Per 'fl'eJeg'raaf. tiuvgcviijfcc Jstanb. Aan den Nederlandschen gevolmagligde is een afzonderlijk protocol uitge reikt, waarbij de mogendheden de losmaking van Limburg van Duiischland erkennen. Kaar men verneemt beeft lord Stanley in de conferentie het voorstel ge daan om tot eene algemeene ontwapening over te gaan; de gevolmagtigden hadden echter geene instructiën om dit punt te behandelenmaar wilden die wel vragen. Deze mededeeling wordt echter ook tegengesproken; zoo de zaak al ter sprake is gebragt, zou het niet in eenigen officiëlen vorm zijn geweest. Reuters Office verzekert dat Engeland aanvankelijk geaarzeld heeft de neutraliteit van Luxemburg te waarborgen, en zich daartoe eerst bereid heeft verklaard, toen de andere mogendheden het omtrent dit punt eens waren geworden. In het hoogerbuis is dezer dagen gesproken over het streven van vele geestelijken der Anglicaansche kerk om nieuwigheden overeenkomende met de gebruiken der r. k. kerk, bij de eeredienst in te voeren. Lord Derby heeft te dien aanzien gezegd, dal hij voornemens was eene staats commissie te benoemen om onderzoek omtrent de eeredienst der staatskerk en de daarin door sommigen gewenschte wijzigingen te doen, met bepaling dat die commissie de geloofsleer der kerk en haar godsdienstonderrigt buiten haar onderzoek moest laten. Een der leden verlangde onverwijld wetsbe palingen om die nieuwigheden tegen te gaan. In de met 4 Mei geëindigde week hebben zich hier te lande op drie plaatsen nieuwe gevallen der veeziekte geopenbaard, waaraan 10 runderen zijn gestorven; eenige andere werden uil voorzorg afgemaakt. De equipage van de Great Eastern (250 roan), die voor den lijd van achttien maanden was aangemonsterd, heeft, nu de eerste reis van dit schip tnsscheir New-York en Frankrijk zulk een slecht resultaat heeft opgeleverd, beslag op het schip gelegd om zich zoodoende de gage Ie verzekeren. Naar men uit New-York meldt zijn er thans in de staten van New- York, New-Jersey en Pennsylvania twintig bedrijven, die door gezamenlijke arbeidsstaking der werklieden stil slaan; en hoewel sommige werkgevers in staat zijn alle eischen af te slaanhebben vele andere hooger loon be willigd. De strijd tnsschen werklieden en werkgevers is daar te lande in vollen ernst aangevangenen de eischrn der partij van den handenarbeid wor den van dag tot dag grooter. Naar men thans meldt zou met hel proces van den heer Davis eerstdaags een begin worden gemaakt. Het geregtshof van Virginië had besloten hem onder borgstelling op vrije voeten te stellen en de regering te Washington had bevel gegeven daaraan Ie voldoen. ff .4Ni h KIJK. PAKIJS, 12 Mei. De keizer heeft in persoon de noodige bestellingen gedaan om de hier verwacht wordende voorname personen in de verschillende keizerlijke palei zen te kunnen huisvesten. Naar men verzekert zal ook de koning der Ne derlanden de tentoonstelling komen bezigtigen. Men wil reeds weten dal den keizer een eerste prijs is toegewezen voor het inzenden van een plan voor het houwen van arbeiderswoningen. Men houdt zich hier reeds druk bezig met het groote tentoonstellings- feest, dat 20 Jttnij door de prefectuur der Seine zal worden gegeven. Men verhaalt wonderen van de versieringen, die aan het stadhuis zullen worden aansebragt. Om een denkbeeld te geven van de weelde, welke daarbij zal worden ten toon gespreid, wordt vermeld, dat de keiz. commissie twee personen naar Syracuse en naar Tunis gezonden heeft om zich de palm- boomen aan te schaffenwelke men voor die gelegenheid wenschl te hebben. De prins van Wallis is alhier aangekomen en heeft zijn intrek geno men bij den Britschen gezant. Het is onwaar, zegt la Francedat er eene wisseling van ophelderin gen tnsschen het Parijsche en het Berlijnsche hof heeft plaats gehad omtrent krijgstoerustingen in Frankrijk of in Pruissen. Doch dat punt is dezer dagen in vertrouwelijke gesprekken aangeroerd; en wij kunnen de verzeke ring geven dal van weerszijden de staat der zaken uit het militaire oogpunt is voorgesteld op zulk eene wijze, dat er thans gcenerlei spoor meer van wederkeerige achterdocht kan bestaan. Het bevestigt zich, dat de commissie van het wetgevend ligchaam, die hel ontwerp van wel tot wijziging der legerorganisatie onderzoekt geene nieuwe bewilligingen aan de regering zal doen. Zij heeftwel is waar, hare toestemming gegeven tol de bepaling die den duur der verpligte krijgsdienst tot negen jaren verlengt; maar zij verlangt dat de milicien slechts lot vijl jaren dienst bij hel active leger verpligt zal zijn, en gedu rende het overige van zijnen diensttijd tot de reserve zal hehooren. Verder zou hel naar het oordeel der commissie aan eiken dienstpligtige na het zesde jaar van zijnen diensttijd moeten vrijstaan een huwelijk aan te gaan. De commissie wil den afkoop der verpligling tol de krijgsdienst in stand houden, mits hij, die een dienstpligtig nommer getrokken heeft en zich vrijkoopen wil, zelf eenen plaatsvervanger levere. Eindelijk is de commissie tegen elke beperking der regten van het wetgevend ligchaam, hetwelk be paaldelijk het regt zou moeten behouden om de getalsterkte der jaarlijksche ligiing vast te stellen. liet transportschip VAube is met de laatste troepen uit Mexico te Brest aangekomen. De ontruiming van Mexico heeft zonder eenig ongeluk plaats gehad. De keizer van Rusland heeft volle kwijtschelding van straf verleend aan al de Franschen, die wegens deelneming aan den jongsten opstand der Polen in der lijd naar Siberië zijn gebragt. Zij zullen onverwijld en op kosten der Russische schatkist naar Frankrijk worden teruggebragt. In het fort Monl-Valérien helmen 11 soldalen bij het maken van patronen, ten gevolge cencr ontploffing, zware brandwonden bekomen. Twee zijn reeds overleden. Berigten uit Syra van 27 April melden dal hel bestuur der opgestane Candiolen eene voorloopige constitutie vastgesteld en Demetrius Maurokor- dalo, gewezen minister van oorlog in Griekenland, met de uitvoerende magt onder den titel van gouverneur bekleed had. Omer-Pacha zou, naar men berigt, een aanval op Sphakia beproefd heb ben, maar met groot verlies teruggeslagen zijn. PBITISSEN. BERLIJN, 12 Mei. Uit Königinhof wordt gemeld, dat bij den aanvang van het warmere jaargetijde zoowel daar als in alle streken van Boheme, waar in het vorige jaar veldslagen en gevechten plaats hadden en een groot aantal gesneuvel den ter aarde werden besteld, de gevolgen van de onvoldoende teraarde bestelling zich op eene beklagenswaardige wijze vertoonen. Daar vele gra venwaar de lijken meer dan een vadem hoog liggen, naauwelijks met één voet aarde zijn bedekt, stijgen daar dampen op, welke in enkele stre ken de geheele almospheer verpesten. Te Petersburg is van regeringswege aan het publiek bekend gemaakt dat de keizer den 17de" Mei eene bnitcnlandsche reis ondernemen en gedu rende eene maand uitlandig zijn zal. Z. M. zal zich eerst naar Berlijn en Stuttgart begeven, om vervolgens eene weck te Parijs door te brengen. 'sGRAVENHAGE, 14 Mei. Men verneemt dal het voorstel van den heer de Brauvv, tot wijziging der onderwijswet, in hoofdzaak nederkomt op het verleenen van subsidiën aan bijzondere scholen. PARIJS, 13 Mei. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer de Moustier eene mededeeling gedaan omtrent den uitslag der confe rentie. De conferentie, zeide hjjheeft haren arbeid ten einde gebragt; er zijn elf tractalcn geteekend, waarbjj op eene definitieve wijze de interna tionale toestand van hel groothertogdom Luxemburg wordt geregeld. De mogendheden hebben de voorloopige onderhandelingen gevoerd, waarin wij ons niet hebben gemengd uil een billijk gevoel van reserve en gemagtigd- Iteid. Op alle vragen hebben wij geantwoord, dat wij elke oplossing zou den aannemendie met onze veiligheid en onze waardigheid zou zijn overeen te brengen, en die door de kabinetten ons ter aanneming zon worden aan bevolen, als geschikt om den vrede in Europa te bevestigen. Wij zouden het niet luide genoeg kunnen zeggen hoe veel onpartijdigheid en begeerte om tot eene billijke en eervolle regeling te komen de mogendheden hebben aan den dag gelegd. Nadat de ratification zullen zijn uitgewisseldzal de regering den tekst van het tractaat mededeelen waarvan de navolgende de voornaamste bepalingen zijn. liet groothertogdom is neutraal verklaardonder de sanctie van den col lectieven waarborg der mogendheden, die het tractaat onderteekenden, met uitzondering van België, dat reeds neutraal was verklaard. Er is ook over eengekomen dat de stad Luxemburg zal ophouden eene versterkte stad te zijn. De koning-groothertog behoudt zich voor troepen te onderhouden, die noodzakelijk zijn tot handhaving van de orde. De koning van Pruissen verklaart gevolgeljjk, dat zijne troepen bevel zullen krijgen om de vesting te ontruimen, zoodra de ratification uitgewisseld zijn, en de artillerieën de ammunition binnen den koristen termijn terug te doen trekken. Nogtans zullen er alleen die troepen blijven, welke onmisbaar zijn voor de veilige expeditie van het materieel. De groothertog heeft zich verbonden de noodige maatregelen te nemen om de vesting tot eene open stad te makendoor zooveel werken te doen afbreken, als hij noodzakelijk zal oordeelen om de mogendheden te voldoen. Die werkzaamheden zullen een aanvang nemen, nadat het garnizoen afgetrokken zal zijn en zij zullen ten uitvoer worden gelegd met inachtneming der belangen van de inwoners. De ratification van het verdrag zullen uiterlijk binnen vier weken plaats hebben. Het verdrag komt volkomen overeen met de zienswijze van de Fratische regering; het doel een toestand ophouden die tegen ons in ongunstige tijden in het leven was geroepen en die 50 jaren lang is gehandhaafd; liet geeft aan onze noordelijke grens den waarborg van een nieuwen neutralen slaat en verze kert den koning-groothertog eene algeheele onafhankelijkheid. Door den heer Favre werd mededeeling der stukken gevraagdwaarop de heer Kouher antwoordde dat dit zou plaats hebben na de uitwisseling der ratificatiën, BERLIJN, 13 Mei. Uit eene goede bron wordt gemeld, dal alhier mededeelingen zijn ontvangen: dat Frankrijk bevel heeft gegeven tot het doen eindigen der krijgstoerustingen; dat in het verdrag der conferentie waarborgen zijn opgenomen tegen een mogelijken later plaats te hebben ver koop van Luxemburg aan Frankrijk; dat de kosten van de ontmanteling der vesting door den groothertog gedragen worden; en dat, wauneer de voormalige regeringen van den Duitschen bond aanspraken doen gelden wegens betaalde kosten voor het wapenen der vesting, de commissie tot liquidatie van den Duitschen hond bijeen zal komen. LONDEN, 14 Mei. In het hoogerhuis beeft lord Derby de bepalingen van het tractaat betreffende Luxemburg medegedeeld; zijne mededeelingen kwamen overeen met die van den heer de Moustier. 11 ij voegde er b(j dat Limburg tot het koningrijk der Nederlanden blijft behooren. LUXEMBURG, 14 Mei. De lot dus verre met ijver voortgezette werk zaamheden aan de vestingwerken zijn heden voormiddag gestaakt en de werklieden ontslagen geworden. PARIJS, 14 Mei. De Moniteur meldt dat de keizer besloten heeft naar hunne haardsteden terug te zenden: J°. de onderofficieren en soldaten der ligting 1860 en de vrijwilligers bij het actieve leger, wier diensttijd eerst verstrijkt 31 December 1867. ONDERTROUWD: C. J. Diehen, jut. 26 j. en W. van Cazant, jd. 25 j. E. J. van Bijkom, jm. 28 j. en J. F. H. Mulié, jd. 22 j. E. G. Abspoel.jm. 25 j. en F. J. P. Baarimau jd. 30 j. R. van Keulen jm. 34 j. en J. Klok jd. 34 j. A. de Ridder, jm. 19 jen M. C. S. Bonte, jd. 21 j. A Zwartjoi.26j. en J. Kolpa jd. 32 j. J. E. Kikkertjm. 23 j. en Jlil. Boljd. 25 j. P. Ro- byn jm. 29 j. en M. E. Frankhuizen jd. 26 jW. van Biemen jm. 32 jen J. Regeerjd. 29 j. 11. van der Natjm. 22 j. en K. Arbouw jd. 23 j. .1. Smit jm. 22 j. en J. G. Hasselbach jd. 20 j. N. Kretjm. 23 j. en J M Mooi huizen jd. 21 j. T. Bruystens, jm. 24 j. en E. C. Schuurmanjd. 24 jII. Bron- gersma jm. 26 j. en A. Sinia jd. 23 j. G. Riethoven jm. 23 j. en N. de Jong jd-28j.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 3