Per Telegraaf. WARE LIBERALITEIT? tcrs worden toegelaten Nederlanders en ingezetenen van Nedcrlandscli Ittdië"; i voorts om in de vierde alinea de woordenworden tot mededinging slechts toegelaten wanneer zij", te vervangen door het woord moeteneindelijk om de laatste alinea te doen vervallen, gelijk ook de laatste alinea van art. 8. De heer Fransen van de Putte wijzigde zijn amendement in den loop der beraadslaging, alsmede na overname van een sub-amendement van den heer Thorbecke, in dier voege, dat de twee eerste alinea's zouden luiden: Als erfpachters worden toegelaten Nederlanders, ingezetenen van Neder land, en ingezetenen van Nedcrlandscli Indië", en dal voorts de beide laatste alinea's zouden vervallen. Beide voorstellen gaven aanleiding tot veel ge dachlenwisseling. De minister van koloniën bragt nog eenige wijziging in het artikel en gaf te kennen dat hij tegen de beide ameudementen was, en j bjj de aanneming van een voorstelstrekkende om den inlander tot de mede- i dinging toe te laten, zou moeten verzoeken de beraadslagingen over het wets-ontwerp te schorsen. In stemming gebragt werd het amendement van den heer van Goltstein met 50 tegen 13 stemmen verworpen, en dat van j den heer Fransen van de Putte aangenomen met 59 tegen 4 stemmen. Te- I gen: de hh. Kien, W. van Goltstein, J. K. van Goltstein en de Casembroot. liet gewijzigde art. 7, alsnu luidende: Als erfpachters worden toegelaten Nederlanders, ingezetenen van Nederland, ingezetenen van Nederlandseh Indig, en vennootschappen van koophandel gevestigd in Nederland of in Nederlandseh Indië", werd met 39 legen 24 stemmen aangenomen. De be raadslagingen werden daarop tot den volgenden dag verdaagd. Na den afloop der zitting werd er een ministerraad gehouden. De heden door de kamer gehouden zitting werd, ten gevolge van het in de vorige zitting voorgevallene, door een talrijk publiek bijgewoond. Tegenwoordig waren de ministers van binnenl. zaken en van financiën. De voorzitter liet voorlezing doen eener missive van den heer Trakranenwaarin deze verklaart door den koning gemagtigd te zijn het ontwerp lot regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in Ned. lndië in te trekken. Hij verzoekt levens de overige onderwerpen nopens koloniaal beheer voor 's hands niet te behandelen. Deze werd aangenomen voor kennisgeving. De kamer nam daarop in behandeling het ontwerp omtrent den accijns op de binnen- Iandsche suiker. Dc heer Guljé heeft tol hoofdbezwaar de ongelijke bescherming, in strijd met het beginsel van gelijkheid voor de wet. Hij zal een amendement voorstellen. De heer Verheijen meent dat door te booge maatstaf de Nederlandsche fabriekanten bij de Belgische zouden achterstaan. De heer Viruly Verbrugge hoopt de verwerping der wetten einde de minister in de gelegenheid gesteld worde eene nieuwe verlengingswet voor te stellen. De heer van Kerkwijk betoogt dat door dit ontwerp de bcetwortelsuiker- fabrieken in zeer ongunstigen toestand zullen geraken. De heer Fokker acht de aanneming van het ontwerp in het belang der schatkist en der regtvaardigheid. De heeren van Naameit en van Lynden verheugen zich in de opheffing hunner bezwarendoor de wijzigingen door den minister in dit ontwerp gebragt. De hh. Hollingerus Pijpers en van der Maesen bestrijden het ontwerp, dat door den heer Rochussen en den minister van financiën wordt verdedigd. Nadat de heer Viruly en de minister nog het woord voerden, werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Na discussie werd een voorstel des voorzitters aangenomen tot regeling der werkzaamheden. De zitting is hierna gescheiden. Men verneemt dat de heer Trakranen zijn ontslag als minister van koloniën heeft ingediend. Het in de vorige week alhier gehouden examen B voor Indisch ambte naar, is door 15 der candidaten met gunstig gevolg afgelegd. Het zijn de hh. jhr. J. A. O. van den Bosch, J. N. Burgerhoudt, mr. S. van Gigch, jhr. H. de Koek, P. H. J. van Lawick, A. M. Repelius, W. F. van Rijcke- vorsel, J. Spanjaard, G. Stam, J. Tijl, W. J. G. Yosmaer, W. H. S. van Waning, W. A. van Weelderen en E. VViuckel. Eergisteren heeft de baron van Zuylen van Nyevclt, henoemd tot Ned. gezant te Parijs, een afscheids-dincr gegeven. Hij zal in de eerste dagen der volgende maand naar zijne bestemming vertrekken. Als candidaten bij de veikiezing van een lid voor de tweede kamer alhier zijn gesteld de hh. jhr. C. A. van Sijpenstein en dr. J. Bosscha. Aanstaanden Zaturdag zal alhier dc pleglige uitreiking plaats hebben van de banier, door Z. M. den koning aan dc vereeoiging »hel Zilveren Kruis" geschonken. Die uitreiking zal, namens den koning, geschieden door Z. K. H. prins Frederik beschermheer der vereeniging. Toen de heer Baudin gezant van Frankrijk en zijne echlgenoole, gisteren ie paard uit het Bosch kwamen, is aan de Kouingsbrug het paard van mevr. Baudin gevallen. De heer Baudin wilde zijne echtgenoot vallen, doch ook zijn paard viel en hij geraakie onder de paardendie echter spoedig weder opsprongen. De heer Baudin is aan hals en rug gekwetst geraakt doch er bestaat geen gevaar. KtilTKRIbANDSCHK liERlGTKNi. ENG El, A3i LONDEN. 25 Junij. De Times berial dat eerstdaags een buitengewoon gelastigde van de rezëring, lord Vaue, zich naar St. Petersburg zal begeven om den keizer vjn Rusland de versierselen der orde van den Kousenband over te brengen. Ten behoeve van de slagtoffers der op Mauritius heersehende koorts heeft zicli hier eene commissie gevormd tol het inzamelen van liefdegiften. -— Volsens berigten uit de Kaapstad van 19 Mei waren detachementen gewapende biugers van den Oranje-Vrijstaat bezig het door de Basuto's af gestane grondgebied te doen ontruimen en de Kaders, die daarop iu strijd mei de bepalingen van het vredesverdrag nog woonden en veldvruchten teel den te verdrijven. Dit werk vorderde echter zoo langzaam, dat het den kelijk niet zou kunnen worden volbragt zonder het oproepen eener veel talrijker raagt gewapende burgers; hetgeen ten gevolge zou kunnen hebben dat die dwangmaatregel weder in eenen algemeenen oorlog tegen de Kaders overging. In het oosten der Kaapkolonie, in den omtrek der Oranje-rivier, is eene diamant-laag ontdekt. Onder de reeds gedolven sleenen was er een van 20 karaat, op eene waarde van ƒ10000 geschat. Een berigt uit San Francisco van 2 Junij meldt de ontdekking van een eiland 20 mijlen lang, op ongeveer 50° westerlengte en 40° 30'noorder breedte, in de Stille Zuidzee, in de reeks eilanden die van Japan af in de rigting van San Francisco liggen. FBANKRIJK. PARIJS, 25 Junij Volgens de Patrie zal de begrootiugs commissie eene vergadering hou den, om mededeeling te ontvangen van een ontwerp van wet, waarbij bet suppletoir crediet, noodig voor de nieuwe wapening van de vloot en het leger, op 158 millioen wordt bepaald. Deze som zou worden gevonden door' de uitgifte van schalkistbons. De overige credietenvoortspruitende uit de verhooging der militaire uitgaven, zullen in de gewone begrooting voor 1868 worden opgenomen. De zaak van Berezowski zal den 12den Julij worden behandeld. Het is nog altijd onzeker wie den beschuldigde zal verdedigen, maar men ge looft, dat zich met die taak de heer Jules Favre zal belasten, wiens ge zondheid veel verbetert. De internationale muntconferentie, die onder voorzitting van prins Napoleon alhier gehouden wordtheeft reeds verschillende quaestiën tot op lossing gebragt; zoo is o. a. voor het vervolg bij uitsluiting de goud standaard aangenomen, zullende de zilver-standaard slechts bij wijze van overgang blijven dienen. De Moniteur meldt dat de Italiaansche regering den Julij coupon alhier betaalbaar heeft gesteld hij Rothschild. Men beweert dat de Fransche rege ring nog niet besloten heelt de houders vau Mexicaansche obligaliën scha deloos te stellen. De beroemde geneesheer dr. Trousseau is dezer dagen overleden. In een schrjjven uit New Vork aan den Moniteur wordt gemeld, dat van daar een met drie zeelieden bemand reddingsvlot, de Nonpareil, lang 25 en breed 12 voet, met een diepgang van slechts 6 duim, naar Frankrijk onder zeil is gegaan. Volgens het Journ. de Brux. heeft de Paus er niet aan gedacht de tentoonstelling te gaan bezoeken. Hij zou, zegt dit blad, naar Frankrijk snellenzoo daarmede het zielenheil of de zaak der kerk te bevorderen ware; doch het is eene voor hem krenkende onderstelling, dat hjj den last der zorg voor de belangen der katholijke Christenheid ook maar een oogen- blik zou willen afleggen, ten einde machines en werktuigelijke toestellen te gaan beschonwen en door zijne tegenwoordigheid hel zegel te hechten aan de glinsterende en reeds zoo verblindende zegepraal van het stoffelijke. De algemeene kerkvergadering, welke de Paus eerstdaags zou willen beleggen, zou naar eene opgave van de Indép. Beige tot taak hebben: 1». dwaalbegrippen die in onzen tijd heerschend geworden zijn aan te wij zen; 2°. de kerkelijke tucht te wijzigen naar de behoeften des tijds; 3°. vraagpunten rakende de wereldlijke souvereiniteit des pausdoms en hare betrekking tot het koningrijk Italië uit te maken. PRIIIS9EHI. BERLIJN, 25 Junij. De Staats-A nzeiger bevat de afkondiging van het patent tot invoe ring der constitutie van den Noord-Duitschen bond, waarbij wordt bepaald dat zij op 1 Julij in de geheele monarchie in werking zal treden. De A'ord. Allg. Zeit. bestrijdt de beweringen van graaf Derby en lord Stanley, in het Engelsche hooger- en lagerhuis, omtrent den waar borg, die uit het tractaat betreffende Luxemburg is ontstaan. Volgens het blad lijdt het geen twijfel, dat bij elke schending van het tractaat een be roep op den waarborg kan worden gedaan. De heer von Bismarck is, naar men verneemt, met de funcliëo van bonds-kanselier belast. Oe hoogeschool te tlalle heeft de ministers von Bismarck, von Roon en von Mühler henoemd tot doctoren in de wijsbegeerte, honoris causa. Gelijke onderscheiding is den generaal von Moltke ten deel gevallen. 's GRAVEN H AGE27 Junij. Het gerucht is vrij algemeen dat de heer 's Jacob, lid der tweede kamer, zou benoemd zijn tot minister var. koloniën. ROME, 26 Junij. De Paus heeft heden, in een openbaar consistorie en ten aauhoore van 400 bisschoppen, eene allocutie uitgesproken. Hij prees daarin den ijver der te Rome gekomen bisschoppen en hunne gehechtheid aan den II. Stoel. Vervolgens heeft de Paus bij herhaling de dwalingen opgesomd, welke vervat zijn in de allocutie van 29 Oct. 1865, en eindelijk zijn verlangen te kennen gegeven tot het beleggen eener oecumenische kerk vergadering, zoodra de gelegenheid daartoe geschikt zal zijn, welk con cilie de taak zal hebben de rampen weg te nemen waaronder de kerk lijdt, en middelen lot herstel aan te wijzen. ÏNGÊZ O X II E V Men behoeft slechts hang te wezen, Als men voorneemt kwaad te doen. van Alfhen. De antipathie der redactie van het Leidsch Dagblad tegen de liceren ScheltemaCock c. s schijnt wel zeer groot te zijn, te oordeelen althans naar de wijze waarop zij zich voorleden week over beide heerep heeft uit gelaten en de gelegenheid die zij in het n°. van 25 dezer, naar aanleiding eener on-ditweder gretig aangrijpt om onder de leus der onderwijs-kwestie, die er wel wat bij de haren wordt bijgesleept, de evenlueele herkiezing van genoemde heeren zoo goed als een ramp voor Leiden te beschouwen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2