hebbende, wordt bescherming en medewerking >an staatswege verleend. Op de voordragt van het bestuur eener met onze toestemming bestaande vereeniging, welker leden zich gezamenlijk of ten deele tol een corps heb ben gevormd, worden door ons de commandant en verdere officieren van dat corps naar gelang zijner sterkte benoemd Die benoeming heeft geen invloed op hunne wettelijke verpligtingen ten aanzien van de nationale militie en de schutterijen, noch op hun rang bij de zee- en landmagt en i schutterjj. Zij worden op hun verzoek of op voorstel van het bestuur der vereeniging door ons ontslagen. Verlangen de leden eener met onze toe stemming beslaande vereeniging bij hunne oefeningen en diensten eene klee ding naar bepaald model te dragen en die als uniform door ons erkend te hebben, dan kan het bestuur der vereenising daartoe, met aanbieding eener beschrijving dier kleeding bij ons aanzoek doen zoomede rangs- of onder- scheiriingsteekenen aan onze goedkeuring onderwerpen Behalve de ba nieren, die aan eemg vrijwillig corps mogten zijn of worden geschonken, kan door ons aan zoodanig corps een vaandel worden uitgereikt. Elke met onze toestemming bestaande vereeniging, on>erschillig of zij als een corps dan wel eenvoudig burgerlijk is ingerigt, wordt op haar verzoek door de zorg van onzen minister van oorlog voorzien van de noodige munitiën voor de schietoefeningen. Indien de voorraad van wapenen dit toelaat, kunnen ook door hem eenige geweren ten gebruike worden verstrekt. 'sGRAVENHAGE, 23 Mei. Z. M. heeft den heer M. C. de Vries, graveur te Amsterdam, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeente Vrijeban is benoemd de heer P. Mer- kus, in de plaats van den heer J. J. Molenbroek, als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslagen. Z. M. heeft benoemdlot officier van justitie bij de arrond.-reglbank te 's Herlogenbosch den heer mr. F. A. J. van Lanschot, thans substituut- officier van justitie bij die reglbank tol stibstiUint-ofïicier van justitie bij die reglbank jhr. mr. P. M F. van Meeuwen, thans substituut-officier van justitie bij de arroud.-reglbank te Roermond. Z. M. heeft aan de volgende hoofd- en verdere officieren pensioen verleend: J. H. L. de Jongh, luit.-kol.; J. D. Evers, J. T. Evers, J. Schnebbeliemajoors; J. A. G. baron van Ittersum, kolonel; H. E. N. de Ronde, kolonel; J. P. Doelen, lnit.-kol.; J. A. Spieringhs, majoor; W. C. E. Waitz, kapitein; J. van Overstra- tenP. M. E. van Thielen, W. J. P. Ravens, kolonels (onder toekenning van den rang van generaal-majoor)C. N. Peperkamp, kolonel; H. Gout, majoor (onder toekenning van den rang van luit.-kol.); F. Stoltenhoff, J. Svvemer, V. van Halm, en G. A. Hopmanskapiteins (den laatsten onder toekenning van den rang van majoor). Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den prov. staf: tot luit.-kolonel den majoor N. Scheltema, prov. adj. in Noordholland; tot luit.-kolonel, prov. adj. in Friesland, den majoor F. J. A. Esau, van het 8ste reg. inf.; tot luit. kolonel, prov. adj. in Overijsselden majoor F. H. J. Furnéevan het 2de reg. inf.tot majoor, prov. adj. in Noordbrabant, den ritmeester P. L. V. Desertine, adj, bij het 2de reg. huzaren; tot majoor, prov. adj. in Utrecht, den kapitein E. W. C. C. Storm de Grave, van het reg. gren. en jagers; bij den plaatselijken staf: tot kolonel, pl. commandant te Nijmegen, den luit.-kolonel L. E. Tiesselinck, van het 4de reg. inf. tot kolonel, pl. commandant te 'sHage, den luit.-kolonel N. C. Vinkhuizen, van het 2de reg inf.; tot pl. commandant te 'sBosch den luit.-kolonel J. C. P. Ham- minck Schepel, van het 5de reg. inf.; tot luit.-kolonel, pl. commandant te Grave, den majoor J. W. Tissot van Patot, van het 3de reg. inf.; tot kapitein, pl. adj. te Maastricht, den lsten luit, C. G. Zwaanswijk, van het 5de reg. inf.; tot kapitein, pl. adj., den lsten luit. J. G. Banmann pl. adj. te Utrecht; bij het wapen der infan terie: tot lsten luit. de 2de Initt. P. van Assen en B. R. E. van Vlijmen, van het wapen; bij den staf: tot luit.-kolonel, directeur der normaal schietschool, den majoor A. Engelvaart, van het 5de reg.; tot majoor, den kapitein J. D. Duchtmans, van het reg. gren. en jagers; bij het reg. grenadiers en jagers: tot commandant van het corps den kolenel N. Mac.-Leod, commandant van het 4de reg. inf.; tot luit.-kolonel den majoor J. D. U. Ledel, van het corps; bij het 1ste reg.: tot kapitein de 1ste luitt. R. T. Muschart, van den staf, en E. F. Ivempers, van het reg. gren. en jagers, den lsten luit-ad. E. J. L. Meuter, mede van het reg. gren. en jagers, en den lsten luit. G. P. P. Crentz, van het corps; tot lsten luit. de2delnitt. E. A. D. E. van Eranckenberg en Proschlitzjhr. F. A. G. Beelaerts van BloklandC. P. J. van Vlierden, A. de BourbonJ. de Blom F. P. Sievers en H. J. C. Bonemeijer, allen van het corps bij het 2de reg. tot commandant van het corps, den luit.-kolonel A. W.P. Weitzel, van den staf; tot luit.-kolonel, den majoor J. van den Hummel, van het 7de reg.; tot majoor: de kapiteins jhr. W. F. G. L. van der Dussen, van het reg. gren. en jagers, C. Bntgault,van het 1ste reg., en J. Schraver, adj. bij het corps; tot kapi tein 3de kl. de 1ste lnitt. A. W. van Dionant, II. A. Callenfels, van het corps, den lsten luit. II. F. Borel en den lsten luit.-adj. J. W. L. Kamps, van het reg. gren. en jagers, en den lsten luit.-adj. A. J. Thijssens, van het corps; tot lsten lnit. de 2de luitt. J. M. Vervat, W. C. Piepers, L. J. P. Robbe, J. Offerhaus, J. J. Wierts, jhr. A. C. J. Wittert, P. Vinkhuizen, J. van der Meer, J. J. Geers en N. H. J. Gilissen allen van het corpshij het 3de reg.tot majoor den kapitein F. H. G. A. Enderlein, van het instructie-bat.tot kapitein 3de kl. de 1ste luitt. i G. F. Zurich en J. II. Michaëlis, van het reg. gren. en jagers, de 1ste luitt.-adj. H. A. Dorre, van het alg. depöt van discipline, en J. C. Valter, van het corps, de lste luitt. H. van den Bosch, A. J. F. van der Groesen en A. J. den Exter van Brink, van het reg. gren. en jagers, en den lsten luit.-adj. F. IC. II. G. Diemont, van het corps; tot lsten luit. de 2de luitt. J. ICnuppe, W. S. Trouillart Hanssen L. Tissot van Patot, J. van Wijk, C. H. ter Beek, J. G. Portegies, J. J. van Tiebergen, J. van Maaien en G. H. Veerman, allen van het corps; bij het 4de reg.tot luit.-kolonelcommandant van het corpsden majoor M. van Doorninck van het reg. gren. en jagers; tot luit-kolonel den majoor G. P. Booms, van den staf; tot kapitein 3de kl. de lste lnitt. L. F. van Ottevloo, D. J. A Millioen, W. Vleys- man, II. J. G. Furstner, den lsten luit.-adj. H. F. C. Hardenberg en den lsten luit. B. C. van Hoey Schilthouwerallen van het reg. gren. en jagers; tot lsten luit. de 2de luitt. P. J. J. Vervenne, D. N. Dietz, T. J. Wynoldy, J. F. T. Major, A. R. F. Birnie, A. II. J C. Telders, W. G. Haarman en C. W. F. H. M. Hns- tinx, allen van het corps; bij het 5de reg.: tot commandant van het corps den luit.- kolonel F. G. J. van der Schrieck, van het reg. gren. en jagers; tot luit.-kolonel den majoor J. C. M. baron van Lyndenvan het lste reg.; tot maj- de kapiteins J. B. R. Prevöt, van het corps, en C. M. H. Fel, van het instructie-bat.; tot kapi tein 3de kl. den lsten luit.-adj. A. A. E. Phaff, van het corps, en de lste luitt. L. J. B. Verschoor, J. C. Harsveldt, S. baron van Lynden en A. M. van Rouveroy van Nieuwaal, allen van het reg. gren. en jagers; tot lsten luit. de 2de luitt. W. M. H. Anten, K. A. Pfeiffer, A. A. C. W. van Moll, E. A. Linnenschmidt van Loffelt, A. M. van Gameren en C. van Leeuwen, allen van het corps; bij het 6de reg.: tot commandant van het corps den luit.-kolonel P. J. Amiot, van het corps; tot luit.-kolonel den majoor L. J. Issels, van het 5de reg.; tot majoor den kapitein E. M. van Hille, van het corps; tot kapitein 3de kl. de lste luitt. W. Bannier, van den staf, en T. T. van der Werff, van het 6de reg., den lsten luit.- adj. jhr. E. van Spengler, van het reg. gren. en jagers, en de lste luitt. jhr. L D. Meijer, van het 3de reg., en J. Huygensvan het reg. gren. en jagers; tot lsten luit. de 2de luitt. F. E. L. A. Ahel, J. M. H. van der Koog, J. J. Vriemoet DrabbeJ. J. de VosT. A. J. Roersch en J. II. F. Ritterallen van het corps hij het 7de reg.tot majoor den kapitein J. W. Bodegravevan het corpstot kapi tein 3de kl. den lsten luit.-adj. L. G. G. van Loo, van het corps, en de lste luitt. E. M. A. Bijleveld, van het reg. gren. en jagers, G. L. Bruningsvan het algem. depöt van disciplineA. C. L. van Sonvan den staf, en F. J. Straatman van het corps; tot lsten luit. de 2de luitt. J. E. van GorkumC. A. Wagner, M, Riegen en H. J. Hoogeveenallen van het corps, en T. W. J. Buys, van het 8ste reg.; bij het 8ste reg.: tot majoor den kapitein L. J. G. Gijsen, van het 4de reg.; tot kapitein 3de kl. den lsten luit.-adj, A. Grevers, van het corps, en de lste luitt. J. E. Simon en G. J. Hofstede Crull, van het reg. gren. en jagers, en E. A. Gel derman, van het instructie-bataillontot lsten luit. de 2de luitt. J. van der Meer, D. van Buggem, J. M. Campbell, jhr. W. P. Six, J. H. Bachiene, P. J. Ie Jolle en C. J, Ouwerling, allen van het corps; bij het instructie-batailontot luit.-kolonel den majoor E. Nienwenhuizencommandant van het corps; tot lsten lnit. de 2de luitt. J. Keiser, J. H. Engelbregt en J. M. Buffart, allen van het corps; bij het algemeen depöt van discipline, tot luit.-kol. den majoor C. J. Booms, commandant van het corps. Z. M. heeft goedgevonden in hunnen rang over te plaatsen bij het reg. grena diers en jagers: de majoors J. K. Buhler, van het 2de, en J. W. van Hopbergen, van het 4de reg. inf., alsmede de kapiteins C. P. T. Pippenghegenvan het lste, C. W. T. von Jeetze, van het 6de, eD jhr. A. J. B. van Suclitelen tot de Haar, van het 5de reg. van het wapen; den lsten luit.-adjudant C. L. Lankenauvan het 6de, den lsten lnit. M. A. A. J. van Neck, van het 3de, en den lsten luit.-adj. C A. de Jager, van het 5de reg. inf.; en de lste luitt. A. W. Henle, mede van het 5de, B. H. Hilvers, van het 6de, II. Henry, van het 2de, C. P. Lammers, van het 3de, J. H. Boerrigter, van het lste, E. Roelants, van het 7de, J. R. Keuchenius, van het 3de, G. S. A. de Ronde, van het 4de, F. van der Esch, van het 5de, H. J. Bergé, van het 8ste, C. H. N. de Ronde, van het 4de, C. J. Kool haas, van het 5de, J. Joha, van het 4de, W. B. van den Bosch, van het lste, J. E. II. Ilanckar, van het 3de, L. J. Ilrugersvan het 5de, en J. C. Vervate, van het 2de reg. inf. De minister van marine zal morgen en die van binnen), zaken over morgen geen gehoor verleenen. De minister van finaiiiiën heeft zich naar Limburg begeven, waar hij eenige dagen verblijven zal. Men verzekert dal de reis des ministers betrek king heeft tot de ontmanteling van de vestingen Maastricht en Venlo, en te meer bijzonder om met de besturen te raadplegen o»er de beslemming, die aan de gronden en eigendommen, tol hiertoe door de militairen in ge bruik, zal worden gegeven. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voorigezet over het wels-ontwerp lot regeling van de schutterijenen die over artikel 95 hervat. De heeren Stieltjes en de Roo van Alderwerelt hebben voorgesteld om de derde al. van dat art., luidende: De schutters bedoeld in art. 16, 1°. kunnen, voor zooveel zij tot de eerste klasse van oproeping behooren en niel volgens art. 25 van de dienst zijn ontheven, in een afzonderlijk onderdeel van hel corps (schnttercorps) worden zamenee- gevoegd," te doen vervallen. Na uitvoerige beraadslagingen werd het amen dement met 41 tegen 19 stemmen aangenomen, waarna het gewijzigde arlikel zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Naar aanleiding van den uilslag dezer stemming veranderde «ie minister van binnenl. zaken de 2,le alinea van art. 130. welke verandering gedrukt aan de leden zou wor den rondgedeeld. Art. 96 werd zonder beraadslaging goedgekeurd. Art. 97 luidde in de lsle alinea; Door ons kan een inspecteur met het toezigt over de scbntterscorpsen worden belast." De hh. Stieltjes en de Roo van Alderwerelt stelden voor om die alinea aldus te doen luiden: i> Door ons wordt een inspecteur met het loezigt over de schutterscorpsen heiast", welk voorstel de regering overnam, waarna de heer van Kerkwijk voorstelde om de oorspronkelijke alinea te herstellen, liet amendement >an den heer van Kerkwijk werd mei 49 tegen 21 stemmen aangenomen, en ook art. 97, door de regering nog eenigzins gewijzigd, mei 33 legen 29 stemmer,. Op art. 98, over het benoemen en hel ontslaan van officieren, werden talrijke wijzigingen voorgesleld. Nadat onderscheidene leden daarover liet woord hadden gevoerd, werd besloten de verdere behandeling lot de volgende zit ting te verdagen. De kamer heeft daarop hare werkzaamheden geregeld en besloten na de afdoening der aanhangige wet te behandelen: 1° hel wels-ontwerp hetref- fende de goedkeuring der overeenkomst aangaande het ziekenhuis te Leyden; 2°. dat betreffende de brug over den Moerdijk; 3°. dat betreffende ontei geningen voor die brug; 4°. dat tot wijziging der begrooting voor Ned. Indie, aangaande de traciementen van inlandsche hoofden; 50- dat tot re geling der uitgifte van woeste gronden op Java; 6°. dat tot wyziging >an de begrooting van Ned. Indiei betreffende de teiegraphie. In de znting van lieden zijn de gisteren afgebroken beraadslagingen voort gezet en wel o»cr art. 98 (benoeming en omslag van de officieren der schutterij) en de veelvuldige amendementen daarop voorgesteld. De regering zelve had eene gewjjzigde redactie van hel art. voorgesteld. De heer Thorbecke stelde o. a. een amendement voor om geene bepalin gen op te nemen aangaande het ontslag. In gevallen van wangedrag spreekt dit van zelf, en om Ie bevelen dal het ontslag verleend worde op ver zoek, acht hij eene beperking van de vrjjhcid der kroon en van hel gouver nement om te ontslaan. De minister vond dat denkbeeld radicaal en meende dat spr. iu dit opzigt plus royalisie que Ie roi was. De heer Thorbecke antwoordde dat hy dit inderdaad was en blijven zou waar de magt der i kroon en van het gouvernement beperkt wordt, zonder dat dit uit 's lands wetten volgt. Hij formuleerde voorts zijn amendement. De slotsom was dat verworpen werden de amendementen, door de heeren de Roo en Stieltjes, Kien en van Lynden voorgesteld, en met 47 tegen 14 stemmen werd aangenomen dal van den heer Thorbecke, waardoor een tweede amendement van den heer Stieltjes kwam te vervallen. Art. 98 werd daarop goedsekeurd. BUITKNLAiMISCHK BLRitrTEiV ENGELAA B. LONDEN. 21 Mei. Wegens het toenemen der veepest is hel verboden alhier, zonder ver lof, vee ter markt te brengen, ol vee herwaarts te vervoeren, zonder ge- leibillet. Op een der paarden, dat bij de Derby-wedrennen zal loopen, zijn weddenschappen aangegaan ten bedrage van een half millioen pond sterling. Volgens berigten uit de Kaapstad zijn de vijandelijkheden tusschen den Oranje-Vrijstraat en de Basnto's weder aangevangen. Feu detachement ge wapende burgers van den Vrijstaat, afgezonden om de Dasuto's van het betwiste grondgebied te drijven en hunnen oogst te vernietigenhad dien last uitgevoerd en daarbij een 25ial Kaffers gedood. t1' fit A N »t HtJJ ik. FAR IJS21 Mei. La France berigt dat het verdrag tot nieuwe regeling van Luxem burgs politieke en militaire gesteldheid binnen weinige dagen aan den senaat en het wetgevend ligcliaam zal worden voorgelegd; dat de regering alsdan bereid zal zijn in eene opzettelijke discussie daarover ie treden, en dat liet hierbij door den minister van biiitenl. zaken, krachtens eene bijzondere lastgeving van den keizer, zal worden vertegenwoordigd. In het kamp van Chalons worden oefeningen gehouden door een corps van 38 a 40,000 man sterk. Een van de aldaar gelegerde infan-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 2