiSCIE COIRAVl. WOENSDAG 17 JULIJ. STADS-BERIGTEN. Leyden, 15 Julij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. SCUVTTERIJf BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan EEYDEN doen te weten, dat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen van den lldc™ April 1827 (Staatsblad N". 17), benoemd tot het onderzoeken van, en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Gemeente, op Vrijdag den 19llen Julij aanstaande's namiddags te half zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen 1». al de zoodanigenwelke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1833 tot 1841 ingesloten 30 zij die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- meenen te hebben 4». degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij regt op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataillon om ligchaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld; en 5». degenen die, volgens art. 3. L. en M. der Wet, als tot de Nacht- of Brandwacht hehoorende, lijf- of huisbedienden zijnde of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om zieh voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemelden dag, al ware het, dat bij hen geen oproepings-billet was ontvangenten einde over de ingediende reclamen uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstélling te hebben en mitsdienovereen komstig art. 16 van Zijner Majesteit besluit van den 28stcn Junij 1828 (Staats blad N». 42)voor zoo verre zij dienstpligtige nommers getrokken hebbenbij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Legdsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, t. d. BRANDELER, Burgemeester. Letuen, 11 Julij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851. Staatsblad n». 85); Doen te wetendat het Kohier van de plaatselijke directe belasting over 1867 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met 31 Julij aanstaande ter Secretarie dezer Gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR ANDEEER, Burgemeester. BLWEXLANDSCHE BEKIGTEN. LEYDEN, 16 Julij. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing van leden voor den ge meenteraad zijn opgekomen: uit de lc afdeeling 407 en uit de 2C afdeeling 441 kiezers, te zamen 848 kiezers. De overgangsexamens van de hoogere burgerschool, die Dingsdag aan vingen zijn Zaturdag morgen ten einde gebragt. Wij laten hier de namen der leerlingen volgen, die tot hoogere klassen bevorderd zijn: Van de lc tot de 2e klasse. Onvoorwaardelijk: H. F. Dormaar, J. B. Wakerlin, U. Scholten, J. Rutgers van der LoeiT, E. J. Veldhuyzen J. van Hamel, O. J. van Doorninck, G. J. van Spall, N. J. D. van Grie ken, J. J: Knotter, P. Bos, J. W. van Geenen (voor het Iloogduitsch) E. van Angelbeek (voor het handleekenen). Voorwaardelijk wegens onvol doende vorderingen in enkele vakken: F. K. H. Goudsmit, J. J. ter Laag, A. SijthoH, J. P. Schoemaker. Van de 2e tot de 3C klasse. Onvoorwaardelijk: C. F. A. van Reemst, D. Molenaar, J. F. van der Voet, C. W. Feugen, F. A. Liefrinck, P. J. Meerburg, A. Hermens, T. van Dissel, E. Rollandet, A. A. Hoogeboom, T. Bertrand, A. E. van Swieten, D. A. van Kaathoven M. B. de Mesquila. Voorwaardelijk: H. C. Berré, W. H. J. Keucheuius, M. J. llengeveld, H. A. Boursse Wils, J. L. van Heukclom. Van de 3e lot de 4e klasse. Onvoorwaardelijk: M. Treub, D. K. A. van LoghemJ. P. HengeveldK. H. M. Ie Roux, H. van Romburgh (voor de wiskunde). Voorwaardelijk: E. Simons, F. J. Dozy, L. J. C. van Overeen)E. A. Kooreman. Van de 4" tot de 5e klasse. Onvoorwaardelijk: D. D. Vetlt, J. Hamaker, H. Japikse. Voorwaardelijk: D. F. Sluyter, H. L. van Pabst, J. 11. D. van der Palm, J. P. Trap, A. J. Krantz, A. D. D. Schretlen. Heden morgen is schipper Gerrit Wassenaar, oud 50 jaren, aan den Groenendijk onder Hazerswoude, in den Rijn, van zijne schuit, door het uitslaan van het zeil, over boord geslagen en verdronken. De verongelukte laat eene vrouw met drie kinderen achter. De permanente afdeeling van het centraal-comité van den Nederland- schen weerbaarheidsbond heeft op nieuw een beroep gedaan op het Neder- landsche volk, om werkzaam te zjjn tol bevordering van 's lands weerbaar heid, door toe te treden tot de reeds met dat doel opgerigte vereenigingen of door het oprigten van nieuwe, waar die nog niet bestaan. Nu de schut terij-wet door de eerste kamer verworpen is en de regering daardoor vooreerst buiten magtc is in den bestaanden toestand verbetering te brengen, kan, zegt het comité, alleen hel Nederlandsche volk zulks doen. Daardoor zal het tooncndat het bij voortduring prijs stelt op het behoud van die onaf hankelijkheid van die vrijheid, die het nu reeds zooveel eeuwen geniet en die het tochzoo menige naburige staat kan het getuigenin één dag kan verliezen. Men meene niet, dat het genoeg is, indien men op het laatste oogeublik, wanneer de vijand reeds voor de poorten is, naar de wapenen grijpt. Dat moge vroeger, toen er noch spoorweg, noch telegraaf bestond en een vijand zes weken tijds noodig had, om een leger op onze grenzen bijeen te brengen, tijds genoeg geweest zijn, tegenwoordig is het dan te laat! Te meer daar het bjj den vooruitgang, die er ook in de vuurwapenen heeft plaats gehad, niet meer, gelijk vroeger, om een goed soldaat te zjjn voldoende is, dat men de kracht bezit, om zijn geweer te dragen. Neen! tegenwoordig moet men dat geweer niet alleen kunnen dragen, men moet hel ook weten te gebruiken. En de daarvoor noodige kennis kan men alleen door langdurige oefening verkrijgen. Eene oefening, die tevens dat zoo onmisbare zelfvertrouwen zal gevendat alleenwanneer ons volksbe staan ('t geen God verhoede) ooit daadwerkelijk bedreigd wordt, de over winning kan verschaffen. Op last van den minister van binnenl. zaken zijn in de Staatscourant opgenomen de voorwaarden, op welke die minister, namens en met magti- ging van den koningaan de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij concessie heeft verleend voor den aanleg en de exploitatie van eenen spoorweg van Harmeien naar Breukelen. Aan de eind-examens ter verkrijging van een diploma, volgens een der art. 60—65 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, welke aan de Polytechnische school te Delft gehouden zijn, hebben 22 caudidatcn deel genomen, waarvan zijn geslaagd 16, en wel: voor civiel ingenieur de hh. I. J. Brevet, C. de Bruyn, A. N. J. van Hees, W. F. Heskes, S. J. J. Kam, P. H. Kemper, D. A. Wittop Koning, C. J. Kool, E. J. J. Kuinders, H. G. Lorch, G. Rijperman en P. H. Schoute; voor werktuigkundig inge nieur de hh. G. L. Schim van der Loeff, A. L. H. Obreen en C. A. Schel- temavoor technoloog de heer J. C. Marken Jr. Naar men verneemt bestaat onder de officieren der marine het plan uit onderlinge bijdragen een gedenkteeken op S'. Helena op te rigten op het graf van wijlen den kapt. luit. ter zee Modderman, laatstelijk kommandant van het transportschip Java. Bij de Ned. herv. gemeente te Elburg is tol predikant beroepen ds. Knap, pred. te Oldehroek; bij die te Waarder d5. Gezelschap, pred. te IJsselmuidenbij die te Huisduinen de cand. C. J. de Vledder; bjj die te Utrecht ds. Drost, pred. te Goes. Sedert eenigen lijd werd te Harderwijk vermist een persoon, aldaar onlangs zijn intrek genomen hebbende bij iemand die, toen de justitie tot het instellen van een onderzoek wegens deze vermissing in zijne woning was, zich verwjjderde, en zich met een scheermes zulke zware halswonden toebragt, dat men aan zijn levensbehoud twijfelt. libl Te Arnhem had Vrijdag II. een noodlottig voorval plaats. Een arbei der, belast met het nazien en ruimen van een langen tijd gesloten zinkput, werd bij het openen zoodanig door de daarin heerschende verstikkende atmosfeer bevangen, dat hij naar beneden stortte. Een makker, die hem wilde redden onderging hetzelfde lot. Beiden zijn in den put gestikt. Naar men verneemt, zijn door den heer F. E. W. van lngen, onlangs op den huize Leeuwensteyn nabij Arnhem overleden, 0. a. de volgende lega ten vermaakt, als: aan de diaconiën te Arnhem, en wel: aan die van de Ned. herv. gemeente 2000, aan die van de r. k. gemeente ƒ500, aan die van de Luth. gemeente ƒ300 en aan die van de Israël, gemeente 200aan de diaconiën te Breda, en wel: aan die van de Ned. herv. gemeente ƒ1200, aan die van de r. k. gemeente ƒ600, aan die van de Luth. gemeente 300, en aan die van de Israël, gemeente ƒ200; aan de diaconiën te Dordrecht, en wel: aan die van de Ned. herv. gemeente ƒ2000, aan die van de r. k. gemeente ƒ500, aan die van de Luth. gemeente ƒ300, en aan die van de Israël, gemeente ƒ200. Voorts: aan het blinden-instituut te Amsterdam ƒ1000; aan het doofstommen-instituut te Groningen 1000aan de maat schappij tot Nut van 't Algemeen ƒ1000; aan het prot. bestedelingenhuis te Arnhem 1000 en aan het prol. gesticht voor oude lieden te Dordrecht ƒ1000, alles vrij van successie-regtcn. Naar men nit Beetsterzwaag meldt is, volgens dezer dagen gedane taxatie, in den veenkring der gemeente verleden jaar voor ruim ƒ650,000 aan turf (lange- en sponturf) vervaardigd. In den nacht van Dingsdag op Woensdag II. had te Oosternieland (Groningen) het volgende plaats: Zekere voerman Arent Medendorp en zijne

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1