LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG 3 JULIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 14 blad 28) der Handelin gen van den Gemeenteraad. STA DS-BERIGTEN~ De BURGEMEESTER van LEYDEN, Gezien de twee laatste alinea's van art. 5 der YVet van 19 April 1867 (Staatsblad n*. 30); Gelet op zijne kennisgeving van den 27stcn April 1867; In aanmerking nemende dat liet laaiste geval van veetyphns in de nabu rige gemeenten zich beeft voorgedaan te I.eyderdorp np den 4den Mei dezes jaars; Kondigt, tenzij inmiddels nieuwe gevallen van veetyphus zich mogten voordoen, aan dat het gebod lot bet vasthouden of vastleggen van honden binnen deze gemeente, op den 4deD Julij aanstaande is opgeheven. De Burgemeester voornoemd Leyden, 25 Junij 1867. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 18dcIi dezer maand, invorderbaar verklaard ko hier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1867 en 1868, houdende aanslagen voor de wijken 1 en 2, terwjjl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bjj de wet bepaalden voel, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 28 Junij 1867. v. d. BRANDELER. ^31 B1 E NL ANDSCIIK 11E11IG TEN. LEYDEN, 2 Julij. In eenc gisteren namiddag gehouden zitting heeft de gemeenteraad be handeld eene voordrag! lot lijdelijke voorziening in de geldmiddelen der gemeente, noodig geworden door de vertraagde ontvangst van den hoofde- lijken omslag enz. De strekking dezer voordrag! was om tijdelijk in de behoeften te voorzien door een voorschot van 15000 uit de bij stads bank van leening op dit oogenblik beschikbare geldenterug te geven zoodra de bank daaraan behoefte mogt hebben. Die voordragt werd aangenomen met 13 tegen 3 stemmen. Voorts werden nog de voorwaarden van verpachting der passagegelden aan de Spanjaardsbrug en der tolgelden aan hel Zijlhek goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van de hh. J. A. Boogaard c. s.houdende verzoek lot het afstaan van een gedeelte der Ruïne ter bebouwing. De Staatscourant doet opgave van de belooningen, aan Nederlandsche inzenders op de wereldtentoonstelling te Parijs toegekend. Daaruit blijkt dat gouden medailles zijn toegekend aan de diamant-slijperij van den heer Coster, te Amsterdam, aan de stcarine-kaarsen-fabriek te Gouda, en aan de tentoongestelde verzameling van llollandsche kaas. Onder de bekroonden komen uit deze stad voor: zilveren medailles aan de hh. J. J. Krantz en Zoon, voor lakens; J. Scheltema en Zoon, voor dekens; en P. L. Paters, voor boekweit; bronzen medailles aan de hh. J. Zuurdeeg en Zoon, voor dekens; VV. L. de Sturler, voor eene verzameling houtsoorten uit O. 1.; G. N. Bouma en Zoon, »oor boekweit, en J. M. van Kempen (te Voorschoten) voor gouden en zilveren werken eervolle vermelding aan de hh. J. C. Zaalberg en Zoon, voor dekens. De Vereentïing tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrek kingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee ontving wederom een treurig berigt uit Katwijk, dat in den nacht van Vrijdag II. van de bomschuit de vier Gezusters, stuur man Willem de Jong, toebehoorende aan den reeder G. Verdoes, de ma troos Cornelis Knik is over boord geslagen en verdronken, eene weduwe en een kind achterlatende. Door de Vereeniging wordt thans onderstand ver leend aan 20 weduwen, 41 weezen en 2 bejaarde personen. Het bedrag der uitkeering voor dit jaar is begroot op ƒ2095.90, terwijl de inkomsten slechts 1720 bedragen. Naar wij vernemen is 's rijks verordening aangaande hel schoonmaken zuiveren en verzegelen van stallen, waarin dezen winter vee-typhus heeft geheeischt en die reeds op eenige plaatsen in werking waswegens de kosten weder ingetrokkenzoodat een deel stallen volkomen gezuiverd is en een ander deel onaangeroerd blijft. De minister van binnenl. zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee voor de provinciën Over ijssel en Drenthe opgeheven. In de jongste zitting van den gemeenteraad te Voorschoten is inge komen eene schriftelijke kennisgeving van den heer W. H. van Roon, waarbij deze, wegens zijn hoogen leeftijd, als lid van den raad zijn ont- j slag neemt. Burgemeester en wethouders hebben hierop besloten bij de periodieke aftreding van twee leden van den raad, de lib. F. II. van Iterson en jhr. mr. U. A. Stcengrachtop 16 Julij de verkiezing van een nieuw lid voor den raad tevens te doen plaats hebben. Voorts verzocht de heer van Iterson bij de aanstaande verkiezing buiten aanmerking te blijven, uithoofde lijj, door aan andere pligten te zijn gebonden, voor het vervolg zich minder met de belangen der gemeente kon belasten. Eerst na rijp beraad was hij tot dit besluit gekomen en nam thans onder dankbetuiging voor het vertrouwen en de vriendschap van zijne medeleden afscheid. De raad heeft met algemecne stemmen besloten de kermis en paardenmarkt als vroeger te doen plaats hebben. Uit het Westlatid wordt ons gemeld, dat het vervoer van aardappelen, hoewel met eenige groote partijen voor Holland begonnenvan korten duur en zelfs weldra geëindigd zal zijn, daar men voor Engelsche rekening steeds is bljjven voortgaan aanzienlijke koopen te doen tot voor de tuinders voor- deelige prijzen. Ten gevolge daarvan waren de markten in de laatste da gen tegen liooger prijs williger bij beperkten aanvoer. Over eene weck dacht men met den pluk en de verzending der aalbessen te beginnendie o. a. vruchten eene ruime opbrengst doen verwachten. Met zekerheid vernemen wij, zegt de Tw. C., dat mr. G. M. van der Linden de betrekking van rijks-commissaris bij de doorgraving van Holland op zijn smalst heeft aangenomen en dien ten gevolge zich zal onderwerpen aan eene herkiezing als lid van de tweede kamer voor dit gewest. Gedurende de zes eerste maanden dezes jaars heeft het Nederlandsche zendeling-genootschap aan giften en legaten ontvangen 15326 41 j.. Het prov. Utrechtse!) genootschap voor kunsten en wetenschappen hield den 25!ten Junij zijne jaarlijksche aigemeene vergadering. De voorzitter, dr. N. Beets, sprak de vergadering toe met eenige dichtregelen, naar aanleiding van de gelegenheid van den dag, de maskerade te Utrecht. Nadat de schrijver der in de Fransche taal geschreven verhandeling als antwoord op de vraag: «Het genootschap verlangt door naauwkeurige proefnemingen uit gemaakt te zienin hoeverre de verbindingswarmte van ozon eene andere is dan die van gewone zuurstof," aan de voorwaarden der ten vorigen jare uitgesproken bekrooning had voldaan, was deze gebleken te zijn de heer dr. P. J. Holman, med. dr. te Edam, lid des genootschapsdie verhinderd was de voor hem bestemde gouden medaille te ontvangen. Aan prof. J. W. Gunning werd voor het ontwerpen der vraag de zilveren medaille uitgekeerd. Op de vraag n». 14 van het programma van 1865, luidende: «Eene levensbeschrijving van R. M. van Goens, inzonderheid als bijdrage tot de geschiedenis der staat- en letterkunde in Nederland was ée'nc ver handeling ingekomen. Nadat de vergadering besloten had aan den schrijver dezer verhandeling de gouden medaille toe te kennenbleek bij opening van het naambriefje dat deze onderscheiding te beurt viel aan den heer mr. B. ten Brinklid des genootschaps. Tot leden des genootschaps werden gekozen: dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen, dr. A. P. van Mans«elt, dr. G. van Overbeek de Meijer, dr. A. D. van Riemsdijk, uir. L. de Hartog en mr. E. A. A. IJssel de Schepper, te Utrecht; mr. W. W. van Lennep, jhr. mr. J. VY. van Loon, mr. J». de Vries Jz. en J. Domela Nieuwenhuis, te Amsterdam; mr. J. C. Reepmaker, te Rotterdam; mr. J. H.Geerlsema en mr. J.G.Kist, te 's Gravenhage; mr. P. van Bemmelente Alkmaar; dr. D. G. Cramer, te Zutphenen dr. J. F. van Hengel, te Hilversum. Door het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord- brabant is tot lid dier instelling benoemd de heer J. 11. L. van der Schaaff, student aan de Leydsche hoogeschool. Door burg. en weth. van Middelhamis is besloten de vroeger in die gemeente afgeschafte kermis weder in te stellen. Door die der gemeente Koudekerke is besloten de kermis in die gemeente af te schaffen. Te Charlois is Zondag morgen de godsdienstoefening in de noodkerk der herv. gemeente op eene ongelukkige wijze verstoord geworden. Bij hel einde van den voorzang hoorde men op de galerij een gekraak. De talrijke menigte, daarop en daaronder gezeten, schrikte natuurlijk zeer. Men begon te gillen; sommigen gingen op de vlugt en zoo was in een oogenblik de gansche vergadering in eene vreeseljjke verwarring. Iedereen zocht, op welke wijze dan ook, gelegenheid om buiten het gebouw te komen, waarbij enkele personen verwondingen hebben bekomen. Gelukkig kwam de ge meente met den schrik vrij; de galerij dreigde wel te bezwijken, maar heeft zich staande gehouden. Te Utrecht zijn de examina voor officier van gezondheid 3de kl. afge- loopen; tot dien rang zullen worden bevorderd voor de landmagtdekwee- kelingcn Boonacker, Dubnrg Heringa, Parré, Schouten, Tresling en Wiertz voor Oost-Indië: de kweekelingeii de Boer, Cretnervan der Eist, Fischer, de Graaf, Harders, van Hattum, van Hinkelen, Ritsema, van Rijnken, Vechtman; voor West-Indië: de kweekeling Juda; voor de j marine: de kweekeling Roessingh van Iterson. Door den gemeenteraad van Deventer is met aigemeene stemmen de lieer dp. J. van Vloten als hooglccraar aan het athenaeum aldaar ontslagen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1