LMDSCHE C011RAN N°. MAANDAG 1 JULIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en f rijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke novnmers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER van LEY DEN doet te weten, dat door den Ge- meenieraad voor dit jaar, uit zijn midden, tot lid der Commissie van Fa bricage, ter vervulling der daarin ontstane vacature ten gevolge van liet overlijden »an den Heer M. G. TEN SANDE, is benoemd de Heer JOHAN- j NES IGNATIUS VAN WENSEN, zoodat deze Commissie aisuu bestaal uit de Heeren: Mr. C. W. HUHREUHT, Voorzitter, Mr. J. VAN OU UREN en J. I. VAN WENSEN. En zal deze door plaatsing in de Legdsche Courant worden afgekondigd. I)e Burgemeester voornoemd Lïydeh, 28 .lunij 1867. v. d. BRANDELER. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenMaandag den D'en juli) 1867, 's namiddags te drie uren. Onderwerpen 1». Voordrag! tot tijdelijke voorziening in de geldmiddelen der gemeente. 2». Voorwaarden van verpachting der passagegelden aan de Spanjaardsbrug. 3«! Voorwaarden van verpachting der tolgelden aan het Zijlhek bij de Spanjaardsbrug. BINNENLANDSCUE BER1GTEN. LEYDEN 29 Junij. De leden van den gemeenteraad, die met den eersten Dingsdag van September moeten aftreden en ter vervulling van wier plaatsen op Dingsdag den 16de0 dezer de gewone verkiezing moet gehouden worden, zijn de hit. mr. J. T. Buys, mr. C. Cock, P L C. DriessenB. F. Krantz, S. A. Meerburg, H. P. C. Stoffels, J. Sehdtema en J. 1. van Wensen. Daaren boven zal op denzelfden dag de verkiezing plaats hebben ter vervulling van de opengevallen plaats door het overlijden van den heer M. G. ten Sande, die in 1869 moest aftreden. Zoo men verneemt zou de lieer Kochgepensioneerd luit.-kol. en kom- tnandant-directeur van het invalidenhuis te Leyden uil deze betrekking tegen 30 September aanst., op zjjn verzoek eeu eervol ontslag hebben verkregen en zouden commissarissen in het begin van de maand Augustus tot de be noeming van zijnen opvolger overgaan, waartoe btj voorkeur gepensioneerde kapiteins, zoo van het leger hier te lande als van dat uit de overzeesche be zittingen in aanmerking zouden komen. Het getal der iu het Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 125 tot 135 volwassen personen en 68 tot 77 kinderen. Wij vernemen dat de heer mr. P. G. Hubrechl, burgemeester en secre taris der gemeente Leyderdorp, legen 1» Augustus zijn ontslag nit die be trekkingen heeft verzocht. Uit een algemeenen staat der bevolking in het koningrijk der Neder landen op 31 December 1866, blijkt, dat die bevolking alstoen bedroeg 3,440,281 zielen, te weten: 1,704,875 van het mann. en 1,735,406 van het vrouw, geslacht. De werkelijke bevolking bij de vorige volkstelling op 31 Dec. 1839 wees een totaal cijfer aan van 3.308,969 zielen, zoodat eene vermeerdering wordt waargenomen van 131,312 inw. Op 1°. Januari) 1830 telde de gezamenlijke bevolking van Nederland 2,562,306 inw., zoodat de bevolking in 37 jaren is vooruitgegaan met 877,975 inw. Gedurende de week van 16 tot 22 Junij kwamen slechts 6 gevallen van vee-typhus voor en wel iu 4 gemeenten Het waren Loosdrecbt in Utrecht, 's Gravenhage en Pernis in Zuidholland en Leende in Noordbrabant. De gevallen kwamen in vier verschillende koppels of stallen voor en maakten de onteigening noodig van 16 runderen. 53 schapen en 3 geiten. Door den minister van bitineul. zaken is bepaald dal hel houden van markten en openbare verkoopingen van wolvce in Gelderland na 30 Junij is verboden. Te Middelburg is Woensdag II. gebonden de algemeenc vergadering der Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunde, onder voorzitting van prof. J. A. Boogaard. Een veertigtal geneeskundigen uit alle oorden des rijks nam aan de werkzaamheden deel. Op voorstel van eene der ver tegenwoordigde afdeelingen is beslotenom van wege de maatschappij de eerste stappen te doen tot inzameling van de noodige fondsen lot oprigting binnen de gemeente Leyden van een standbeeld van Boerhave, bij gelegen heid van diens tweede eeuwfeest in 1868. Br) het dep. van marine zijn brieven ontvangen van den luit. ter zee lste kl. F. H. T. van Alphcn, tijdelijk hel bevel voerende over het trans portschip met sloomvermogen Java. Uit die rapporten blijkt, dat gezegd transportschip den 23slcn Mei jl. te St. Helena was aangekomen. De kapi tein-luit. ter zee H. A. Modderman, die op dien bodem het bevel voerde, had den 14de" Mei te voren, door eenen noodlottigen val aan boord, helleven verloren. Hel lijk van den waardigen en verdienstelijken hoofdofficier was in den morgen van den 25s,en Mei jl. te St. Helena ontscheept en met de meeste plegtigheid aldaar ter aarde gebragt. Omtrent dit plotseling sterfgeval wordt nog het volgende medegedeeld: In den avond van 14 April, ten 5i ure, begon de wind toe te nemen, en wel zoo hevig, dat er ten 7 ure een orkaan woei. Geen lijd was er om |jj de zeilen te bergen. In een oogwenk waren alle zeilen weggewaaid ofhin- j gen aan flarden langs ra's en gaffels. Alle verschijnselen duidden den zoo j zeer gevreesden orkaan dezer streken aan (men was het Kaapsche rif gepas seerd). Gedurende den orkaan kwam de kommandant, de kapitein-luit. ter zee Modderman, uit zijne kajuit, ont naar het dek te gaan. Eene vreese- Ijjke zee wierp hel schip eensklaps met zulk een ruk op zjjde, dat de kom mandant met eene groote vaart het luik van den trap naar de longraam ingesmeten werd. Niets brak zijn val dan een handvat aan de binnenzijde van hel luikwaar hij met het hoofd tegen aankwam. Hij kwam beneden in het portaal te regt en was terstond dood. Uit Gouda meldt men dal door den jury van de tentoonstelling te Parijs eene gouden medaille is toegewezen aan de door de stearinekaarsen- fabriek Gouda tentoongestelde producten. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 28 tegen 2 stemmen beslo ten dat de kermis dit jaar zal plaats hebben. De te Utrecht bjj gelegenheid der maskerade gehouden collecte heeft de som van 550 opgebragt. Omtrent den branddie te Oldenzaal heeft plaats gehad, verneemt men nader dat wel vier huizen zijn afgebrand, maar dat de r. k. kerk slechts beschadigd is. Te 's Hertogenbosch heeft de korporaal-muziekant Kley, van het 5de reg. infanterie, in drift ontstoken, zijne vrouw met een scheermes den hals afgesneden. Het gedrag der vrouw liet, wat het zedelijke, betrof, veel te wensehen over en de aanleiding tot de daad was dat zij door haren man op schennis der huwelijkstrouw werd betrapt. Te Maastricht heeft een dergelijk voorval plaats gehad. Zekere J. betrapte zijne vrouw bij zijne tehuiskomst in strafbaar onderhoud met haren schoon zoon zijne drift niet meester, heeft hij daarop zijne vrouw zulke verwon dingen met een mes toegebragt, dat zij eenige uren daarna aan de gevolgen is overleden. Uit Kloostertille meldt men het volgende: Vrjjdag jl. (20 Junij) had alhier eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats; v. d. L., vroeger korenmo lenaar, leerlooijer, enz., kenmerkte zich steeds door zijne huisgenooten te plagen, te mishandelen, hen, met slok en messen gewapend, uit de wo ning te verdrijven, hunne goederen te vernielen en te dreigen met moord. Zoo scheurde hij dien morgen eenige vrouwenkleederen, verwondde een zijner zonen aan den arm met een scheermes en de andere aan been en voeten met een ketel kokend water. Dientengevolge bevond zich des mid dags alhier de brigadier der rijks-veldwacht van der YVoude, van Bergum, om; op gedane klagte, onderzoek te doen, hetwelk tol b(jna zonsonder gang aanhield, waarna hij v. d. L. nog moest spreken, die zich op de oostelijke grens van zijn grasland bevond, gewapend met een broodmes, hetwelk hij had weten te bemagtigen, nadat genoemde brigadier hem, bij zijne aankomst, een scheermes en een knipmes had afgenomen. Van der Woude, dat land door het hek binnentredende, werd zekerdoor v. d. L. ge zien, althans deze rees overeiud en sneed, terwjjl hij op den brigadier aan liep, zich den hals af. Van der Woude ziel dit, schiet toe, grjjpt zijne eene hand, ontneemt hem daaruit het mes en stelt pogingen in het werk om den ongelukkige in het leven te behouden, maar te vergeefs, daar de keel bijna dwars doorgesneden was en het bloed zoo geweldig uit de wonde gudsie, dat hij binnen weinige oogenblikken den laatsten adem nitblies. Te Ligny, in de Belgische provincie Namen, had dezer dagen in eene steengroef eene aardinstorting plaats, waardoor een 12 jarige knaap werd bedolven, echter zoodanig dal zijn hoofd vrij bleef. De vader van den knaap schoot met eenige andere gezellen toe om het kind te reddenmaar toen zij op het punt waren hun doel te bereikendeden er zich voorteeke nen van eene nieuwe aardinstorting op. De arbeiders maakten zich daarop uit de voeten, uitgezonderd de vader, die den arbeid voortzette, tot dat eensklaps een groote aardklomp vader en zoon overstelpten. Terstond ging men weder aan het werkmaar men vondtoen men de noodlottige plek bereikte, slechts twee lijken. Naar men meldt is te CaeJevoet in België eene voortreffelijke schilderij ontdekt van A. van Dyckvoorstellende de H. Caecilia. Er zou reeds 200,000 fr. voor geboden zijn. 's GRAVENHAGE, 29 Junij. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, benevens een loffelijk getuigschrift, verleend aan Vollet, officier van de Fransche marine, wegens verleende hulp aan het in April 1867 op de kust van Nederlandsch Guyana gestrande Nederl. koopvaardijschip Otiolina. Door Z. M. is aan den heer J. N. Anslyn, kanselier bij het Ned. con sulaat-generaal in Egypte, vergunning verleend tot het dragen der versier selen van officier der orde van Mcdjidie', hem door den Sultan van Turkye geschonken. Door Z. M. zijn benoemdtot substituut-officier van justitie bij de arrond -regtbank te Roermond de heer jlir. mr. G. L. M. H. Buys van Bee- renbroek advocaat aldaar; tot griffier bij hel kantongeregt te Zevenaar de heer mr. R. J. W. C. de Nere'e tot Babberichthans griffier brj liet kan tongeregt te Nijmegen; tot griffier bij het kantongeregt te Nijmegen de heer uir. J. B. J. N. ridder de van der Schueren, advocaat te 's Gravenhage; en tot procureur bij de arrond.-regtbank te Zuiplien de beer mr. T. J. van Everdingen, advocaat te Waalwijk. Tot notaris te Zutphen is benoemd de heer jhr. G. C. von Weiier van Poelwijk, cand.-notaristhans griflier bij het kantongeregt te Zevenaar, uit welke betrekking hij eervol is ontslagen. Aan den lieer jhr. mr. C. W. E. C. de Geer, te Arnhem, is verleend de titel van baron, overgaande op zijne wettige manneljjke afstammelin gen bij regt van eerstgeboorte. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is be noemd tot apotheker 2de kl. die der 3de kl. D. P. Vermaas. Door den minister van binnenl. zaken zjjn benoemd tol klerken bij den rijkstelegraaf J. W. G. van Ewjjk te Lieudenen II. Vizje'venete Amsterdam.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1