LEÏDSCHE COURANT. "VRIJDAG 21 JUNIJ. STA DS-BER1GTEN.~ De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nummers zijn tegen 1O Cents verkrijgbaarT Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. II E R - IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vin LEYDEN herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot liet doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, op de Breistraatin het Stadhuis zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk V, van den 21 tot den 26 Junij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gednrende 1867 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter X. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethoaders voornoemd, Letden, 16 Mei 1867. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCUlTTTEItTJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 21 tot den 28 Junij aanst. (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags 10 tot 's namiddags te 1 uur, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuisen wel op Zaturdag den 29 Junij 1867, 's voormiddags te 10 uren. Wordende zijwelke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen 3eze ge meente met der woon hebben gevestigdtot eene na-loting opgeroepenmede op Zaturdag den 29 Junij 1867, 's namiddags ten 1 uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mogten worden zeiven tot de loting op te komenzich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigenof geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermennen, krachtens het art. der wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken; 2". die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogcscholen;aan deathenaea en de seminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 6". die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol nit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8°. die in militaire dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligting niet om zich te doen inschrijven; 9°. de broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk gelal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van de active dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op dealgemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij dc reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zijdie lot de dienst der nacht- of brandwachtenen tot die der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 31°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12'. zij, die voortdurend nit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenenaanspraak mogten vermeenen te kunnen makenzoowel als ïij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, rnet welke zij van nom- Ij mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 5 Julij aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn geschied; zullende op de reclamen, zoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Letden, 20 Junij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN. 20 Junij. De maatschappij der Nederlandsche letterkunde alhier hield heden ter gewone plaatse hare 100ste algemeene vergadering, welke in het vorige jaar had moeten gehouden worden doch toen om de tijdsomstandigheden was uitgesteld. De voorzitter, prof. de Vries, opende de vergadering met eene sierlijke en boeijende rede, waarin hij een terugblik wierp op het tijdvak dat de maatschappij thans doorleefd had, en in eene beschouwing trad van hare toekomst. Hij toonde aan, dat de maatschappij, ofschoon zij niet len allen tijde, evenmin als andere, zelfs de meest vermaarde, instellingen, haren naam even krachtig had opgehoudenop een eervol verleden mogt wijzen, en het vooruiizigt had eene roemrijke toekomst te gemoet te gaan, daar van de twee hoofdoorzaken, die in de afgeloopen eeuw de ontwik keling harer krachten hadden in den weg geslaan, de eene, een min vol ledig begrip van de taak waartoe de maatschappij geroepen was, thans geacht kon worden te zijn opgeheven, de andere, hel ontoereikende van stoffelijke hulpmiddelen, door de stichting van hel fonds, zoo nog niet geheel weggenomen, toch, naar men verwachten mogt, van lieverlede verdwijnen zou. De voorzitter eindigde zijne feestrede met allen krachtig op te wek ken, ieder naar zijn vermogen bij te dragen tol verhooging van den bloei der maatschappij en alzoo mede te werken lot handhaving van hel bestaan 4 van het vrije Nederland. Nadat de redenaar zijne laak volbragl had, nam de heer Koenen het woord, om hem voor de welsprekende en bezielde taal, die hij had doen hooren dank te zeggen eene dankbetuiging waarmede de vergadering loonde geheel in te stemmen. Hierna deelde de voorzitter mede de ontvangst van een fraajjen ebbenhou ten met zilver beslagen voorzitlershamer, waarvan de schenker onbekend wenschte te blijven. De hamer, die terstond in gebruik werd genomen, draagt de volgende opschriften Herinnering aan het eeuwfeest van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden1867. Leidbeheersch en voer ons op Tot den hoogsten glorietop. Orde, 's hemels sceptervoerder. Rilderdijk. Vervolgens las de secretaris het verslag der handelingen in het afgeloopen maatschappelijk jaar en dat omtrent den staat der boekverzameling, en deed hij, bij ontstentenis van den penningmeester, door ongesteldheid ver hinderd de vergadering bij te wonen, mededeeling der rekening over het gesloten jaar. Voorts deed hij eenige mededeelingen omtrent den uitslag der pogingen door het besiunr aangewend om, bij gelegenheid var. het hon derdjarig bestaan der maatschappijeen vast fonds te stichten. Hij monde van den voorzitter stelde hel bestuur daaroji voor de hecren Bodel Nijcnhuis en Bergman, die ruim 40 jaren leden der maatschappij waren en zich jegens haar zulke verdiensten verworven hadden, lot eere leden te benoemenwelk voorstel door de vergadering bij acclamatatie werd aangenomen. Tot biuuenlandsche leden werden gekozen: mr. II. A. Neeb, advocaat te Leydendr. J. VV. A. Renssen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Groningen; mr. C. A. Chais van Buren, advocaat te Amsterdam mr. P. van den Brandeler, secretaris van Dordrechtmr. J J. van Uoorninckte Utrecht Is. Meulinati, te Amsterdam; W. Pleyte, te LeydeuVV. Marlen Wester- man, te Amsterdam; 11. VV. T. Tydeman, pred. te Rozendaal; D. L. VVolfson, gepens. kapitein ter zee, directeur van de grofsmederij te Leyden; nir. C. Fock, burgemeester van Amsterdam; dr. 11. VV. van der Mey, prae- ceptor aan het gymnasium te Leyden; mr. VV. R. baron van Tuyll van Serooskerkente Zuylendr. J. C. Hacke van Mijnden, te Amsterdam; M. Nijhoff, boekhandelaar te 's Gravenhage; jhr. F. van Hogendorp, te 's Gravenhage; dr. VV. C. van den Brandeler, burgemeester van Leyden; D. üartevelt, te Leyden; mr. J. H. Geertsemaoud-minister van binnen), zaken, lid van de tweede kamer der staten-gcneraalte 's Gravenhage uir. L. W. C. Keuchenius, oud-raad van Ned.-lndiê, lid van de tweede kamer der staten-generaal, te Leyden; mr. D. J. Mom Visch, lid van de arrond.-regtbank te Gorinchem; mr. A. A. de Pinto, referendaris bij het dep. van justitie te 's Gravenhage mr. J. C. Bijsterbosgriffier der staten van Overijssel, te Zwolle; mr. P. R Fenh lid van de arrond.-regtbank te Amster dam; dr. A. L. Ledeboer, curator van het athenaeum te Deventer; en lot bnitenlandschemr. VV. Stortenbeker, eerste commies ter algem. secretarie te Batavia; Salomon Alofson, ie New-Yersey-City (New-Yersey) in Noord- Amerika; Friedr. Latendorf, Gymnasial-Lehrer te Sehwerin; Friedrich Nip- pold, privaat-docent in de theologie ie Heidelberg; mr. E. de Borchgrave secretaris van de Belgische legatie aan liet Nederl hof te 's Gravenhage; E. F. A. Rosseeuw S'. Hilaire, te Parijs.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1