LË¥DSCHE COURANT. 1807. Be Courant wordt MaandagIF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG 22 x^lEI. fiCy De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nornmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STA DS-BERIGTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEY DEN herinneren bij deze den ingezetenen «lezer gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijlten van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezui«erd, aan het Lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: voor de goud-en zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV, op den 23 Mei, voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 24 Mei, voor de medicinale gewigten, voor Wijk 1, II, III en IV, op den 27 Mei, V en VIop den 28 Mei b b VII, VIII en de Buitenwijk, op den29 Mei; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1867 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter X. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 16 Mei 1867. v. d. BRANDEI,ERBurgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. I5Ii\i\Ei\LA.\l)SCHE RERIGTEN. Ter gemeente-secretarie is ad ƒ1.50 verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 29slcn April jl. ingevolge art. 182 der gemeente-wet, aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag Tan den toe stand der gemeente over 1SG6; terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke verordeningen, behoorende tot het Gemeente blad, tegen betaling' van 20 cents per vel. LEYDEN, 21 Mei. Van goederhand vernemen wjj datop aanzoek van het dagelijkse!) be stuur dezer gemeente, door den raad van administratie der liollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij besloten is tot hel in het algemeen, en dus ook aan het station Leyden verkrijgbaar stellen van retourbillettenin te gaan op een nader te bepalen tijdstip. Voorzeker zullen door dien maatre gel vele ingezetenen niet onbelangrijk worden gebaat. -— Gisteren zijn alhier door de policie aangehouden de gebroeders Johan nes en Hendrik van Tongeren, beide sjouwers, de eerste wegens diefstal van eene portefeuille, waarin 268 aan bankpapier, ten nadeele van den schipper Maarten Bouwman te Nieuwveen; de andere als medepligtig daar aan. Van deze familie zitten op dit oogenblik in hel iiuis van bewaring alhier vader, moeder en drie zonen. De twee gedetineerden in de militaire strafgevangenis nabij deze stad, wie het gelukt was in den avond van den 13den dezer te ontvlugteu. zijn Zondag avond II. onder Velzen door de rijksveldwaehl ontdekt en aangehou den een hnnner eerst na eene hevige worsteling. De een is gisteren na middag en de ander heden morgen in de gevangenis teruggebragt. Van Katwijk meldt men ons van den 18d™, dat den burgemeester, den heer L C. J. Blanken, toen hij na de voltrekking van zijn huwelijk aldaar terugkeerde, van de zijde der ingezetenen eene hartelijke ontvangst is te beurt gevallen. Door een veertigtal jongelieden, zoo te voet als te paard, werd hij en zijne echtgenoote, met muziek en vaandels, ingehaald. Aan het raadhuis afgestapt, alwaar eene sierlijke eerepoort was opgerigt, werden zij door eenige net gekleede meisjes met bloemen bestrooid en ver volgens door heeren wethouders verwelkomd. Vergezeld van den boven vernielden stoet bragten de jeugdige echtelingen ook een bezoek aan Katwijk aan Zee. Van daar teruggekeerd bedankte de burgemeester den ingezetenen in de hartelijkste bewoordingen voor de eer hem en zijne echlgetioole be wezen, waarbjj op de blijvende overeenstemming tusschen hem en de inge zetenen een welgemeende feestdronk werd ingesteld. De muziek liet zich bij afwisseling hooren en onder eene gepaste vrolijkheid liep dit feest in de beste orde af. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de vier eerste maanden van 1867, waaruil blijkt, dat die bedragen heeft ƒ22,970,480.46zijnde ƒ2.147,110.181 meer dan in dal tijdvak van 1866. Naar wij vernomen hebben, zegt de Arnh. C.is door den heer Fa- bius, commandant van de zeemagt in Nederl. Indië, verzocht om naar het li vaderland te mogen terugkeerenen zal dit verzoek worden toegestaan terwijl hij in het volgend jaar zal vervangen worden door den heer Andreae, thans nog kapitein ler zee en vroeger afgevaardigde voor Leeuwarden die dan eerst den vereischten diensttijd zal hebben om tol schout-bij-nacht te |i worden bevorderd. Van den l8te» Junij 1867 af, aanvankelijk gedurende een jaar, zullen op de staats-spoorwegen de leerlingen van instituten of andere inrigtingeu van onderwijs, tegen betaling van plaatskaarien derde klasse, kunnen plaals nemen in de rijtuigen van de tweede klasse, op de volgende voorwaarden: 1°. dat zij vergezeld zijn van een der instructeurs of surveillanten der inrig tingeu 2°. dat hel gezelschap uit minstens 15 personen beslaat, en 3". dat hh. directeuren der inrigtingeu minstens 24 uren te voren aan het station van vertrek kennis geven van het voornemen zich en corps op reis te begeven. De Ned. luduslriëel meldt dat thans voor de tentoonstelling ie Parijs is aangekomen eene inzending van producten uit den Ned. Indischen Archi pel, te zaaien 45 kisten, en alzoo te laat om in de afd. Nederland te kun nen worden opgenomen. Die kisten bevatten, naar men verzekerde, o. a. hoogst belangrijke verzamelingen van monsters hout, granenvezelstouw, schors, enz. Er zijn 1300 houtsoorten in vertegenwoordigd (zeker de grootste collectie die bestaat), bijeengebragt op verlangen van den gouv.-gen. Sloet van de Beele door de ingenieurs voor het boschwezen in Ned. Indië. Ook voor rijstpadie en katjang moeten de bijdragen zeldzaam zjjn. Ge noemd blad doet de vraag of men niet in dit bijzonder geval met glle regt pogingen zon kunnen aanwenden om de toelating nog te verkrijgen. Naar men verneemt is het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek dezer dagen vereerd geworden met een bezoek van den jongst afgetreden gouverneur-generaal van Ned. Indië, mr. L. A. J. VV. Bil. Sloet van de Beele, bij welke gelegenheid door dien gewezen landvoogd ten blijke zijner bijzondere ingenomenheid met de inrigtiug een belangrijke gift werd ge schonken lot onthaal der invaliden. Eenige maanden vroeger ondervond de inrigtiug een blijk van belangstelling van de zijde van den tegenwoordigen landvoogd van Ned. Indië, mr. P. Mjjer. Gedurende dc week van 5 tot 11 Mei zijn door den vee-typhns aange tast: in Zuidholland 71 runderen, gestorven 7, afgemaakt 64; inUtrechtl, afgemaakt 1; in Gelderland 2, afgemaakt 22; in Noordholland 13, gestor ven 2, afgemaakt 11; toiaal der aangetaste runderen 87, In de week van 28 April tot 4 Mei beliep het aantal aangetaste runderen 185, en in de week van 21 tot 27 April 362. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht is beroepen ds. Koningsberger, pred. te Velpbij die te llerveld d». Verhoeff, pred. te Ridderkerk; bij die te Vaassen ds. Haltink, pred. te Rhenen; bij die te Benthuizen de eand. C L. D. van Coeverden Adriani. De stemgeregtigde leden der Ned. herv. gemeente te Leeuwarden heb ben zich met 491 van de 670 uitgebragle stemmen voor de invoering van liet nieuwe reglement op het beroepen van predikanten en het verkiezen van kerkeraadsleden verklaard. Door de stemgeregiigde leden der Ned. herv. gamecnle te Alphen is met 314 tegen 35 stemmen besloten de bestaande orde van zaken te handhaven. Zondag 11. zijn van Hellevoelsluis 134 landverhuizers, waaronder een predikant, allen Nederlanders, naar Noord-Amerika vertrokken. Te Ylaardingen is Zondag II. brand ontslaan in de garancinc-fabriek van de hli. de Baan en Schippers. Nadat de zolder en het dak was inge vallen werd men den brand meester; echter moet er, naar men zegt, voor eene waarde van ƒ6000 aan garaiicine verbrand zijn. Te Utrecht is voor eenigen lijd een vrij belangrijke diefstal van gou den voorwerpen, rariteitenmuntstukken, enz., gepleegd, ten huize eener oude weduwe. De oude voorwerpen werden te Zeist bij een goudsmid ver kocht, die er liet gemeentebestuur kennis van gaf, omdat het hem vreemd voorkwam, dat een werkman telkens in liet bezit van zulke stukken was. Deze had eerst voorgegevendal de ducalen uit een spaarpotje kwamen. Toen dc wekelijksche verkoop aanhield en dat verkochte al meer en meer in waarde toenam, bemoeide eindelijk de policie er zich mede, die dan ook den persoon, bij zijne terugkomst uit Zeist, volgde, en hem ten sloite zag ingaan in een huis, waaruil de voorwerpen wel konden genomen zijn en waarin hij betrekkingen had in dienstbaren stand. De 80-jarige weduwe, nu opmerkzaam gemaakt op de zaak, verklaarde, dat zij die voorwerpen beneden had slaan in een kastje waarvan zij den sleutel haden waaruit het bleek dal zij genomen waren. Zaturdag 11. is te Enschedé een jongen van 12 jaren, bij liet schoon maken eener spinmachine, die door ioeva! in beweging kwam zoodanig ver wond dat hij een uur later overleed. In sommige streken van Drenthe is men reeds begonnen met het branden der heidevelden. 's GRAVENHAGE, 21 Mei. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. P. G. van Lennep, consul-generaal in Griekenland; E. von Gcorgii, consul- generaal te Stuttgart; jhr. E. Testa, consul-generaal ie Mannheim, en W. J. M. Lange, consul ie New-Castle o/T.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1