LEÏDSCHfi VRIJDAG 14 JUNIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen lier-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde malen en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis; znllende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk IV, van den 14 lot den 20 Juuij, telken dage van des morgens 9 lot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragtdal tot jaarletter gedurende 18C7 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter X. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 16 Mei 18G7. v. n. BB AN DELERBurgemeester. T. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN, Gezien art. 12, le alia.der Verordening van 2 July 1866 (Gemeenteblad n°." 22) en art. 8, le alinder Verordening van gelijke dagteekcuing (Ge meenteblad n°. 25) Doen te wetendat tot liet laten inschrijven van nieuivc leer lingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijst, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klassevoor jongensaan het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breé straat tegenover het Stadhuis voor dte der 2e klasse, voor jongens, aan hel schoolgebouw in de Pie- terskerkslraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Brée straat, naast de Waalsche kerk; en wel van den 3Jeo tot en met den 15den Jnnij ek.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voortniddags van hal f negen tot negen uren en op Woensdagen Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 1 Juuij 1867, v. PUTTKAMMER Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidholiand van den 21slen Augustus 1831 (Provineiaalblad N°. 110), Doen te weten, dat. Ier voldoening aan het Koninklijk besluit van den isten jjtM. maand n°. 72, de dankdag of godsdienstige viering der overwin ning van Waterloo dilmaal op Zondag den 16dcn dezer maand zal wor den gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 13 Junij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholiand, van den 21slcn Februarij jl. {Provinciaal-Blad n°. 34), houdende, om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksclie Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den lUdcn November 1820, n°. 81, door de Districts- com missie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder landen, zal worden gehouden, doen te welen dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemagtigde personen, met geslolene bussen, op Maandag en Dingsdagden 17dcn en 18den Junij aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de buizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- kroinpene bijdra gen krachtdadig mede le werken tol de ondersteuning en uitbrei ding der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de be stemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder regtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Hel fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in bet belang der verminkten eri iuflrmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag hij IVaterloo (een dwaalbegrip dat hij velen bcerscht), neena ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is ij ondervinden het steeds, dat ten bunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: J strijders van den Belgischen veldtogthandhavers onzer magt in Oost- en IVest- Indische bezittingenveteranen van 40jarige dienst, genieten nu reeds, of heb- J hen althans het vooruitziet te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben jjj weggelegd en thans nog afzonderen tol leniging hunner smarten, tot ondersteuning 13 van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete hel, dat, zoo hij werkelijk in en door de dienst jj infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en js behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu- 3 ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangenslechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houdenhet doen zien dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leydens ingezetenen werd gebragt Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELERBurgemeester. Leyden, 13 Junij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. GIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 Jtittij. Aan den verjaardag van h. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden werd heden op de gewone wijze gedacht. Met betrekking' tot den wolhandel meldt men nil Londen, van den 3den Junij II., het volgende: »Bij de veilingen, die den 16deo der vorige maand zijn begonnen en die ongeveer eene maand zullen durenzijn lot heden verkocht: 8309 balen Sydney, 26202 b. l't. Phil., 2973 van Diemensland 9062 b. Adelaide, 8309 b. N. Zeeland, 18 b. Zwaan-rivier, 14243 b. van de Kaap, 708 b. diversen. 0e hoedanigheid is even goed als in het vorige jaar. Voor kamwol, eerste qtialiteit van 24—27 d. en hooger, evenals voor de beste gezuiverde Kaapsche wol van 20—23 d., worden nagenoeg dezelfde prijzen bedongen als in Maart II., (erwjjl de andere soorten gemiddeld 7 pCt. zijn gedaald. Frankrijk en Engeland koopen op eene groote schaalDuilscb- land koopt matig,- maar België neemt eene afwachtende houding aan. Zooais de zaken nu staan, schijnt het niet dal er verandering zal plaats hebben ten gunste der koopers. Het vertrouwendat reeds sedert zoo langen tijd in den handel in het algemeen gemist werd, begint te herleven, en indien de vooruitzigleu op eene rijke opbrengst zich verwezenlijkendan is het niet onwaarschijnlijk dat binnen cenige maanden de prijzen der wol merkbaar zullen rfizen, te meer daar men tot in Mei 1868 niet nteer eene zoo rijke en schoone keuze zal hebben als op dit oogenblik. Voorts vernemen wij nog dat de markt van Duitsche wol in Brcslati voor middelsoorten 10 a 15 en voor fijne soorten 15 a 20 thalers per 50 Ned. ponden dunt der is dan verleden jaar, hetgeen niet zonder invloed zal blij ven op andere wollen. Onder Voorschoten is Dingsdag avond ongeveer 8 uur een groote vuur bol gezieu. Ilij kwam uit het noordwesten en dreef kort hij de aarde langzaam over naar het zuidoosten, steeds, gelijk bij zoogenaamd verschie tende sterren is waar ie nemen, een lichtenden staart achter zich latende. Op den 5den Julij e. k.des voormiddags ten 10 ure, zal in een der localen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht een vergelijkend examen worden afgenomen van adspiranten naar de vacerende betrekking van onder wijzer in het hoefbeslag aan die inrigting. Sollicitanten zijn ttilgenoodigd zich voor 25 Junij e. k., met opgave hunner tegenwoordige betrekking, aan le melden bij den heer directeur dr. P. II. J. Wellenbergh. In het jaar 1866 zijn uit Nederland als landverhuizers o*er zee ver trokken 3295 personen, waaronder 1202 hoofden van huisgezinnen en op zich zelf staande personen. Daarvan konden geacht worden welgesteld te zijn 148, mingegoed 798 en behoeftig 249. Van 974 personen was verbe tering van bestaan de opgegeven reden van vertrek. De Staatscourant bevat een rapport van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten aan den minister van binnenl. zaken, betreffende een in gesteld onderzoek naar de vermoedelijke oorzaken van het ontsporen eens trcins van Utrecht op den Ned. Rijnspoorweg op 30 Mei jl. De slotsom van het rapport is dat ook ten deze de vermoedelijke oorzaken van het ongeval niet met genoegzame zekerheid kunnen opgegeven worden en dat er geene ter men aanwezig z(jn tot toepassing van art. 13 15 der wet van 21 Aug. 1859. Rij het onderzoek der dwarsliggers is gebleken dat ja bij velen in meerdere of mindere male spint aanwezig was, maar dat bij nader afkap pen liet bont zelf in gezonden toestand verkeerde en genoegzatnen weêr- staud moest aanbieden voor het vasthouden der schroeven en haaknagels. Voorts wordt nog in het rapport vermeld dat de ondervinding leert, dat, waar dubbel spoor bestaat en dus een spoor door de treinen altijd in ééne rig ting wordt bereden, soms neiging beslaat tot verschuiving; ook hier be wees de ligging van sommige dwarsliggers bij de eindverbindingen en de plaats der ingeslagen haaknagels dal verschuiving had plaatsgevonden; deze omstandigheid, gevoegd bij de meer dan gewone warmte op dien lijd van den dag (3) uur nam.) waardoor uitzetting plaats vond, scheen een ge deelte spoor, bovendien door die omstandigheden zelve sterk aangesloten, binnenwaarts gebogen te hebben. Door de commissie tot regeling van het lXde Ncderl. letterkundig congres is thans bekend gemaakt, dat genoemd congres zal worden gehouden (e Gent

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1