LKÏDSCHE COURANT. WOENSDAG 26 JUNIJ. N°. 76. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Sehutterij moeten deel nemen, Ier inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 21 tot den 28 Junij aanst. (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags 10 tot 'snamiddags te 1 uur, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel op Zaturdag den 29 Junij 1887, a voormiddags te 10 uren. Wordende zijwelke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Zaturdag den 29 Junij 1867, 's namiddags ten 1 uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepenom tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mogten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3de art. der wette kunnen aanvoerenwaarom het voor hen die zoodanige redenen lot vrij stelling-meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1». die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblikof wel geheel, ongeschikt maken: 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijf honderd zeventig strepen. 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholenaan de athenaea en deseminariën; 5°. de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van olïicier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleeden door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Sehutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld; 8". die in militaire dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden wordende verpligting niet om zich te doen inschrijven; 9°. de broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van de active dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch hij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; en 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 5 Julij aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, op het Raadhuisten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn geschiedzullende op de reclamenzoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. HR AN DELER Burgemeester. Leiden, 20 Junij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEY DEN Gezien de twee laatste alinea's van art. 5 der Wet van 19 April 1867 (Staatsblad n°. 30); Gelet op zijne kennisgeving van den 27stcD April 1867; In aanmerking nemende dat liet laatste geval van veetyphns in de nabu rige gemeenten zich heeft voorgedaan te Leyderriorp op den 4dcn Mei dezes jaars; Kondigt, tenzij inmiddels nieuwe gevallen van veetyphns zich mogten voordoen, aan dat het gebod tol het vasthouden of vastleggen van honden biunen deze gemeente, op den d*"" Julij aanslaande is opgeheven. De Burgemeester voornoemd Leiden 25 Junij 1867. v. d. BRANDELER. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 27sten Junij 1867 'snamiddags te twee uren. Onderwerpen 1". Benoeming van een Commissaris voor de Stads-bank van leening. 2°. Eadem van een lid voor de Commissie van Fabricage. 3°. Eadem van 3 leden buiten den Gemeenteraad in het bestuur van hel Werkhuis. 4°. Staal van af- en ovferschrjjving op de gemeente-begrooting dienst 1866. 5°. Verzoek van P. Tibboel, pachter van het Blaauwehek, om tegemoet koming voor bij hem geledene schade over 1866 of ontheffing van pacht. 6°. Voordragt om de tienden onder Leyderdorp tegen tauxatic van des kundigen aan de tiendpligtigen af te staan. 7°. Voordragt tot verlenging der onderhandsche verpachting van de Span- jaardsbrug en het Zijlhek. 8°. Suppletoire staten van begrooling, of staten van af- en overschrijving over 1866, van: a. de Vereenigde Gast en Leprooshuizen; b. de Gemeente-apotheek c. het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis; d. het 11. C. Armbestuur; e. het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis het Evangelisch Lutbersch Wees- en Oudeliedenhuis. g. het Israëlitisch Armbestuur. 9°. Rekening van Vrouwen Kraammoeders1866. 10°. Eadem van het Werkhuis, 1866 lil.VXK.UA.XnSCHK IIEUIGTE.V. LEYDEN, 25 Junij. Wjj vernemen dal de firma de Heyder en Comp. alhier drie barer mees terknechts in de gelegenheid zal stellen om op hare kosten de internatio nale tentoonstelling van nijverheid te Parijs te bezigtigen. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt dat voor de dienst der gouvernementsmarine in Ned. India zijn benoodigd zes derde stuur lieden. Jongelieden die genegen zijn mede te dingen, om als derde stuur lieden aan 'slands dienst in Ned. lndië te worden verbonden, kunnen zich tot en met 25 Julij aanst. bij gezegeld request tot het dep. van koloniën wenden. Van wege de Neder!, handelmaatschappij wordt eene openbare mede- diuging opengesteld naar de levering van zilverwerk, bestaande in: presen teerbladen thee- en koffijserviesenkandclabresiepels en vorken enz. verdeeld in 13 percelen. De inschrijvingsbilletien en teekeningen moeten op Dingsdag 16 Julij e. k. ingeleverd worden. Gisteren morgen zijn een paar leidekkers, aan het dak van de r. k. kerk te Voorschoten werkzaam, door het breken der ladder gevallen. De een heeft den voorarm gebroken, de ander is met den schrik vrijgekomen. Gedurende de week van 9 tot 15 Junij bleven Noordholland en Gel derland van den vee-iyphus verschoond. In Utrecht is één geval voorgeko men in de gemeente Willeskop. In Zuidbolland daalde bet cijfer der aan getaste gemeenten, in verhouding tot de voorafgegane week, van 7 op 5. Deze vijf waren Oud-Alblas, Hof van Delft, Kethel. Oostvoorne en Spijkc- nisse. Het cijfer der aangetaste runderen in die gemeenten te zamen bedroeg 8 iu 7 koppels. De 9 gevallen in de beide provinciën, of hel geheele rijk maakten de onteigening noodig van 22 stuks vee. Hel gerucht wil, zegt de Tijd, dal het Fransche kabinet ernstige vrrtoogen heeft ingeleverd tegen de terugroeping van onzen verdienstelijken gezant Lighteu°elt. Volgens genoemd blad wordt in berigten uit Rome van geloofwaardige zijde gemeld, dat de H. Stoel zich werkelijk bezig houdt met hel denk beeld, om een algemeen concilie te beroepen. De zaak wordt in overwe ging genomen om. niet nu, maar met der tijd, misschien in liet najaar, daartoe over te gaan. In den Ned. Industrieel leest men: Sedert den eersten oogenblik, waarop aan de zonnestralen de functiën van teekenaar werden opgedragen, zocht men naar het middel, om de voorwerpen, die men langs den pholo- graphischen weg afbeeldde, in hunne natuurlijke kleuren terug te geven, waarbij men echter tot hiertoe telkens stuitte op eigenaardige technische bezwaren. Na veeljarige en kostbare proefnemingen is liet den beer von Roesgen von Floss, tijdelijk ambtenaar bij de dienst der rrjks-telegrafie gelukt, om, door de vereenigde krachten der scheikunde en der electriciteit, de chromopholographie daar te stellen. Van iedere photographisclie afbeel ding, hetzij portret, landschap, kunstvoortbrengsel of wat ook, is hij in staat ieder verlangd getal exemplaren in de natuurlijke kleuren te vervaar digen en dus met de getrouwheid en uitvoerigheid der pliotographie de na tuurlijkheid en levendigheid van het koloriet te vercenigen. Tot predikant bij de Ned. iterv. gemeente ie Rpnsburg is beroepen ds. van Toorenpred. te Opheusden; bij die le Rossutn d°. Rloemers, pred. •- te Waddinxveetibij die te Kethel d®. Sigalpred. te Lage Zwaluwe; bij die te Haarlemmermeer d». Ruys, pred. te Oud-Beijerlandbij die te Berkel d». Kijlstra, pred. te Scharnegoutiim bij die te Willemsoord de cand. II. Dons. Door hel prov. kerkbestuur van Friesland is aan d!. W. Middel veldpred. te Lemmer, eervol emeritaat verleend. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Zwolle is toezegging van beroep gedaan aan ds. Faure, pred. te Planchette, in Zwitserland. Te Zevenhuizen is op den 20sten dezer overleden de beer Willem Jon- geneel, die den ouderdom van bijna 102 jaren bad bereikt.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1