LEYDSCHE 1867. STADS-BERIGTEN. VRIJDAG 5 JULIJ. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Johannes Jacobüs Goddijn, schrijnwerker, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij verzoekt in zijne werkplaats aan het Rapenbnrg, wijk IV n°. 860, eene vuring te mogen doen plaatsen; Gelet op het Koninklijk besloit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo et incorn- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 8stcn Julij aanst.des voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Leïben, 4 Julij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN, 4 Julij. Blijkens het dezer dagen verschenen Verslag van den toestand en de werkzaamheden der Leydsche hulpbank gedurende het jaar 1866 hreidt zich de werkkring der bank steeds meer en meer uit en is zjj voortdurend nut tig werkzaam om nijvere minvermogenden tot voortzetting of uitbreiding van verschillende bedrijven of neringen in staat Ie stellen, liet getal leeuers, dat in 1863 85 bedroeg, is in 1866 tot 309 geklommen; slechts 20 aanvragen behoefden afgewezen te worden. Aan die 309 leeners werd eene som ver strekt van ƒ31335, aan voorschotten van hoogstens 200 en minstens 10. Voor het bestuur, dat zich in het belang der inrigting zoo veelzijdige be- mocijingen laat welgevallen, is de goede uitslag der zaak zeer zeker de grootste voldoening. Tot adjudant-onderofficier bij de dienstd. schutterij is, in de plaats van wijlen YV. Kuyters, benoemd J. Baërthans sergeant-majoor. In deze omstreken is de hooibouvv in vollen gang. Het lot voor een paar dagen meestal drooge weder, waardoor met den bouw ongestoord kon worden j voortgegaanheeft het binnenhalen van uitmuntend hooi zeer be vorderd, terwijl de hoeveelheid als bevredigend wordt aangemerkt. Ook de weilanden verkcercn in voldoenden staat. Behalve aanzienlijke koopen van vroege aardappelenvoor Engelschc rekening te Itijnsburg gedaan, heeft men aldaar omtrent de te veld staande winteraardappelen ook beding gemaakt. Hetzelfde moet in Gelderland voor Engeland beproefd zijn, doch men is het daar omtrent den prijs niet eens kunnen worden. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee dd. 3 Julij: Zoo aan het groot en klein badhuis als bij particulieren zijn reeds familiën gelogeerd tot het gebruik der zeebaden. Nimmer is men in de gelegenheid geweest als nu om zoo spoedig en min kostbaar ons zeedorp te bezoeken, door het in dienst stellen van twee stoombooten en eene geregelde omnibus-dienst van Katwijk naar Leyden. Ueden middag zijn weder proeven genomen met de Noord- en Zuidhol- landsche reddingboot. Der bemanning, bestaande uit 7 koppen, gebruik ma kende van zes riemen, ontbrak liet aan de noodige kracht om over de branding te komen, zoodat men geen volle zee heeft kunnen bereiken. Van den schietpijl-toestel brak eens de lijn; voor de tweede maal bereikte die een afstand van 328 Ned. ellen. Naar wij nog vernemen was in de beide laatste weken de visscherij te Katwijk en het op geschikieu tijd aanzetten der schuiten met verschen viseh niet onbevredigend. Wij vernemen, zegt de Midd. C.dat bij het wets-onlwerp ter rege ling van het hooger onderwijs, waarvan de indiening wordt te gemoet ge zien, de drie bestaande akademiën zullen worden gehandhaafd. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen echter de theologische faculteiten bij dat wets ontwerp worden opgeheven, terwijl de regering door eene uitbreiding van hel gymnasiaal onderwijs de litterarische studiën aan de akademiën voor een groot deel wil doen vervallen. Van de 27 door de Kerk. Cour. in haar jongste nommer opgegeven herv. gemeenten hebben zich 13 voor de oude en 14 voor de nieuwe wijze 'an verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. Bij de Ned. herv. gemeente te Aalst is tot predikant beroepen ds. P. f Roscam Abbing, pred. te Ginneken; bij die te Vaassen ds. Geselschappred. ij •e lJsselmuidcnbij die te Alblasscrdam ds. Weutink, pred. te Loon op Zand; bij die te Overlangbroek ds. Ilomeny, pred. te Rekken; bij die te Dedcmsvaart ds. Callcnbach, pred. te Gaastmecr; bij die te Veenendaal d' Krtiyfï, pred. te Oudewater. I De afsluiting van de Oosler-Schelde is thans nagenoeg voltooid. De eenige geul, die tot dus ver nog open en voor schepen van geringen diep gang bevaarbaar was, zal binnen weinige dagen geheel gedigt zijn. Op dit oogenblik zjjn ruim 700 arbeiders daaraan werkzaam; de kleigrond en de ballast worden door 120 vletters en 4 locomotiven aangebragt; tot het vast- trappen van den grond worden o. a. 14 paarden gebruikt. Uit een brief, gedagteekend Rome 25 Junij jl., aan de Tijdblijkt, dat op sacramentsdag de Paus, op verzoek van den heer Wilmer, bisschop van Haarlem, audiëntie verleende aau al de in de stad aanwezige r. k. nederlandsche priesters en leeken. Na de aanbieding van het albumbe vattende de nederlandsche kers- en nieuwjaarsgeschenken aan Pius IXvroeg mgr. Wilmer eerbiedig verlof om het adres van de redactie van de Tijd te mogen doen voorlezenwat goedgunstig werd toegestaan. De kanunnik Vrecht las den latijnscben tekst voor. Z. H. scheen zeer bewogen over den inhouden loonde dit hij elke gedachte die voorkwam. Bij hel einde van het adres nam de H. Vader het woord in het latijn, om zijne hoogste te vredenheid uit te spreken over de gevoelens in het adres vervat. Hij dankte de adressanten en r. k. van Nederland voor hunne belangstelling en liefde voor Z. H. als den stedehouder van J. C.en verklaarde ten volste over tuigd te zijn van de opregtheid dier gevoelens. Hij bad God voor hen, beloofde God voor hen te zullen bidden en smeekte Gods overvloedigste zegeningen over allen af. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Delft is op nieuw behandeld de zaak der duinwaterleiding van de hh. de Veer c. s. in verband met het voorstel om die heerenindien zij concessionarissen worden, eene som van ƒ7000 gedurende 20 jaren uit te keeren. De slotsom der beraadslagingen is geweest, dat men de zaak nog heeft aangehouden, ten einde nadere inlichtingen van de hh. de Veer c. s. te verkrijgen. Er schijnt weinig uitzigt te bestaan, dat Delft eenmaal in het bezit van duin water zal komen, daar uit de mededeelingen van den voorzitter was af te leidendat zoowel bij de hooge regering als andere autoriteiten de rigting bestaat, om de concessie aan dengenen te verleenen, die de duinwaterlei ding alleen ten behoeve van den Haag wenscht aan te leggen. Te Terwispel heeft Zaturdag II. een ontzettend voorval plaats gehad. Terwijl de werkman van der Molen met z(jne vrouw in hel veenwerk was, en zij hunne beide kinderen, 2j jaar en 15 maanden oud, onder opzigt hadden gelaten van eene oude vrouw, is hunne woning (het oude menscli schijnt in slaap te zijn gevallen) in brand geraakt, met het ongelukkig ge volg, dat hunne beide kinderen, hunne eenigendaarin zijn verbraud; de oude vrouw werd wakker toen het dak instortte en redde zich mei moeite. Te Breda is dezer dagen een soldaatwerkzaam op het bureau van den kolonel en plaatselijken kommandantverdwenen met het tractement van den kolonel over de afgeloopen maand Junij, dat hem gelast was bjj den rijks-ontvanger te gaan halen. Gelijk geval heeft een jaar of wat ge leden op hetzelfde bureau plaats gehad. Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs over het voorstel van den heer de Brauw tot wijziging der wet nopens het lager onderwijs. Daaruit blijkt, dat eenige leden verklaarden voor het beginsel, waarvan de voorsteller uitgaat, sym pathie te koesteren. Huns inziens zijn de bezwaren van godsdienstigen aard, die men legen de openbare lagere school doet gelden, niet ongegrond, of mogen die althans niet te ligt worden geteld. Enkele leden beweerden dat ook wel iets aan de onpartijdige getrouwe uitvoering der wet van 1857 scheen te haperenhetgeen de bestaande bezwaren verhoogde. Van de zijde der meerderheid werd betoogd dat men bij het ontvouwen dezer bezwaren der openbare lagere school onregt aandeed en den aard van het daar gege ven onderwijs in een geheel verkeerd licht stelde. Die openbare school is bestemd om datgene te geven, wat allen gelijkelijk behoeven. Zoo de klagt over het karakter der openbare lagere school geen wezenlijken grond heeft niet minder is dit naar hel oordeel der meerderheid het geval, met het be weren, dat aan de vrijheid van onderwijs, bjj de grondwet gewaarborgd, werd te kort gedaan. Tegen het middel door den lieer de Brauw voorge steld, om aan de doorhem geschetste gemoedsbezwaren te gemoet te komen, werden menigvuldige ennaar men meende, overwegende bedenkingen in het midden gebragt. In onderscheidene dier bedenkingen werd zelfs gedeeld door lien, die zich anders met de beginselen, waarvan hij uitgaat, wel kon den vereenigen. Men achtte hel voorstel strijdig met den geest van art. 194 Grondwet. Niet minder strijdig beschouwde men het met de beginselen, die hel verleenen van staatshulp, hier eigenlijk gemeentehulp, steeds moeten beheerschen. In twee afdeelingen werd door leden, die aan de bezwaren legen de schoolwet van 1857 gewigt hechtten, de vraag gedaan, of geen andere en betere middelen zouden te vinden zijnom aan die bezwaren te De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1