leïdsc1ie courant. 1807. MAANDAG 6 MEI. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag ff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs dor Courant is 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 8 blad 17 en 18) der Iiandelin- ren van den Gemeenteraad. REKENING en VERANTWOORDING van Burgemeester en kVet houdersen de Leden uit den Gemeenteraaddie zich daartoe uitgenoodigd aan het Collegie van dagelijksch be stuur als Commissie van bijstand hebben aangeslotenin zake de in 1866 binnen de gemeente Letjden geheerscht heb bende Cholera Asialicavan alle aan hun verstrekte gelden ten behoeve der weduwen en kinderen van aan die ziekte overledenen of wel van andere achtergeblevene betrekkingen die aan bijzondere ondersteuning behoefte mogten hebben. Ontvangsten. Bjj den Burgemeester110.94 n Wethouder Stoffels784 753 i, de Fremery4.735 a Hubrecht121.75 Heer Dr. C. W. H. van Kaatlioven135.50 J. B. de Mocn24.823 P. L. C. Driessen16120 J. Sclieliema177.50 Uil de bus op het raadhuis77.403 geplaatst ter boekdrukkerij van den Heer Sijthoff 12.37 gemeente Waasland63. Van den Heer van Raaltevice-consul der Nederlanden te Glasgow 300. de leerlingen der lussehcnschool8.435 de vereeniging »Uit liefde"244.31 de leden der Nationale Zangvcreeiiiging9.90 het Leydsche Mannenkoor7.10 de vereeniging Harmonie"100.91 van het muziekgezelschap «'Vermaak door Toonkunst" 165.35 de Dames M. M. van Laer, M. P. Muller en M. Deutz het zuiver bedrag eener op 15 Augustus 1866 gehouden loterij 3050.273 dezelfden als later bjj haar ingekomen 99 70 5659.96 overeenkomende met de opgave in de Leydsche Couraut van 14 December 1866. Uitgaven. 249 stuks dekens639.40 581 stuks hemden631.97 373 paren kousen236 423 305 stuks stroomatrassen en kussens 585.20 40 soepkaarten18 1126 Ned. ponden rijst245 20 3858 Ned. koppen gort578.70 206 Ned. mudden cokes69.65 85590 stuks lange turven427 95 geldelijke ondersteuning836.27 diverse kleine uitgaven93 20 4361.963 zoodat overig bljjft een voordeelig saldo van1297 995 waai van f 1200 door de Commissie in de alhier gevestigde spaarbank is belegd. Van 14 Julij 1866 tot 31 Waart 1867 zijn 307 huisgezinnen ondersteund, waaronder 134 weduwen te zamen belast met 336 kinderen; waarbij tot verdere toelichting strekt dat van deze weduwen 27 in een zwangeren toe stand verkeerden, waarvan 25 zijn bevallen, 4 evenwel ontijdig, en 2 zijn overleden. De Commissie voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leydes, 3 Mei 1867. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Zie verder het Bijvoegsel.) MNNENLANÜSCnE 1'ËIiIGTEN. LEYDEN4 Mei. Bij besluit van 2 Mei jl. heeft Z. M. aan mr. J. C. du Pui, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als kapitein bij de dienstd. schutterij alhier, en bij die schutterij benoemd, lol kapitein m'. A. J. Wijnstroom, thans lsttn luitenant, en lot lste» luitenant J. van Leeuwen, thans 2dcn luitenant. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 176 tot 210 personen. Het onderhoud der kazernen, stallen en magazijnen alhier, gedurende den tijd van een jaar, is aangenomen door J. Boudri alhier, voor ƒ5500. Als aanvulling op het vroeger in het politieblad medegedeelde berigt van den officier van justitie te Leyden ten aanzien van L. M. Delenre, diene, dat die persoon zich ook schijnt te hebben genoemd Michaud, en de firma, waarvoor hij handelde, Detenre. Naar wij vernemen, is te Voorschoten, Donderdag morgen, in tegen woordigheid van den lieer W. van Üordt, commissaris voor de vee-inspectie te 's Gravcnhagc, bij den landbouwer J. Dijkman de stal gedesinfecteerd door middel van een gastocstel, daartoe uit 's Uage gezonden. Men zegt dat dit middel nog al met veel omslag gepaard gaat en daarom minder gemakkelijk overal zal zijn aan te wenden. De weilanden in den omtrek hebben over het algemeen een goed aan zien hoewel het gras nog schaarsch is. Men hoopt op meer zonneschjjn daar de weilanden nog zeer uat zijn. Den 30slen April en lste". Mei hadden te Amsterdam de bijeenkomsten plaats van de godgeleerden der moderne rig ting toegedaan. Zeer toevallig bestond de vergadering, even als ten vorigen jare, uit 168 leden, terwijl nog van 8 moderne godgeleerden brieven waren ingekomenmet betuiging van sympathie en adhaesie, en levens met kennisgeving dat zjj verhinderd waren geweest op te komen. Onder de uitmuntende leiding van het mo- deramenen van den voorzitterden heer T. Modderman Azn.pred. te Amster dam werden allerbelangrijkste vraagstukken ter sprake gebragten be handeld in een geest van humaniteit en broederlijkheid. Een rapport, uit- gebragt door eene ten vorigen jare benoemde commissie, rakende den aard en de wjjze waarop deze bijeenkomsten zouden kunnen worden voort gezet en verder geregeld, zal, volgens beslissing der vergadering, worden openbaar gemaakt in de Kerkelijke Courant. Bjj kon. besluit van 28 April jl. n°. 8 is ingetrokken het besluit van 19 Januarij 1861, n°. 80, waarbij eene zilveren medaille of eene premie wordt toegekend aan genees- en heelkundigen of bureaux van vaccinatie, die zich betrekkelijk het meest verdienstelijk hebben gemaakt omtrent de gratis-vaccinatie van minvermogenden, alsmede het besluit van 7 April 1861, n°. 67, waarbij bepalingen omtrent'de medaille zijn vastgesteld. Blijkens een rapport van den minister van binnenl. zaken, waarbij deze de intrek king aan L. M. voordraagtheeft de minister het advies ingewonnen van de geneeskundige radenom te weten of bij ondervinding wel gebleken was dat het toekennen der medaille aan het doel beantwoordde. Van de zeven raden hebben zich vijf voor de intrekking van bovengenoemd besluit ver klaard. De gronden, waarop hunne meening rustte, waren hoofdzakelijk de volger.de: 1". De vaccinatie is eene zeer eenvoudige operatic, waaraan, ook al wordt zij in grooten getale verrigt, geene bijzondere verdienste ge hecht kan worden. 2°. De uitgeloofde belooning geeft aanleiding lot mis bruiken, welke den stand der geneeskundigen tot oneer verstrekken. Voorts was het gevoelen van de meerderheid der geneeskundige radendat de ge neeskundigen die een juist besef hebben van hel hooge gewigt hunner roeping, den prikkel eener medaille of van eene premie van Int tel bedrag niet behoeven om te doen hetgeen hun pligt hun voorschrijft, en dat de weinigendie zonder dien prikkel hunnen pligt niet zouden betrachten daardoor eer worden geleid lot handelingen, die .schadelijk zijn voor de volksgezondheid, dan die haar bevorderen. Met hel toezigl over de vee-inspectie zijn, als commissarissen, in de provincie Zuidholland belast de volgende lib.: S. de Clercq Wz., te Haar lem; G. van Geer, te Leyderdorp; F. W. Oudheusden te 's Gravenhage J.B. Snellen, te Gouda; W. van Oordt, te 's Gravenhage; W. Wijnaendis, te Delft; VV. Rooseboom, te Vianen; F. M. de Vries van Heystte Ilar- diuxveld; jhr. J. F. van Vredenbiirchte 's GravenhageJ. S. Korteweg tc Heen vlietA. Stoop JAz.te Dordrecht; VV. M. van Haaftente Sliedrcchl B. Vlielauder, te Ntimansdorp; en J. Zaaijer Pz., te Dirksland. In de Runderpest komt de heer Amersfoordt, burgemeester van Haar lemmermeer, op tegen de vele "dispensation" uit 'sHage, tot vervoer van vee gegeven. Behalve dal die dispensation allen zedeljjkcn invloed aan de burgemeesters ontnemen, werken zij, naar zijn inzien, het min of meer georganiseerd corps smokkelaars en handelaars in veepest krachtdadig in de hand. Blijven deze dispensation toenemen, blijft de minister op dien weg voortgaan, dan voorspelt de burgemeester van Haarlemmermeer, dal het blijken zaldat de bepaalde 2 millioen weggesmeten mogen heeten en de veepest feller zal gaan woeden dan ooit te voren. Volgens een schrijven aan de Arnh. C. zou d« regering voornemens zijn in dit jaar een departement voor openbare werken in hel leven tc roe pen en zou het hoofd en liet verdere personeel daarvan reeds zijn aangewezen. Zie verder het Bijvoegsel

Leydse Courant | 1867 | | pagina 1