LËYDSCHE COURANT. 1807. WOENSDAG 12 JUNIJ. IV0. 7<&J De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. '<e- ..•••-■ 1 ii- De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMEMANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 11 Junij. In de zitting van den gemeenteraad van lieden zijn benoemd: tol hulp onderwijzers 4dc kl. aan de openbare lagere school n°. 2 voor onvertnogen- dcn W. F. Oostvecn en 1. Brevee, en tot hulponderwijzer 4de kl. aan de openbare lagere school n° 1 voor onverinogenden J. J. Cuyle. Vervolgens was aan de orde het voorstel van het raadslid A. Tieleman, om de kermis of jaarmarkt binnen deze gemeente, in te gaan met het loopeilde jaaraf te schaffen. Burgemeester en wethouders hadden geadviseerd dit voor stel niet aan te nemen zoolang men niet iels anders in de plaats van de kermis wist te stellen. De commissie van financiën had zich met dat advies vereenied. Door den heer de Moeit werd aangemerkt dat de coinmis.»ic van financien alleen in het oog had gehouden het financieel belang der gemeente en dal van de neringdoende ingezetenenhel voorstel van den lieer Tieleman ging echter verder, en met liet oog op het zedelijk belang der ingezetenen en de verderfelijke gevolgen der kermis was hij een voorstander van hare nfschalling hoewel hij hel rapport der commissie had onderteekeud. De lieer Meerburg was voor het behoud der kermis; hij vvcnschte echter het houden der kermis alhier zoodanig geregeld te zien dat zij niet gelijk kwam met kermissen op andere plaatsenwant hoe minder er was om het publiek bezig te houdente meer misbruik werd er gemaakt van sterken drank. De heer Driessen vereenigde zich met het rapport van Burgemeester en Wethouders De heer Krantz insgelijks; men moest, meende hij, de menschen niet alle genot ontzeggen; genot was, even als andere zaken noodig tol ontwikkelig van den mensch. De lieer llartevelt gaf zijne verwondering te kennen dal dit voorstel weder was ingekomen een voorstel alleen daarop gegrond dat de kermissen niet meer beantwoor den aan hare bestemming en aanleiding tot zedeloosheid geven. Zoo men alles moest afschaffen, waarvan misbruik werd gemaakt, dan ruogt men wel den tweeden pinksterdag afschaffenop dien dag en voorafgaanden nacht had toch meer kwaad plaats dan op acht andere dagen, en wat de afschaffing der kermis alhier betrof, vele famtliën hadden zich reeds naar de llaagsche kermis begeven omdat zij niet konden wachten dat de ker mis alhier plaats had. De heer Tieleman trad in eene nadere ontwikkeling zijner bezwaren legen de kermis; alles was thans zoo ingerigl, door maga zijnen, winkels enz., dat er geene plaats meer was voor kermis of jaarmarkt. De kermissen waren ondoelmatig overtollig en schadelijk. De kermissen zooals die thans bestaan leidden tot losbandigheid die tot gevolg hebben verwoesting van ligchaam en geest bij velen. Alleen werder daardoor gebaat vreemdelingen en kroeghouders en herbergiers, door geld soms aan het voedsel onttrokken. Iljj zou gaarne zien dat fabriekanten en werkbazen jaarlijks aan linnnc werklieden een of twee vrije dagen gaven, met behoud hunner verdiensten, om zich te vermaken. Men moestmeende htj alles vermijden wal met den ernst des lijds niet overeenkwam, en tol losbandigheid aanleiding gaf. De lieer Hoog deelde die beschouwing niet. De afschaffing der kermis was, volgens hem, eene utopie; het misbruik dat van de kermis gemaakt werd, was geen reden om haar af te schaffen. De lieer ilubreclil verklaarde zich te gen het voorstel; hij geloofde niet dat daarmede het doel zou bereikt worden. De heer van der Hoeven achtte de afschaffing der kermis eene wenschelijke zaak. Wel was hij er voor om den arbeidsman eenig genoegen te ver schaffen maar liet moest nog bewezen worden dat de kermis waar genoe gen opleverde; liet zou gebrek aan meiisclienkcnnis verraden dit te gelooven. üet verwonderde hem dat men na lang hier gewoond te hebben nog iets kon zeggen tot verheerlijking der kermis. De hh. van Wensen, van (Inte ren en van Heukelom verklaarden zich v oor liet behoud der kermis. Dc heer Schcl- tcma was hel eens met den voorsteller, maar niet langs den weg dien hij wilde inslaan, eene dadelijke afschaffing kwam hem te abrupt voor; men zou zich langs andere wegen dubbel schadeloos trachten te stellen voor liet gemis der kermis. De heer Goudsmit verklaarde dat zoo een voorstel zijne sympathie had gehad, het was dat van den heer Tieleman. De kermissen waren, hij had dit reeds vroeger gezegd, verderfelijk en schadelijk. Niemand kon meer dan hij wcnschen hei in het leven roepen van volksvermaken dienstig lot volks-veredelingmaar de kermis strekte lol volks-verbastering en volks- verdierlijking. Ilij zou gaarne die volksvermaken zien tot stand gebragt, al ware hel des uoods ten koste der gemeente. Reeds nu stond den arbeids man de gelegenheid open om voor weinig geld in de omstreken van 'silage, Haarlem enz. de schoone natuur te bewonderen, en dat was een gepast genot. In het dadelijk afschaffen der kermis zag hij geen gevaar, want het volk zou zich dit jaar misschien nog wel schadeloos willen stellen voor het genot in het vorige jaar gemist. De bh. Stoffels, Tollens, dn Rieu en de Voorzitter verklaarden zich tegen hel voorstel. Nadat nog onderschei dene leden enkele aanmerkingen in hel midden hadden gebragt werd het voor stel in stemming gebragt en met 14 tegen 4 stemmen verworpen. Voor: de lib. Tieleman, Goudsmit, van der Hoeven en de Moeit. De heer Rutgers had, bij de kennisgeving dat hij de vergadering niet kon bijwonen, te kennen gegeven, dal het voorstel zijne sympathie wegdroeg. Voorts werd op de voordragt omtrent de plaatsing van een gebouw tot berging van brouolie ecu amendement aangenomen, strekkende om de vroe ger aangewezen plaats daartoe te bestemmen. Op hel verzoek van het genootschap Mathesis Scieutiarum Genitrix, om van de betaling voor het gebruik van gas vrijgesteld te worden, werd in zooverre gunstig beschikt, dat het slechts de helft der kosten zal behoeven te betalen. Op de overige aan de orde zijnde verzoeken werd gunstig beschikt en de rekening der plaatselijke schoolcommissie goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, dat de commissie uit den raad in zake het ziekenhuis zich met de commissie uil hh. curatoren der hoogeschool tot de regering zal wendenom haar dank te betuigen voor hare bemoeijingen om de zaak van het ziekenhuis lot een gewenscht einde te brengen. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn aan het station alhier 2021 plaatsbriefjes, naar verschillende rigtingen, afgegeven. Uil Aalsmeer zijn jl. Zaturdag de eerste aardbeziën verzonden. Tevens wordt ons uit Boskoop gemeld dal het vervoer van deze vrucht binnen wei nige dagen, met dc schuiten der vereeuigiug, naar de voornaamste steden, zal beginnen. De aardüeziën staan overal gunstig en veelbelovend; in dc kweekerijeu werkt de afwisselend vochtige weersgesteldheid mede tol eene krachtige ontwikkeling en de oofiboomen zijn goed met vruchten beladen. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat tot de be noeming van een rjjksopzigter van den waterstaat 4de kl. zal worden over gegaan. Zij die als zoodanig weuschen aangesteld te worden moeten zich aan een vergelijkend onderzoek onderwerpen, waartoe zij zich voor 1 July aaust. schriftelijk bij hel dep. van binnenl. zaken moeten aanmelden. Gedurende de week van 26 Mei tol 1 Junij kwam de veeziekte in Utrecht in het geheel niet voor. In Gelderland bepaalde zij zich tot een koppel schapen en lammeren onder Leeuwen, gemeente Wamel, waarvau er 6 waren aangetast, toen de geheeie koppel, groot 118 stuks, werd ont eigend en verbrand. In Zuidholland heerschte de typhus in 11 gemeenten, dat is 4 minder dan in de voorafgegane week. Hel waren Groot-Ammers Penrsum, Bleskensgraaf, Ottd-Alblas en Yianen in het arrond. Gorinchem, 's Gravenhage, Rijswijk en Hof van Delft in het arrond. 'sGravenhage en Ouderkerk a/d Ussel, Overschte en Lethel in het arrond. Rotterdam. In Noordholland zijn nog enkele runderen (te zanten 4) aangetast ouder Bus- sum, Laren en Sloten. De ziekte heerschte het hevigst te Oud-AlblaS, waar 10 gevallen voorkwamen, echter grootendeels bij veehouders onder wier kudden de ziekte zich reeds vroeger vertoonde. In Zuidholland zjjn in het geheel aangetast 26, in Noordholland 4 runderen. Deze 30 gevallen maakten de onteigening noodig van 89 stuks, behalve de bovenvermelde onteigening van schapen itt Gelderland. Volgens mededreling van den minister van financiën neemt hier te lande de omloop van valsch geld voortdurend toe. Dien ten gevolge wordt de aandacht der ambtenaren van justitie en policie op nieuw op deze zaak gevestigdmet aanbeveling om door krachtige medewerking aan de opspo ring van het misdrijf bevorderlijk ie zijn. Bij de Ned. herv. gemeente te Willemstad is tot predikant beroepen d'. Brouwer, pred. Ie Harderwijk: bjj die te Herden ds. van Walsempred. te Veessen; bjj die te Oud-Alblas ds. Eykman, pred. Ie Bruchembjj die te Locnen a. d. Vecht, ds. Bloemers, pred. te Waddingsveen, bij die te Helmond ds. Lakerveld te Vicrlingsbeekbjj die te Pingjum de cand. J. F. L. Miiller Jr. Uit de postzegelfabriek te Utrecht zijn in 1866 afgeleverd de navol gende hoeveelheden postzegels, als: voor Nederland: 511,175 stuks oranje a 15 cents, 3,004,550 stuks roode a 10 cents, 3,004,125 stuks blaauwe a 5 cents, te zamen 6,519,850 stuks, uitmakende eene nominale waarde van ƒ527,337.50. Voor Nederl. Indië: 4375 stuks roode postzegels a 10 cents, ter nominale waarde van ƒ437.50. In de gemeente Haarlemmermeer is in de vorige week de veeziekte weder uitgebroken, en wel nabjj het Kruisdorp. De gcheelc koppel, 19 stuks, is terstond afgemaakt en begraven. Te Utrecht is in 81-jarigen ouderdom overleden de heer J. Decker Zimmerman, enter. pred. bij de evang. Luth. gemeente aldaar, ridder der orde van de Nederl. Leeuw. Omtrent de aanstaande studentenfeesten te Utrecht wordt medege deeld, dat den 19d<,D Junij eene partij aan de studenten door den burgerij wordt aangeboden in 'l Park Tivoli. 21 Junjj concert, door de liederlafel

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1