RENTEBETALING. terie-regcmenten is met achterlandgewercn voorzien; de andere zullen er spoedig ieder duizend ontvangen. Omtrent den toestand van keizer Maximiliaan verneemt men slechts tegenstrijdige geruchten. Hel is onzeker of hij zich nog op een of ander punt weet staande te houden. Men wil weten dat de keizer besloten heeft de houders van Mexicaansche schuldbrieven op de eene of andere wijze schadeloos te stellen. De internationale jury voor de tiende afdeeling der wereldtentoonstel ling heeftmet het oog op de uitbreiding van hel schoolonderwijs voor vol wassenen in Frankrijk, eenstemmig besloten eene gouden medaille toe te kennen aan Frankrijks schoolmeesters. Bij de alhier gehouden verkooping van de schilderijen-galerij Pommers- felden, was op de beide eerste dagen de opbrengst 1,040,000 fr. Onder anderen werden de volgende prijzen besteed: Gerard Uoude vischver- koopster, 42000 ft'.toebereidselen lot het avondeten, 13000 fr.meisje met lantaarn 15600 fr.; meisjesportret, 13000 fr.J. van Huysumvaas met bloemen, 15200 fr.het nest, 13700 fr.G. Metsu, de brief, 45500 fr. W. var. Mieris, de guitarspeelster9000 fr.; A. van der Neer, het kanaal, 25000 fr.Paulus Potter, weide met koeijenenz. 29000 fr.fiemhrandt van Rijn, de apostel Paulus in den kerker, 4000 fr.; idem, de profetes Anna, 12500 fr.de waarzegster van Endor, 25000 fr idem, portret van Rembrandt, 12130 fr.G. Terburg, de depêche, 10000 fr.A. van de Velde, de siesta, 40000 fr.J. W'eenix, vogels, 25000 fr.idem, dood wild, 41500 fr.idem, de paauw22000 fr.Ph. VVoiiwermande her berg, 65500 fr.; idem, de aalmoes, 24500 fr.; idem, de stijgbeugel7500 fr. idem, de herlenjagt18100 fr.Gonzales Coques, banket van kunstschil ders, 40500 fr.; J. Jordaens, driekoningenfeest, 8100 fr.; A. F. van der Meulen, vertrek der jagt, 8100 fr.F. Pourbus de zoon, mansportret, 11000 fr.P. P- Rubens, de H. Franciscus van Assisi, 45500 fr.idem, visioen van den U. Ignatius, 11500 fr.idem, David op de harp spelende, 13800 fr.idem, de aanbidding der wijzen, 9600 fr.idem, studie van vier negerkoppen, 35000 fr.idem, de H. Familie, 35000 fr.D. Teniers, galerij van aartshertog Albert te Brussel, 15000 fr.idem, de rooker, 9000 fr.; Cranachde oude, laat de kinderkens tot mij komen, 3100 fr. A. Durer, portret van den senator Muffel75000 fr.Hans Holbein, por tretvan Johann Hammann, 2130 fr. Voor eene schilderij van Rubbens, »de weldadigheid," die op 150,000 fr. was ingezet, werd geen hooger bod gedaan. In den nacht van 16 op 17 Mei zijn te Pan en andere plaatsen in het zuiden des lands schokken van aardbeving waargenomen. Naar men uit Florence meldt bevindt Garibaldi zich weder in die stad. Per Telegraaf. 's GRAVKN11AGE, 23 Mei. Vervolg der zitting van de tweede kamer. Verworpen werd een voorstel van den heer Reinestein om na art. 98 een nieuw artikel in te voegen. Art. 99 werd aangenomen, even als een nieuw artikel van den heer de Roo van Alderwerelt, om aan officieren der schutterij te vergunnen eenigen tijd bij het leger dienst te nemen. Art. 100 en 101 aangenomen. Morgen voortzetting. WEENEN, 22 Mei. De keizer heeft heden den rijksraad met eene rede geopend. Die rede werd door de leden herhaaldelijk toegejuicht. 51ARSEILLE, 22 Mei. Uit Rome is van 19 dezer berigt ontvangen, dat na hel laatste consistorie besloten is aan den kardinaal Andrea een termijn te stellen om persoonlijk zijne handelingen te komen verdedigen. Wanneer hij binnen dien termijn niet opkomt, zal hij bij verstek veroor deeld worden tot het verlies van zijn stcmregt in het H. col leg ie en conclave. PARIJS, 22 Mei. De keizer van Rusland zal den 1 Junij alhier aan komen en den ll(ltn van hier vertrekken. De Dloniteur dn soir beweert in zijn overzigt, dat het resultaat der conferentie een gunstigen indruk heeft gemaakt en dat zoowel de natiën als de kabinetten hulde brengen aan de gematigdheid in taal en houding van het keizerlijk bewind, hetwelk, nooit de algemeene belangen en de belangen van Frankrijk van elkander scheidendeslechts die denkbeelden volgt, weike tot bevrediging en eendragt leiden. INGEZONKEN. Het komt mij voor, dat de stemming der hervormde gemeente, die, naar aanleiding van art. 23, eerstdaags alhier geschieden moet, door sommigen verkeerd begrepen wordt. Zij wordt namelijk voorgesteld, alsof de uitslag daarvan moest worden aangemerkt als een soort van oordeel over den ker- keraad, die tot dusverre geplaatst is aan het hoofd der gemeente. De aan neming van een kiescollegie tot benoeming van ouderlingen en diakenen en beroeping van predikanten zal zijn, zegt men, een votum van afkeuring, aan den kerkeraad gegeven. Daarom beklaagt men zich zelfs over de ver langde onderteekening van het stembillet, waardoor men in het geven van zulk een afkeurend votum zich meer of minder belemmerd gevoelt. Maar is dit juist? Treedt niet het stembillet voor eene, in kleine gemeenten, mondeling uitgebrachte stem in plaats? Is niet de onderteekening een gepast middel, om allerlei knoeijerjjen te voorkomen? Geelt zij niet althans eenige waarborg, dat de man, die zijne slem uitbrengt, niet bloot werktuig is in de hand van anderen, maar weet wal hij doet? Is de vergelijking met de ongelijk kleinere Walsche gemeente te dezer stede billijk? Ligt het niet in den aard der zaak, dat men, waar 2000 stemmen worden uitgebracht, an ders te werk gaat dan bij eene stemming van ongeveer 200? En, wat den uitslag betreft, men zal toch niet meenen, dal de keuze van een kies collegie, bij meerderheid van stemmen, een oordeel van afkeuring is geweest, uitgebracht over den Walschen kerkeraad. Maar zoo het dan billijk zijn, aan gelijken uitslag, bij de Nederduitsche gemeente, eene dergelijke hatelijke uitlegging te geven? Zal men de partijschap, die hier in het spel is, zóó ver drijven, dat men naar de meerderheid, die een kiescollegie verlangt, zal afmeten de mindere mate van achting en vertrouwen, door de gemeente aan den thans bestaanden kerkeraad geschonken? Steller dezes denkt zelf voor een kiescollegie te stemmen, maar protesteert tegen hetgeen men daaruit mocht willen afleiden met opzicht tot zijne gezindheid jegens den kerkeraad. Ook zijn hem, zonder dal hij er naar onderzocht heeft, onder scheidene kerkeraadsleden bekend, van wie hij zeker weet. dat zij zich ■voor een kiescollegie verklaren zullen. Deze kunnen toch wel niet geacht worden, zich zeiven een démenti te willen geven. En dan zou men door de behoorlijke onderteekening van zijn stembillet zich in eenig opzicht be lemmerd gevoelen en van den kerkeraad vermoeden, dat hij die billet ten denkt na te gaan, ten einde elk, die een kiescollegie verlangt, als een tegenstander Ie leeren kennen Men zij toch verstandig en mete overigens achtingwaardige mannen niet met den maatstaf van zulke kleingeestige be krompenheid. Elk handele naar geweten en plicht. Niemand ontveinze zich de niet geringe bezwaren, uit den aard der zaak aan een kiescollegie verbonden in eene talrijke gemeente. Maar niemand ook late zich afschrik ken door partjjdige oordeelvellingen of hatelijke insinuation. Allerminst ga men voort, van de uitvoering van art. 23 eene partijzaak te maken. Dit is reeds, ook onder ons, te veel het geval geweest en dreigt eene zaak te bedervendie alleen bij eendrachtige samenwerking en eerlijke concurrentie tot wat goeds kan leiden. isurgcriijfcc J&tauti. Van 16 tot en niet 33 Mei 1867. BEVALLEN K. de Haas. geb. Veere, Z. M. van Hoorn geb.Rygersberg, D. E. J. Hennik.geb. Schouten, Z. S. Noyengeb. van EgmondZ. S. van Tongeren geb. Segaar, D. J. Hannaartgeb. Serdyn Z. J. Ansem geb. Rakkert, D. W. van Us, geb. van derHeul, D. J. W. Kok,geb. Jong, Z. W. van der Velden, geb. Westboeve, Z. J. C. van Putten geb. Swa- nenburg Z. A. J. Ouwerkerk geb. Bakker, D. E. J. Hensing, geb. van Beek, D. A. H. van der Blij geb. de Ruyter, Z. P. M. Smit, geb. Leget, Z. C. J. F. van Berkelgeb. HannaartZ. C. P. de Graaf, geb. de Lange, D. A. Bink geb. l'F.cluse, D. M. H. Spoekgeb. BesemsZ. A. Albert geb. Devilee, D. G. F. Boogers, geb. de Munnik, Z. J. W. van Efveren geb. Munnikhuizen D. M. Laman,geb. Overduin, D. M. van der Berg geb. SmitD. J. C. Roodenburggeb. Verhoog Z. GEIIUVVD: A. de Ridderjm. en M. C. S. Bonte jd. P. Rohyn jm. en M. E. Frankhuizen jd. W. van Biemen jm. en J. Regeer, jd. B. van der Natjm. en K. Arbouw jd. R. van Keulen jm. en J. Klok jd. J. E. Kik kert jm. en J. M. Boljd. C. J. Dieben jm. en W. van Cazantjd. T. Bruystens, jm. en E. C. Schuurmanjd. P. Oostveen ,jm.en C. E. Ouwer kerk jd. E. J. van Bijkom jm. en J. F. H. Muliéjd. E. G. Abspocl jm. en F. J. P. Baartman jd. OVERLEDEN: A. Vrijbloed, D., 3 m. J. Delmeer, Z. ,20d.—G. C. Dirksegeb. Staats 33 j. J. de Eenruim 60 j. H. Pelgeb. Hamet ,51 j. B. van der Son 66 j. MC van Crimpen wed S. van Bel78 j. VV. F. P. UitenhoutI).1 j. en 4 m. E. de Klerk D.67 j. A. van der Reyden Z. ruim 7 m. H. PlatteelD.3 j. en 4 m. N. Libochant33 j. A. van Ko- ningshruggen 54 j. J. A. de Smit, geb. Koekoek, 70 j. T. Hoogkamer, D.ruim 4 m. H. J. Colpa22 j. A. P. Scheels. D.7 m. J. 11. P. Stad houder, 26 j. D. van Latesteyn Z.ruim 3 m C. H. Koole, geb. Bouman 65 j. J. Remmers72 j. M. G. ten Sande, 73 j. J. M. LutD.2£ m. VV. G. Neiwold D., bijna 3 m. J. A. W. Landesbergen geb. Tiedorn 44j P. Muldergeb. Hogendoom66 j. L. G. ArendsD.bijna 10 m. J. du MontZ.18 j. A. C. DoolZ.3 j. en 10 m. J. C. A. Vinkestein geb. Car ton 25 j. C. van Veen 1)., 5 m. ADVERTENTIE X. Ondertrouwd: GUSTAAF AUGUST BODENBURG HELLMUND, van Curagao en Leyden, 23 Mei 1867. WILHELMINA AGATHA OLIPHANT. Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. E. M. DE TIMMERMAN VAN TONDEREN. Deventer, 20 Mei 1867. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden en voorzien te zrjn van de 11. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Vader en Behuwd- vader JOHANNES REMMERS, in den ouderdom van 72 jaren. J. W. VAN HARTEVELD. Letden, 18 Mei 1867. M. VAN HARTEVELD, geb. Remmers. Tot diepe droefheid van mij, zijne Zuster, Behuwd-hroeder en verdere betrekkingen, overleed heden, in den ouderdom van ruim 25 jaren, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn geliefde eenige Zoon JAN, Student in de Letteren aan de Hoogeschool alhier. Leioen, 21 Mei 1867. K. J. VAN DR1EL, Em. Pred. 4é es» a p€ts Efypoflieek-Obligafiën. Het Bestuur van de Nederlandsche Hypotheekbank berigtdat de Coupons van hare Schuldbrieven, vervallende 1 Junij 1867, betaald zullen worden op Zaturdag 1 Junij aanslaande en volgende werkdagen, te Amsterdam ten Kantore van de Ontvang- en Betaalkas. Alkmaar den Heer Corn®. Jobs. de Lange. Arnhem Heeren E. C. Engelberls C°. Assen den Heer E. A. Smidt. Breda J. Reynders. Dordrecht de Heeren Stoop Reus. 's Gravenhage Scheurleer Zonen. Groningen Mesdag Zonen. Haarlem den Heer G. W. Bannier. 's Hertogenbosch T. van Lanschot. Leeuwarden A. Gratama. Middelburg B. A. Fokker. Rotterdam de Heeren H. C. Voorhoeve C°. Tiel den Heer Z. de Jongh. Utrecht de Heeren van Schermbeek van Hall. Zwolle A. van Deventer Zonen. Amsterdam, Mei 1867. AANKONDIGING. Bij vonnis van de Arrondissements-Reglbank te Letjdenvan 30 April 1867, is ten verzoeke van KR1JNTJE VAN BEELEN, wonende te Kat- wijk aan Zee, verklaard dal er regtsvermoeden van overlijden bestaat van haar man CORNELLS DE JONG, gewoond hebbende te Katwijk aan Zee, en wei sedert den derden December 1863, en haar tevens de vergunning verleend tot het aangaan van een ander huwelijk. Leyden, 18 Mei 1867. De Procureur van de Verzoekster, [Kosteloos.] Mr. L. D. SUR1NGAR, Procureur.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3