LËlfDSCUE COURANT. MAANDAG 20 MEI. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke no turners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te we ten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over het jaar 1866, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars moe ten worden ingeleverd, en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd ingediend zijn, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden af gekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 20 April 1867. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. Voor hen die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen en uren ter inschrijving voor (le schuftcrlijke dienst aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ten Raadhuize, op aanstaanden donderdag 23 Mei, van 10—1 uur. BINNENLANUSCHE BER1GTE1V. LEYDEN, 18 Mei. De gemeenteraadeerst onlangs weder voltallig, verloor op nieuw een zijner leden. De heer M. G. ten Sande, die de jongste vergadering nog in welstand bijwoonde, overleed ten gevolge eener plotselijke ongesteldheid. Als lid der commissie van fabricage en als commissaris der stads-bank van leening was hij mede in deze gemeente nuttig werkzaam. Heden namiddag is aan den Vliet een kind van S. van Egmond, waarschijnlijk al spelendein het water gevallen. Wij vernemen dat het aan F. A. Dee, mede aldaar woonachtig, die zich terstond gekleed te water begaf, is mogen gelukkeu hel kind te redden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 171 tol 207 personen. Volgens nadere bekendmaking zal het loelatings-examen om als kwee- keling aan 's rijks vee-artsenijschool te worden opgenomen niet op den 5dcI1 Jul(jmaar op Dingsdag den 9del' Julij e. k. plaats hebben. Het Staatsblad nr. 49 behelst het kon. besluit betreffende de regeling en zamenstelling der vrijwillige scherpschutters-vereenigingen. Bij kon. besluit van 8 Mei is het vaste regt der aangeteckende brie ven, die tusschen het rjjk in Ned. IndtP met den Indisehen landpost worden verzondenvastgesteld op 50 cents. Die bepaling zal voor het eerst worden toegepast op de aangeteekende brieven, welke met de eerstvertrekkende brievenmail in Junij uil Nederland en met den eersten post in Augustus uit Ned. Indie verzonden zullen worden. De commissaris des koniugs in deze provincie heeft aan heeren burge meesters der gemeenten in die provincie doen toekomen een staat, aanwij zende de regeling der veeartsenijkundige dienst, tot wering van den vee- typhus in de provinciën Zuidholland en Dtrecht. Daarbij is nog gevoegd de inhoud van drie missives van den minister van binnenl. zaken waarbij den commissaris verzocht wordt de burgemeesters uitdrukkelijk te gelasten bij hel voorkomen van veehyphus, niet slechts de wetde, maar ook de woning van den eigenaar af te sluiten tot dat volledige desinfectie of vernie tigingook van besmette kleederen, heeft plaats gehad. Ook wordt daarbij nog te kennen gegeven, dat in de gemeenten, waar het vervoer van vee nog tot den 20stcn Mei e. k. verboden is, de herstelde, met den leeuw ge merkte runderen reeds nu naar de weide kunnen worden vervoerdmits zij, onder toezigl van een der veeartsen, vee-inspecteurs, vooraf worden gereinigd op de wijze, reeds vroeger aangegeven. l)e eind-examens der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus zullen voor de provincie Zuidholland gehouden worden te Botterdam in de tweede helft der maand Julij 1867. Zij die dit examen willen afleggen, moeten zich voor 10 Junij aanmelden bij deu heer J. P. A. Frantjois, direc teur der hoogere burgerschool te Botterdam. In de jongste vergadering van de letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen werd door den heer dr. Leemans medegedeeld dat alle pogingen, aangewend om het kerkbestuur van Zevenhuizen te doen terugkomen op het ongelukkig besluit, om 16 geschilderde kerkramen te verkoopenvruchteloos zijn geweest, en dal die eerlang, even als vroeger de koperen kroonenzullen weggevoerd worden. Die ramen, met wapens, btjbelsche voorstellingen en namen beschilderd, strekten ten bewijze, dat de enkaustiek in het begin en tol het midden der vorige eeuw hier te lande goed werd uitgeoefend. Volgens het Ubl. heeft de heer van der Linden zijn ontslag genomen als lid der tweede kamer, ten gevolge zijner benoeming tot rijks-commissa ris bij de Kanaal-Maatschappij. Hij stelt zich echter weder verkiesbaar. Van de 77 door de Kerk. Cour. in haar jongste notumer opgegeven herv. gemeenten hebben zich 36 voor de oude en 41 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraadsleden verklaard üoormej.J. Meyer, onlangs te Schoonhoven overleden, is gelegateerd aan de diaconie der herv. gemeente aldaar 1000 en aan het fonds der kerk 500; door wjjlen den heer L. Wendels Jz. is aan dc genoemde diaconie mede gelegateerd ƒ2000 en aan hel fonds der kerk ƒ1000. Te Amsterdam is in 77-jarigen ouderdom de heer D. Groebe, lid van de maatschappij der Ned. letterkunde te Leyden. Zonder eene wetenschap pelijke opvoeding te hebben genotenhad hij zich eene uitgebreide ken nis verschaft van de Ned. taal en geschiedenis en muntkunde. Tweemalen werden door hem ingezonden antwoorden op prijsvragen bekroond. Na vele wederwaardigheden had hij een rusligeu ouden dag gevonden in het dia conie-weeshuis der Herst. Luth. gemeente te Amsterdam. Bij de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem is de Anna-prijs behaald door mej. A. E. Verdam. Deze inrigiing verkeert in eenen bloeijen- den toestand. Uit Zutphen meldt men dat de policic den vermoedelijken misdadiger uit Hengelo in handen heeft gekregen. Ten huize van den klompenmaker J. Karreman op de Kcijenburg bij Hengelo waren eene kiel en een mes, met bloed bevlekt, gevonden. Karreman was evenwel zelf, na 's nachts na den aanslag nog een uur op bed gelegen te hebbengevlugtdoch aan de Ijverige nasporingen der regterlijke magt most het gelukken hem te vatten. Hij werd eerst gevankelijk naar Zutphen gebragtdaarna naar Hengelo terug gevoerd, om hem in tegenwoordigheid zijner beide slagtoflers te brengen, opdat deze hem zouden kunnen herkennen. Van Zwolle zijn sedert Maandag II., toen de invoer van vee naar de provincie Utrecht werd opengesteld, dagelijks 500 stuks vee derwaarts overgevoerd. Aan de Dedemsvaart werd Woensdag morgen de schipper van een aldaar liggend vaartuig door eeltige arbeiders te vergeefs gewekt. Bij he' openen der slaapplaats ontdekte men dat hij en zijne vrouw in bewusteloo- zen toestand verkeerden. Dc vrouw is aan de gevolgen overleden. Uit Enschedé meldt men dat aldaar Woensdag 11. ongeveer een voet sneeuw is gevallen. Zondag avond is te Wijnjeterp in Friesland eene boerderij door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Tilburg had in den nacht van den 16de" dezer een hevige brand plaats in de vellenblooierjj van de heeren F. Majoie C°.ten gevolge waar van het werkhuis en liet magazijn met den geheelen voorraad van wol en blooten, alsmede een groot aantal balen kunstwol van den heer L. Jansen, die aldaar geborgen warenbinnen een uur lijds eene prooi der vlammen werden; ook een belendend koetshuis is geheel uitgebrand. Een fraai paard van den heer Majoie is in de vlammen omgekomen. Men verneemt, dat er 200 balen wol en schapenvellen verbrand zijn, lerwjjl de schade 35 a 40000 gulden moet bedragen. De oorzaak van den brand wordt aan hel broeijen van wol toegeschreven. Alles was voor brandschade verzekerd. Te Hesoyen moetnaar gemeld wordt, mede eene hevige brand hebben gewoed, waardoor zeven huizen in de asch z(jn gelegd. 's GBAVENHAGE18 Mei. Tot burgemeester zijn benoemd: te Hidderkerk de heer L. Kruyfï Lz.; te Beek de heer J. L. Lemmens; te Cadier en Keer de heer J. P. Brouwers. Tot notaris te Willemstad is benoemd de heer mr. J. van Wijngaar den, advocaat en cand. notaris aldaar, thans burgemeester en secretaris van die gemeente. Z. M. heeft goedgevonden, met wijziging van art. 1 van hel kon. be sluit van 1 Maart jl.aan de commissie, belast met de vervaardiging van een' supplement op de Pharmacopoea Neerlandica en de Nedcrlandsche apotheekde vervaardiging op te dragen van eene nieuwe Pharmacopoea Neerlandica en Nederlandscbe Apotheek; en tol leden van voornoemde com missie te benoemen de hh. dr. II. Fabius te Amsterdam en dr. J. J. Homoet te Arnhem. De 2de luit. M. A. J. L. Keulemans, van het 4dc reg. infanterie, is overgeplaatst bij hel wapen der infanterie van het leger in O. 1. Door Z. M. is eene wijziging gebragt in het wapen der cavalerie, als: het 5de reg. dragonders is opgeheveu, zullende het personeel daarvan bij de vier overige regimenten ingedeeld wordenvoorts zal de benaming dragon ders vervangen worden door huzaren en zal het wapen der cavalerie voor taan zijn zamengesteld uil het l8tc, 2de, 3de en 4de regiment huzaren. De wapens der infanterie, cavallerie artillerie en genie, zijn dezer dagen door Z. M. georganiseerd. In de zitting van de tweede kaoier van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over liet wets-ontwerp lot regeling der schutterjjen. Van wege de regering isna de vroeger gevallen beslissing nopens de garnizoens manschappen voorgesteld ook nu van hel getal inwoners, waarnaar de sterkte der schutterij wordt berekend, af te trekken de mannelijke gevangenen in de betrokken gemeenten waar gevangenissen zijn of later mogten vvordeu gevestigd. Over dat nieuwe artikel 3a zal later worden beslist. Daarna werd de behandeling der artikelen voortgezet met art. 29, behelzende de gevallen van uilsluiting van de dienst. Over dit artikel werden zeer breed voerige beraadslagingen gevoerd en verschillende amendementen voorgesteld hetzij tot uitbreiding of tot beperking der uitsluitingen eu het stelsel waar- van men daarbij uitging. De uitslag was dal hel artikel werd goedgekeurd, echter gewijzigd als volgt: 1°. Hij die tot eene onteerende straf veroor deeld is, als eerlooze schelm weggejaagd of van den militairen stand ver vallen verklaard is. 2°. Hij die veroordeeld is tot eene correctionele straf (uitgenomen die, bedoeld hij art. 18 der wet van 29 Junij 1854Stbl. n°. 102) wegens valschheid, bankbreuk, diefstal, upligting. meineed, misbruik van vertrouwen of aantasting der eedenen voorts ieder die lol eene gevangc-

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1