LKÏDSCHE COURANT. 1867. VRIJDAG 7 JUNIJ. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag CFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Bij deze Courant wordt verzonden IV0.11 blad 23 en 24) der Handelin- gen van den Gemeenteraad. STA IKS-D ERIG TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN, Gezien arl. 12, le aliu., der Verordening van 2 July 1866 (Gemeenteblad n». 22) en art. 8, le alin., der Verordening van gelijke dagteekeniug (Ge meenteblad n°. 25) Doen le wetendat tot het laten Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der lc klasse voor jongens aan het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breê- straattegenover het Stadhuis voor die der 2e klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Brêe straatnaast de Waalsche kerk en wel van den 3den tot en met den 15den Jnnij ek., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tol negen uren en op Woensdagen Zaturdag, daarenboven, van twaalf tol tioee uren des namiddags. En~zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 1 Junij 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 6 Junij. Bjj de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding zijn aannemers geworden: van bet vernieuwen der brug over de Oranjegracht bij den Rijn tegenover het Utrechtsche Veer, de firma D. A. Schretlen en C°.voor ƒ1850; van het vernieuwen der brug op de Heerengracht nabij het Kerksteegje, de firma J. W. Bertrand en Zoon, voor ƒ1243; van het schoonhouden, invoe gen en herstellen van de gemetselde wallenle perceel G. Rietbergenvoor ƒ920, 2e perceel J. van der Tas, voor ƒ1020, 3e perceel J. van der Rey- den, voor 720; van eenige werken aan den wal en keldermuur langs de Hoogstraat, A. Verhoog, voor ƒ1500. liet schoonmaken en invoegen der gemetselde brugwerken enz. benevens eenige vernieuwingen aan dezelve werd r.iet gegund. Uit het Westland vernemen wij dat de verzending van aspersies be gint te verminderen en weldra zal ophoudenterwijl die van aardappelen aanmerkelyk toeneemt, zijnde er Zondag en Maandag een betrekkelijk groot aantal kinnetjes met aardappelen o. a. naar Amsterdam vervoerd. Voorts blijven de berigten omtrent den stand der gewassen alom gunstig; o. a. beloven de aalbessen een sehoonen pluk. Uit Vettr wordt evenzeer de vol doende staal der tuingewassen gemeld en te Rijnsburg staan aardappelen en bloemkool zeer bevredigend. Hetzelfde is het geval in dezen omtrek met de granen, bel vlas en koolzaad. De weilanden hebben veel gras, dat door den groeizamen regen wordt onderhouden. In stukken, tot hooiland bestemd, heeft men reeds met maaijen begin gemaakt. Te Delft waren gisteren op de aldaar gehouden paardenmarkt onge veer 400meest beste paardenaangevoerd. De prjjzen waren hoog en er was weinig handel. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat het examen der adspiranteu voor de betrekking van adelborst der 3de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord zal aanvangen op Maandag den 24sten dezer maand, te 's Gravenliage. Bij kon. besluit van 30 April jl. zijn de statuten van de vereeniging: Nederlandsche typographenbondgevestigd te Amsterdam, goedgekeurd en is die vereeniging als regtspersoon erkend. Naar men verneemt zullen, ten gevolge eener ministeriële beschikking voortaan ook vrouwen toegelaten worden tot bet afleggen van het examen voor den rang van hulp-apotheker. Blijkens het door de Staatscourant medegedeelde overzigt van den stand der veeziekte gedurende de week van 19 tot 25 Mei kwam de ziekte oog voor in 15 gemeenten van Zuidholland. Hieronder zijn er 5 die in elkanders onmiddellijke nabijheid liggen, namelijk Groot-AmmersBrand wijk, BleskensgraafPeursum en Giessen-Nieuwkerkalle in den Alblas- serwaard, en de gemeenten van Utrecht en Gelderland, waar ook gevallen zijn voorgekomen, grenzen mede aan deze streek. Het zijn Willige Lange- rak en Vuren. De overige aangetaste koppels behoorden onder gemeenten, zoowel in het noorden, het midden als bel zuiden der provincie Zuidholland gelegen. Het zijn NoordwijkerhoutVoorburg, Pijnacker, Bodegraven, Broek, Gouderak, Ouderkerk aan den Ussel Vlaardinger-Anibacht en Maasland, lil Noordholland zijn enkele runderen aangetast onder Amster dam, Sloten en op de Meent onder Blaricttm. liet grootste getal aangetaste runderen in e'e'ne gemeente was 4, namelijk te Brandwijk in Zuidbolland. De 39 gevallen, in het gebeele rijk voorgekomen, maken de onteigening van 129 stuks vee noodig. Bovendien zfjn te Laren 9 schapen, te Vuren 2 gei ten en te iSiettwer-Amstel 1 verdacht rund afgemaakt. Van de 107 door de Kerk. Cour. in haar jongste nommer ojigegeven herv. gemeenten hebben zich 46 voor de oude en 61 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. Te Amsterdam is gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering der maatschappij van weldadigheid gehouden onder voorzitting van den heer mr. Biertima Gosling. Door den voorzitter werd in een uitvoerig verslag de toe stand der maatschappij en hare lotgevallen gedurende hel vorige jaar ge schetst. Hoewel de stand van zaken niet zoodanig was als heeren commis sarissen zouden wenschen, uiogt de maatschappij zich toch verheugen in een niet onbelangrijkcn vooruitgang. Terwijl toch het jaarlijksch tekort in 1859 bedroeg ƒ60000 en in 1865 31456 61bedraagt het dit jaar 21619.67. De voorzitter deelde mede, dat bij gunstige beschikking van den minister aan de maatschappij rijksscholen zijn toegezegd, zoodal in een gedeelte der kolonie het onderwijs zal geregeld zijn. Na eene levendige discussie over het voorstel der commissie om aan de regering magtiging te vragen tot het honden eener collectie tot dekking van de in de eerste jaren nog te ver wachten tekorten, werd dat voorslel met algemeene stemmen aangenomen. Eergisteren avond is een begin van brand ontstaan op het plat aan de noordzijde van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, die echter door de tijdige en krachtige hulp van liet eigen personeel binnen een half uur tijds werd gebluscht. Voor het prov. geregtshof in Noordholland is eergisteren op nieuw be handeld de bekende zaak wegens de in September 1866 te Velzen ter zake van liet arbeidsloon der arbeiders aan de doorgraving van Holland op zijn smalst voorgevallen ongeregeldheden. De beschuldigde John Marrs was, even als op 7 Mei jl.afwezig en werd thans wederspannig verklaard aan de wet en daarop de zaak tegen de drie overige beschuldigden voortgezet. Van de meer dan 70 gedagvaarde getuigen werden onderscheidene wegens de afwezigheid van den beschuldigden John Marrs naar huis gezonden. Tus- schcn de 50 en 60 worden echler nog gehoord. Gisteren werd het gelui- gengehoor voortgezet. Het on weder, dat in den nacht tussclien Zondag en Maandag woedde heeft op vele plaatsen onzes lands ongelukken veroorzaakt. Vooral over Drenthe moet de uitwerking geducht zijn geweest. Uil Schoonoord meldt men daaromtrent het volgende: Na zwaren regen vielen er hagelsleenenen wel zoo langdurig en van zulk eene grootte, dat alles op hel veld scheen verpletterd tc zullen worden. Geheele korenakkers zijn vernieldtallooze glasruiten verbrijzeld, en eene menigte, vooral jonge vogelen, ja, zelfs een enkel stuk vee, gedood. De bui trok in nagenoeg oostelijke rigting over liet midden van Drenthe, en de hagelslag, die ter breedte van ongeveer tien minuten en ter lengte van drie a vier uren nedervielduurde bijna een half uur. Reeds den volgenden dag werd in onderscheidene dorpen en gehuchten het vergruisde koren weggemaaid werden de akkers omgeploegd en dadelijk met boekweit bezaaid. Ouder Westerbroek maakte de bliksem drie buizen tot eene prooi der vlammen. Ook over Zeeland woedde liet onweder hevig. De bliksem is geslagen in eene hofstede in Zuid-Beveland, alsmede in een molen te Goes. Onder Mid delburg zijn twee runderen doodgeslagen en te Zierikzee is een persoon door den bliksem in het aaugezigt getrolïen. Te Dreischor is de bliksem gesla gen in den kerktorenwelke dientengevolge afgebrand is. Maandag 11. sloeg tusschen Heerenveen en de Lemmer de bliksem in eene boerenwoning en werden eene vrouw en kind door den kapitein van de voorbijvarende stoomboot Telegraaf met levensgevaar uit het brandende huis gered. Door de arroud.-regtbank te Leeuwarden is een kastelein naby die stad veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van eene maand en geldboete van ƒ250, wegens hel houden van veemarkt op zyn land. Te Maastricht verzocht dezer dagen iemand, die vermoedde dal zyn dienstmeisje in zwangereu staat verkeerd had een geneesheer hiernaar on derzoek le doen. Daarop is van wege de policie eene huiszoeking gevolgd, waarbij men in den put de lijkjes van twee. pasgeboren kinderen vond. Het dienstmeisje is daarop, onder verdenking van kindermoord, in verzekerde bewaring genomen. 's GRAVENHAGE, 6 Junij. Door Z. M. is als blijk zijner goedkeuring en tevredenheid verleend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan Swales, bevelhebber van het Engelsche schip Guide van VVhiltiy, ter zake dat liy den kapitein, diens vrouw en zes schepelingen van het op 29 April 1867 by de Coursche kust in hel ijs gezonken Nederl. schoonerschip Harmonie gered en le Windau aan wal gebragt heeft. Tot burgemeester der gemeente Maasbree is benoemd de lieer J. F. H. de Pollart. Aan den heer M. W. J. de Visser, notaris te Oud-Vossemeer, is ver gunning verleend zijne standplaats over te brengen naar de gemeente Tholeti en aan den heer N. A. C. Slotemaker, notaris te Molenaarsgraaf, om zijne standplaats over te brengen naar Sliedrecht. Voorts is benoemd tot notaris te Molenaarsgraaf de lieer Z. H. de Klcyn, cand.-notaris te 's Gravesandc. Aan den emeritus hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit te Gronin gen, den heer uir. J. 11. Pbilipse, is een pensioen verleend van ƒ2750. Aan de O. I. ambtenaren S. Serlé, laatstelijk secretaris der residentie Japara, en J. H. L. Bcling, laatstelyk lste klerk op bet residentie-kantoor te Müntok op Bankathans met verlof hier te lande, is op hun verzoek eervol ontslag uit 'stands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden bij den plaatselijken staf tc benoemen tot kolonel den luit.-kolonel J. C. P. Ilamminck Schepel, plaatselijk comman dant 2de kl. te 's Bosch te benoemen tol zijn adjudant in buitengewone dienst den kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indie E. C. F.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1