Vervolgens werden gekozen lot leden van het bestuur de lieeren Veth en Kern en herkozen als penningmeester en als bibliothecaris de heeren Wllewaall en Bisschop. Omtrent een voorstel van den heer Koenen, na afloop der werkzaamheden gedaan, om eene prijsvraag betreffende eene hislorisch-geographische beschrij ving van Nederlands overzeesche bezittingen uil te schrijven, werd be sloten dit te stellen in handen van het bestuur. Des namiddags vereenigden de leden zich op Zomerzorg aan eenen vriend- schappelijken maaltijd. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft zich bij adres tot den minister van financiën gewend, om aan te dringen op eene herziening der patentwet, dat niet alleen eene weldaad voor de nijverheid zou zijn, maar ook tot voordeel voor de schatkist zou strekken. Wjj deelen dit adres in zijn geheel in het bijvoegsel dezer courant mede. In dat bijvoegsel is ook opgenomen hel jaarlijkse!) verslag van deVereeni- ging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van veron gelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en te Noordwijk aan Zee. Wij vestigen daarop de aandacht, omdat onze lezers daardoor op nieuw bekend worden gemaakt met de hoogst nuttige strekking dezer ver- eeniging, wier werkkring natuurlijk gaandeweg uitbreiding erlangt. Elk jaar neemt het aantal bedeelden toe, en, in weerwil daarvan, ziet de vereeniging ook het getal contribuanten of door overlijden of door vertrek naar eldersafnemen. Ontmoedigende gewaarwording voor hen die zich de zaak hebben aangetrokken en zoo geheel bekend zijn geworden met de dringende behoefte op de nabij deze gemeente gelegen zeedorpen. Om op den ingesla gen weg te kunnen voortgaan, wordt het toetreden van nieuwe leden ver- eischt. Wij gelooven dal het voor velen genoegzaam is, hierop opmerkzaam te worden gemaakt, om zich gedrongen te gevoelen het treurig lot van zoovele weduwen en weezen te verzachten, vooral daar de bijdrage, die gevraagd wordt, niet groot is. leder lid der commissie alhier is bereid tot hel inschrijven van leden voor eene jaarlijksche bijdrage van 50 cents of hooger. De Leydsche scherpschuttersvereeniging bragt gisteren avond, bij fak kellicht, eene serenade aan die dames die haar Maandag II., door het schen ken eener banier, een zoo sprekend bewijs hadden gegeven van ingenomen heid met het doel dal zij zich voorstelt, en die, daartoe uitgenoodigdin de stads gehoorzaalmet de leden van den gemeenteraad en verdere genoo- digden, waren bijeengekomen. Door den minister van binnenl. zaken is ter kennis van belanghebben den gebragt, dat tot opleiding voor telegrafist bij de dienst van den rijks telegraaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig leerlingen zullen worden toegelaien, om te Amsterdam onderrigt te ontvangen; voor het ver gelijkend onderzoek, om als leerling te worden toegelaten, moet men zich uiterlijk den 15den November 1867 bij het dep. van binnenl. zaken aanmel den. Alleen zij worden toegelaten die geboren zijn in een der jaren 1838 tot 1850 ingesloten. Voorts is nog door dien minister bekend gemaakt dat bij den rijkstele graaf, 'na vergelijkend onderzoek, omstreeks twintig klerken zullen wor den in dienst gesteld; voor liet vergelijkend onderzoek, om als klerk te worden benoemd, moet men zich niterljjk den 31sten Julij 1867 bij het dep. van binnenl. zaken aanmelden. Alleen zij komen in aanmerking die gebo ren zijn in een der jaren 1838 tot 1851 ingesloten. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee dd. 18 Jttnij: Heden morgen bij het aankomen van eene vischschuitis een jongeling, oud 14 jaren over boord gevallen en verdronken. Zijn lijk is later opgevischl. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de vjjf eerste maanden van 1867, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft 28,463,842.66^, zijnde ƒ2,339,452.13 meer dan in dat tijdvak vau 1867. Bij besluit van 26 Maart jl. heeft Z. M. zijne bewilliging verleend op de project-statuten der naamlooze vennootschap «Nederlandsche tuinbouw- maatschappij Linnaeus", te vestigen te Watergraafsmeer bij Amsterdam. De Staatscourant meldt dat door de speciale jury voor de nieuwe orde van belooningen bij de Parijscbe wereldtentoonstelling aan de maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene van de vijf buitengewone eervolle vermeldin gen, door die jury ingesteld, is toegewezen. Uit vrij goede bron verneemt de Amst. C. dat, naar hel schijntde Sultan van Turkije voornemens is, op zijnen weg van Parijs naar Londen, Belgie en misschien ook ons land te bezoeken. Althans hij heeft aan een hooggeplaatst persoon gezegd, dat hij wel deze twee kleine landen wilde leeren kennen, die zooveel van zich doen spreken als waren zij groote staten. Naar men verneemt, worden 17 mindere technische beambten en eerste ambachtslieden der Ned. llijn-spoorwegmaaischappij door deze in de gelegen heid gesteld, om op hare kosten de algemeene tentoonstelling te Parijs te bezoeken. Te Delft is door den gemeenteraad met 10 tegen 9 stemmen bepaald, dat de kermis dit jaar zal gehouden worden. In den loop der discussie over dit onderwerp deelde de voorzitter mede, dat eenige der onderteekenaars van de adressen tot afschaffing der kermis de Haagsche kermis druk be zocht hadden. - Te Dordrecht werd -Zaturdag II. de jaarlijksche gewestelijke vergadering gehouden van het Nederl. Onderwijzers-genootschap, onder voorzitterschap van den heer J. P. Goedhart. Vele afgevaardigden en leden uit verschil lende gemeenten van Zuidholtand woonden deze bijeenkomst bjj. De lieer J. A. v3n Dijk. uit l.eydenhield eene belangrijke rede. ten onderwerp hebbende: het onderwijs beschouwd uit een staathuishoudkundig oogpunt. Onder de vele punten, die slof gaven tot gedachtenwisselingbehoorde ook hel wetsvoorstel van jhr. mr. W. M. de Brauw. Algemeen werd door de ver gadering de wenscli uitgesproken dat het door de tweede kamer zou worden verworpen. Eergisteren heeft het prov. geregtshof in Noordholland uitspraak ge daan in de zaak van de beschuldigden, ter zake van de onlusten te Velzen, C. Visser, J. Brouwer, huisvrouw van A. van den Bosch, en J. Mooy. Het hof heeft de drie beschuldigden van de hun ten laste gelegde feiten vrijge sprokenop grond, dat deze niet wettig en overtuigend waren bewezen. Te Haarlem is Maandag II. gehouden de 19de algemeene vergadering der vereeniging voor bloembollen-cultuur. Daarop is o. a. vastgesteld het programma voor de tentoonstelling van bloeijende bloembolgewassen enz. gedurende de kersdagen van 1867 te Haarlem te houden. Ook is besloten de jaarlijksche beurs weder te houden op den Stads-Doeleneiken Maandag van 15 Julij tol 14 October. Te Deventer heeft Zondag avond een lievige brand gewoed. Het huis van de Gebr. Noach, handelaars in lompen, benevens een belendend perceel zijn een prooi der vlammen geworden. Dr. A. Diemont, pred. bij de Waalsche gemeente te Leeuwarden, bedt zijne bediening nedergelegd en Zondag II. zijne afscheidsrede gehouden. Uit Groningen meldt men het volgende: Naar aanleiding van de be zwaren, door sommigen kenbaar gemaakt over de gevoelens van de predi kanten bij de doopsgezinde gemeente alhier, heeft, naar men verneemt, d». J. W. Straatman, een voorstander der moderne rigtingaan den kerkeraad voorgesteld een derden predikant te beroepen van de rigting dergenen die zouden wenschen hel evangelie in anderen zin gepredikt te zien. Om in de financiële bezwaren te gemoet te komen, gaat zijn voorstel vergezeld van het aanbod om daartoe jaarlijks ƒ600 van zijn eigen tractement af te zonderen. Dr. Guinard, onlangs te St. Nicolaas in Oost-Vlaanderen overleden, heeft zijn geheel vermogen aan de stad Gent vermaakt, ten einde om de vijf jaren een prijs van 5000 fr. uit te lovenvoor een boek of eene uit vinding ten nutte van den arbeidenden stand. 's GKAVENHAGE 20 Juntj. Z. M. de koning-groothertog heeft tot ridder der orde van de Eiken kroon benoemd den heer J. Ragutonder-secretaris van Z. K. II. prins Hendrik. Tot burgemeester zijn benoemdte Barwoutswaarder c. a. de heer mr. J. Brediuste Tubbergen de heer jhr. mr. L. E. F. J. von Bönninghausen te Warmenhuizen de heer R. Slot; voorts is aan den heer A. J. Krudop, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Elburg. Tot kanlonregter te Beverwijk is benoemd de heer mr. A. C. Lagerwey, thans griffier b(j dat kantongeregt. De minister van binnenl. zaken heeft tot klerken bij den rijkstelegraaf benoemd: J. A. A. Schwan te 's HertogenboschJ. H. van Grafhorst te Rotterdam, H. YV. Hagedorn te Amsterdam, L. M. M. Arrachart te Steen bergen, J. van Tubergen te Hattem. De toelating als leerling voor de tele grafie van C. Erkelen is, op zijn verzoek, ingetrokken. De heer YV. G. F. Nicolaï is benoemd tot lid van den jury voor Nederland voor den bij gelegenheid der tentoonstelling te Parijs te houden muziekalen wedstrjjd. Naar wij vernemen heeft de heer J. J. Kerkwijk bedankt voor secre taris van het hoofdbestuur der Vereeniging van fabriek- en handwerknijver heid in Nederland, en is in zijne plaats benoemd de heer M. L. Hermans, te dezer stede, tot dusverre vice-president dier vereeniging. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer Dumbar, na daartoe bekomen verlof, eene interpellatie gerigt tot den minister van binnenl. zaken over liet voorgevallene op 30 Mei jl. op den Rijnspoorweg. Zijne vraag strekte daartoe, of de minister nog zou knnnen goedvinden op eene andere wijze dan tol nu toe geschied is, het gebeurde te doen onder- ENGELAN D. LONDEN. 18 Junjj. Graaf Russell is voornemens in hel hoogerhuis de regering te interpel leren over het Luxembtirgsche verdrag. Door het lagerhuis is het tweede gedeelte der reformbill, hetgeen belrek- king heeft op de verdeeling der kiesdistricten aangenomen. De Reform League, die tot nog toe alleen voor de radicale hervor ming van Engelands instellingen werkzaam was, heeft gemeend haren werk kring te moeten uitbreiden. Haar bestuur heeft eergisteren een «woord aan j de volken van Europa" uitgevaardigd. Wijzende op hetgeen het Engelsche volk van de gevestigde staatsmagten door lomer zedelijke kracht verworven heeft en nog verwerft, vermaant liet de volken en inzonderheid de arbei dende volksklassen, om gezamenlijk overal wanbestuur, voorregten en mis bruiken, en inzonderheid de oorlogzuchtige staatkunde van vorsten en staats mannen tegen te gaan. De ongeregeldheden die te Birmingham dezer plaats hadden zijn uit gelokt door het optreden als prediker van zekeren Murphy, een Ier en ge- i wezen katholiek. Hij hield zijne predikatiën in een houten loods, daarvoor in het midden der stad opgeslasenen onderscheidde zich door eene onge- meene heftigheid. De katholieke leren liepen in menigte te hoop, deden met tegels en keijen een aanval op de woning van den secretaris der Bir- minghamsche protestanten-vereeniging vernielden er de vensters en bragten wonden toe aan vijf personen. Daarop werd de volkshoop handgemeen met zoekendaar hij niet overtuigd was dat de raad van toezigl op de spoor wegen onbevooroordeeld in diens rapport was te werk gegaan, uithoofde die raad den 30slen April jl. zijn rapport over den voldoenden toestand van den weg had uitgebragt en dus moeijelijk een maand later een tegenoverge steld rapport kon opmaken. De minister van binnenl. zaken gaf daarop te kennen, dat hij zich hield aan hel rapport van den spoorwegopzigter, en aan dat van den raad van toezigt, die beiden in de uitzetting van het ijzer, ten gevolge van de hitte, de oorzaak van het ongeval hadden gezien. Hij vond dan ook geen aanleiding om een nieuw onderzoek door eene speciale commissie te doen plaats vinden en deelde mede dal de officier van justitie te Utrecht, ua de uitgebragte rapporten geen grond had gevonden tot het instellen van een nader onderzoek. De slotsom van deze interpellatie was, dat de heer Dumbar niet verder op de benoeming van zoodanige commissie aandrong, maar dat zoowel hij, als de bh. Godefroi en van Nispen, den minister verzochten een naauwkeurig toezigl op den Rijnspoorweg te houden. Daarna werden de algemeene beschouwingen hervat over het wets-ontwerp regelende de uitgifte- in erfpacht van woeste gronden op Java. De heer Stieltjes verklaarde de algemeene strekking daarvan wel te kunnen goed keuren; doch het werd bestreden door de lih. Saaymans Y'ader, van Nispen van Sevenaer en de Brauw; de heer Keuchenius had tegen onderscheiden i deelen van het wets-ontwerp bezwaar, maar zeidc nog niet te kunnen ver- I klaren, of hij daaraan zijne stem zon onthouden, hij erkende dat met deze wet, werd zu getrouw toegepast, de oplossing van het cultuurstelsel binnen j korteren of langeren tijd een voldongen feit zou zijn; de heer 's Jacob ein delijk verklaarde in het algemeen tegen het gronddenkbeeld geene bedenking te hebben maar met verschillende bepalingen zich niet te kunnen vereenigen. In de zitting van heden werden de beraadslagingen voortgezet. De heer Wintgens verklaart de conciliante politiek ten hoogste af te keuren. De heer de Casembroot zal tegen dit omwerp stemmen, tenzij het aau- merkelijk gewijzigd wordt. De heer van Zinnicq Bergman heeft bezwaren die hem welligt leiden zullen j tegen het ontwerp te stemmen. De heer Fransen van de Putte waarschuwt legen juristerij en valsche philantRropie. Om verschillende redenen is hij voor dit ontwerp, dat hij echter neemt voor wat het is. Hij geeft den minister in overweging art. 1 eenigzins te wijzigen en artt. 2, 3 en 4 uit het ontwerp te doen vervallen. Delih. YVintgens, Insingeren Rochussen beantwoorden verschillende sprekers. De heer Pijnappel behandelde in eene uitvoerige rede 1°. het punt der juristerij en 2». onderzocht hij of het onderwerp in strijd was met het cul- i tuurstelsel. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2