/^sfte BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 6 Mei d867W. 64>. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. Maandag II. is de helft van een goederentrein, die van Herlh nïw^f} Edinburg was bestemd, van een viaduct nabij Larbert ter hoogteIvanllllyfiSvts GO voet in de diepte gestort; een 25-tal wagens en het post rijtuig wer verbrijzeld, veel vee gedood of verminkt, doch de drie personendit -(ÈkLa—J, laatstgenoemd rijtuig zich bevonden slechts in geringe male gekwetst.^*^^^ Onder de werklieden in de Vereenigde Staten heerseht eene groote opgewondenheid. In het begin van April stonden te New-York alleen reeds 15 ambachten geheel stil, wegens weigering der werklieden, om den arbeid tegen het gewone loon voort te zetten of wegens weigering der bazen om liet aantal werkuren te verminderen. Vooral in de katoenfabrieken is de opgewondenheid der ontevredenen groot. FKANHRUIl, PARIJS, 3 Mei. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer de Moustier heden eene mededeeling gedaan betreffende de Luxemburgsche zaak. Hij verklaarde dat de onderhandelingen tot een belangrijk gevolg hadden geleid. Oosten rijk, Frankrijk, Engeland, Prtiissen Rusland en de groothertog van Luxem burg waren overeengekomen om eene conferentie te Londen te houden waarin de internationale verhouding van Luxemburg zou worden geregeld op den grondslag van onzijdigverklaring. Op het daartoe door den koning- groothertog genomen initiatief was besloten dat de conferentie den 7de" dezer bjjeen zon komen. De gevoelens waarmede al de gouvernementen bezield zijn en de gedachlenwisseling die reeds tusschen haar heeft plaats gehad, deden verwachten, dat deze conferentie tot eene beslissing zou leiden, welke overeenkomstig was met de belangen en de waardigheid van de bij de zaak betrokken mogendheden. Deze beslissing zou gelijktijdig den vrede in Eu ropa bevestigen. Zoodra de conferentie een besluit zou genomen hebben, zou de kamer daarvan berigt ontvangen. Naar men verneemt zal de koning-groothertog van Luxemburg bij de conferentie vertegenwoordigd worden door den heer Tornaco, president der Luxemburgsche regering. Het gerucht is in omloop dat de regering voornemens is eene nieuwe geldleening te doen. De militaire toerustingen van den jongsten tijd zou- j den haar 300 millioen fr. gekost hebben. De heeren Jules Favre en Gratry zijn tot leden der akademie gekozen. Generaal Bazaine heeft vóór zijn vertrek nit Mexico het paleis, dat hij van keizer Maximiliaan ten geschenke had gekregenverkocht aan den Amerikaanschen consul; en wel voor 400,000 fr. Het paleis is, naar men zegt, 700,000 fr. waard. Door het hof van cassatie alhier is de vraag beslist of er laster tegen dooden kan worden begaan, b. v. door eenen historieschrijver, die laak bare handelingen van eenen reeds overleden persoon vermeldt, en of zoo danige lasier aan de erfgenamen van den belasterde grond tot correctionele vervolging oplevert. De vraag is in bevestigenden zin beslist. Het aantal bezoekers van de tentoonstelling neemt toe. In de laatste dagen werd gemiddeld ruim 40000 fr. ontvangen. Zondag werd 60000 fr. ontvangen. Berigten uit Spanje melden dat er in Catalonië eene algemeene gis ting heerseht. De leus der ontevredenen zou zijn «leve Prim en de republiek weg met de koningin en Narvaez!" Troepen zijn derwaarts gezonden. Uit Rome wordt gemeld, dat aldaar, bij de heerschcnde rust, de ge dachten der overheden en der bevolking zich meer en meer vestigden op de groote feestviering van de aanstaande maand Junrj. Er zouden alsdan vijftig jaren verloopen zijn sedert Pius IX voor de eerste maal de mis vierde, zijnde hij in 1817, juist op den gedenkdag van den martelaarsdood der apostelen Petrus en Paulus, tot priester gewijd. De Paus zou alzoo in Junij tevens het volbrengen van zijn vijftigjarig priesterschap willen herdenken met het openlijk vieren ecner mis. PRUIISEIS. BERLIJN, 2 Mei. Men verzekert hier dat graaf von Bismarckbij het ontvangen der uitnoodiging tot de conferentie, verklaard heeft, dat Prtiissen met de neutraalverklaring van Luxemburg genoegen nam, en dat de Pruissische regering niet voornemens was het neutraalverklaarde Luxemburg builen het tolverbond te sluiten. De heer Tweslen heeft spoedig rapport uitgebragt over het ontwerp der Duitsche bonds-constitutie. De strekking is aanneming zonder eenige ver andering. De koning heeft 20000 th. uil zijne particuliere fondsen beschikbaar gesteld, om op de Parijsche tentoonstelling voorwerpen aan te koopenwier navolging of toepassing gunstig zal kunnen werken op de nijverheid of den landbouw in Pruissen. Bij gelegenheid van het Paaschfeest heeft te Leipzig eene botsing plaats gehad tusschen Pruissische soldaten en burgers der stadmeer dan 200 personen hebben min of meer aan den strijd deelgenomen, Er zijn gcene dooden gevallenmaar een aantal personen werden gewond. De Waalsche gemeente te Middelburg heeft zich met 52 tegen 13 tj stemmen verklaard voor de verkiezing der kerkeraadsleden volgens de nieuwe Ij regeling. Ook de Ned. herv. gemeente te Delft heeft zich met 739 tegen 331 stemmen voor de nieuwe regeling verklaard. De Tijd deelt mede dal het Z. H. den Paus behaagd heeft den hoog- eerw. hooggel. heer C. van Kints, kanunnik en president van het seminarie Warmond, te benoemen tot proost van het kathedraal kapittel van Haarlem en den wel-eerw. lieer J. J. Rioche, pastoor der St. Jacobs-parochie te 'sHage, tot kanunnik van dal kapittel. De twee personendie bij bet gebeurde te Schoonrewoerd gekwetst werden, bevinden zich, naar men verneemt, thans buiten gevaar. Uit Lobith meldt men liet volgende: Een nieuwe geeselerger dan de veepest, dreigt allerwege verwoesting aan te rigten. Watervloeden over- stroomen op nieuw weiden en akkers en bij den aanhoudenden stortregen is het te verwachten, dat de rivieren, die nog steeds zwellende zijn, groote verwoestingen zullen aanrigten. Alles brengt ons het noodlottige jaar 1816 in het geheugen terug. Gebrek aan werk heerseht hier allerwege en de armoede onder den werkenden stand heeft nu reeds eene onrustbarende hoogte bereikt. Wal het gebrek aan veeioeder betreft, kan als een feit worden medegedeeld, dal zich in onze gemeente een pachtboer tot zijnen heer heeft gewend, om vergunning te erlangen liet stroodak van buis en schuur te mogen afbreken, ten einde dat tot voeder voor zijn vee te doen dienen. Een te Winschoten aan den spoorweg werkende arbeider, D. J. Rijzak genaamd, heeft zich in handen der justitie gesteld, bewerende dat hij, nu 12 jaren geleden, een zijner makkers, met wien hij in de gemeente Haarlemmermeer werkzaam was, om het leven heeft gebragt. In dien tus- schentijd heeft hij als soldaat in O. I. gediend. Door de arrond.-regtbank te Middelburg is Maria Risseeuw, oud 15 jaren, woonachtig te Oostburg, beschuldigd van eene poging tot vergiftiging barer grootmoeder, veroordeeld tot gevangenzetting in een verbeterhuis ge durende 10 jaren. 's GRAVENHAGE 4 Mei. Bij besluit van 1 Mei jl. heeft Z. M. goedgevonden, ten vervolge op dat van 18 Nov. 1864, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der 2de expeditie naar Nias in 1863, ter zelfder zake, alsnog te be noemen tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde den kapitein der infanterie bij het leger in Ned. Indië G. D. Hoek. De heer M. Hoek, buitengewoon hoogieeraar in de wis- en natuurkun dige faculteit aan de hoogeschool te Utrecht, is bevorderd tot gewoon hoogleeraar. Tol adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken zijn benoemd de bh. II. G. CapelP. L. de Jongh van Arkel, J. W. van Scliagcn en W. C. Stomman. Aan den heer J. L. Kikkert is, op zijn verzoek, ontslag verleend als notaris te Texel, en aan den heer Z. J. G. de Both, notaris te Herwen en Aerdt, is vergund zjjne standplaats over te brengen naar Zevenaar. De kapitein-luit. ter zee A. M. J. Kroef is eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomschip Zoutmanterwijl het bevel over dien bo dem is opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee J. C. Holtzapffel. De minister van justitie zal Woensdag en Donderdag aanst. geen ge hoor verleenen. Nopens de bijeenroeping van de tweede kamer der staten-generaal is tot hiertoe nog niets bepaald. Bij het gehouden examen voor hulpapotheker zijn van de 11 candi- daten 6 toegelaten. Men verneemt, dat de Zondags-muziekuitvoeringen in de socieleits-tent in het Boschbjj gunstig weder, zullen beginnen op morgen 5 dezer. EiVGKLAA I». LONDEN, 2 Mei. Daar de heer Gladstone, bij de beraadslagingen in het lagerhuis over de reformbillhet voorstel had ingetrokkenom de inwoning van ée'n jaar in de plaats te stellen van de inwoning van twee jaren lot erlanging van hel kiesregt, heeft de heer Aytton dat voorstel overgenomen, en is het aangenomen met 278 tegen 97 stemmen. De lieer Disraëli verzocht daarop, dat de verdere beraadslagingen zouden worden gestaakt, ten einde het mi nisterie tijd te geven om in overleg te treden. De dagbladen berigten dat het kabinet het amendement zal overnemen. Van regeringswege is ter kennis van het parlement gebragt, dat geene grondslagen zijn vastgesteld voor de conferentie lot regeling van de Luxem burgsche quaestie. Men is het slechts eens geworden ten opzigte van som mige preliminairen. Lord Derby heeft in het hoogerhuis verklaard dat de regering, met betrekking tot de conferentie, uit voorzigtigheid geenerlei voorstellen of aanwijzingen heeft gedaan betreffende de grondslagen der be raadslagingen. Hij voegde er bijdat deze grondslagen nog niet vastgesteld maar slechts zekere preliminairen aangenomen zijn. Van regeringswege is hel houden eener meeting ter bevordering der reform-beweging, die op Maandag aanst. bepaald is, verboden. De leiders dier meeting hebben echter besloten hun voornemen ten uitvoer te brengen. In de met 27 April geëindigde week zijn hier te lande geene nieuwe gevallen van runderpest ter kennis der regering gekomen. Beschrijving van het patentregt en de personele belasting over het dienstjaar 1867 en 1868. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, naar aan leiding van een ontvangen beslnit van den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland van den 9de0 dezer maandProvinciaalhlad N°. 64 houdende eenige bepalingen ten aanzien der beschrijving van het patentregt over het dienstjaar 1867 en 1868, alsmede naar aanleiding van een gelijk besluit van dezelfde dagteekening Provinciaalhlad N°. 63betrekkelijk de beschrijving der personele belasting voor het dienstjaar 1867 en 1868; dat op den lsten Mei eerstkomende een aanvang zal worden gemaakt met de be schrijving der patentpligtigenbedoeld bij n°. 3740 van tabel n°. 14 zijnde de slijters, tappers, kroeg- en koffijhuishouders, waarvoor de declaratoiren aan de

Leydse Courant | 1867 | | pagina 5