LMDSCHE COURANT. 1867. WOENSDAG 8 MEI. ST A DS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeten. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendei jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 1' Cents verkrijgbaar. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen to weten, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827 StnatsblN». 17), weder een aan- van" ral worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutterlijke dienst van de genen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1833 tot 1841 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen inet der woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen zullen worden ingeschreven achter in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1843 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1867 en het tiende of dat der geborenen in 1832, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Woensdag den 15 Mei aanslaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den l Junij, niet hebben dóen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke bun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getre den) bij ontdekking, alsnog achter de teekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schnt- tersraad zullen worden verwezen tot cene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gehragt te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832, op hen mogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij van geen bewijs van zijne geboorte voorzien is, voor hen, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter Secretarie dezer Gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af aan, van des voor middags 10 tot 's namiddags 1 uurterwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat be wijs onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gernis zijner geboorte-acte, door cene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het wijk en het huisnomvierhun beroep en dat hutmer Ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijks-register te voorzien, om daarop door den lieer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags ten 1 uur. Dat ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuisen wel Op Woensdag den 15 Mei 1867, de bewoners van Wijk I, II en III, benevens de bewoners van de Buitenwijk. Op Donderdag den 16 Mei 1867, de bewoners van Wijk IV, V en VI. Op Vrijdag den 17 Mei 1867, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich sliptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de Wet, vóór den 1 Julij aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader wolden hekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van den 7 September 1828, StaatsblN». 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien lijd door bet overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voor middags tusschen 10 en 1 uur, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende inogt zijn verzuimd, en bij dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Regtbank toegezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van ait. 1 der Wet van den 6 Maart 1818 Staatsbl N°. 12), hondende cene geldboete van ten hoogste 50, en eene gevangenisstraf uiter lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide de straffen te zamen genomen. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. D. BRANDEI,EK Burgemeester. 1 Leyden, 7 Mei 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag dt 9deD Mei 1867, 's namiddags ten één uur. Onderwerpen 1°. Benoeming van een stads doctor. 2». Voordrag! tot wijziging vau de raadsbesluiten lot heffing van plaats lijke directe belastingen. 3". Voordragt tol den aanleg eener schietbaan. 4°. Voordragt omtrent de walerverversching. 5°. Voordrag! tot verlenging der onderhaiidsche verpachting van de Spat jaardsbrug. 6». Adres van Bestuurders van het genootschap Mathesis Scienliarum Ge nitrixom vrijstelling van betaling voor het gebruik van gas. 7°. Verzoek van T. VV. van llartrop, om gemeentegrond. 8°. Voordragt tot verbetering der braudbluschmiddeleu. 9». Verzoek van Mre° Regenten van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuit tol bekoming van een renteloos voorschot uit stads bank van leening ter verbetering van hun gesticht. 10°. Verzoek van J. H Uollmeistertot het erlangen van den vrijen eigen dom van den tuingrond naast hel terrein waarop door hem een hu wordt gebouwd. 11». Verzoek van de lleyder en C°., tot het leggen van 1», een duiker 2». eene draaibrng over de Oranjegracht, 3°. een ijzeren gezonke wagenspoor. 12°. Verzoek van A. 11. Peskens, tot het leggen van eene stoep aan de Stillen Rijn. 13°. Voordragt tot onderhandsche verhuring a. van het huis builen de voormalige Witle-poort; b. het huis aan de Marendorps-achtergracht. 14°. Plan en voorwaarden: a. tol herstelling van den wal en keldermuur aan de Hoogstraat; b. lot vernieuwing van eene brug op de tleerengracht bij het Kerksteegj'c c. tot vernieuwing van eene brug over de Oranjegracht; d. tot liet schoonmaken, invoegen en herstellen der gemetselde wallen e. tot het schoonmaken, invoegen en herstellen der gemetselde bruggen 15». Rekening van stads bank van leeuingover 1866. 16». Rekening der dienstdoende schutterij, over 1866. 17». Suppletoire slaat van begrooting en slaat van af- en overschrijving, dienst 1866, van: o. het Werkhuis; b. het Gereformeerd Minnehuis; o. het Gereformeerd Minne- of Arme Onde Mannen- en Vrouwenhuis. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN, 7 Mei. In de maand April II. zijn binnen deze gemeente geboren 126 kinde ren, als: 67 zoons en 59 dochters, waaronder is begrepen een tweeling geboorte. Overleden 71 personen, als: 17 mannen, 10 vrouwen, 27 zoons en 17 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Voltrokken 24 huwelijken. Door hel bestuur van de maatschappij der Nedcrlatidsche letterkunde werd in hel vorig jaar besloten bij gelegenheid van de viering van het hon derdjarig bestaan der maatschappij, ter herinnering aan dat eeuwfeest, een bundel b(jdragen lot de geschiedenis der maatschappij uil te geven. Aan dat voornemen heeft hel dezer dagen gevolg gegeven en den leden eene feestgave aangeboden, getiteld: «Bijdragen tot de geschiedenis van de Maat schappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden, 1766 1866; Gedenk schrift uitgegeven ter gelegenheid van liet eerste eeuwfeest." Deze bijdra gen bevatten: 1». cene alphaheliscbe Ijjst van de vroegere leden der maat schappij, sedert hare oprigting tot 1 Mei 1866, met opgave van hun ge boorte- en sterfjaar, van de door tien bekleede betrekking en aanwijzing van de plaats waar zij in de Handelingen der Maatschappij min of meer uitvoerig geschetst zijn; 2°. eene alphaketische lijst van de tegenwoordige leden der maatschappij3». opgave van lien die eenige waardigheid hebben bekleed in liet bestuur der maatschappij 4°. lijst van heigeen door of van wege de maatschappij is uitgegeven; en 5'. lijst van de wetenschappelijke vereenigingen met welke de maatschappij in betrekking slaat. Aan deze Bijdragen is toegevoegd cene «Proeve eeucr geschiedenis van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde tc Le den bewerkt door den lieer dr. J. T. Bergman. In liet eerste hoofdstuk dezer geschiedenis wordt eerst een overzigt gegeven van liet ontslaan der maatschappij en van hare lotge vallen van 1766 lot aan het einde der vorige eeuween tijdperk van op komst, hloei en verval; daarna van hare herstelling in 1803 en van hare lotgevallen tot 1847, een tijdperk van rustige ontwikkeling en uitbreiding; en eindelijk van hare lotgevallen van 1847, hel jaar van de invoering der nieuwe wet, tol op lieden, een tijdperk van verlevendigde kracht en werk zaamheid. In het tweede hoofdstuk wordt de huishoudelijke inrigting der maatschappij Resell reven cu in het derde hoofdstuk eene schets geleverd van liare wetenschappelijke werkzaamheid. De bewerking dezer proeve gcluigt van een grondig onderzoek der bronnen eu van eene zeldzame naauwkeurig- heid, zooals tnen dal van den heer Borgman gewoon is. Hij heeft door deze bewerking de maatschappij op nieuw aan zich verpligt en aanspraak op de erkentelijkheid barer leden. Hel geheel wordt besloten met eene «Korte geschiedenis der bibliotheek van de Maatschappij der Nederlandsche let terkunde," bibliotheek door dr. Hoffmann von Pallet slebrii «een sieraad vau Leyden" geuoeoid van de hand van den bibliothecaris dr YVBisschopen met een overzigt van de door de maat schappij van f824 —1866 uitgegeven gelden voor het drukken harer geschriften eu het aankoopen van boekwerken.

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1