COIKAH, LEYDSCflE 18C7. WOENSDAG 29 MEI. STA DS-BERIGTEN.~ De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. Bit hoofde van den 1IHMELÏAARTSBAG mI de Vrij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. Oproeping van de Verlofgangers der Rationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. burgemeester en wethouders van leyden Gezien het besluit van den Commissaris des Ronings in de provincie Zuidholland -van den 20stcn April 1867, A. jY°. 4915 (2de Afd.), Prov.blad N°. 72, houdende regeling van het onderzoek der Verlofgangers van de Militie te land Roepen dien ten gevolge op, al de binnen deze gemeente met onbepaald verlof aanwezige manschappen der nationale militie, orn te verschijnen in de Lakenhal aan deu Ouden Singel ten einde door den Luitenant-KolonelMilitie-Com missaris, te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, behoorende tot de ligtingen van 1863 cn 1864, op Maandag, tien 3dea «1 tui ij 1867, des morgens te 9 uren; die, behoorende tot de ügting van 1865, mede op dien dagdes namiddags te 1 uur en de verlofgangers, behoorende lot de ligting van 1866, op Dingsdag, den 4den «Juni; 1867, des morgens te 9 uren; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-slakkenhun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en verlofpassen. En vermanen wijders burgemeester en Wethouders de betrokken verlofgangers aan deze oproeping naauwkeurig te beantwoordente zorgeu dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook gedurende de Inspectie en bij het gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats zich ordelijk te gedragen, daar ongeregeldheden als anderszins, zoo lang zij in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen vermeld bij de artikelen 130, 141-145 der Wet van 19 Aug. 1861 [StaatsbladN°. 72). En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders van Leyden Letdjen, 23 Mei 1867. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BER1GTEN. LEYDEN, 28 Mei. Hij kon. besluit van 25 Mei n°. 56 is liet houden van markten en open bare verkoopingen van wolveein gemeenten waar dit bij vroegere besluiten was verboden, tot wedrropzeggens toe vergund. Ten gevolge van dat besluit zullen, te beginnen met aanst. Vrijdag, de lammerenmarkteii te dezer stede gebonden worden. De tQding van het openen der markt voor wol vee werd heden door de belanghebbenden, op de Beestenmarkt en daaromtrent woonachtig, met vreugde vernomen. Van onderscheidene woningen zag men dientengevolge vlaggen wapperen De majoor J. W. Hopbergenbelast met het bevel over het 2de bat. en de gezamenllijke tirailleur-compagnie» van hel 4de rcg. infanterie alhier, die dezer dagen door Z. M bij het reg. grenadiers en jagers is overge plaatst, zal alhier vervangen worden door den majoor N. van Willes, van deu staf der infanterie, werkzaam bi) het dep. van oorlog. Wij vernemen dat de akademische bibliotheek alhier van den heer dr. J. C Hacke van Mijnden ten geschenke beeft ontvangen een exemplaar van de door hem in liet licht gegeven vertaling iu Nederlandsclie dichtmaat van Dante's Inferno, met illustration van den beroemden Enslave Doré, eert werk dat niet in den handel voorkomt en waaraan eeue welverdiende belangstelling is te beurt gevallen. Ilingsdag en Woensdag, tussclien 11 en 3 uren, zijn de stemgcreg- tigde leden der Ned.-herv. gemeente alhier opgeroepen tot inlevering der stem- billetten, om uitspraak te doen over de wijze waarop voortaan het beroe pen van predikanten en verkiezen van kcrkcraadsleden zal plaats hebben. Zalurdag avond is op de Binnenvestgracht het zesjarig zoontje van den schoenmaker Riebot spelende in liet water geraakt en verdronken. Heden morgen viel ook op het Leveudaal een kind in het water; eene vrouw die liet ongeval zag, sprong in de gracht om het te redden, dal haar echter niet mogelijk was. Een persoon, die zich daarop te water be gaf, mogt er in slagen heidei: behouden aan wal te brengen. Wij vernemen uit de Veenen dat, ten gevolge van feilen wind en hagelhttijen de peulvruchten hebben geleden, terwijl de strenge vorst, die vooral Zalurdag nacht op sommige plaatsen heeft geheerschl, zooveel schade aan de jonge siiijlioonen en komkooimerplaiiten heeft veroorzaakt, dat van het een en ander op nieuw moet worden gepoot. Uit het Westlaud wordt ons gemeld dat ondanks de gure weersge steldheid en nachtvorsten de gewassen vrij voldoende zqii gebleven. De groeikracht was echter gering, zoodat de verzending van aardappelen slechts in 't klein plaats had. Naar Amsterdam bestond II. Zondag, met eene vracht aspersics, hel vervoer uit 12 mandjes aardappelen. Over het alge meen hebben de pereuboomén middelmatig vrucht gezet; van de appelboo- men zjjn de late, deugdzame soorten nog niet uitgebloeid. Gedurende de week van 12 lot 18 Mei zijn door den vee-typhus aan getastin Zuidholland 75 runderen, gestorven 3afgemaakt 72 in Utrecht 1 afgemaakt 1; in Gelderland 2, afgemaakt 13; in Noordholland 6, afge maakt 6; totaal der aangetaste milderen 84. In de week van 5 tot 11 Mei beliep het aantal aangetaste runderen 87, en in de week van 28 April tot 4 Mei 185. In de week van 12 tot 18 Mei heeft in het arrondissement Leyden de ziekte zich bepaald tot e'én geval in de gemeente Boskoop. In de week van 5 tot 11 Mei bedroeg het aantal aangetaste runderen 3, en in de week van 28 April tot 4 Mei 33. De loop der veeziekte heeft de regering in staat gesteld de lijn vau afsluiting andermaal te verleggen. Ten gevolge daarvan wordt met den 28sten dezer ook het westelijk deel der provincie Utrecht, met uitzondering van ten paar gemeenten aan de zijde van Schoonhoven, buiten de lijn gebragt. In Zuidholland vallen Woerden en Oudewater mede daar buiten. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat de eindexamens aan de polytechnische school B. en C, artt. 60—65, der wet regelende het middelbaar onderwijs, in het laatst der maand Junij en in de eerste helft der maand Julij e. k. te Delft zullen worden afgenomen. Zij die een dier examens wcp.schen af te leggen moe ten zich schriftelijk vóór den 10dc" Junij e. k. aanmelden aan liet dep. van binnenl. zaken met naauwkcurige opgave tot welk dier examens zjj verlan gen locgelaten le worden. Te Botterdam werd Vrijdag avond omstreeks lij uur aan de policie kennis gegeven, dat eene vrouw een digtgebonden zak in een portaal van een huis iu de Penssteeg had ïiedergelegdhij opening bleek, dat er een pasgeboren kind in zat, dal met een' touw om het halsje waarschijnlijk eerst gewurgd was. Men beijvert zich de daderes dezer gruweldaad te ontdekken. Door den gemeenteraad van Haarlem is besloten aan le nemen het voorstel van burg. en wetli. betredende liet oprigten van eene tuinbouw schoolonder voorwaarde dat het rijk en de provincie of de provinciën zich verbinden om jaarlijks daarvoor aan de gemeente uit te keeren een subsidie, te weien, het rijk ten bedrage van ƒ6000 en de provincie of de provin ciën van ƒ3000. Nabij Lichtenvoorde is in de vorige week een vrij aanzienlijk boscli van dennen en eiken in brand geraaktwaardoor in weinige minuten eene belangrijke verwoesting werd aangerigl; door de toegesnelde hulp en de welgevulde waterslooten is men er in geslaagd den voortgang van het vuur te stuiten. De oorzaak wordt toegeschreven aan onvoorzigtigheid van eenige straatjongens, die in liet boscli met lucifers de pijp hebben aangestoken. Te Harlingen overleed dezer dagen eene weduwe, die sedert geruimen lijd ondersteuning ontving van de armvoogden en nog onlangs een bed en laken kreeg, omdat zij schijnbaar aan alles gebrek had. Zij heeft als erfenis voor hare kinderen nagelaten eene oude kist waarinbehalve een paar stukken bont, het meel en spek, haar met nieuwjaar uitgereikt, cn ƒ711 aan geld. 'sGRAVENHAGE, 28 Mei. Z. M. heeft goedgevonden den 2dcn lult. A. 11. Benjamins van het wa pen der artillerie vau liet leger hier te lande, bestemd om weder in te tre den hij het 2de reg. vesting-artillerie iu zijnen rang en anciennetcit. over te plaatsen bij liet wapen der artillerie van het leger in Oost-lndië; en den 2den luit. W. F. Rappard, van liet wapen der artillerie van liet leger in O. 1 in zijnen rang en ancienueleit over te plaatsen liij hel wapen der artillerie van liet leger hier te lande cn wel hij het 2dc reg. vesting-artillerie. De lieer Stephan Creutz, gepeiis. kapitein der artillerie te Nijmegen; is in den Nedcrlandsclien adel ingelijfd met den titel var. baron, overgaande op al zijne wettelijke afstammelingen, zoo mannelijke als vrouwelijke. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadsla gingen voortgezel over liet wets-ontwerp lot regeling der schutterijen, en wel over art. 117, waarbij bepaald wordt dat de gemeente terrein moet verstrekken voor de wapen- en schietoefeningen en een verlrek voor hel hou den van theoretische oefeningen, en dat, indien eene gemeente voor de kos ten van aanleg eeuer schietbaan te zwaar zou worden gedrukt, daarin door eene bijdrage uit 's rijks kas kan worden voorzien. Daarop heeft de lieer Fokker als amendement voorgesteld de 3de al. aldus te lezen: De inrig- ling der door de gemeenlen of door liet rijk te verstrekken terreinen wordt uit 's rijks kas bekostigd. Het onderhond der schietbanen is ten laste van de betrokken gemeenten." Dit amendement, waarmede de ministers van

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1