Ook aan de bibliotheek van de maatschappij der Nederlandsche letter kunde alhier heeft de heer dr. J. C. Hacke van Mijnden een exemplaar van zrjne vertaling in Nederlandsche dichtmaat van Dante's Inferno ten ge schenke gegeven. D,e reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken in Nederland zal in dit jaar te 's Hertogenbosch gehouden en den 12den September geopend worden. Als vertegenwoordigers der gemeente van Leyden zullen daarbij optreden de bh. J. A. van Hamel, predikant, en mr. P. C. Lezwijn, ouder ling; bij ontstentenis van den eerste de heer dr. F. C. J. van Goens, predikant, en van den laatste de heer mr. R. van Boneval Faure, onderling. De directeur der maatschappij van weldadigheid ontving dezer dagen van een onbekende (postmerk Batavia) een wissel groot ƒ300, zonder eenig begeleidend schrijven. Gisteren is de eerste haringjager met 24i ton haring te Helvoet aangekomen. Door den gemeenteraad van Delft is eergisteren op nieuw beraadslaagd over de aanvrage om concessie tot den aanleg eener duinwaterleiding door de hh. de Veer c. s.in verband met een brief, door die heeren den 5den dezer aan den raad gerigt, bevattende eenige ophelderingen en bijzonderhe den het plan betreffende. Sommige leden vonden die verklaringen wèl, anderen achtten ze niet voldoende. In stemming gebragt, verklaarden zich 9 leden voor en 9 tegen, zoodal de slemmen staakten en eerst in eene vol gende vergadering een besluit kan worden genomen. In eene gisteren daarop gehouden zitting waren alle leden tegenwoordig. Het voorstel tot het verleencn van concessie lot den aanleg eener duinwater leiding aan de hh. de Veer c. s. is daarin aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Te Utrecht is door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente ter voor ziening in de vacature, ontstaan door hel aan ds. Barger verleende emeritaat het volgende drietal van hh. predikanten gevormd: Drost, te Goes; Brons veld, te Cbarlois, en Bervoets, Ie Zwolle. Te Giethoorn is de noodzakelijkheid ingezien, om eene verordening uit te vaardigen, waarbij bepaald wordt, dat geene vrouwen zich van des Zalurdags avonds 10 ure tot des Maandags morgens in eene herberg of tapperij mogen bevinden. Te Antwerpen heeft in den namiddag van den 8slen dezer in de werk plaats der pyrolechnische school een vaatje buskruid vuur gevat en is gespron gen. In hel gebouw is eene groote verwoesting aangerigt. Zes militairen en een meesterknecht zijn zoodanig gebrand, dat hun toestand zorgwek kend is. Bijna gelijktijdig had aldaar op de constructiewerf Cocquerill een ander vrecsselpk ongeluk plaats. Een werkman, Hubert van llee ge naamd, uit Rotterdam, was aldaar met zijn opperman Huybrechts digt bij de groote stoommachine aan het werk, waardoor hij eensklaps werd mede- geslingerd, met het gevolg dat zrjn eene been hem van het ligchaam ge scheurd en zijn arm verbrijzeld werd. Huybrechts, hem willende grijpen, werd insgelijks medegesleept en legen de machinerie geslagenwaardoor een zijner beenen hevig gekneusd werd. Voor van Ree bestaat weinig hoop op levensbehoud. Bij al de zorg, tegenwoordig meer dan vroeger aangewend om de zuiver heid van het drinkwater te onderzoeken, en de oorzaken na te sporen van een, soms tijdelijk, bederf, schijnen de zuigers in de huispompen niet veel de aandacht te trekken, althans schijnt men weinig op te merken, hoeveel onreine stoffen deze aan het water mcdedeelen. Zamer,gesteld van hout en leder, niet altijd van het goede soort, ontwikkelen zich daaruit vele onreine nadcelige stoffen, door het water opgenomen. Dit is vooral waar te nemen bjj de vernieuwing van zulk een zuiger, welke gedurende vele weken het anders zuiverste drinkwater geheel onbruikbaar maaktdoor het afzetten en vermengen van de onaangename looistoffen, uil hel hout zoowel als uit het leder ontwikkeld. Deze stoffen zijn het, welke het water maken zwart van kleur, stinkend van reuk en walgelijk van smaak, voorzeker niet bevor derlijk voor de gezondheid. Men mag daarom eene wezenlijke verbetering noemen de uitvinding van eenen eenvoudigen in alle huispompen bruikbaren zuiger, van ijzer te zamengestelddie allen nadeeligen of onaangenamen invloed op het water mist. Het gedurende betrekkelijk korten tijd gebruik maken van zulk een ijzeren zuiger heeft reeds genoegzaam zijne goede eigenschappen bewezen, om een gunstig oordeel over zijn gebruik uit te spreken. Slecht water zal hij niet verbeteren, maargoed water niet be derven, en dat is reeds veel gewonnen. Bijzonder zijn deze zuigers aan te bevelen voor de publieke pompen langs de straten, op pleinen of in groote gebouwen en dergelijke inrigtingen. Zie de advertentie.) 's GRAVENUAGE, 11 Julij. Z. M. heeft bevorderd tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw- den heer mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, commissaris des ko- nings in Limburg, en benoemd tot ridder dier orde de hh. rur. II. F. K. E. Seydlitz, lid van ged. staten in Limburg, mr. A. J. J. II. Thissen lid van de staten in Limburg, en de heer L. de Scheemakcr, controleur 2de kl. bij het binnenl. bestuur in de afd. Siak (resid. Riouw). Door Z. M. is aan den heer mr. J. C. G. Boot, hoogleeraar te Am sterdam vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarushem door den koning van Italië geschonken. Tot adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken zijn benoemd de hh. A. J. Feltr en J. H. Varenkamp. Tot lid van de algemeene rekenkamer in Ned. Indie is benoemd de heer J. F. Mossel, secretaris bij hel dep. van marine aldaar. Aan den heer mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk is, op zijn verzoek, eervol oulslag verleend als burgemeester der gemeente Zwollevoorts is tot burgemeester der gemeente El burg benoemd de heer mr. W. Tonckens. Tot directeur der registratie enz. in Limburg is benoemd de heer W. F. Gratama, thans inspecteur 2de kl., en tot ontvanger der registratie te Ommen de heer L. Beyerinck, tbans surnumerair. Gisteren morgen heeft Z. M. de koning ten gehoore ontvangen eene commissie uit de prov. staten van Limburg, die belast is met de aanbieding aan den koning van een adres van dankbetuiging der statenwegens de losmaking van Limburg van den Dutlschen bond. De leden dezer com missie zijn bij den graaf Schimmelpenninckminister van financiën, ten diner genoodigd. Naar men verneemt zal der commissie aanst. Zaturdag door Z. M. den koning een diner worden aangeboden. Morgen worden HH. MM. de koning en koningin van Zweden en Noor wegen op het Huis de Paauw verwacht. In de zitting van de prov. staten van gisteren bragt het lid de heer van Hoogstraten rapport uit over het ontwerp-reglement voor het water schap van Voorne en Putten. De voorzitter opende daarop de algemeene beraadslagingen over dat reglement. De heer Pincoffs deed echter een voor stel om deze belangrijke zaak in handen te stellen van eene speciale com missie, die over de verschillende ontwerpen zoo van de tegenwoordige com missie als van ged. staten een zelfstandig rapport zou uitbrengen in de M aanstaande najaarsvergadering. Dit voorstel lokte eene uitvoerige discussie uit. lil omvraag gebragt, werd het verworpen met 38 tegen 21 stemmen. Dienvolgens werden onmiddelijk de ajgemeene beraadslagingen over het ont werp-reglement geopend. De heer Slingelandt deed een nieuw voorstel, om het verslag van de commissie van rapporteurs te doen drukken en rond- declen en voorts de beraadslagingen tot de najaarsvergadering te verdagen. Ook dat voorstel werd met 39 tegen 16 stemmen verworpen. Daarna wer den de algemeene beraadslagingen hervat. De hh. van den Berch van Heem stede en Metelerkamp verdedigden het ontwerp van ged. staten, en de hh. Preuyt en P. L. F. Blussé dat van de commissie. Heden ochtend is aan Z. M. benevens de overige leden der kon. familie en aanzienlijken in deze residentie de eerste nieuwe haring aangeboden. B ij IT F ALA A11 SC 11F BÏCRlUTUiV. JEMGKliAS SS. LONDEN. 9 Julij. De koningin heeft bepaald, dat Maandag e. k. eene gala-voorstelling zal gegeven worden in de ltaliaansche opera, ter eere van den sultan. De koningin zal daarbij worden vertegenwoordigd door den prins van Wallis. Op 18 e. k. zullen de Belgische scherpschutters door koningin Victoria te Windsor feestelijk worden onthaald. Het lagerhuis heeft in comité de reformbill aangenomen. Lord Derby beeft in het hoogerhuis met groote verontwaardiging ge sproken over den aan Maximiliaan door de Mexicanen gepleegden moord, dien hij eene uittarting van alle vreemde mogendheden noemde. Hij zeidè voorts dat de Fransche gezant zich gereed maakte om Mexico te verlaten, duchtende dat hij als gijzelaar voor de uitlevering van den generaal Almonte zou gehouden worden. Met betrekking tot de onderhandelingen, die gevoerd worden over het maken eener regtstreeksche telegraaf-gemeenschap over land tusschen Londen en Indië, verneemt men dat de ontworpen gemeenschap zal bestaan in twee hangende geleiddradenloopende door Pruissen, Rusland en Perzië, in ver band met onderzeesche geleiddraden door het Britsche kanaal en door de Zwarte zee. De kabeldie reeds door toedoen der regering van indië in de Perzische Golf is gelegd, zal tot voltooijing der gemeenschap dienen. Hel aanleggen en onderhouden dezer telegraafiinie zal aan de particuliere nij verheid worden overgelaten, en men zegt dat de uitvoering van het plan opgedragen is aan de heeren Siemens, fabrikanten te Berlijn. In eene bijeenkomst van belanghebbenden bij den veehandel zijn beslui ten genomen, strekkende om te verklaren, dat de beperkende bepalingen op den veehandel niet langer te dulden zijn en opgeheven behooren te wor den, nu de veeziekte bijna geheel verdwenen is; dat iu elk geval die bepa lingen uitsluitend van toepassing behoorden te zijn op buitenlandsche runde renten einde den Engelschen veestapel voor besmetting te behoeden. De ellende in hel oosten van Londen neemt, nu het geld, door de liefdadigheid bijeengebragtverbruikt is, weder schrikbarend toe. De groote aannemer, sir Mortoii Peto, lid van het parlement, is in staat van faillissement gesteld. Het passief moet zeer aanzienlijk zijn. Van de Kaap de Goede Hoop zijn berigten ontvangen van 31 Mei. Er was laatstelijk geenerlei berigt van belang uit den Oranje-Vrijstaat ontvan gen betrekkelijk de vijandelijkheden met de Basuto's. E K A H Ifc 1.0 ti. PARIJS, 9 Julij. Gisteren is ter eere van den Sultan eene luisterrijke wapenschouwing gehouden, over 53 batt. infanterie, 32 eskadrons cavalerie, 1 eskadron gen darmes en 20 bespannen batterijen. Ouder de vorstelijke personen, die den keizer vergezelden was ook Z. K. de prins van Oranje. De grootaalmoezenier des Sullans, llaironlah-Effendiheeft bezoeken gebragt aan den pauselijken nuntius en aan den aartsbisschop van Parijs. De keizer heeft den aartsbisschop >an Parijs, die uit Rome is teru°- gekeerd, ten gehoore ontvangen. Gelijk men weet, werd bij het vertre'k van mgr. Darboy beweerd, dat hij met eene zending bij den Paus was belast. Bij de opening der beraadslagingen in hel wetgevend ligchaam over de begrooling voor 1808 heelt, zooals reeds was aangekondigd, de heer Thiers het woord gevoerd, en wel over de Mexicaansche quaestie. Hij wees er op, dat die onderneming lot geenerlei goed resultaat had geleid. De Fransche onderdanen in Mexico waren meer dan ooit blootgegeven. De handel met Mexico was vernietigd. De meening omtrent Frankrjjks groot heid was in Amerika geknakt. De verlegenheid, waarin men zich door de Mexicaansche ouderneming gebragt had, drukte op Frankrjjks houding tegenover de groote omwenteling, die in Duitschland volbragt was. Deze zaak leerde, dat er controle en oppositie in liet parlement noodig was. Niemand in Frankrijk keurde de expeditie goed; en evenwel had zij voortgang en duurde zij zes jaren. Er was tweeërlei begrip van de monarchie. Het eerste, dat de ministers niet solidair aansprakelijk zijn-, als zijnde uitvoerders van de bevelen van den vorst; het tweede, dat de vorst regeert met ministers, die solidair verantwoordelijk zijn en die hunne iuzigteu onderwerpen aan het hoofd van den staat en «oor hem een steun zoeken in de vertegenwoordi ging. Waar het hoog gezag aldus wordt uitgeoefend, zeide spreker, daar staat het altijd onder den invloed der publieke opinie; en aldaar zijn onder nemingen als de Mexicaansche expeditie eene onmogelijkheid. In het belang van zijn land en ook van de regering wenschte hij dat Frankrijk zoo spoe dig mogelijk eene monarchie van de laatst bedoelde soort roogt worden. Deze rede werd met veel kalmte aangehoord en door den heer Granier de Cassagnac beantwoord. De heer Jules Favre hield staande, dat de wezenlijke gedachte bij de expeditie was de omverwerping der republiek en de vestiging van een kei- zerrykmaar de regering verborg zijne gedachte. De Fransche troepen hadden keizer Maximiliaan moeten terugvoeren, ten einde Frankrijk daar voor te beveiligen, dat zijn bloed niet op Frankrijk terugspatte. Deze woorden veroorzaakten eene groote beweging. De lieer Rouher pro testeerde krachtig legen de woorden van den heer Favre. De muntconferenlie heeft heden hare laatste bijeenkomst gehouden en het rapport goedgekeurd, waarin hare gevoelens en wenschen uitgedrukt zijn. Alvorens uiteen te gaan heeft zij prins Napoleon haren dank betuigd voor de wijze, waarop hij als voorzitter de beraadslagingen geleid had. Bij ke'iz. bevelschrift is de Mexicaansche generaal Lopezdie keizer Maximiliaan verraden heeft, van de waardigheid van ridder van het Legioen van Eer vervallen verklaard. De Monitcur deelt berigten mede uit Mexico, van 1 Julij. De leregt- stelling van keizer Maximiliaan wordt bevestigd. De hoofdstad Mexico heeft zich den 21slen Junij overgegeven. De veiligheid van hel personeel der Fransche legatie, welke nog in de hoofdstad was, boezemt volstrekt geene ongerustheid in. Vera Cruz zoude den 27s,co door de republikeinen bezet wor den. De buitenlandsche troepen hadden zich zonder verzetkunnen inschepen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2