Tot opluistering der akademie-feestendie in de volgende maand te Utrecht zullen plaats hebben is het muziekcorps dei' Belgische guides geengageerd. In den Bommelerwaard is het nog treurig gesteld met het water; de weilanden zijn er nog overal mede bezet; slechts hier en daar steekt een heuveltje uit, en bijna geen vee gaat in de weide. In de omstreken van 's Hertogenbosch is het niet beter gesteld. Te IIuissen zijn dezer dagen gevankelijk binnengebragt twee personen, welbekende stroopers, beschuldigd van op een rijksveldwachter te Gent geschoten te hebben. De ontruiming van Luxemburg door de Pruissische troepen heeft, naar men van daar meldteen aanvang genomen. Blijkens de laatstelijk van Java ontvangen berigten is door de rege ring aan eene commissie, bestaande uit de hh. J. H. van der Palm, J. P. Zoetelief en G. M. W. van der Kaa, residenten van Bantam, Banjoemaas en Kederie, opgedragen een onderzoek in te stellen naar den aard van het grondbezit op Java. 's GRAVENHAGE 29 Mei. IIH. KK. IIH. prins en prinses Frederik, benevens prinses Maria, zullen a. s. Vrijdag deze residente verlaten, tot het doen eener reis naar Zwitserland. De minister van financiën is van zijnen togt naar Limburg alhier teruggekeerd. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagin gen voortgezet over het wets ontwerp lot regeling der schutterijen. Artt. 179—183 aangenomen, het eerste na aanneming met 27 tegen 26 stemmen van een amendement Fokker, om de bezoldigingen van de leden van den schuttersraad door het rijk te doen dragen. Art. 184 (straffen). De heer Pynappel acht het huisarrest geen geschikte straf voor de officieren. De hecren Pypers en Beima vinden in het alge meen de straffen te gestreng; boeten zouden huns inziens voldoende zijn. De minister verdedigt hel strafstelsel. De heer de Casembroot acht huis arrest noodzakelijk* De heer Pynappel stelt als amendement voor het huis arrest te doen vervallen. Door den heer Ileydenryck ondersteund wordt het amendement verworpen met 35 tegen 20 en het artikel zelf aangenomen met 47 tegen 5 stemmen. Het nieuw, door de regering voorgestelde, art. 161 aangenomen. Art. 185—189 aangenomenhet laatste met eenige wijziging op voorstel van den heer Godefroi, daarin door de regering gebragt. Art. 190 aangenomen na verwerping van een amendement Geertsema met 45 tegen 13 stemmen. Evenzoo worden na korte woordenwisseling en met enkele wijzigingen aangenomen artt. 191 197. Art. 198. Een nieuw, in verzachten geest, door den heer van Rappard voorgesteld art. zal Vrijdag in beraadslaging komen. De vergadering is tol dien tijd gescheiden. Bij de tweede kamer is ingekomen de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag omtrent het wets-ontwerp, houdende bepalingen om trent de heffing en verzekering van den accijns op de binnenlandsche sui ker; bij deze memorie is een gewijzigd ontwerp van wet gevoegd. BUlTEiVLANDSCHE BERIGTEN. EKGKLAA 18. LONDEN, 27 Mei. nel lagerhuis zet de behandeling der reformhill zooveel mogeljjk on afgebroken voort. In de laatst gehouden zitting is de regeling der ver- eischten voor de stemgeregtigdheid in de landelijke zoonel als in de stede lijke kiesdistricten tot stand gekomen. De uitgaven voor de riolering van Londen hadden op 31 Dec. 1866 reeds het cijfer van 3,798.208 of 45,578,496 Ned. gulden bereikt. Eene som van 701,791 of 8,421,492 gulden zal nog benoodigd zijn voor de geheele voltooijing van dat werk. Volgens berigten uit Mexico te New-York ontvangen zou de stad Querelaro den lö11^ dezer door de republikeinen vermeesterd en daarbij de keizer Maximiliaan met de generaals Mejia en Miramon in krijgsgevangen schap geraakt zijn. De New-Yorksche dagbladen berigten dat de heer Jefferson Davis te New-York was aangekomen, op weg zijnde naar Canada om aldaar in eene kostschool zijne kinderen te bezoeken. Hij was door de regterltjke overheid te Richmond, wegens zijne langdurige gevangenschap en verzwakte ge zondheid, op vrije voeten gesteld, nadat hij beloofd had op 25 November eerstk. voor het gereglshof te Richmond te zullen verschijnen, en borg- togten ten gezamenlijkcn bedrage van 100,000 dollars, als onderpand voor de vervulling dier belofte, had geleverd. FKANKK1JK. PARIJS. 27 Mei. La France vestigt de aandacht op de luisterrijke ontvangst die alhier aan den koning der Belgen is te beurt gevallen, gelijk staande met die van een souverein van een grooten staat. Dal blad beweert dat er eene bijzondere beleekenis in die schitterende ontvangst ligt. Zij is, volgens dat blad, deze: Nog niet lang geleden stonden hier te lande twee stelsels van staatkunde, twee verschillende rigtingen tegenover elkander. De eene be oogde gewelddadige uitbreiding van ons grondgebied, en wees op België als de eerste prooi die onze eerzucht waardig zon zijn. De andere, vol ontzag voor het regt en voor de onafhankelijkheid der volken, wraakte het denk beeld van gewelddadige aanhechting als eene onbillijke en tevens gevaarlijke zaak. Welke van die rigtingen de bovenhand heeft in de raadsvergaderin gen onzer regering en in de publieke opinie hier te lande, blijkt nu duide lijk uit de luisterrijke ontvangst van den koning der Belgen in Frankrijks hoofdstad. j De regering doet de correspondentiën betreffende de Luxemburgsche I aangelegenheid reeds drukken. Zij zullen eerlang aan de leden van het wetgevend ligchaam worden rondgedeeld. Men gelooft dat de behandeling dezer aangelegenheid in het begin der volgende maand zal plaats hebben. F.r wordt nog altijd met ijver gewerkt aan de voltooijing der verde- digingsmidelen. In de fabriek te Meudon houden zich ongeveer 1200 man bezig met de vervaardiging van draagbare kauonnen en de leveranciers van militaire uilrustingen hebben hunne werkplaatsen aanmerkelijk uitgebreid. Het ontwerp op de legerorganisatiezooals het thans door de commissie nit het wetgevend ligchaam en de regering is vastgesteld, bevat de vol- gende bepalingen. De sterkte van het leger, actief en reserve, bedraagt 800,000 man. Het jaarlijksche contingent wordt door het wetgevend lig chaam bij eene speciale wet bepaald. De dienst voor de jongeliedendie tot het actieve leger worden opgeroepen, is 5 jaar, na afloop waarvan zij nog 4 jaar bjj de reserve dienen. De jongelieden, die niet in het actieve leger worden ingelijfd, dienen 5 jaar bij de reserve en 4 jaar bij de mobiele nationale garde. De reserve kan niet dan bij decreet des keizers tot de actieve dienst worden opgeroepen. De soldaten der reserve, die 5 jaren in het actieve leger hebben gediend, kunnen niet weder tot de activiteit wor den opgeroepen dan bij decreet en in klassen, te beginnen met hen, die de minste dienstjaren hebben. Het aangaan van een huwelijk staat volkomen vrij aan de soldaten der reserve in de twee laatste dienstjaren, behoudens het geval dat zij op nieuw lot de actieve dienst mogten worden opgeroepen. De wet van 26 April 1855, voor zoo veel betreft de dotatie van het leger, is opgeheven, en bij gevolg ook de afkoop, liet remplaceren is geoor loofd. De maat is verlaagd op 1 el 54 duim. De mobiele nationale garde kan alleen bij eene speciale wet tot de actieve dienst worden opgeroepen. Aan de manschappen dier garde is het aangaan van een huwelijk geoor loofd. Ook bet remplaceren is in deze afdeeling der militaire dienst vergund. De Taïkoen van Japan en de Japansche vorst Satsuma hebben ieder voorwerpen naar de tentoonstelling gezonden; beide zijn van elkander ge scheiden en in afzonderlijke vakken geplaatst; op het eene vak slaat eene vlak met het opschrift «regering van den Taikoen"; op het andere eene vlag met het opschrift «regeriug van Satsuma"; hooger, boven die twee vlaggen, wappert er eene met het opschrift «Japan. Het Mém. dipl. zegt dat de gezant van den Taïkoen die inrigting na eenige tegenstreving heeft goedgekeurd; en het acht zulks opmerkelijk ter kenschetsing der betrekking tusschen den Taïkoen en de andere vorsten van het Japansche eedgenootschap. De akademie voor schoone kunsten heeft, met groote meerderheid, besloten den componist Félicien David als candidaat voor te dragen voor den grooten telken twee jaren uitgereikt wordenden prijs van 20000 frs. De heer Arsène Houssaye heeft aan den keizer het voorstel gedaan de acade'mie fran^aise te herscheppen in eene académie libre. In de toe lichting zegt de voorsteller, dat de academie, zoo als zij is ingerigt, niet meer beantwoordt aan de eischen van den tegenwoordigen tijd; dat zij niets anders is dan een brandpunt van stelselmatige oppositie tegen het re gerende vorstenhuis, dat eigenlijke hommes de lettres nog maar hij wijze van uitzondering in dit geleerde ligchaam opgenomen worden; kortom, dat de sympathie van den modernen tijd dadelijk zich openbaren zou voor eene instelling; die minder verouderde begrippen huldigt dan de schepping uit den tijd van Lodewijk XIV. De keizer heeft voorloopig beloofd het ontwerp in overweging te zullen nemen. Onder de prelaten, die zich gereed maken om Ie Rome het groote eeuwfeest te gaan bijwonen, noemen de dagbladen ook den aartsbisschop van Parijs, mgr. Darboy, die tot nog toe in gebreke is gebleven zijne per soonlijke hulde aan den H. Vader te brengen; hjj zal te Rome zijnen intrek in het gebouw van het Fransche gezantschap nemen. Naar aanlei ding daarvan zegt de Palrie: Mgr. Darboy vertegenwoordigt den waren godsdienstzin, zoo als hij in Frankrijk heerscht, versterkt door zijne toe treding tot de vrijzinnige en wijsgeerige denkbeelden van den nieuwen tjjd. Hjj zal te Rome doen uitkomen, dat de banden, waardoor de oudste dochter der kerk aan het Pausdom is gehecht, niet verbroken zijn, maar dat zij wel zouden kunnen worden verbroken door pogingen van blinde onverdraagzaamheid, die gelukkig niet meer dan op zich zelve staande feiten zijn. ITALIË. liet dagblad van Turyn kondigt de definitive onderteekening aan van het contract betreffende de liquidatie der kerkelijke goederen. Uit Florence wordt gemeld dat Garibaldi die stad verlaten en zich naar den kant der Romeinsche grenzen begeven had, met het voornemen, naar het scheen, om zich te wijden aan de uitvoering van de plannen der revolutionaire partij ten aanzien van Rome. P R in S S E W. BERLIJN, 27 Mei. De Nordcl. Allg. Zeit. bevestigt dal'de onderhandelingen met het Deensche kabinet geopend zijn over de voorwaarden, welke bij de terug gave der Noord-Sleeswij'ksche districten vervuld zonden moeten worden. Deze zouden betrekking hebben tot de overname van een deel der staats schuld vau de hertogdommen en lot waarborgen voor de nationale be scherming van het duitsche gedeelte der bevolking in die districten. Het blad voegt er bjjdat het geruchtals of Denemarken liever geheel van de teruggave zou afzien dan Pruissens voorstellen aannemen, een verdichtsel is, verspreid door personen, die eene overeenkomst tusschen Pruissen en Denemarken ongaarne zonden zien. Even zoo verklaart het de berigten aangaande eene Deensche circulaire voor ongegrond, en zegt dat het Deensche kabinet tot dus ver dringende stappen vermeden heeft en thans, nu vertrouwelijke besprekingen begonnen zijn, des te minder zijne beza digde houding zal willen laten varen. De Duitschers te Shanghae hebben eene collecte voor de invaliden van

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2