LETD8CIIE COURANT. 1807. N°. VRIJDAG 28 JUNIJ. STADS-BERIGTEN. -v De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEIV herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VI, van den 27 Junij tot den 5 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1867 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter X. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR an DELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leiden, 16 Mei 1867. ISIMENLANÜSCBE BEBIGTEN. LEYDEN27 Junij. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd lot com missaris van de stads-bank van leening de heer mr. J. van Outeren, en tot lid van de commissie van fabricage de heer J. 1. van Wensen; voorts wer den als leden van hel bestuur van het werkhuis, buiten den gemeenteraad, op nieuw benoemd de hh. D. A. Schretlcn, A. C. Leembruggen en II. P. J. van Wensen. Betreflende het verzoek van P. Tibboel, pachter van het Blaauwehekom tegemoetkoming voor geledene schade over 1866 of ont heffing van pacht, werd besloten hem eene remissie van ƒ500 toe te staan. De voordragt om dc tienden onder Leyderdorp tegen tauxatie van deskun digen aan de liendpligtigen af te staan werd goedgekeurd. De voordragt tot verlenging der onderhandsche verpachting van de Spanjaardsbrug en het Zijlhek voor den tijd van eene maand, tot 31 Jul(j, werd mede goedge keurd; voor het verstrijken van dien termijn zal men tot eene openbare ver pachting overgaan. De verder aan de orde gestelde stalen van af- en over schrijving van onderscheidene instellingen van weldadigheid en de rekeningen van vrouwen kraainmoeders en van het werkhuis over 1866 werden goed gekeurd. Gisteren namiddag was bij de gewone wapenoefening der dd. schutterij tegenwoordig de onlangs bij het 2de bat. 4,le reg. infanterie benoemde majoor van Willes. Door den majoor-commandant der schutterij werd bij die ge legenheid het corps officieren aan hem voorgesteld. Daarna nam de majoor met den majoor-commandant der schutterij hel hataillon in oogcnschouw. Gisteren op den middag viel er op de Middelstegracht een knaapje in hel water. Ofschoon het reeds was gezonken, mogt J. A. II. Tiemeijer, sigarenmaker, werkzaam bij den heer Peres op de Heerengracht, die zich te water begaf, er in slagen het behouden aan wal te brengen. Wij ver nemen dat dit reeds de achtste maal is dat genoemde persoon zich door eene dergelijke daad van menschlievendhcid heeft onderscheiden. De minister van koloniën beeft bekend gemaakt, dat het voornemen beslaat aan eenigc jongelieden, van goede gezondheid, vrij van voor de dieust hinderlijke gebreken, en in het bezit van liet getuigschrift van vol- doend afgelegd eind-examen eener boogere burgerschool met vijfjarigen cursus, of wel vao dal vao examen A. bedoeld bij art. 59 der wet van 2 Mei 1863, houdende regeling van het middelbaar onderwijs, liet uilzigt te openen van, na de noodige opleiding, gedeeltelijk aan Je polytechnische school, gedeeltelijk in den vreemde, te hebben genoten, na liet afleggen der bij de wet ter bekoming van bet diploma van mijnen-ingenicur voorge schreven examens, en na volbragte wetenschappelijke reis, te worden ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd tot adspiranl-ingenienr bij liet mijnwezen daar te lande. Zij die hiertoe in aanmerking wenschen te komen moeten zich voor 1 Sept. aanst. per request bjj het dep. van koloniën aanmelden. Verdere bijzonder heden worden door de Staatscourant medegedeeld. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademic van welen- schappeu te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De Tijd meldt nader: Wij hebben het gerucht vermeld, dat het Fransche gouvernement zijn beklag zou hebben gemaakt over de terugroe ping van den heer Lighten velt. Intusschen zijn wjj van goede zijde onder- rigl gewordendal het Fransche gouvernement tjjdig van die terugroeping heeft keunis gedragenalsook van de benoeming van den lieer baron van Zuylen van Nyevelt, en daarmede volkomen genoegen neemt. De Runderpest (bijlage tot de Landbouw-Courant) maakt bekenddat zij, nu hel aantal der aangetaste runderen zoo aanzienlijk verminderd is, hare taak volbragt rekent en ophoudt te verschijnen. Te Amsterdam is eergisteren in de Oude Kerk der evang. Lttth. ge meente het 50-jarig bestaan van het evang. Luthersch seminarium plegtig herdacht. Als spreker trad op jh'. mr. J. de Bosch Kemper, curator van die stichting. Te Zaandam heeft men in den nacht van Zondag op Maandag ge tracht brand te stichten in een huis, bewoond door vier huisgezinnen met verscheidene kinderen. Door de eene of andere oorzaak moet het vuur zijn uitgegaan en vond men de houtskolen, benevens eenige ligt ontvlambare stoffen, onder het huis. Te Utrecht werd gisteren de viering van het 46ste lustrum der hooge- schooi voortgezet met het houden eener maskerade, voorstellende den inlogt van Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondië te Brugge in Augustus 1477. De optogt is uitmuntend geslaagd. Zoowel de prachtige en juiste costumes, als de voortreffelijke orde, die bij alles heerschte, deden hen, die er aan deel namen, eer aan. Gedurende den togt werd door eene commissie van studenten en oud-studenten ouder de ontelbare volksmenigte, die de maskerade bijwoonde, eene collecte gehouden ten behoeve der armen. De illuminatie, waardoor van de zijde der burgerij het feest werd opgeluis terd, was schitterend. Gisteren is de feestviering voortgezet door eene matinee musicale en door een groot vauxhal en bal in het park Tivoli. Te Oldcnzaal heeft een hevige brand gewoed. De r. k. kerk met toren moet daardoor in de asch zijn gelegd. Ook le Almelo beeft er brand plaats gehad in de fabriek van de hh. gebroeders Schollendie veel schade heeft veroorzaakt. In de fabriek te Hengelo heeft dezer dagen een jongeling, door in aanraking met eene der machines te komende beide handen verloren. Te Groningen werd Maandag II. de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de leden van het instituut voor doofstommen. Uit het bjj die gelegenheid uitgebragt verslag bleek dat eerstdaags 17 kweekelingen voor goed zullen ontslagen worden. Hel aantal kweekelingen bedroeg 152. De inrigting ontving, behalve de gewone contribntiën enz., aan legaten eene som van ƒ3899.37£; ook was het berigt ontvangen dat de heer O. van Tijens, den 3deD December jl. le Beetsterzwaag overleden, eene som van ƒ2000 aan het instituut had vermaakt, om binnen 12 maanden na overlijden uitgekeerd te worden. Door wijlen A. de Rooy, in leven landbouwer te Capelle (Langstraat), is aan de diaconie der lierv. gemeente aldaar gelegateerd de som van 25000 en aan de herv. kerk ƒ3000. Te Breda is Maandag II. het 21ste landhnishoudkundig congres geopend, liet wordt door Z. K. H. prins Frederik bijgewoond. Bij gelegenheid van dit congres is aldaar een gecostumeerde optogt ge houden voorstellende den inlogt van prins Maurits op 4 Maart 1590. Te Kaapstad is den 16den Mei plotseling overleden de heer O. J. Truter Sr.consul-generaal der Nederlanden, ridder der orde van den Ne- derl. Leeuw. 'sGRAVENHAGE, 27 Junij. Door Z. M. is de heer mr. E. J. Huber, advocaat te Groningen, be noemd tot resident voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Zaandijk de heer G. L. Wijnen, thans te Wamel; le Baelen de heer J. W. F. 1. P. Uilgers, thans te Heythuyzen; te Wilnis de heer G. C. G. van Hetel thans te 's Graveland. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. In de zitting van dt tweede kamer van gisteren is de beraadslaging over het wets-ontwerp tot regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in Ned. Indie hervat, en wel over art. 7 (wie en wie niet lot mededinging worden toegelaten). Op dit artikel werden drie amendementen voorgesteld. Dat van den lieer W. van Goltstein strekte om het artikel aldus te lezen: Tot mededinging worden toegelaten en kunnen alleen erfpachters zijn Ne derlanders en ingezetenen van Nederlandscli Iiidië." Daarmede zouden ver vallen de voorstellen tol toelating van vennootschappen en vreemde Ooster lingen bij de mededinging. Dat van den heer Wintgens strekte om de drie eerste regels aldus te lezenTot mededinging worden toegelaten Neder landers en inlanders", en de laatste alinea van hel artikel aangaande de vreemde Oosterlingen te doen vervallen. De heer Wintgens trok echter zijn voorstel in den loop dei' beraadslaging in. Het amendement van den heer Fransen van de i'uitc strekte om het artikel te doen luiden: Als erfpach-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1