LEYDSCHE COURANT. 1807. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG 5 JUNIJ. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSELinhoudende: Raadsbesluit en Verordening regelende de heffing van opcenten op de j hoofdsom der personele belastingten behoeve der gemeente Legden; Raadsbesluit en Verordening regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting te Legden. STADS-BER1GTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEVDEN herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot bet doen her-ijlten van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt eri gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, op de Breéstraat, in het Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk II, van den 4 tot den 6' Junij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletker gedurende 1867 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter X. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Legdsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Letden, 16 Mei 1867. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. Rlt\i\EL\LA.\nSCHE BjSllIGTEN. LEYDEN4 Junij. In de maand Wei II. zijn binnen deze gemeente geboren 137 kinde ren, als: 70 zoons en 67 dochters, waaronder is begrepen een tweeling- geboorte. Overleden 95 personen, als: 14 mannen, 15 vrouwen, 33 zoons en 33 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 69 huwelijken. Wij vestigen de aandacht op de hier achter aangekondigde dienstrege ling der sloombootdiensten Volharding n". 12 en 3 gedurende de Pink sterdagen waardoor men zich niet alleen de gelegenheid geopend ziet om op eene gemakkelijke en min kostbare wijze een bezoek te brengen aau de hoofdstad, maar ook ooi een uitstapje te doen naar de stad Gouda, waar van velen tot hiertoe werden teruggehoudenbij gebrek aan eene regtstreek- sche communicatie. In deze behoede is thans door de inrigting dezer sloombootdicnstdie door hen die er reeds gebruik van hebben gemaakt zeer geroemd wordt, voorzien. Door die dienst wordt ook hel bezoeken der zoo fraaije Rijnstreek gemakkelijk gemaakt en worden ook zij zeer ge baat, die zich langs den Rijnspoorweg naar Utrecht en verder willen bege ven; daar men, door van dit vervoermiddel gebruik te maken, een lastigen omweg kan vermijden. Door de administratie van de Iloll, ijzeren spoorwegmaatschappij wordt ook de gelegenheid aangeboden om voor een uiterst geringen prijs naar Frankrijks hoofdstad overgebragl te worden, waarop w(j mede de aandacht vestigen. Voor velen die begeerig zijn de internationale nijverheidstentoon- stelliug te zien zal dit zeker welkom zijn. Men meldt ons »art Katwijk aan Zee: Zondag morgen kwamen vier jonge werklieden met eene roeiboot van Leyden in Rijnlands kanaal; zij gingen zich aan strand baden, maar met het ongelukkig gevolg dal twee hunner in een trekmui geraakten, spoedig in de diepte wegzonken en ver dronken. Een der lijken is daarna aangespoeld. De bedoelde jongelieden waren vier alhier werkende gezellen, die het plan hadden gevormd de sluizen te Katwijk te gaan bezigtigen. De zoo nood lottig verongelukten zijn, naar wij vernemen, C. van den Rergvan Haar lem, en G. Herman, van 'sllage, beiden 21 jaren oud. Nog meldt men ons van Katwijk aan Zee, dat in de vorige week de gar nalen-vangst zoo overvloedig is geweest, dal meer dan duizend grilden daar aan besomd is; daarbij komt nog het voordeel dat de vele verkoopsters daaruit trekken. Met de zeevisscherij is hel nog zeer ongunstig gesteld. Te Katwijk aan den Rijn hebben de stemgeregtigde leden der herv. kerk, zich met 38 tegen 22 stemmen voor het behoud der tegenwoordige wijze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard. Te Capelle op den IJssel is Zaturdag II. van de werf van A. P. Hoo- gendijk met goed gevolg te water gelaten de schroefstoomboot Katwijk, bestemd voor de vaart tusschen Katwijk en Leyden. De minister van financiën, in aanmerking nemende, dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eene der studiebeurzen, die, elk ten bedrage van f 150 'sjaars, uit de gelden van de stichting van Clara Jansdr. van Sparwoude, ten jare 1615 opgebragt ter weeskamer van Delft, worden gekwetenheeft opgeroepen de ouders of voogden van zoodanige jonge lieden die zich voorstellen met 1°. Sept. eersik. aan de hoogeschool te Leyden hunne voorbereidende studiëngevorderd ter opleiding in het predik-ambt, aan te vangen, om, voor zooverre zij meenen dat hunne kin- 1 deren of pupilen in de termen verkeeren om op ondersteuning tijdens hun verblijf aan de hoogeschool aanspraak te kunnen maken, zich vóór 15 Julij eerstk. met hunne daartoe strekkende, op gezegeld papier geschreven ver zoeken aan te melden bij het dep. van financien. Verdere bijzonderhedeu worden door de Staatscourant medegedeeld. Naar aanleiding van een adres van candidaten in de godgeleerdheid te Leyden, waarin geklaagd werd over de ongelijkheid der examina bjj de kerkbesturen, heeft de synodale commissie der Ned. herv. kerk besloten de synode te adviseren tot de instelling van eene algemeene commissie tot het afnemen der examina ter toelating tot de evangeliebediening, zamen te stellen uil daarvoor door de provinciale kerkbesturen aan te wijzen leden in of buiten hun midden. De Staatscourant meldt: Den 31sten Mei 1867 heeft te Londen de uit wisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op het tractaat, den li""® Mei te dier plaatse gesloten tot herziening van het tractaat van 19 April 1839, voor zoo veel het groothertogdom Luxemburg betreft.De tekst van bedoeld tractaat wordt door de Staatscourant van heden medegedeeld. Naar men verneemt heeft Z. M. bij een dezer dagen genomen besluit de opheffing van eenige vestingen bepaald, o. a. van Maastricht, Venlo cn Bergen-op-Zoom. Naar men verneemt, zegt de N. R. C.circuleert in onderscheidene provinciën onzes lands een adres aan Z. M. den koning en aan de beide kamers der staten-generaalom de verschillende gemeentebesturen op te wekken en aan te sporenhunne adhaesie te schenken aan een voorstel tot wijziging der wet op het armbestuur, voornamelijk wat het restitutiestelsel aangaat. Het berigt van de Gron. Cour.dat de wet op het hooger onderwijs reeds bij den raad van state aanhangig is, moet als voorbarig beschouwd worden. Gedurende de week van 19 tot 25 Mei zijn door den veetyphus aan getast in Zuidholland 32 (gestorven 1, afgemaakt 100), in Gelderland 1 (afgemaakt 6), in Utrecht 3 (afgemaakt 5), in Noordholland 3 (afgemaakt 19)totaal der aangetaste runderen 39. In de week van 12 tot 13 Mei bedroeg het aantal aangetaste runderen 84 en in de week van 5 lot 11 Mei 87. Door den minister van binnenl. zaken is het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee te Leeuwarden tot wederopzeggens toe vergund. Tc Rotterdam is door een voorstander der inrigting voor doofstommen onderwijs aldaar, op den 23stcn Mei 11., zijnde de herinneringsdag van de opening der school, aan het bestuur eene som van ƒ300 ter hand gesteld, cu wel als eene jaarlijksche bijdrage, met het doel om twee behoeftige doofstommen die uit geene openbare kassen eenige ondersteuning kunnen erlangen doelmatige huisvesting en verpleging te doen genieten tijdens zij leerlingen van genoemde inrigting zijn." Nog bestemde hij eene som van ƒ50, mede als jaarlijksche bijdrage, om de bedoelde doofstommen behoor lijk van kleeding te doen voorzien. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten aan de hooge rege ring te berigtendat de raad het plan betredende de spoorweg-verbinding in strijd acht met het welbegrepen belang der stad. Betredende het spoorwegongeluk op de lijn Utrecht-Arnhem zegt de N. U. C., dat het hout van de dwarsliggers zóó slecht was, dat verschei dene Duilschers, die in den trein zaten, monsters er van naar Duitschland hebben medegenomen. De schroeven waren daardoor los en de rails gebogen. De ingenieur met het toezigt over den weg belast, schrijft het ongeval toe aan het uitzetten der rails in de bogt ten gevolge der groote hitte. Uit Benschop meldt men het volgende: De landbouwer V. O., tevens wethouder In deze gemeente, wilde vee vervoeren over de lijn tot wering der runderpest. Hij werd door de alhier gestationneerde militairen, die met de bewaking der lijn zijn belast, aangemaand van zijn voornemen af te zien; doch toen hij hieraan geen gehoor gaf, losten zij op Item hunne geweren, met het gevolg dat hij door twee kogels getroffen nederzeeg en aan zjjne wonden is overleden. De stemgeregtigde leden van de Ned. herv. gemeente te Arnhem heb ben met 784 legen 333 stemmen besloten dat de verkiezingen bij die ge meente volgens het nieuwe reglement zullen plaats hebben. Die van de Ned. herv. gemeente te Zwolle hebben met 454 legen 369 den kerkeraad gemag- tigd daarmede op den bestaanden voel voort te gaan. Te Kampen is Zaturdag II. op de algemeene begraafplaats een gedenk- teeken onthuld op het graf van den vorigen burgemeester jhr. mr. II. A. Wtlewaall van Stoetwegen.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1