BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant- van Maandag ó5 Julij 4867/V". 84. \et>- T>.' In het Politieblad komen verschillende opgaven voor betredende de uitgifte van valsche muntstukken. Door het Ned. onderwijzers-genootschap is in zijne algemcene vergade ring besloten ter herinnering aan zijn 25-jarig bestaan uit het vaste fonds van het genootschap in de kas van het hulpfonds der levensverzekeringmaat schappij te storten de som van ƒ300. Tot leden van verdienste zijn be noemd de heer Mioulet te 's (lage en de lieerde Bosch Kemper te Amsterdam. Naar men uit Leeuwarden meldt is door den minister van hinnenl. zaken bepaald, dat aldaar zal worden gevestigd eene normaalschool voor onderwijzeressen. Het getal beurzen voor kweekeiingendie builen de stad wonen, is bepaald op 5, ieder van ƒ300. In den nacht van 3 op 4 Julij II. heeft te Buinermond eene weduwe, moeder van drie kinderen, een onecht kind, waarvan zij heimelijk was be vallen, om het leven gebragt. Door de politie is hel lijkje opgespoord en naar Borger overgebragt. De justitie te Assen, daarvan onderrigt, heeft zich onverwjjld naar Borger begeven, waar bereids de moeder ook was aangekomen, om daar het onderzoek voort te zetten. In de gemeente Heeze en Leende vroegen, twee maanden geleden, een paar knapen, een van 17 en een van 15 jaren, aan hunnen buurman om melk, ten einde hunnen dorst te lesschen. De buurman weigerde zulks en de knapen namen daarop onmiddellijk wraak. Zij haalden lucifers en staken zijn huis in brand. Buis en schuur werden bijna in een puinhoop veranderd, eer redding opdaagde. Dezer dagen stonden deze jongelingen wegens die misdaad voor het prov. geregtshof van Noordbrabant teregt. Het hof heeft den oudste te dier zake veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en den jongste lot overbrenging naar een opvoedingsgesticht voor den tijd van 4 jaren. L'Ami du Limbourg, sprekende over de verwerping der schutterij wet door de eerste kamer, zegt overtuigd te zijn dat de Limburgschc afgevaar digden zich geheel naar de inzigten hunner lastgevers hebben gedragen en dat geheel Limburg de verwerping der wet zal toejuichen. In 1830 was de tegenwoordige wet, alleen uit wantrouwen, niet op Limburg toegepast en de 37 jaren, die sedert verloopen waren, hadden den smaad, toenmaals Limburg aangedaanniet kunnen uitwisschen. De groothertog van Luxemburg heeft eene proclamatie aan zijne onder danen gerigt, waarin de loop der jongste gebeurtenissen wordt geschetst en de maatregelen, die genomen werden om te verhoeden, dat de groothertog zou verpligt worden de souvereiniteit over het groothertogdom op te offeren, waarvoor hij door den oorlog, die dreigde uit te breken, een oogenblik be ducht was. Hij koestert de overtuiging, dat de bevolking in den nieuwen toestand, die geboren werd, nieuwe elementen zal vinden tot bevordering van de welvaart en den vooruitgang. Bjj groothertogljjk besluit wordt amnestie verleend aan allendie veroor deeld zijn tot boeten van niet hooger dan 25 fr. en tot gevangenisstraf van niet meer dan 8 dagen. 's GRAVKNHAGE13 Julij. Z. M. de koning-groothertog heeft in de orde van de Eikenkroon op genomen: als kommandeur den kapt.-luit. ter zee J. F. Koopman; als offi cieren, de kapt.-luit®. ter zee P. van der Velden Erdbrink en C. J. Damme, en den majoor bjj het corps mariniers, D. Vreedenburg; als ridders, den luit. ter zee 2de kl. M. Rochussen, de kapiteins bij het corps mariniers J. H. Stengel en J. Gaulier, den officier van gezondheid lstc kl. bij de marine F. J. van Leent en den hoofdcommies bij hel dep. van marine L. J. T. BroekhofF. Door Z. M. zijn als leden der directie van het weduwen- en weezen- fonds der militaire officieren bij de zeemagt benoemd, voor den tijd van 3 jaren, de schout bij nacht P. A. Matthjjsen en de kapitein ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Almelo is benoemd de heer mr. A. B. van Marle, advocaat en cand.-notaris aldaar, en tot griffier bjj de arrond.-regtbank te Eindhoven de heer mr. H. Ie Nobel, thans in die betrekking te Asten. Aan den heer G. P. van Blommesieyn is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Apeldoorn. Door den minister van marine zijn met 1 Sept. aanst. benoemd tot adelborsten 3CC kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord de navolgende jongelingen: W. Allirol, J. Boliaan J. H. VV. Bruschweiler, J. Cardinaal, J. B. Dukkers, G. de Fremery, C. G. van Gorcum, J. C. JeekelA. G. J. Kroef, C. Meyboom, C. Moll, J. A. Raedt, B. Brutel de la Riviêre, W. Römer, J. G. Roosenburg, C. Pels RjjckenA. C. van der Sande Lacoste, J. G. Snethlage, jhr. H. M. Speelman, J. M. Steers, C. N. A. de Groot Sliffry, J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh S. K. Sybrandi, G. M. Titsingh en A. W. F. C. van Woerden. Z. M. de koning zal Maandag aanst., des ochtends ten 5 ure, per extratrein de residentie verlatenom zich naar het Loo te begevenalwaar Z. M. tot in de eerste dagen van Augustus zal verblijven. Z. M. de Koning heeft heden een aantal hooge militaire en civiele auto riteiten ten gchoore ontvangen. Onder eerstgenoemden merkte men op de generaals van Meurs, van Wickevoort Crommelin en Steuerwaldalsmede den schout bij nacht Andreae, met welken laalsten Z. M. een langdurig onderhoud hield. Gisteren is H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen alhier aan gekomen. Aan het station werd II. M. verwelkomd door HO. MM. den koning en de koningin, Z. K. II. prins Alexander, benevens HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Maria. Uil. KK. I1H. prinsessen Frc- derik en Maria zijn op hunnen togt naar het station van den spoorweg ge- en- i .vi hivii vut iii Wil au ui i iiiiiiiii.ii mg i naai uci mal lull Tuun ie zenen.**;. 1^1 De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting der prov. staten van Donderdag zijn de beraadslagingen over het onlwerp-reglement voor het waterschap van Voorne en Putte voort gezet.. Zoowel het ontwerp van ged. staten als dat van de commissie vond op nieuw verdedigers. Ten slotte werd de considerans van het ontwerp der commissie in stemming gebragt en met 34 tegen 17 stemmen aangenomen. In de zitting van gisteren is dientengevolge het ontwerp der commissie in behandeling gekomen, en wel tol aan art. 147. De verdere behandeling is 1 bepaald op Donderdag aanst. Van hier wordt aan de Arnh. Ct. gemeld, dat de heer Heemskerk bepaaldelijk verlangt zijne portefeuille neder te leggen. Zoo Z. M. dat ont slag mogt weigeren, zou het alternatief zijn de ontbinding der eerste kamer. BUITENLANDSCHK BERIGTEN. E\G ELA A D. LONDEN, 11 Julij. Bij besluit der koningin is de soldjj van alle onder officieren en soldaten met twee penny's voor eiken dag vermeerderd. Bovendien wordt nog een penny voor eiken dag toegevoegd aan de soldjj van alle manschappendie na het vervullen eener eerste verbindtcuis tot de krijgsdienstnu of later, weder in dienst treden. De lord-mayor heeft ter eere van den onderkoning van Egypte een feestmaal gegeven, dat door den prins van Wallis werd bijgewoond. In de met C Julij geëindigde week zijn hier te lande twee nienwe gevallen van runderpest ter kennis der regering gebragt, beide voorgekomen op éénen stal in eene voorstad van Londen. Berigten uit New-York van den 4de0 melden dat de uilvoering van het doodvonnis van keizer Maximiliaan op last van Jti3rez drie dagen vertraagd was geworden. Op een protest van de gezanten van Engeland en Pruissen tegen die uitvoering had hij geantwoord dat het welzjjn van Mexico den dood van Maximiliaan vorderde. Escobedo had bekend gemaakt dat hij de goederen van alle keizerlijken verbeurd zou verklaren. fRAItlHKlJH. PARIJS, 11 Julij. Dit de verklaring van den heer Rouher bij de algemeene beraadslagin gen over de begrooting in het wetgevend ligchaam blijkt dal de Fransche regering moeite heeft gedaan keizer Maximiliaan te bewegen om met de Fransche troepen Mexico te verlaten, doch dal deze poging schipbreuk leed op Maximiliaans verheven eergevoel en trouw aan de eenmaal omhelsde zaak. Na de scherpe repliek van den heer Favre, die afgebroken werd door luide kreten van afkeuring, maakte de heer Thiers nog de aanmerking dal de Mexicaansche expeditie 600 millioen fr. aan de Fransche schatkist had gekost, ongerekend het verlies geleden door Franschen die geld hadden ge schoten aan het Mexicaansche keizerrijk in het vertrouwen op de gunstige berigten uit Mexico, welke te Parijs van regeringswege werden bekend ge maakt. De beer Rouher zeide dat de regering de kosten der Mexicaansche expeditie juist had opgegeven, en dal de overdreven raming van den lieer Thiers eene uit de lucht gegrepen bewering was. De algemeene beraadsla gingen werden daarop gesloten. Bij de voortzetting der beraadslagingen heeft de heer Rouher de belofte gedaan om aan de vergadering eene opgave te zenden van de schuldvorde ringendie de Fransche schatkist en Fransche onderdanen nog ten laste van Mexico hebben; het zou echter slechts eene olficieuse opgave zijn, terwijl de toetsing van al die schuldvorderingen nog niet afgeloopen was. Daarbij werd door hem gevoegd dat, zoo er onder die schuldeischers waren, welke het hun door Mexico verschuldigde geld dadelijk behoefden om in hun on derhoud te kunnen voorzienhun van regeringswege voorschotten op het bedrag hunner vorderingen zouden worden gedaan. De Mon. de 1'Armee deelt een rapport mede van den minister van oorlog. Daarin wordt aangetoond dat door de terugkomst van het legioen uit Mexico het aantal officieren op non-activiteit vermeerderd is en dat daardoor bjj de infanterie de bevordering wordt belemmerd. Ter voorziening hierin heeft de minister voorgesteldbij ieder reg. infanterie de twee com- pagniën te herstellen die in 1865 opgeheven waren. De keizer heeft dien maatregel goedgekeurd. De Moniteur berigt dat de kweekschool van onderwijzers alhier we gens grove schending der tucht gesloten is en, na eene verandering in het personeel, in den herfst weder zal geopend worden. De aanleiding was een adres van kweekeiingen aan den heer Sainte-Benve, waarin hij gepre zen werd, omdat hij onlangs in den senaat voor de vrijheid van deuken had gepleit. De vergadering van het Grool-Oosten van Frankrijk heeft; 11a eene levendige discussie, met 180 tegen 67 stemmen bepaald dat de sinds lang gebruikelijke woorden: «Ter eere van den grooten bouwmeester desheelals" aan hel hoofd van alle stukken, die van de vrijmetselaarsorde uitgaan, moeten worden gesteld, en niet strijdig zijn met het eerste artikel van de grondwet der orde, hetwelk aldus luidt: »De orde houdt de gewetensvrij heid voor een natuurlijk regt van ieder mensch, en sluit niemand wegens zijne geloofsbegrippen uil." Men spreekt van het uitbarsten van een opstand in het zuiden van Spanje, onder de leiding van den generaal Prim. ITALIË. Volgens berigten uit Rome van den 7den dezer was de reeks der fees ten er gesloten met eene mis, door den Paus in de Lateraan-kerk gevierd.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5